ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ

    Kαλησπερα σε ολους!Εδω και 1 βδομαδα εχω πονους στο θωρακα σαν βελονιες,μαζι με καψιμο μερικες φορες.Ο πονος με χτυπαει και στην πλατη,καθως και δεξια και αριστερα στα πλευρα!Ειχα κανει τριπλεξ πριν 2 μηνες και αιματολογικες πριν 3 και ολα ειχαν βγει οκ...φοβαμαι παρα πολυ ομως και μ'εχει καταβαλει ο πανικος οτι κατι εχω...τη μια φοβαμαι οτι εχω καρκινο στους πνευμονες την αλλη στο συκωτι και παει λεγοντας!Υπαρχει περιπτωση ολα αυτα να ειναι απο το αγχος και οχι κατι το παθολογικο??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μήπως έχεις το στομάχι σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    και όταν λέω το στομάχι, δεν εννοώ να έχεις κάτι τραγικά σοβαρό, μια γαστρίτιδα πχ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Εχω εδω και χρονια προβλημα με το στομαχι μου...γαστριτιδα και οιφαγιτιδα,κυριως μετα απο αγχος η στεναχωρια με πιανει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ε, ορίστε βρε! παρακολούθησε το λίγο μαζί με μερικές αλλαγές στη διατροφή και να δεις που θα βελτιωθεί η κατάσταση. μην σκέφτεσαι αμέσως το χειρότερο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    μινα ακριβως τα ιδια ειχα πριν μερικες μερες..και τρομαξα...αλλα εχω προβλημα με το στομαχι μου και ολα ηταν απο εκει...μην αγχωνεσαι γτ το αγχος επιδινωνει τις ενοχλησεις στ στομαχι...προσπαθησε να ηρεμησεις και δεσ το κι αλλιως αν ηταν κατι κακο οπως καρδια..πιστεψε με θα ειχε φανει...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Αυτά είναι τα πλέον γνωστά συμπτώματα που τα έχουμε περάσει όλοι μας. Και μας πανικοβάλλουν τόσο πολύ, ώστε ούτε τα ικανοποιητικότατα αποτελέσματα των ιατρικών εξετάσεων δεν πιστεύουμε. Δεν έχεις τπτ, μια χαρά είσαι, μην φοβάσαι καθόλου.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Kαλησπερα σε ολους!Εδω και 1 βδομαδα εχω πονους στο θωρακα σαν βελονιες,μαζι με καψιμο μερικες φορες.Ο πονος με χτυπαει και στην πλατη,καθως και δεξια και αριστερα στα πλευρα!Ειχα κανει τριπλεξ πριν 2 μηνες και αιματολογικες πριν 3 και ολα ειχαν βγει οκ...φοβαμαι παρα πολυ ομως και μ'εχει καταβαλει ο πανικος οτι κατι εχω...τη μια φοβαμαι οτι εχω καρκινο στους πνευμονες την αλλη στο συκωτι και παει λεγοντας!Υπαρχει περιπτωση ολα αυτα να ειναι απο το αγχος και οχι κατι το παθολογικο??
    καλως ηρθες στο κλαμπ των αρρωστοβοβουλιδων,αυτο το μηνα ειχα διαφορα συμπτωματα και ενα εξ αυτων ηταν κατι ενοχλησεις στα πλευρα δεξια κ αριστερα σαν μικρες σουβλιες καθως και λιγο πονο στην πλατη που αντανακλα στο στηθος.σκεφτηκα για καρκινο νεφρων,πνευμονων και οστων.εχω παει σε διαφορους ιατρους απο παθολογο μεχρι ουρολογο 2-3 φορες,καρδιολογο,γαστρεντε ρολογο,ορθοπαιδικο και φυσικα μικροβιολογο,οι εξετασεις που εκανα ηταν οι καλυτερες δυνατες,παρολ αυτα,ακομα δεν εχω βρει ηρεμια καθως διαβαζω στο ιντερνετ για καρκινους κτλ(μαλλον και εσυ αυτο εκανες) και τρομοκρατηθηκα ασχημα.εφοσον οι εξετασεις που εκανες ειναι ενταξει τοτε σου χρειαζεται ψυχολογικη βοηθεια,και σε μενα τα ιδια.....και ψυχραιμια πανω απ ολα γιατι δεν εχεις τιποτα

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους,με υγεια παν απ'ολα!Εδω και 2 μηνες νιωθω τσιμπηματα σε ολο το σωμα(σαν βελονιες) και αισθημα φαγουρας...εξαψεις,κρυαδες και καμια φορα ταχυκαρδια. --- αυτο ειναι ενα μηνυμα που ειχες γραψει φιλε μινα πριν απο καιρο,λοιπον τα ιδια εχω και εγω αυτες τις μερες και ειδικα τωρα που σου γραφω εχω ενα αισθημα φαγουρας ακανονιστο,σαν να με τρωει εσωτερικα κατι σε ολο μου το σωμα,πριν μια ωρα ειχα κρυαδες,τωρα αισθανομαι ζεστος.οσο για τις σουβλιες στο εγραψα και πιο πανω,οταν με πιανουν ειμαι σιγουρος οτι εχω καρκινο στα οστα και γινονται εντονοτερες απ τον πανικο.ακομα δεν μπορω να κατανοησω αυτα τα ψυχοσωματικα,με ποιον τροπο επιδρουν?οτι νομιζουμε οτι εχουμε εκει ποναμε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ;





    Παλαιότερα, όταν έλεγαν για κάποιον οτι έχει «ψυχοσωματικά», εννούσαν, συνήθως, ότι δεν έχει τίποτα ή οτι είναι κατά φαντασίαν ασθενής ή ότι έχει κάτι απροσδιόριστο, που όμως συγγενεύει με την τρέλλα ή έστω την παραξενιά. Η έννοια «ψυχοσωματικά» ήταν απροσδιόριστη, κάτι σαν μίασμα ή καπρίτσιο. Όμως οι άνθρωποι που πάσχουν απο ψυχοσωματικά νοσήματα, δεν παύουν να παρουσιάζουν μια τεράστια ποικιλία συμπτωμάτων, που τους ταλαιπωρούν και έχουν μια πραγματική και βασανιστική υπόσταση.
    Πολλές φορές η υπερεξειδίκευση στην ιατρική, οδηγεί στο να ξεχνιέται το γεγονός ότι το σωματικό και το ψυχοδιανοητικό μέρος του ανθρώπου είναι άμεσα αλληλοεπηρεαζόμενα και αλληλοεξαρτώμενα. Δηλαδή, το σωματικό μέρος εξαρτάται και επηρεάζεται απο το ψυχοδιανοητικό, αλλά και αντίστροφα, το ψυχοδιανοητικό μέρος εξαρτάται και επηρεάζεται απο το σωματικό. Άν, για παράδειγμα, εμφανιστεί ξαφνικά ένας πονόδοντος, ένας πονοκέφαλος, μια έντονη ζάλη, ή άλλα σωματικά συμπτώματα, τότε αμέσως επηρεάζεται και η ψυχοδιανοητική κατάσταση. Δηλαδή εμφανίζεται κακοκεφιά, δυσφορία, ανησυχία, φόβος ακόμη και πανικός όταν κάποιος έχει μεγάλη ευαισθησία. Επιβεβαιώνεται δηλαδή ότι το σωματικό πρόβλημα δημιούργησε και ψυχοδιανοητικό πρόβλημα. Αντίθετα τώρα, αν αντιμετωπίσει κάποιος μιά κατάσταση με δυσάρεστο περιεχόμενο, δηλαδή ότι κάτι συνέβη στο παιδί που είναι στο σχολείο, ή ότι η μητέρα του έχει πάθει ατύχημα ή ότι ο σύντροφος του θέλει να χωρίσουν ή ότι ο συνάδελφος του στη δουλειά τον διαβάλλει για να τον υποσκελίσει, τότε αρχίζουν αμέσως και τα σωματικά συμπτώματα. Δηλαδή πιάσιμο στην αναπνοή που μπορεί να εξελιχθεί σε δύσπνοια, πόνος στο στομάχι, ταχύπνοια, ταχυκαρδία, φούντωμα στο πρόσωπο, δυσκολία στην όραση και χιλιάδες άλλα συμπτώματα. Το συμπέρασμα είναι το ίδιο. Δηλαδή το ψυχοδιανοητικό μέρος επηρεάζει και τροποποιεί το σωματικό μέρος.
    Κάθε φορά λοιπόν που ενα ψυχοδιανοητικό πρόβλημα επιδρά στο σωματικό επίπεδο και το αρρωσταίνει, δηλαδή παράγει σωματικά συμπτώματα, τότε λέμε ότι πρόκειται για ψυχοσωματική ασθένεια. Γίνεται λοιπόν αντιληπτό οτι τα ψυχοσωματικά νοσήματα έχουν άμεση σχέση με το καθημερινό στρες. Κάθε στρεσογόνος παράγοντας, και είναι πολύ μεγάλος ο αριθμός τους στη σημερινή καθημερινότητα, ξεκινάει απο ενα ψυχοδιανοητικό ερέθισμα και πυροδοτεί μια σωματική αντίδραση, η οποία μπορεί να εμφανίζεται με μια πληθώρα συμπτωμάτων, από το πιό ήπιο έως το πιο έντονο και επικίνδυνο. Είναι λάθος να θεωρεί κανείς τα ψυχοσωματικά νοσήματα ως παραξενιά, καπρίτσιο ή προσπάθεια για να επισύρει κάποιος την προσοχή και τη φροντίδα.
    Και, για να αντιληφθούμε τη σοβαρότητα των ψυχοσωματικών νοσημάτων, θυμίζω οτι στο Διαγνωστικό και Στατιστικό Εγχειρίδιο Ψυχοπαθολογικών Διαταραχών DSMIII, που εκδίδεται από την Αμερικανική Ψυχιατρική Εταιρεία, υπάρχουν 10κατηγορίες διεθνώς αποδεκτών ως ψυχοσωματικών νοσημάτων:
    1. Δερματικά νοσήματα
    2. Μυοσκελετικές διαταραχές
    3. Αναπνευστικές δυσλειτουργίες
    4. Καρδιαγγειακές παθήσεις
    5. Ουρογεννητικές διαταραχές
    6. Δυσλειτουργίες των ενδοκρινών αδένων
    7. Διαταραχές των αισθήσεων
    8. Χρόνια επιπεφυκίτιδα
    9. Προβλήματα του πεπτικού συστήματος
    10. Προβλήματα του νευρικού συστήματος, στα οποία ο ψυχοσυναισθηματικός παράγοντας παίζει σημαντικό ρόλο, όπως η σκλήρυνση κατά πλάκας κλπ.
    Βλέπουμε ότι μία πληθώρα καθημερινών προβλημάτων υγείας αναγνωρίζονται ως ψυχοσωματικά. Πιό συγκεκριμένα ορισμένα είδη κνίδωσης και εκζέματος, η νευροδερματίτιδα, μυϊκοί πόνοι, το άσθμα, το έλκος του δωδεκαδακτύλου, το ευερέθιστο έντερο, η υπέρταση, οι αρρυθμίες και πολλά άλλα, είναι παθήσεις που δημιουργούνται στον οργανισμό μέσω μιάς αλυσίδας βιοχημικών μηχανισμών που πυροδοτεί το χρόνιο στρές, το άγχος, οι φόβοι, τα συναισθηματικά προβλήματα, τα αρνητικά συναισθήματα, η απογοήτευση, η ανασφάλεια, η εχθρότητα, η οργή και πολλά άλλα ψυχοσυναισθηματικά βιώματα.
    Ας μην υποτιμάει λοιπόν κανείς τα ψυχοσωματικά νοσήματα γιατί η ιατρική επιστήμη κάθε μέρα προσθέτει και άλλα νοσήματα στον ήδη μακρύ κατάλογο των ψυχοσωματικών νοσημάτων. Σήμερα, ακόμη και ο καρκίνος συγκαταλέγεται από πλείστες ιατρικές σχολές στα ψυχοσωματικά νοσήματα. Σήμερα η ορολογία άλλαξε και τα ψυχοσωματικά αναφέρονται πλέον ως ψυχοφυσιολογικά νοσήματα επειδή ο ψυχοδιανοητικός παράγοντας διαταράσσει γενικότερα τη φυσιολογία ολόκληρου του οργανισμού και δημιουργεί παθολογία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Βασίλης73 View Post
    Αυτά είναι τα πλέον γνωστά συμπτώματα που τα έχουμε περάσει όλοι μας. Και μας πανικοβάλλουν τόσο πολύ, ώστε ούτε τα ικανοποιητικότατα αποτελέσματα των ιατρικών εξετάσεων δεν πιστεύουμε. Δεν έχεις τπτ, μια χαρά είσαι, μην φοβάσαι καθόλου.
    Ετσι μας λένε..Βέβαια παρόλα αυτά πάλι φοβόμαστε και έχουμε όλα αυτά τα συμπτώματα.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Πονοι και ψυχοσωματικα.
    By Faust in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 03-05-2015, 00:35
  2. Σφιξιμο στο στηθος
    By _lydia_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-04-2011, 12:48
  3. Oταν ο θυμος και το αγχος βραζουν στο στηθος σου...
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 86
    Last Post: 16-11-2010, 18:52
  4. μυικοι πονοι
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 13:52
  5. Ψυχοσωματικοί πόνοι;
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 10-05-2009, 20:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •