Σημερα πραγματικα ενιωσα πως θελω να μην υπαρχω πια....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1

    Σημερα πραγματικα ενιωσα πως θελω να μην υπαρχω πια....

    Νιωθω σαν ολα να με ωθουν εκει....Δεν υπαρχει λογος να ζεις μια ζωη που μονο πονο εχει να σου πρσφερει....
    οικονομικα.σκατα
    σχεσεις με οικογενεια ακομη χειροτερα...
    δουλεια σαν να μην υπαρχει...
    το μονο που με κραταγε ηταν η γυναικα της ζωης μου αλλα κ αυτη εχει αρχισει να φευγει μεσα απο τα χερια μου....Ποσο να αντεξει ακομη τις ατυχιες που τυχαινουν η μια πανω στην αλλη συνεχεια,σαν να μην θελει να με αφησει ησυχο....σαν να με ωθει,να μου λεει οτι ποτε δεν θα φτιαξει τπτ...
    Πραγματικα θα θελα να ειχα την δυναμη να παω στο διαολο...Αυτο μονο με κραταει νομιζω...Οτι δεν εχω την δυναμη να το κανω,αλλα καποια στιγμη θα την βρω...δεν βρισκω νοημα υπαρξης...ειλικρινα.....
    ειχα ενα σοβαρο ατυχημα πριν κατι χρονια κ δυστυχως σωθηκα......
    θα προτιμουσα να εχω πεθανει.....μπορει να ειμαι δηλος....η απλα απελπισμενος κ απογοητευμενος αλλα ειναι δυσκολο να ζω χωρις αγαπη χωρις τπτ.....
    εχω βαρεθει να ζω για να παλευω.....ακομη κ ο παλαιστης καποια στιγμη ξεκουραζεται......εγω δεν εχω ξεκουραστει πολλα χρονια τωρα κ επιτελους θελω να ξεκουραστω....να φυγω...να ησυχασω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Μα γιατι να χαθει μια τοσο ωραια ζωη;

    εγω πιστευω στην ανακυκλωση

    εαν δεν θελεις την ζωη σου

    δωσ τη. γινε εθελοντης σε ενα μερος με ανθρωπους και παιδακια που θα σε εχουν πολυ αναγκη !!!!

    και ετσι μια ζωη που ειναι να παει χαμενη.. θα δωθει με εναν πολυ ομορφο τροπο !!! :)

    σου το ευχομαι πονε!!!


    (για οσους θεωρουν οτι καποιες φορες ειρωνευομαι , δεν ειρωνευομαι εδω :) , το εχω σκεφθει πολυ και για την δικη μου υπαρξη, να δοθει ετσι )
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    καλα αν πραγματικα ηθελες να φυγεις δεν θα εγραφες εδω. Θες και να πιαστεις απο καπου . Προφανως θελεις να ξεκουραστεις, να βρεις καποια ανακουφιση , απαντησεις , ελπιδα .... _____ και εκανες πολυ καλα που εγραψες εδω ενοειται,, μονο που θα πρεπει να χαλαρωσεις λιγο και να συγκεκριμενοποιησεις καπως το θεμα σου ,, για να παρεις και ποιο συγκεκριμενες απαντησεις .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Κουράγιο φίλε. Κάποιες φορές είναι καλύτερα κάποιες άλλες χειρότερα. Δεν φταίες μόνο εσύ για την οικονομική κατάσταση. Έχουμε κρίση και όλοι έχουν πρόβλημα και τα οικονομικά προβλήματα φέρνουν γκρίνια και στην οικογένεια. Με τη γυναίκα κοίτα να μην την δεις το μόνο σου στήριγμα γιατί μπορεί να πληγωθείς.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    citizen of my world
    Posts
    23
    Φιλε μου,προσωπικα πιστευω οτι σε αυτη τη φαση το να χασεις την ελπιδα σου ειναι ο,τι χειροτερο. Εχεις απολυτο δικιο να εχεις κουραστει ψυχολογικα με αυτα που σου συμβαινουν ταυτοχρονα . . . τα οικογενειακα προβληματα ειναι συνηθες φαινομενο στην ελληνικη κοινωνια ,επισης τα οικονομικα πανε χαλια σε ολο και περισσοτερους ανθρωπους δυστυχως. θα συμφωνησω ομως με τον insect , δεν πρεπει να στηριζεσαι μονο σε ενα ατομο, πρεπει να βρεις με καποιο τροπο την δυναμη να σταθεις στα ποδια σου και να αντιμετωπισεις αυτο που συμβαινει. ειμαι της γνωμης πως ο,τι παει ερχεται σε αυτο τον κοσμο- εννοω δηλαδη πως αν τωρα ολα πανε στραβα αργα η γρηγορα θα ερθει η ωρα και θα φτιαξουν! συν αθηνα και χειρα κινει ομως! Σου ευχομαι καλη δυναμη και μην προσπαθησε να μην χασεις τον εαυτο σου σε ολο αυτο. Η ζωη σου εχει αξια, ολα γινονται για καποιο και εσυ σωθηκες !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Αν αγαπας την γυναικα σου ξεκινα απο κει,αφιερωσε λιγο χρονο μαζι της,συζητησε,προσπαθησε να αντλησεις απο εκει δυναμη
    παρτο αποφαση οτι για 3-4 χρονακια τα πραγματα θα ειναι σκατα λογω της κρισης.... τα παλια ξεχασε τα οπως τα εχουμε ξεχασει ολοι
    μαζεψου απο οπου μπορεις,ανασκουμπωσε και βρες λιγο δυναμη μεσα σου...
    με τις κλαψες δεν θα κερδισεις τιποτα,ειναι η ωρα που δεν υπαρχει χρονος για παραπονα...
    Οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις τοσο καλυτερα για σενα...
    Και μην ακουω βλακειες για θανατους,γιατι οταν θα ερθουν τα καλα θα λες τι καλα που εζησες...
    Την ζωη πρεπει να την εκτιμουμε,ειναι πολυτιμη,ειναι δωρο.Εκτιμησε την λοιπον,οπως κανουν αλλα ατομα που ειναι σε πολυ χειροτερη μοιρα απο σενα,πιστεψε με σε αυτο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Με ολα αυτα που σου συμβαινουν λογικο ειναι να νιωθεις ετσι...και με την γενικοτερη κατασταση που παει δυστυχως απ το κακο στο χειροτερο....ποσες φορες εχω νιωσει κι εγω ετσι...το να τα παρατησεις ειναι ο,τι χειροτερο αξιζει και πρεπει να προσπαθησεις οσο κι αν πονας, οσο κι αν υποφερεις, οσο κι αν εχεις εξαντληθει πρεπει να κρατηθεις και να παλεψεις...καλη δυναμη πραγματικα....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Πόνος... το ψευδώνυμό σου τα λέει όλα...
    Πονάς πολύ και θες ένα τέλος σ'αυτόν τον πόνο, όχι στη ζωή σου.
    Η ζωή δε σου προσφέρει μόνο πόνο κι αν ανατρέξεις στο παρελθόν (όχι επιλεκτικά όμως!) θα δεις πόσο δίκιο έχω.
    Παρουσιάζεις την ζωή σου σαν έναν αγώνα δρόμου, πάλης ασταμάτητο και με τις ατυχίες η μια να διαδέχεται την άλλη (αν κ εδώ καλό θα ήταν να γίνεις πιο σαφής) αλλά σκέψου πως υπάρχουν πολλές επιλογές και για παράδειγμα μπορείς να παίρνεις μέρος σε έναν αγώνα με μη κατάλληλα εφόδια και να αποτυχαίνεις πάντα ή να προσπαθείς να πάρεις μέρος και να πετύχεις κάτι που δε σου ταιριάζει, είναι έξω απ'τα θέλω σου και τον εαυτό σου. Να θυμάσαι πως οι αντιδράσεις απέναντι στη ζωή έχουν πολλές επιλογές ακόμα κι αν δεν τις βλέπουμε.

    Κάνεις λόγο πως δε θες τη ζωή σου για πράγματα που ανατρέπονται (απλά είναι μαζεμένα, καταννοώ το συναίσθημα)
    Οικονομικά...
    Υποθέτω να φας και να μείνεις θα έχεις αλλά ακόμα κι αν όχι θα υπάρχουν άτομα να σε βοηθήσουν.
    Από κει και πέρα δυσκολίες σ'αυτόν τον τομέα υπάρχουν σε ΠΑΡΑ πολλούς ανθρώπους και χρειάζεται λίγη υπομονή το θέμα. Άλλωστε κάποτε ήταν καλύτερα άρα κάλλιστα μπορεί να συμβεί κ στο μέλλον η βελτίωση.

    Οικογενειακά...
    Δεν ξέρω τι προβλήματα μπορεί να έχεις αλλά είτε μπορεί να φτιάξεις την κατάσταση είτε να απομακρυνθείς από αυτήν. Μπορεί ως τώρα να προσπάθησες υπέρμετρα απλά να ήταν σαν να χτυπάς τον τοίχο με γροθιά για να τον σπάσεις (πράγμα που δε γίνεται) και ίσως πρέπει να αλλάξεις τρόπους προσπάθειας (αυτό ισχύει γενικότερα), οπτικής, αντιδράσεων.

    Δουλειά σαν να μην υπάρχει...
    (άραγε τι εννοείς?)
    Ξέρεις δουλειές υπάρχουν πολλών ειδών και μπορείς είτε να την αλλάξεις είτε να βάλεις μακροχρόνιους στόχους ως προς αυτόν τον τομέα (βήμα βήμα)

    Για τη γυναίκα της ζωής σου...
    Καταρχήν είσαι τυχερός που τη βρήκες ! Κ καταδεύτερον είναι ακόμα εκεί, δίπλα σου. Κοίτα μήπως εσύ άρχισες να τη διώχνεις με τον τρόπο σου και όχι οι ατυχίες της ζωής γιατί αν πράγματι είναι ο άνθρωπός σου θα μείνει στα δύσκολα. Διαφορετικά καλώς να φύγει.

    Όσο για τη δύναμη να βάλεις τέλος. Ευτυχώς υπάρχει ένα κομμάτι μέσα σου που ξέρει πως το τέλος δεν είναι λύση. Δεν είναι έτσι όπως τα παρουσιάζει ο πόνος να φαίνονται. Πως η ζωή έχει τις ομορφιές της και τη μαγεία της και πως εδώ στη μοναδική ευκαιρία που έχουμε να ζήσουμε υπάρχουν πολλές επιλογές και στο μεγαλύτερο ποσοστό οδηγούμε εμείς τα πράγματα και δεν βρισκόμαστε σε έναν ορμητικό ποταμό που μας πάει όπου αυτός θέλει.

    Καταλαβαίνω πόσο άσχημα νιώθεις και γνώμη μου είναι πριν από οποιαδήποτε προσπάθεια να κάνεις κάτι ουσιαστικό να νιώσεις καλύτερα, να απαλύνεις τον πόνο σου (είναι καλό που έγραψες εδώ γιατί δε συνεχίζεις? )γιατί αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά σου αυτή τη στιγμή. Πόνος ψυχής. Και απ'τη στιγμή που σκέφτεσαι να βάλεις τέλος στη ζωή σου για μένα επιβάλλεται να πας σε έναν γιατρό ή σε έναν ψυχολόγο να συζητήσεις όλα αυτά τα δυσάρεστα που νιώθεις. Για να νιώθεις πως θες να πεθάνεις σημαίνει πως η ψυχή σου είναι πολύ κουρασμένη, απογοητευμένη, πληγωμένη και δε μπορείς να δεις καθαρά την πραγματικότητα.

    Εύχομαι ήδη να αισθάνεσαι καλύτερα :)

Similar Threads

  1. νιώθω ότι δεν υπάρχω!!!
    By kiprianos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 19-02-2011, 16:30
  2. Τον ένιωσα...
    By anwnimi in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 13
    Last Post: 09-09-2008, 01:43
  3. Θέλω να ακολουθήσω αυτό που πραγματικά αγαπώ
    By Gothly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 29-07-2008, 23:58
  4. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΩ
    By GOJURYU in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 03-07-2008, 17:44
  5. ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ........
    By olga_soul in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2006, 12:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •