πως να καταγγείλω την μανά μου για ψυχολογική βια προς την 10 άχρονη αδελφή μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2

    πως να καταγγείλω την μανά μου για ψυχολογική βια προς την 10 άχρονη αδελφή μου

    για με λένε Γιώργο και είμαι 14 χρονών η μητέρα μου ασκί μεγάλη ψυχολογική βια στην αδελφή μου με αποτέλεσμα να πιστεύει πως αν φυγή από κοντά της θα πεθάνει ο πατέρας μου είναι χωρισμένος μαζί της εδώ και 3-4 μήνες και τα τρία τα αδέλφια μου συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου μένουμε με τον πατέρα μου σε ένα διαμέρισμα η αδελφή μου μεν η με την μητέρα μου και όσο και να προσπαθούμε να την κάνουμε να ερθη μαζί μας ματεα πριν κανένα μηνά η αδελφή μου είπε στην μητέρα μου πως θα έμενε με τον πατέρα μου μετά από λίγες μέρες ωμός μας τηλεφώνησαν από ένα ιδιωτικό νοσοκομείο και μα είπαν πως η μητέρα μας είχε τροχεο και ει με σχεδόν σίγουρος πως ει ταν ξεπίτηδες για να επιστρεψη η αδελφή μου στην μανά μου και έτσι έγινε , παλιά πριν να φύγουμε η μητέρα μου χτύπαγε πολύ την αδελφή μου και την εκβίαζε χτυπώντας την με αποτέλεσμα η αδελφή μου να ανάπτυξη μια πολύ άσχημη συμπεριφορά οπιος μπορ ι παρακαλώ να με βοήθηση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Καλημέρα Γιώργο!

    Υπάρχουν ειδικές τηλεφωνικές γραμμές που μπορείς να καλέσεις για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις στο σπίτι σου:
    Τηλεφωνική Γραμμή Αμεσης Κοινωνικής Βοήθειας: 197
    Τηλεφωνική Γραμμή χωρίς χρέωση για ανηλίκους: 800.11.32000
    Τηλεφωνική Γραμμή "Δίπλα σου" για κακοποίηση στην οικογένεια: 800.11.888881
    Τελευταία "παίζει" στην τηλεόραση μία διαφήμιση για μία τηλεφωνική γραμμή για ανηλίκους που αντιμετωπίζουν προλήματα ενδοοικογενειακής βίας, δεν γνωρίζω αν είναι κάποια από αυτές που ανέφερα παραπάνω.

    Κάτι παραπάνω δεν μπορώ να σου πω γιατί είσαι ανήλικος κι εγώ δεν είμαι ειδικός. Απευθύνσου σε κάποια από αυτές τις τηλ. γραμμές το συντομότερο. Δεν είναι δυνατόν να "κουβαλάς τέτοιο βάρος" σε τόσο νεαρή ηλικία!

    Έυχομαι όλα να πάνε καλά :)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2
    ξέχασα να σας αναφέρω πως είμαι από την Κύπρο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα μία αντίστοιχη τηλεφωνική γραμμή στην Κύπρο: 1440 . Λειτουργεί από Δευτέρα έως Κυριακή και ώρες 08:00 – 22:00.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γιώργο τηλεφώνησε σε κάποια από αυτές τις γραμμές για υποστήριξη στο πρόβλημά σου..Είναι δύσκολη κατάσταση και για την αδερφούλα σου και για σένα και για όλη την οικογένεια με διαφορετικές συνέπειες στον καθένα. Μην το αφήσεις έτσι και μην απελπίζεσαι. Εύχομαι ό,τι καλύτερο!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Εχω παντρευτεί τη μάνα μου
    By Betty- in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 05-02-2011, 23:56
  2. ΜΑΝΑ
    By narnia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2010, 01:00
  3. Μανα
    By melene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 358
    Last Post: 09-03-2010, 20:59
  4. Μάνα- κόρη
    By edin in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 17
    Last Post: 18-03-2009, 12:19
  5. Αδελφή - Αδελφός (παθολογία - συμπεριφορά)
    By paul in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 17-07-2008, 10:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •