Επιστροφη στη φυση!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851

    Επιστροφη στη φυση!

    αν και ειπα οτι δε θα ξανακανω τοπικ σ'αυτο το φορουμ, τελικα κανω για να θεσω το εξης απλο ερωτημα: πιστευετε πως η αλλαγη περιβαλλοντος, και το να ζει καποιος μεσα στη φυση, επηρεαζει τη ψυχολογια του θετικα και τον κανει καλυτερο σαν ανθρωπο ? σιγουρα εχουμε νιωσει κουραση και σιχαμαρα απο τη ζωη στη πολη (κι οταν λεω πολη εννοω περισσοτερο οσους μενουν Αθηνα, η Σαλονικα τη παλευει ακομα και δεν εχει αναγκη)... με τη φασαρια, τη βρωμα, και φυσικα το συστημα με τα λεφτα και τα κωλοχαρτα. υπαρχει καποιος που να εχει σκεφτει να τα παρατησει ολα αυτα, και να παει να ζησει μεστη φυση χωρις να εξαρτιεται τοσο απο τους αλλους ? αν και ακουγεται δυσκολο και σιγουρα ειναι, χτες ειδα τη ταινια Into the Wild κι επειδη ηταν αυτο ακριβως που εχω στο μυαλο μου, αναρωτιεμαι μηπως το νιωθουν κι αλλοι και τελικα δε χρειαζομαστε ουτε ψυχολογους και ψυχιατρους και φαρμακα, αλλα απλα να επιστρεψουμε λιγο περισσοτερο στη φυση...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Αν έχεις γεννηθεί και μεγαλώσει σε πόλη δύσκολα θα μπορείς να ζήσεις στη φύση (ειδικά αν είσαι σε μικρή ηλικία). Άλλωστε και αυτοί που ζουν στην επαρχία έρχονται στις πόλεις επειδή δεν τους αρέσει εκεί η για να βγάλουν χρήματα.
    Τωρα το να ζήσεις μακριά από τον πολιτισμό για λίγο σίγουρα καλό κάνει, καθαρίζει το μυαλό, για πολύ δεν ξέρω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    καταρχάς, τι εργάρα το into the wild. και ακόμα πιο γαμάτο soundtrack.

    για μένα το ιδανικό είναι να μένεις σε σημείο έξω από την πόλη, με κήπο, λουλουδάκια, ησυχία κτλ κτλ. αλλά να είσαι και κοντά σε κάποια πόλη για να μπορείς να πας ένα σινεμά, να ψωνίσεις κτλ κτλ.

    βέβαια εσύ μάλλον μιλάς για κάτι πιο ακραίο. σαν το the beach ένα πράγμα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    ΚΕΝΟ,

    αν και μου αρέσει πολύ ο Sean Penn και ως ηθοποιός και ως σκηνοθέτης δεν έχω δει ακόμα το Into the Wild!
    Thanks, λοιπόν, για την υπενθύμιση..

    Από εκεί και πέρα, ναι, θα συμφωνήσω ότι η φύση μπορεί να μας κάνει καλό και να μας επηρεάσει θετικά.
    Υπήρξα για χρόνια free camper ακριβώς επειδή αγαπώ τη φύση και ως άνθρωπος της πόλης μου λείπει πολύ.

    Ωστόσο, θα σου πω ότι είναι εκεί έξω, μέσα στη φύση, που νομίζω ότι ο άνθρωπος μαθαίνει να βασίζεται περισσότερο στον εαυτό του, έρχεται σε επαφή με τον εαυτό του, αλλά και εκεί όπου έχει περισσότερη ανάγκη από άλλους και ανακαλύπτει και νιώθει πιο έντονα την ομορφιά του μοιράσματος της καθημερινότητας με συντρόφους.

    Προσωπικά, σε τέτοιες φάσεις έχω ευχαριστηθεί άπειρα πολύ την παρέα καλών φίλων και συντρόφων ακόμα και ανθρώπων που δεν γνώριζα αλλά οι καταστάσεις με έκαναν να τους πλησιάσω και να προσφέρουμε κάτι ο ένας στον άλλον.
    Ναι, στη φύση μπορείς να αφεθείς, να είσαι αληθινός, να ακούς τις πραγματικές ανάγκες του σώματος αλλά και των μέσα σου, χωρίς να αποζητάς όλο αυτό το ψεύτικo και επίπλαστο που σου σερβίρει ο ''πολιτισμένος'' τρόπος ζωής, δεν ψάχνεις και δεν προβληματίζεσαι να καλύψεις όπως όπως στημένες και κατασκευασμένες ανάγκες όπως αυτές που μας έχει φυτέψει εντός ο δυτικός υπερκαταναλωτικός πολιτισμός.

    Αν ναυαγήσεις σε κάποιο ερημονήσι το ένστικτο θα σε βοηθήσει να το παλέψεις μόνος σου, να κάνεις ό,τι μα ό,τι για να επιβιώσεις. Όμως, νομίζω ότι είναι στη φύση που χρειάζεσαι περισσότερο από οπουδήποτε αλλού τους άλλους κοντά σου, μαζί σου.
    Και δεν είναι ''εξάρτηση''΄με την έννοια της υποτέλειας, είναι ένα όμορφο μοίρασμα.

    Θυμάμαι κάτι βράδια στη Σαμοθράκη, μες το δάσος, χωρίς ηλεκτρικό, ν' ακούμε μόνο τη θάλασσα να σκάει στα βράχια και το ποτάμι δίπλα μας.. Η ώρα του φαγητού, εγώ, οι φίλοι μου αλλά και άλλοι τόσοι από τις γύρω σκηνές που ακόμα και χωρίς να γνωριζόμαστε εξαρχής έχουμε μαζευτεί γύρω από την ίδια φωτιά. Άλλος να μαζέψει τα ξύλα, άλλος να την ανάψει, άλλος να φέρνει ντομάτες, άλλος λουκάνικα, να ετοιμάζουμε μαζί το φαγητό, παρέα,
    και η επικοινωνία να ρέει τόσο φυσικά, να υπάρχει τέτοιος συντονισμός, καμιά φορά δίχως οι λέξεις να χρειάζονται καν..

    Ναι, ρε συ, μέσα στη φύση είναι, για μένα, το καλύτερο και πιο ιδανικό μέρος για να μάθεις να υπάρχεις αλλά και για να συνυπάρχεις :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Ο ανθρωπος οταν γεννιεται, απο τη φυση του δεν εχει την αναγκη ουτε να πηγαινει σε νυχτερινα μαγαζια, ουτε για ψωνια, ουτε για καφε σε παραλιες κτλ. Εχει να καλυψει μονο μερικες βασικες αναγκες, αρα ολες αυτες οι συγχρονες κοινωνιες, ειναι απλα καλουπια που συχνα καταπιεζουν τους ανθρωπους, οι οποιοι απο τη φυση τους επρεπε να ειναι ελευθεροι.

    Αν ρωτουσε καποιος ποσο ευκολο ειναι για εναν που μεγαλωσε σε μεγαλη πολη να παει ξαφνικα να ζησει στη φυση, θα ελεγα πιθανοτατα ειναι πολυ δυσκολο. Οχι επειδη η πολη εχει ολα τα καλα, αλλα επειδη η συνηθεια ειναι κατι που δεν το αφηνει καποιος ευκολα.

    Αν ομως εξαρχης ζουσε στη φυση, πιστευω θα μπορουσε να ειναι και πραγματικα ευτυχισμενος. Αλλωστε οι περισσοτερες αναγκες που καλυπτουν σημερα οι κοινωνιες, ειναι επικτητες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Μονο μη φας δηλητηριασμενες ανεμωνες. Και να θυμασαι. Happiness real only when shared.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αν κι αυτο το θεμα δε το εκανα μονο για μενα, να πω 2 πραματα προσωπικα που πιθανον δε ξερετε:

    1. γεννηθηκα Αθηνα, ομως μεχρι το τελος του δημοτικου ζουσα εκτος Αθηνων, σε βουνο πανω μεστη φυση, λογο γονιων. ισως γι'αυτο φαινομαι καπως ακραιος και "αγριμι" σε ορισμενους εδω μεσα, αφου ποτε δε μπορεσα να χωνεψω τον καθως πρεπει τροπο ζωης της πολης, αντιθετως μου φαινεται ψευτικος και οτι πρεπει να τον καταστρεψω. απο το γυμνασιο και μετα που αναγκαστικα ηρθα Αθηνα, ειδικα οταν μετακομισα πιο κοντα στο κεντρο, με τα μπλεξιματα κι ολα αυτα που ειχα, αρχισα να κλεινομαι στον εαυτο μου και νιωθω πως εχασα το νοημα (μεχρι που θελω να αυτοκτονισω κι ολας για να μην υπαρχω καθολου).

    2. το ποστ της crazy_diamond μου θυμιζει αναμνησεις που εχω απο τα καλοκαιρια του 2004 και 2005, που ημουν παλι σε βουνο, διακοπες στο χωριο της πρωην μου (αυτης που τα ειχαμε 2 χρονια και ειναι ισως η μοναδικη που αγαπησα). πραγματικα δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο προσφατο που σημαδεψε τη ζωη μου, ειναι λες και σταματησαν ολα απο τοτε και μετα. κι οσες αλλες σχεσεις εκανα εδω στην Αθηνα, ηταν ψιλοχαλια, και με καμια δεν εζησα κατι παρομοιο.

    θετικη στη claire που εκτιμα τη ταινια, τη crazy_diamond και τη rock.

    αμα μια μερα εξαφανιστω, θα ειναι ή επειδη αυτοκτονισα, ή επειδη εφυγα και πηρα τα βουνα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    E και μενα μου αρεσε η ταινια!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    νταξει τρως κι εσυ θετικη για να μην ζηλευεις :P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Μερσι :P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    αν και ειπα οτι δε θα ξανακανω τοπικ σ'αυτο το φορουμ, τελικα κανω για να θεσω το εξης απλο ερωτημα: πιστευετε πως η αλλαγη περιβαλλοντος, και το να ζει καποιος μεσα στη φυση, επηρεαζει τη ψυχολογια του θετικα και τον κανει καλυτερο σαν ανθρωπο ? σιγουρα εχουμε νιωσει κουραση και σιχαμαρα απο τη ζωη στη πολη (κι οταν λεω πολη εννοω περισσοτερο οσους μενουν Αθηνα, η Σαλονικα τη παλευει ακομα και δεν εχει αναγκη)... με τη φασαρια, τη βρωμα, και φυσικα το συστημα με τα λεφτα και τα κωλοχαρτα. υπαρχει καποιος που να εχει σκεφτει να τα παρατησει ολα αυτα, και να παει να ζησει μεστη φυση χωρις να εξαρτιεται τοσο απο τους αλλους ? αν και ακουγεται δυσκολο και σιγουρα ειναι, χτες ειδα τη ταινια Into the Wild κι επειδη ηταν αυτο ακριβως που εχω στο μυαλο μου, αναρωτιεμαι μηπως το νιωθουν κι αλλοι και τελικα δε χρειαζομαστε ουτε ψυχολογους και ψυχιατρους και φαρμακα, αλλα απλα να επιστρεψουμε λιγο περισσοτερο στη φυση...
    http://www.youtube.com/watch?v=YwTd6H-_05Q

    Iσως αυτο διαφερει απο ατομο σε ατομο, και γαι το που εχει ςμαθει να ζεις, κι εγω μεγαλωσα σε μαι μικρη πολη, κοντα σε βουνο και θαλασσα, και ετσι για μενα ναι, το να ζεις πιο κοντα στη φυση κανει καλο στην υγεια, και ψυχικη και σωματικη!! Εμεινα 5 χρονια Αθηνα οσο σπουδαζα, κι αυτη η πολη μπορω να πω οτι μου ρουφουσε ολη την ενεργεια. Βαριομουν να παω μεχρι το περιπτερο, ουτε να περαπτησω εκατο μετρα δεν ειχα ορεξη, και οταν γυριζα στην πολη μου ημουν φουλ ενεργεια και ζωντανια! Αντε να χανεις και τη μιση ζωη σου σε στασεις μετρο και λεωφορεια, τραμ και τρολευ, διαδηλωσεις, πορειες, αργιες. Γιαυτο τα τελευταια 2 χρονια εμενα περισσοτερο επαρχια και ανεβαινα για τη σχολη που και που Αθηνα, εξεταστικες κτλ. Τωρα μαρεσει να ανεβαινω για να βλεπω τους Αθηναιους φιλους μου, για συναυλιες, μουσικες σκηνες, θεατρα, και βολτες κατω απο την Ακροπολη, το αγαπημενο μου μερος στην Αθηνα.. Και παλι οταν ανεβαινω Αθηαν βλεπω τους ανθρωπους, ακομα και τους πολυ νεους, να τριγυρνανε σα ζομπι στους δρομοςυ και στα ΜΜΜ, και χαιρομαι που εχω φυγει απο κει!!!!! Ισως γιαυτο ειναι πιο ωραιο το εξωτερικο, εκει οι μεγαλουπολεις ειναι ομορφες και μες στο πρασινο.. Υπαρχει αισθητικη και αρμονια.. η καημενη η ΑΘηνα δεχομενη τοσους προσφυγες το 23 και αργοτερα με τη μιση επαρχια να πηγαινει εκει για δουλεια, για να βολεψει τοσο κοσμο καταντησε μια μεγαλη, βρωμικη, καρακιτς πολη, με ασχημες πολυκατοικιες τερατα χωρις αρμονια και αισθητικη. Φυσικα ολα αυτα χαλανε το ατομο!! Που να βλεπεις πρασινα δαση και γαλαζια νερα και που γκριζους τοιχους! Τωρα αν θα μπορουσες να ζησεις μονος σου μες στο δασος, δεν ξερω! Γιατι δε δοκιμαζεις το εξωτερικο πρωτα? Η γιατι δεν ααρχιζεις μια δραστηριοτητα που θα σε συνδεσει με τη φυση?? Εγω προσφατα αρχισα σκι και εχω τρελαθει απο τη χαρα μου! Ειναι τελεια πανω στο βουνο στις χιονισμενες βουνοκορφεες και τα ελατα τριγυρω, και γυμναζεσαι παιζοντας ουσιαστικα!!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ρε carrie γιατι δε το κανες νωριτερα αυτο το ποστ, γι'αυτο αξιζες θετικη!

    απ'αυτο το τραγουδι πηρα τον τιτλο. εγω δυστυχως δεν ειμαι μονο 5 χρονια Αθηνα, αλλα 15 και περισσοτερα, αφου μενω εδω μονιμα. κι οντως δεν εχω καθολου ενεργεια, βαριεμαι να παω μεχρι και το σουπερ μαρκετ, κι οταν δεν εχεις και φιλους και γνωστους ή κοπελα, οταν δεν υπαρχει το εναυσμα κι ενα κινητρο γενικα, δεν υπαρχει και η ορεξη να κυκλοφορησεις καθολου. νιωθω πως εχει καταστραφει ανεπανορθωτα η ζωη μου εδω, και γι'αυτο σκεφτομαι να αυτοκτονισω να τελειωσει, γιατι δεν υπαρχει πλεον σωτηρια. και εχω γινει ακριβως οπως το ειπες, ενα ******** ζομπι, που εχει σιχαθει τα λεωφορεια και το πηγαινελα (γιατι ακομα και αμαξι αν ειχα, αχρηστο θα μου ηταν αφου δεν βρισκεις ευκολα μερος να παρκαρεις, και δε συμφερει), τους σκατοδρομους, με τις κακασχημες και βρωμικες πολυκατοικιες (που οι τεντες εχουν κυριολεκτικα μαυρισει απ'το καυσαεριο), μα προπαντων τον εαυτο του και τους ανθρωπους ολους!!!!!!!! και ναι σκεφτομαι απ'τα 19 μου το εξωτερικο, ειχα κανει και θεμα εδω στο φορουμ οτι θελω να σηκωθω να φυγω. αλλα δεν ειναι ευκολο, μεχρι να βγουν τα κωλοχαρτα, κι οταν εισαι και μονος σου, δε μιλας τη ξενη γλωσσα, δεν εχεις τπτ σιγουρο και δε ξερεις που σου παν τα 4, φανταζει δυσκολο. εξαλλου τοτε μου ειπατε κι εσεις οτι οπου κι αν παω, θα με κυνηγαν τα προβληματα μου και θα συνεχισω να ειμαι προβληματικος οπως ειμαι εδω, κι οτι πουθενα δεν ειναι πιο καλα. κι ακριβως επειδη ειμαι μονος, ειμαι ακομα εδω, λες κι εχω κολλησει. η μοναδικη δραστηριοτητα που ξεκιναν ολοι ειναι το γυμναστηριο... αφου ειναι και της μοδας τωρα να εισαι μπρατσαρας και γυμνασμενος, και ριχνεις γκομενακια πιο ευκολα. αν ειχα καποιον εκτος Αθηνων θα ειχα φυγει ηδη. αλλα δεν υπαρχει. ουτε κανας αλλος που να θελει να ξεκουμπιστει απο εδω.

    αυτα χωρις να θελω να γυρισει το θεμα στο προσωπικο μονο για μενα, το εκανα γενικα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Θελεις ενα πατημα δλδ και μια παρεα για να κανεις ενα βημα να φυγεις, δε μπορεις μονος σου.. Μπορει να φαινεται δυσκολο, αποφασιστικοτητα και θεληση χρειαζεται! Αγγλικα δε μιλας? Ψαξε κατι πανω σε αυτο που εχεις σπουδασει σε αγγελιες, και για Ολλανδια ακομα αν θες βρισκεις δουλεια σαν σερβιτορος π.χ. Τι δουλειια θα ηθελες να κανεις? Κανε κατι προς αυτο, κυνηγησε το! Δε μπορω να δεχτω οτι εχεις την αποφασιστικοτητα να πεθανεις και οχι την αποφασιστικοτητα να πας στο Αμστερνταμ με 500 ευρω στην τσεπη ψαχνοντας για δουλεια και συγκατοικο. Κι εγω εφυγα εξω για σπουδες, βρηκα και συγκατοικους και δουλειες, και συγγενεις εχω και φιλους που κανανε το ιδιο...

  14. #14
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    αν και ειπα οτι δε θα ξανακανω τοπικ σ'αυτο το φορουμ
    έκανες όμως....χμμμμ........... ούτε ένας τελικά δεν έχει τα κότσια να κάνει τις απειλές του πραγματικότητα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    έκανες όμως....χμμμμ........... ούτε ένας τελικά δεν έχει τα κότσια να κάνει τις απειλές του πραγματικότητα?
    θεοφανια μου ,ο καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα ν αλλαζει τις αποφασεις του ,εχει καμια φορα ξερεις να κανει και με μια ψυχολογια που εχουμε την συγκεκριμενη στιγμη που αποφασιζουμε ,καιιιιι !!!!!!!!αυτο!!!!!!!! εχει τοσααααα πολλα μεσα !!!!! που να παρει γμτ!!!!!!
    Αν ηταν ο καθενας να κανει τις απειλες εδω μεσα πραγματικοτητα ,θα ειχαμε μεινει εμεις και μεις εδω μεσα (3 και ο κουκος ) εγω το παλευω ακομα να σου πω την αληθεια Και κει πανω κατι ερχεται ,και αναθεωρω οπως εχθες το βραδυ
    Αλλα χεστηκε και η φοραδα στο αλωνι να μου πεις .Αλλοι ερχονται αλλοι φευγουν ,ετσι παει παντα .:)
    Ευχομαι να μην την θεωρησεις επιθεση ,αλλα επειδη εχουμε πει και 2 κουβεντες δεν χρειαζεται πια ολο αυτο γ αυτο τα ειπα ,και επειδη εχεις ψυχη !
    Απλα κουραστηκα !!

    Αυτα παλι απο μενα .και βλεπουμε ! :)
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ανθρώπινη Φύση - Κοινωνικά πειράματα σε ανθρώπους
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-2009, 20:28
  2. Η επιστροφή
    By Emptyness in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 05-10-2008, 07:04
  3. Μερικές αλήθειες για την ανθρώπινη φύση
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-08-2008, 16:02
  4. ΕΠΙΣΤΡΟΦΉ
    By ico in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 21-07-2008, 20:59
  5. Ο άνθρωπος και η φύση!
    By nutcase in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2006, 02:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •