"Ζητειται" Γιατρος - Ανθρωπος....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195

    "Ζητειται" Γιατρος - Ανθρωπος....

    Δεν ηθελα να δημιουργησω τοπικ..Νιωθω κατι σαν να απολογουμαι. Και θα ζητησω εκ των πρωτερων συγνωμη απο τους administrators του forum γιατι θα αναφερθω σε ενα φαρμακο που εχει αναφερθει και σε αλλα topics σε αλλες κατηγοριες του φορουμ.
    Προκειται για το Geodon.
    Πασχω απο διαταραχες πανικου.Οκ, χρονια ασθενεια για μενα. Επισκευθηκα ξανα το γιατρο μετα απο χρονια καλης πορειας, μετα το θανατο της μητερας μου, τον Φεβρουαριο.
    Μεχρι τοτε η ημερησια δοσολογια των φαρμακων μου ηταν :
    75 mg Effexor (αντικατεστησαν τα Seroxat που επαιρνα καποια χρονια)
    1,5 mg Xanax
    50 mg Lopessor (γιατι καποιο φαρμακο αυξανε τους καρδιακους παλμους)

    Το 2003 μου ειχε χορηγηθει ( επισης επικουρικα ) μια ταμπλετα Lithiofor ημερησιως, αν θυμαμαι καλα για περιπου 4 ή 6 μηνες γιατι τα Seroxat με "ανεβαζαν" πολυ σε διαθεση

    Μετα την επισκεψη στο γιατρο οι δοσεις εγιναν
    150 mg Effexor
    2,5 mg ή 3,5 mg Xanax
    50 mg Lopressor
    40 mg Geodon ( ειπε, επικουρικα για να μην εχω προβλημα με τα αντικαταθλιπτικα)

    Πηρα 2 μερες συνεχομενα το Geodon ( 1 το μεσημερι )
    Εγινα ΧΑΛΙΑ. Ειχα προβληματα στην οραση, κοιμομουν ορθια, τα ακρα μου "πεταγονταν" στα καλα καθουμενα, αλλοτε ειχα ξηροστομια, αλλοτε σιελορροια, και διαφορα αλλα, τι να πρωτοθυμηθω..
    Αρχισα το περασμενο σαββατο, συνεχισα την κυριακη.
    Τη δευτερα μιλησα με το γιατρο και μου ειπε να παρω αν γινεται τη ΜΙΣΗ δοση , να ΚΟΨΩ το .... χαπι στη μεση.
    Του ειπα οτι ειναι σε μορφη καψουλας και δεν κοβεται....(Ναι ΕΓΩ του το ειπα...εκεινος δεν ηξερε πως στη συνταγη του ειχε γραψει caps οχι tabs) Και φυσικα του θυμισα πως κοστιζει 170 € και δεν ειναι ευκολο να παρω αλλο μεσα σε 2 μερες!!!
    Μπου συνεστησε να παιρνω 1 καθε 2 μερες...Το εκανα κι αυτο. Μολις το πηρα ειχα τα συνηθη συμπτωματα, μονο που ( οπως μου ειπε ) το πηρα βραδυ γιατι το μεσημερι δουλευα και θα κοιμομουν πανω στο γραφειο!!! Σαν αποτελεσμα?
    Την επομενη μερα, δλδ σημερα σηκωθηκα και δεν εβλεπα καλα, ειχα τρελο εκνευρισμο, η καρδια μου χτυπαγε σαν κομπρεσερ, ειχα ναυτια και τραγικα εντονο πονοκεφαλο, οποτε δεν πηγα στη δουλεια μου.Επεσα, ξανακοιμηθηκα. Ξυπνησα, ο πονοκεφαλος χειροτερος, ναυτια επισης...Προσπαθησα να βρω το γιατρο, κλειστο το κινητο....
    Εκανα υπομονη...Του τηλεφωνησα τελικα πριν καμια ωρα. Εφτασα στο αμην ομως και γι αυτο τον ενοχλησα...Μεχρι να τον παρω τα συμπτωματα ειχαν επιδεινωθει.Ειχα ταχυκαρδια,πονοκεφαλο,ξηρο στομια,ταση για εμετο,εκνευρισμο, δεν μπορουσα να καθησω, δεν μπορουσα να ηρεμησω και εκλαιγα συνεχως...
    Θελετε να μαθετε τι μου ειπε?
    "Αν και δεν ειναι απο το Geodon τα συμπτωματα, σταματησε το, συνεχισε τα αλλα ως εχουν, οπως στα ειπα, και σε μια βδομαδα παρε με τηλεφωνο να μου πεις τι εχει γινει. Εγω παντως πιστευω πως θασαι ακαλυπτη χωρις το Geodon".


    Θελω να σας πω πως σε αυτον το γιατρο απευθυνθηκα το 2003. Ηταν βοηθος του καθηγητη που με παρακολουθουσε, ο οποιος σταματησε να λειτουργει το ιατρειο του και σταδιακα εμπιστευθηκε τους ασθενεις του στο βοηθο του.Εκεινος ο γιατρος ηταν επιστημονας και ΑΝΘΡΩΠΟΣ με ΟΛΑ τα γραμματα κεφαλαια...Ειχα πολυ κακη εμπειρια απο τους ψυχιατρους μεχρι που τον γνωρισα. Για κακη μου τυχη ομως, σταματησε.Επικονωνησα και μαζι του.Δεν εχει ομως σαφη εικονα της καταστασης μου και πως να φερει σε δυσκολη θεση το συναδελφο? Αυτο το καταλαβαινω.
    Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης :
    Εγω που νιωθω ξεκρεμαστη οπως ειμαι, που αυτη τη στιγμη τρεμω συγκορμη, που ειμαι πραγματι σε απογνωση και προσπαθω να κρατηθω απο τα ψηγματα δυναμεων που μου εχουν απομεινει.. ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ???????
    Η ψυχολογος μου μπορει να καλυψει το ψυχοθεραπευτικο κομματι. Την κλινικη μου υγεια ομως? Σε ποια χερια να την εμπιστευθω...?
    Δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στο γιατρο που πηγα, γι αυτο και ειχα μεινει και απραγη 2 χρονια. Μια φορα ειχα παει, δεν ξαναπηγα. Ειπα να ξεκινησω απο κει γιατι θεωρησα πως ισως να ημουν αυστηρη στην κριση μου τοτε. Διαπιστωνω ομως πως μαλλον ειχα δικιο. Το στυλ του γιατρου " παρε τη συναγη σου κι ελα παλι σε κανα μηνα" δε με καλυπτει. Ειχα μαθει να μπαινω στο εξεταστηριο και να ελεγχονται τα παντα. Πιεση, Καρδιακοι παλμοι, κινηση..ΤΑ ΠΑΝΤΑ...
    Ουτε καν το σφυγμο μου δεν πηρε ρε παιδια! ΕΛΕΟΣ!!!

    Μπορει καποιος να μου πει τι να κανω?
    Καποια συμβουλη...κατι....
    Αν γνωριζετε καποιον στον οποιο θα μπορουσα να απευθυνθω για ιατρικη παρακολουθηση παρακαλω επικοινωστε μαζι μου μεσω u2u...
    Ευχαριστω και συγνωμη αν εγινα κουραστικη...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Συγνώμη, αλλά πριν αρχίσεις να ακούς τον καθένα από εμάς να \"διαφημίζει\" το γιατρό του, γιατί δεν μιλάς με το γιατρό από τον οποίο έχεις παράπονα αυτά τα θέματα?

    Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι ή δεν είναι καλός, αλλά μπορεί να σου δώσει πειστικές απαντήσεις σε αυτά που σε απασχολούν... Σε τελική ανάλυση, έχει υποχρέωση να σου απαντήσει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Καταρχην σ ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να απαντησεις.
    Εχω ηδη προβει στη συγκεκριμενη ενεργεια ανεπιτυχως. Ο γιατρος μου ειναι σε διακοπες, και φυσικο ειναι, ανθρωπος ειναι κι αυτος και χρειαζεται ξεκουραση οπως ολοι μας. Οταν ομως πηγα αρχικα στο ιατρειο και προσπαθησα κι εγω κι αντρας μου να τον ρωτησουμε καποια πραγματα σε σχεση με την κατασταση μου, εκεινος ειπε να μην σκεφτομαστε τιποτα και απλα να ακολουθησω την αγωγη. Εννοειται πως δε μας αφησε καν να του εκφρασουμε τις αποριες μας.
    Απο την αλλη, ειδε πως παιρνω τα Lopressor τα οποια ειναι για να μην ανεβαινουν οι σφυγμοι μου στον ουρανο, οπως γινεται ( σε μενα τουλαχιστον με τα αντικαταθλιπτικα ). Τα περασε εντελως στο \"ντουκου\", δεν εδωσε σημασια καμια και μου χορηγησε και φαρμακο που προκαλει αρρυθμιες η ταχυκαρδιες (αναλογως) χωρις καν να ελεγξει τους σφυγμους μου. Ο ορος \"παρε τα φαρμακα σου κι εξω απο την πορτα\" ταιριαζει γαντι.
    Τον πηρα τηλ. νιωθοντας χαλια που τον ενοχλω στις διακοπες του και μετα τα χιλια συγνωμη που του ζητησα του εξεθεσα τα προβληματα και ενω ακουγε εναν ανθρωπο ξεπνοο, ετοιμο να τρελαθει, με υφος ασχημο του στυλ \"ωχου μωρε τι με ενοχλει κι αυτη τωρα\", η απαντηση του ηταν \"Νομιζω πως δεν ειχες υπνηλια, τη φανταστηκες, δεν ειναι αυτες παρενεργειες του φαρμακου ( περιεχονται ΟΛΕΣ στο εσωκλειστο φυλλαδιο!!!!!).Σταματησε το geodon αλλα θα εισαι ακαλυπτη\" . Δε μου εμπνεει εμπιστοσυνη. Και εχω αρκετη εμπειρια απο \"τετοιους\", δυστυχως. Ο ανθρωπος δεν εχει διαθεση να ασχοληθει και φανηκε πολλακις...

    Να σημειωσω εδω πως ειναι η ΠΡΩΤΗ φορα στα 17 χρονια που εχω τις διαταραχες, που φτανω στο σημειο να ενοχλησω καποιον, ωρα διαφορετικη απο αυτη του ραντεβου μου. Κι αυτο γιατι αφενος σεβομαι την ξεκουραση των αλλω και αφετερου, μπορουσα να αντεξω τις παρενεργειες..Εχθες ηταν κατι το ανεπαναληπτο...
    Δηλαδη...τι νομιζεις πως θα πει? Οτι εχει αδικο?
    Στον κοσμο που ζουμε η ιδιοτητα και το ονομα ενος επιστημονα κερδιζουν αναμφισβητητα εναντι στις \"υστεριες\" ενος \" τρελου\"...Δυστυχως...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Στον κοσμο που ζουμε η ιδιοτητα και το ονομα ενος επιστημονα κερδιζουν αναμφισβητητα εναντι στις \"υστεριες\" ενος \" τρελου\"...Δυστυχως...

    Αυτό να μη το σκέφτεσαι και να μην το πιστεύεις... Οι συγκεκριμένοι επιστήμονες ζουν από εμάς κι έχουν χρέος και υποχρέωση να μας ακούν και να μας βοηθούν όπως μπορούν.

    Μπορώ να καταλάβω πως με τον συγκεκριμένο γιατρό απλά δε \"δέσατε\". Ο ίδιος μπορεί να είναι ακριβώς ό,τι χρειάζεται κάποιος άλλος, αλλά ό,τι χειρότερο για σένα. Συμβαίνουν αυτά.

    Ακόμα δυσπιστώ στη χρησιμότητα της σύστησης κάποιου, γιατί το ίδιο μπορεί να ισχύσει πάλι και να απογοητευτείς ακόμα περισσότερο μιας και θα είναι κι \"εγγυημένος\".

    Γιατί δε δοκιμάζεις από μόνη σου κάποιον και να του πάρεις τον αέρα από την αρχή? Να του πεις ακριβώς τι θέλεις από εκείνον και τι δεν ανέχεσαι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Θα το προσπαθησω κοριτσι μου.
    Στο υποσχομαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Lenaki το να αλλάξεις γιατρό είναι μία δύσκολη ίσως αποφάση. Χρειάστηκε να αλλάξω ψυχίατρο και πριν το αποφασίσω ομολογώ ότι προβληματίστικα αρκετά. Σκέφτηκα μήπως αυτό στεναχωρέσει το γιατρό μου, μήπως τον εκνευρίσει. Όταν ζεις και στην επαρχία τότε σκέφτεσαι και την περίπτωση να μην τηρήσει το ιατρικό σου απόρρητο και πει τίποτα προς τα έξω. Φυσικά σε αυτό η απάντηση είναι μία. Δικαστήριο μέχρι τελικής πτώσεως. Όταν όμως στη ζυγαριά των αμφιβολιών μου έβαλα το πόσο πλέον στάσιμη προς αρνητική πήγαινε η ψυχική μου υγεία τότε αποφάσισα να αλλάξω γιατρό. Δεν το μετάνοιωσα απεναντίας βελτιώθηκε κατά πολύ η κατάστασή μου καθώς ο νέος γιατρός ελλάτωσε στο ελάχιστο τα φάρμακα για τον πανικό και την κατάθλιψη και μου έμαθε να τον ξεπερνώ με τις δικές μου δυνάμεις. Αν δε σε εκφράζει, δε σε βοηθάει ο γιατρός σου δε βρίσκω προσωπικά κάποια καλύτερη λύση. Έτσι έκανα και αν χρειαστεί θα κάνω και στο μέλλον. Γιατρό από εδώ όπως λέει και η Αγγελική δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να βρεις έτσι στον \"αέρα\".
    Φιλικά
    Αlex30

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    λοιπον κατ αρχην το lopresor το παιρνετε ως αντιδοτο;χμ καλα ξεκινησατε απ ευθειας απο το 40αρι Geodon?υπαρχει των 20...ολο αυτο το φαρμακευτικο σχημα το παιρνετε για τη διαταραχη πανικου η σας ειπε και κατι αλλο ο συναδελφος;πχ διπολικη διαταραχη;εν παση περιπτωσει μεγαλες δοσολογιες βλεπω....αν σας ανεβαζει το αντικαταθλιπτικο πως δεν σκεφτηκαν να το μειωσουν πχ &να αυξησουν λιγο το xanax?για 6 μηνες πηρατε λιθιο;σαν σταθεροποιητη της διαθεσης προφανως...ο ιδιος γιατρος το αλλαξε μετα;για τον πανικο εχετε ακολουθησει καποια ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση μαζι με τη φαρμακευτικη αγωγη;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •