Αγχος για Μυστικοπάθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26

    Αγχος για Μυστικοπάθεια

    Είναι ένας φόβος που με κυνηγάει από την παιδική μου ηλικία. Με λίγα λόγια, ότι γράφω μετά από λίγο καιρό το καίω ή το διαγράφω εντελώς, επειδή ξαφνικά, μία ιδέα κολλάει στο μυαλό μου, ότι δήθεν θα πεθάνω ή ότι "εγώ", θα κάνω κάποιο κακό στον εαυτό μου και ότι ακριβώς μετά το θάνατό μου, κάποιος θα σκαλίσει τα πράγματά μου και θα το βρει.
    Μου αρέσει το γράψιμο γενικώς, έστω, για μένα! Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να νιώθω σαν, κάθε φορά που γράφω κάτι, ή, σαν, όταν τελικά το εξαφανίζω και να με επηρεάζει τόσο πολύ...

    Το πρόβλημά μου φυσικά, δεν βρίσκετε μόνο στο γράψιμο! Απλά εγώ ήθελα να αναφερθώ μόνο σε αυτό...
    Last edited by helen25; 26-03-2011 at 23:34.

  2. #2
    ναι, αλλά είναι λίγο δύσκολο να καταλάβουμε..
    αντιμετωπίζεις κάποια ΙΔΨ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26
    Δύσκολο; Δεν ξέρω αν αντιμετωπίζω κάποια ΙΔΨ γιατί ποτέ δεν το έχω ψάξει...

  4. #4
    απλα σε ρώτησα γιατί είπες πως το πρόβλημα σου δεν βρίσκεται μόνο στο γράψιμο, γι αυτό...
    Θες να μας πεις λίγα παραπάνω πράγματα για σένα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26
    Παντού βρίσκετε!

  6. #6
    Quote Originally Posted by helen25 View Post
    Παντού βρίσκετε!
    .............οπως?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26
    Απλά θέλω να έχω έναν τρόπο να εκφράζομαι, καθότι δεν μιλάω αρκετά συχνά, εως καθόλου, όμως δεν καταλαβαίνω γιατί το γράψιμο κάθε φορά, πρέπει να με τρελένει σε τέτοιο βαθμό, μέχρι να το διαγράψω, για να υσηχάσω...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26
    Ξέχασα να αναφέρω αυτό το πρόβλημα στην ψυχολόγο μου, πριν 5 χρόνια που είχα πάει "κρυφά", έτσι και αλλιώς τα παράτησα στην δεύτερη συνεδρεία, όταν μου είπε να γράψω σε ένα χαρτί, τι ένιωθα κάθε μέρα... μου ήταν αρκετά δύσκολο και χρονοβόρο να το κάνω, αλλά το έκανα και ας βρέθηκε στο τέλος το χαρτί χιλιοσκισμένο στα σκουπίδια, από μένα, πριν καν της το δίξω, αφού δεν ξαναπάτησα το πόδι μου εκεί, επειδή έχασα μία μέρα καθώς χιόνιζε και την εμπιστοσύνη μου...
    Last edited by helen25; 27-03-2011 at 01:02.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26
    Και επειδή ένιωθα ξαφνικά καλά... τότε...
    Ήταν να με στείλει για χάπια, αλλά και σε ομάδα... αλλά τα παράτησα... τώρα το θυμήθηκα...
    Ίσως έκανα λάθος

    --------------------------

    Μπορεί και όχι! Μόλις διάβασα τι κάνουν στις ομάδες. Τρομαχτικό!
    Last edited by helen25; 27-03-2011 at 01:14.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    -σαν κομπλεξ μου κανει αυτο. Μου θυμιζει αυτο με τους νεους ποιητες και συγγραφεις , που δεν νοιωθουν καθολου καλα με τα πρωιμα συγγραμματα τους , καταληγοντας να γεμιζουν σκουπιδοκαλαθα με σελιδες μισογραμενες (το βλεπουμε και στις ταινιες αυτο ακριβως). Ισως οταν νοιωσεις οτι θα εχεις γραψει κατι ωραιο και ωριμο , να θελησεις να το κρατησεις , γιατι δεν θα φοβασαι μην το διαβασει καποιος αλλος . Απεναντιας θα θες να το διαβασουν κι αλλοι, ισως να θελεις να το διαβασουν κ περισσοτεροι και να θελησεις να το εκδοσεις κιολας. Μην απογοητευεσαι , συνεχισε να γραφεις κι ας τα σκιζεις . Εν ο μεταξυ μπορεις να τα γραφεις εδω ανωνυμα , χωρις να τα σβηνεις , κι ας λεει ο καθενας οτι θελει........

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26
    Όχι, θα ήθελα να τα κρατάω, ότι και νά ναι, έστω για μένα, δεν έχω πρόβλημα, είναι κομμάτι του εαυτού μου! Όμως, η περιέργεια και τα λόγια των άλλων, είναι κάτι που με τρομοκρατεί αρκετά, όταν αρχίζω κάτι και μου φέρνει ιδέες θανάτου, τρέλλας και αρρώστιας, που δεν ξέρω από που έρχονται και γιατί έρχονται και που με αναγκάζουν στην ουσία να σβήσω οτιδήποτε αφορά εμένα και την ζωή μου, πριν γίνει το κακό και τσουπ αισθάνομαι πάλι καλά, για λίγο, αλλά κενή και άχρηστη! Έχει γίνει συνήθεια... και όχι μόνο εκεί... γενικά διαγράφω τα πάντα και παντού... είμαι αρκετά κλειστός άνθρωπος και έχω καταντήσει το μυαλό μου μια τεράστια αποθήκη! Νιώθω ότι έχω σκοτώσει λίγο την ελευθέρεια μου και την έκφρασή μου και το έκανα μόνη μου!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    31
    καλημερα! πραγματικα νομιζα μονο εγω το εχω στο πισω μερος του μυαλου μου! κ ποτε δεν σκεφτικα να το πω καπου.παντα οτι κ να κανω σκεφτομαι το τελος.το μετα απο μενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κ τα κριβω ι τα εξαφανιζω! κ παντα προσεχω ποια 8α ειναι η τελευταια μου λεξη...με καπιον...επιδι μπορει να μην με ξαναδει.....κ εγω γραφω πολυ!εχουμε κ αυτο το κοινο

    ειναι κατι σαν τιψεις πιστευω....ι εκτος αν εχεις 8ανατοφοβια... εγω κ τα δυο εχω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Μήπως κάποτε κάποιος διάβασε αυτά που έγραφες, χωρίς να το θέλεις εσύ? Μήπως δηλαδή, κάποιος πρόδωσε την εμπιστοσύνη σου? Κάποιος φίλος, γονιός? Οπότε αισθάνεσαι ότι αυτό μπορεί να ξανασυμβεί?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by helen25 View Post
    Και επειδή ένιωθα ξαφνικά καλά... τότε...
    Ήταν να με στείλει για χάπια, αλλά και σε ομάδα... αλλά τα παράτησα... τώρα το θυμήθηκα...
    Ίσως έκανα λάθος

    --------------------------

    Μπορεί και όχι! Μόλις διάβασα τι κάνουν στις ομάδες. Τρομαχτικό!
    Tι είναι τόσο τρομακτικό που κάνουν στις ομάδες????
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Είχα κι εγώ παρόμοιο θέμα....Γενικώς έγραφα κάτι είτε αυτό ήταν στίχοι είτε στα ημερολόγια μου είτε στα βιβλία μου, το άφηνα ένα διάστημα και μετά το έσβηνα..είχα γενικώς την τάση να γράφω παντού οτιδήποτε, να γεμίζω τα πάντα και μετά να τα σβήνω, να τα εξαφανίζω, ήθελα όλα να είναι πεντακάθαρα...τώρα κάνω ακόμη κάτι ανάλογο με τα sms και τα e-mail και με τα χαρτακια για σημειωσεις...δεν το κάνω από φόβο μήπως κάποιος βρει κάτι, περισσότερο το κάνω από έναν ανεξήγητο φόβο για μένα....την επόμενη φορά που θα τύχει δηλαδή να το ξαναδώ με πιάνει κάτι σαν άγχος και γι αυτό δεν θέλω να αφήνω πίσω μου οτιδήποτε μπορεί να ξαναδώ και να μου θυμίσει κάτι....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μυστικοπαθεια
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 22-06-2018, 17:05
  2. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •