ΝΕΟ ΕΥΡΗΜΑ-ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΟΣΤΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58

    ΝΕΟ ΕΥΡΗΜΑ-ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΟΣΤΩΝ

    καλησπερα παιδια και παλι,μετα απο διαφορες μορφες καρκινου που περασαν απ το μυαλο μου τον τελευταιο μηνα,(μεχρι και καρκινο προστατη παροτι ειμαι μολισ 24) μου εχει καρφωθει η ιδεα πως εχω καρκινο στα οστα λογω καποιων πονα-κιων(χεχε) που εχω στα πλευρα.πηγα σε ορθοπαιδικο με εξετασε,με πιεσε σε καποια σημεια,με βαρεσε στη μεση-πλευρα κτλ δεν διαπιστωσε κατι,επειδη επεμενα μου εγραψε καποιες ειδικες οστικες εξετασεις αιματος(a-fp,τκε,crp,ασβεστιο ολικο κτλ..) η οποιες βγηκαν μεσα στα φυσιολογικα ορια των τιμων,για την ακριβεια οι περισσοτερες τιμες ηταν περιπου στη μεση των δυο ακρων(πιστευω πως ειναι θετικο αυτο).επισης μου ειπε πως αν ειχα καρκινο στα οστα θα ειχα αρκετο πονο σε σημειο να ξυπναω την νυχτα,ανορεξια,ατροφια οστων,νυχτερινους ιδρωτες και αλλα.εγω αυτα δεν τα εχω,ισα ισα ο υπνος μου ειναι η καλυτερη περιοδος αυτου του διαστηματος,δεν ποναω οταν κοιμαμαι,κοιμαμαι ηρεμα γενικα,δεν εχω νυχτερινες εφιδρωσεις,πυρετο η κατι αλλο.το θεμα ειναι οταν ξυπναω αρχιζουν τα πονακια,και εδω ειναι το προβλημα μου.φυσικα δεν ειστε ιατροι αλλα "παιζει'' αυτα τα πονακια να ειναι ψυχοσωματικα επειδη μου εχει καρφωθει η ιδεα??θελω να πιστευω πως αυτο ειναι...απ την αλλη υπαρχει περιπτωση να ειχα καρκινο σε καποιο οργανο να μην ειχα καταλαβει τιποτα και ταυτοχρονα να εχει μεταναστευσει στα οστα?απ οτι μου πε ο ιατρος τα "κακα"πραγματα φωναζουν και δεν προλαβαινεις καθολου να σκεφτεις μηπως εχω αυτο η μηπως το αλλο...βοηθεια παιδια δεν ξερω τι αλλο να κανω,ευχαριστως θα εκανα και μια αξονικη τομογραφια ολοκληρου του σωματος αλλα αφενος ειναι πανακριβη και αφετερου σκεφτομαι οτι αμα ειναι να φτασω να κανω αξονικη μην τυχον και εχω κατι που δεν φαινεται τοτε ειμαι για το ψυχιατρειο..τις συμβουλες σας παιδια,εχω πελαγωσει.......

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    καθε μερα με ποναει και κατι διαφορετικο,σημερα πονακια στα πλευρα,χθες πονοκεφαλος(σκεφτηκα οτι ειμαι στα προθυρα εγκεφαλικου ανευρισματος),μουδιασμα στο χερι τις προαλλες(σκεφτηκα οτι εχω σκληρηνση κατα πλακας),πονος στη λεκανη παραπροχθες(σκεφτηκα για καρκινο νεφρων),αρρυθμια στην καρδια πριν 5 μερες(καρδιακη ανεπαρκεια),αναγουλες πριν 2 βδομαδες-τωρα μου εχουν φυγει(σκεψη για καρκινο στομαχου),αερια στο εντερο(σκεψη για καρκινο παχεως εντερου).καθε μερα εχω και κατι διαφορετικο και ποτε ολα μαζι..τι ΣΚΑΤΑ ειναι ολα αυτα?κουραστηκα..εχω φτασει σε σημειο να φοβαμαι να ουρησω η να αφοδευσω μηπως βγουν τιποτα αιματα,κοιταω το χρωμα μου καθε μερα μηπως εχω ικτερο,τρεμω μηπως ανεβασω πυρετο γιατι θα ειναι σιγουρο οτι εχω καρκινο.δραμα η κατασταση..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Εφόσον βάσει εξετάσεων είσαι υγιέστατος και ακμαιότατος, ρώτησες τον εαυτό σου, (αν όχι, να το κάνεις...), σε τι σε εξυπηρετει αυτή η εμμονή σου στις αρρώστιες?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by Βασίλης73 View Post
    Εφόσον βάσει εξετάσεων είσαι υγιέστατος και ακμαιότατος, ρώτησες τον εαυτό σου, (αν όχι, να το κάνεις...), σε τι σε εξυπηρετει αυτή η εμμονή σου στις αρρώστιες?
    βασιλη ειναι το αντιθετο απο αυτο που λες,δεν εχω εμμονη με τις αρρωστιες ουτε θελω να τις σκεφτομαι καν,αλλα αυτα τα ψυχοσωματικα που εχω αυτον τον μηνα δε με αφηνουν να ησηχασω,μου εχει καρφωθει για εναν ανεξηγηο λογο καρκινος που στην τελικη με τοσο αγχος θα τον προκαλεσω μονος μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Ναι εντάξει ok, έστω αυτό το "κάρφωμα" που λες με τον καρκίνο, τι εξήγηση θα έδινες στον εαυτό σου, γιατί τόσο άγχος σχετικό με αυτό? Μήπως αυτό ακριβώς το κάρφωμα, είναι το άλλοθι, το ποθητό άλλοθι όπως πολύ ωραία ειπώθηκε σε κάποιο άλλο ποστ, έτσι ώστε να μην κοιτάξεις την ζωή κατάματα ή να μην κάνεις αυτά που θέλεις λόγω ίσως διαφόρων αναστολών ή και φόβου??
    Αυτό που σου λέω, είναι μέρος συζητήσεων που έχω κάνει με ψυχολόγους και στο λέω ακριβώς γιατί ίσως συνειδητοποιήσεις κάποια πράγματα απλά και μόνο κοιτάζοντάς τα με διαφορετική οπτική.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    εκατσα και σκεφτηκα αυτες τις μερες και διαπιστωσα οτι παντοτε μα παντοτε απο το δημοτικο ακομα ειχα νοσοφοβια την οποια αμελουσα,δηλαδη φοβομουν για κατι αλλα το ξεχνουσα σε λιγες ωρες η μερες.μπορω να εκτιμησω οτι ολο αυτο το αγχος που ειχα απο το δημοτικο ακομα(15 χρονια πανε μεχρι τωρα) μου βγαινει πολυ εντονα τωρα σωματοποιημενο αυτον τον μηνα.ετσι θεωρω εγω μπορει να κανω και λαθος..θυμαμαι ο πρωτος μου φοβος που ειχα στο δημοτικο επειδη ετρωγα πολλες σοκολατες(καποιος μου ειχε πει οτι καταστρεφουν το συκωτι) με αποτελεσμα να εχς κατι στομαχοπονους και εμετους,οταν λοιπον με πηραν οι γονεις να κανουμε αιματολογικες εξετασεις εγω αρνιομουν καθως ημουν σιγουρος οτι τα εχω κανει σκατα με τις σοκολατες και οτι το συκωτι θα βγει μαυρο και ημουν σιγουρος οτι θα χρειαστει μεταμοσχευση,ειχα τρελο φοβο τοτε.οταν τελικα βγηκαν οι αιματολογικες καθαρες δεν το πιστευα,νομισα οτι οι γιατροι εκαναν λαθος για καποιο λογο αλα δε με χαλασε..αφου αυτοι με βρηκαν υγιη εγω συνεχισα τη ζωη μου.μετα απο χρονια σε ηλικια 17-18 ετων που περασα στη σχολη επρεπε να κανω ακτινογραφεια θωρακος οπως κ ολοι οι φοιτητες,,προσπαθουσα να την αποφυγω παση θυσια γιατι ημουν πεπεισμενος(λογω του οτι ειχα καποια πονακια στο στηθος κ στο στομαχι-εκανα και κανα τσιγαρακι τοτε) για καποιο λογο θα αποκαλυφθει ενας τεραστιος ογκος που θα καλυπτε απο τα πνευμονια μεχρι την καρδια και το στομαχι.αφου οταν βγηκε τελικα η ακτινογραφια και εγραφε απο κατω"δεν δακρινονται ακτινοπαθολογικα ευρηματα" επαθα τεραστια εκπληξη αφου ημουν σιγουρος πως εγινε καποιος λαθος στις ακτινογραφιες,οτι και καλα μου ειχαν δωσει ακτινογραφια αλλου ατομου.το ξεπερασα κ αυτο,περναμε στα επομενα χρονια οπου αρχισα επαγγελματικα κολυμβηση,με πιανει η πρωτη αρρυθμια λεω δεν ειναι τιποτα στη συνεχεια με επιασαν και αλλες,ειχα φοβηθει,ετρεμα να παω να κανω καρδιογραφημα γιατι ημουν σιγουρος πως θα μου πουν οτι χρειαζεσαι μεταμοσχευση καρδιας και οτι δεν θα πρεπει πλεον να γυμναζεσαι,με τα πολλα και με καθυστερηση 2,5 χρονων(ειχα τακτικα αρρυθμιες αλλα εκανα εντατικα κολυμβηση) πηγαινω για καρδιογραφημα το οποια ηταν νορμαλ αλλα επειδη δεν πειστηκα εκανα τεστ κοπωσεως και τριπλεξ καρδιας τα οποια και αυτα ηταν ολα φυσιολογικα.παλι εμεινα εκλπηκτος καθως θεωρησα πως μια υγιης καρδια δεν κανει αρρυθμιες..τεσπα,το ξεπερασα και αυτο.τον τελευταιο χρονο ειχα καποια τσουξιματα στην ουρηση εκανα διαγνωση πως σιγουρα ειναι καρκινος προστατη,με καθυσερηση ενος χρονο παλι λογο φοβου πηγαινω σε ουρολογο μου εκανε δακτυλικη εξεταση και ουτε καν φλεγμονη δεν υπειρχε στον προστατη κ καλλιεργεια ουρων στειρα,και μου ειπε οτι τα τσουξιματα ωφειλονται στο υπερβολικο αγχος και να αυξησω τα νερα και ετσι εγινε και το ξεπερασα και αυτο ..και παλι ανακουφιση.και φτανουμε στις μερες μας,αυτον τον μηνα ολα ειναι συσωρευμενα,απο αρρυθμιες μεχρι πονος στους ορχεις κτλ τα εχω ξαναγραψει....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    βρε αγορι μου,
    συγκεντρωσου στη ζωη και μη την σπαταλας σε ανουσια πραγματα
    πηγαινε σε ενα σεμιναριο ξενων γλωσσων,πανε σε ενα σεμιναριο κεραμικης,γλυπτικης ζωγραφικης και ξεκολλα το μυαλο σου απο ασθενειες
    Καποια στιγμη θα ερθουν και σε σενα,μην αγχωνεσαι για αυτο,πρεπει σωνει και καλα να ερθουν τωρα με το ζορι;
    Ζησε δεν ειναι δυσκολο,μια αποφαση ειναι,παρτην επιτελους.
    Ειναι σαν να βγαινεις και να ψαχνεις συνεχεια αν τελειωσαν τα καυσιμα του ηλιου και θα σβησει καποια στιγμη
    Και ετσι χανεις ολες τις ωραιες μερες.
    Τι περιμενεις να πιστεις δηλαδη πως εισαι καλα;να ερθει ο Θεος να σου το πει;
    Ξεκολλησε το μυαλο σου επιτελους και ασχολεισου δημιουργικα...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by Empneustns View Post
    βρε αγορι μου,
    συγκεντρωσου στη ζωη και μη την σπαταλας σε ανουσια πραγματα
    πηγαινε σε ενα σεμιναριο ξενων γλωσσων,πανε σε ενα σεμιναριο κεραμικης,γλυπτικης ζωγραφικης και ξεκολλα το μυαλο σου απο ασθενειες
    Καποια στιγμη θα ερθουν και σε σενα,μην αγχωνεσαι για αυτο,πρεπει σωνει και καλα να ερθουν τωρα με το ζορι;
    Ζησε δεν ειναι δυσκολο,μια αποφαση ειναι,παρτην επιτελους.
    Ειναι σαν να βγαινεις και να ψαχνεις συνεχεια αν τελειωσαν τα καυσιμα του ηλιου και θα σβησει καποια στιγμη
    Και ετσι χανεις ολες τις ωραιες μερες.
    Τι περιμενεις να πιστεις δηλαδη πως εισαι καλα;να ερθει ο Θεος να σου το πει;
    Ξεκολλησε το μυαλο σου επιτελους και ασχολεισου δημιουργικα...
    δεν ξερω φιλε μου τι σκατα επαθα αυτον τον μηνα..οτι ντε και καλα πρεπει να εχω κατι κακο,η μαλλον το μεγαλυτερο κακο.ενω υπαρχουν και αλλες ασθενειες οι οποιες και αυτες δινουν τρανταχτα συμπτωματα εμενα μου εχει καρφωθει ο καρκινος χωρις να εχω τιποτα τρελα συμπτωματα.τα εγραψα και παραπανω.ενας παθολογος που πηγα προχτες να του πω για διαφορα απ αυτα τα πονακια που εχω στην κοιλια κτλ και ειδε τις εξετασεις αιματος και ουρων που εκανα πριν μερικες μερες καθως και την σωματικη μου κατασταση(ειμαι αρκετα γυμνασμενος) μονο που δεν με πεταξε απ το ιατρειο του οταν τον ρωτουσα για διαφορους καρκινους,μου ειπε οτι και αυτες οι εξετασεις που εκανα ειναι υπερβολικες και οτι μετα τα 50 θα επρεπε να ψαχνομαι τοσο,του λεω να κανω καναν υπερυχο νεφρων επειδη με ποναει λιγο η μεση μου το ξεκαθαρισε οτι δεν εχει νοημα,εφοσον δεν εχω καποιο υποπτο συμπτωμα και εφοσον η γενικη ουρων και το αιμα ειναι κομπλε δεν υπαρχει νοημα να κανω κατι αλλο και επισης μου ειπε αμα συνεχισω να ανησυχω ετσι οτι θα με πιασει ψυχωση.νομιζω οτι τελικα εχω παθει ψυχωση με τις αρρωστιες,αυτη τη στιγμη αισθανομαι ασθενης,ασθενης μαλλον κατα φαντασιαν γιατι εχω υπερβολικη ορεξη για δραστηριοτητα,γυμναστικη,ε ξοδους τα οποια τα εκοψα αυτον τον μηνα και καθομαι κυριως σε ενα κρεβατι και κλαιω τη μοιρα μου σκεπτομενος για ποιο ειδος καρκινου ειμαι πιο κοντα αναλογα με τον εκαστοτε πονο.χθες σκεφτηκα οτι μπορει ολο μου το σωμα να ειναι καρκινοποιημενο λογω του ειχα αρκετες ενοχλησεις σε,κοιλια,εντερο,ποδια,χερι α,κεφαλι παντου

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    ειμαι για πολλα γιαουρτια.ειδικα οταν με πιανει εντονη ανησυχια μονο με χαπι μπορω να την καταπολεμησω..εχω ξενερωσει τελειως με τον εαυτο μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    μακαρι να ηταν τοσο ευκολο να ξεκολησει το μυαλο και να μη φοβατια πια...ολοι θελουμε να ζησουμε..οι κρισεις πανικου ηρθαν σε εμας δεν τις επιλεξαμε και οποιος εχει περασει ξερει ποσο μασ στεναχωρει που ενω θελουμε να ζησουμε οπως πριν δεεν μπορουμε τλ τοσο ευκολα...για αυτο ξερω πως λογια του τυπου βγες ζησε και λοιπα ακουγονται ωραια αλλα ειναι πραγματικα δυσκολα...ο καθενας θελει το χρονο του...κατσε σκεψου τι σε ενοχλει τι σε φτιαχνει παρε το χρονο σου..μη βιαζεσαι να γινουν ολα οπως πριν θελει υπομονη..μιλα με τον εαυτο σου ,μαθε τον~!..και πιστεψε θα ερθει η στιγμη ετσι αποτομα οπως ηρθαν ολες αυτες οι ασχημες ιδεες,θα ερθει λοιπον η στιγμη που θα βαρεθεις να μιζεριαζεις και απο μονος σου θα σηκωθεις και θα βγεις εεξω να συνεχισεις τη ζωη σου..παρε το χρονο σου ομως και μη στεναχωριεσαι ολα θα πανε καλα...σου ειπα και στα μηνυματα πως να σκεφτεσαι...και εγω ετσι ημουν αλλα ξυπνησααα,βαρεθηκα να μην ζω...ακομη φοβαμαι αρκετες φορες...αλλα τι να κανουμε ρε τζονυ κι αυτο ενα συναισθημα ειναι,μεσ στη ζωη ειναι το θεμα ειναι να μαθεις να ζεις με αυτο και οχι να σε παγωνει...και θα τα καταφερεισ!

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 15-11-2010, 23:16
  2. ΑΓΧΟΣ 'Η ΚΑΡΚΙΝΟΣ?
    By dream84 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 24-07-2010, 14:59
  3. Παρακέντηση μυελού των οστών
    By Zhenia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 17-06-2010, 02:17
  4. Νοσοφοβια η καρκινος...
    By Panito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 57
    Last Post: 29-06-2009, 10:20
  5. καρκινος
    By Sofia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 26-12-2007, 15:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •