χρειαζομαι βοηθεια κ παλι :(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    31

    χρειαζομαι βοηθεια κ παλι :(

    γεια σας!ειμαι κοπελα 24 ετων...... ειχα που ειχα προβλιματα με τισ αναπνοες ζαλαδες ανασφαλιες φοβους....γενικα μια κατασταση εκτος ελεγχου....τωρα χωριζω κ απο πανω! εχω σοκαριστει... δεν ξερω τι μου γινεται....δεν εχω κανεναν...κ αβτους που εχω δεν ξερουν πολλα για τον προσωπικο μου κοσμο.Η σχεση μου ξεκινισε πριν μερικα χρονακια...
    κ πριν λιγο την επισημάναμε........κ φυσικα...αυτο με βοηθισε να ξερερασω καπιο μερος της καταθλιψης μου.
    Διαλιθικε η οικογενεια μου με τον χειροτερο τροπο,εχασα την δουλεια που ειχα....εμεινα χωρις το αμαχι μου...χαθικαν ολοιιιιιιιιιι φιλοι μου...για διαφορους λογους!κ τωρα ο χωρισμος!

    κ καθομαι κ σκεφτομαι απο χθες μεχρι σημερα ενα πραμα!
    οταν περναμε σε καπιον τομεα τησ ζωης μας δυσκολια.... πιανομαστε απο καπιον αλλον τομεα που ειναι καλα για να σταθουμε στα ποδια μας! τι εννοω?
    οταν με παρατισε ο πατερας...ειχα τον δικο μου να με στιριζει! οταν εχασα την δουλεια μου...εγω σημερα εμεινα χωρις τπτ!
    γιατι να κοιμιθω? γιατι να ξυπνισω?γιατι να φαω?νιοθω αχριστη!θελω να δουλεψω μπας κ ξεχαστω... αλλα παθενω κρισεις πανικου κ ζαλαδες μεσα στον κοσμο!ιδικα οταν με κοιτανε ι πρεπι να μιλισω!
    οτι λιση κ να ψαξω...παντου αδιεξοδοι!!! εγω δεν ιμουν ποτε ετσι!!!!!!!!!!!! ιμουν ι καρδια τισ παρεας... το πιο κοινωνικο παιδι με χιουμορ!
    εχω παθει σοκ το πος καταντισα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    το μονο που κανω αυτες τις μερες...ειναι να πιγαινω βολτες μεστην νυχτα!να καπνιζω!να κλαιω...κ να σκεφτομαι... κ φυσικα ολα αβτα παλι με γιρνανε στην κατασταση πανικου...


    ειμαι τοσο χαμενη στην μοναχια μου ... που πιστεβω ακομη και απο το κειμενο μου φενεται!τα γραφω πολυ περιπλοκα!οπως ειναι κ το μυαλο μου αυτην την στιγμη!

    δεν ξερω απο που να ξεκινισω βρε παιδια!δεν θελω να ζω! με κραταει το κλαμα τις μανας μου...για να μιν κανω καπια τρελα!


    οτι διποτε κ να μου πειτε θα ειναι μεγαλη βοηθεια!την προηγουμενη φορα χαρη σε σας πιστευω δεν πηρα τα χαπια που μου ειχε πει ο ψυχολογος!ειχα δυναμοσει πολυ ψυχολογικα!κριμα που δεν βρικα το παλιο μου κειμενο! ακομη κραταω τις συμβουλες...για να με ηρεμω μεσα στον κοσμο απο ζαλαδες κτλ...
    ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Irina View Post
    ......

    ......

    δεν ξερω απο που να ξεκινισω βρε παιδια!δεν θελω να ζω! με κραταει το κλαμα τις μανας μου...για να μιν κανω καπια τρελα!


    οτι διποτε κ να μου πειτε θα ειναι μεγαλη βοηθεια!την προηγουμενη φορα χαρη σε σας πιστευω δεν πηρα τα χαπια που μου ειχε πει ο ψυχολογος!ειχα δυναμοσει πολυ ψυχολογικα!κριμα που δεν βρικα το παλιο μου κειμενο! ακομη κραταω τις συμβουλες...για να με ηρεμω μεσα στον κοσμο απο ζαλαδες κτλ...
    ευχαριστω
    οι ψυχολογοι δεν δινουν χαπια ιρινα, μαλλον θα εννοεις ο ψυχιατρος.
    το φορουμ δεν υποκαθιστα κανεναν γιατρο και κανεναν ψυχολογο και κακως αγνοησες τον γιατρο σου επειδη μπηκες εδω.
    το φορουμ ειναι μια φιλικη κουβεντα,τιποτε παραπανω.
    μπορει να επαιξε τον ρολο του κι αυτο... το οτι αγνοησες τον γιατρο σου δλδ.
    μπορεις να ξεκινησεις απο εκει. κανε μια ακομη επισκεψη και μιλα μαζι του. πες, που βρισκεσαι τωρα σε σχεση με την ημερα που τα συζητησατε και ρωτα τον αν μπορει να βοηθησει σε οτι σε μπερδευει.

    οσο για τα προβληματα σου, οντως εχουν μαζευτει....
    συμβαινει ομως συχνα. οταν αρχισουν να μας στραβωνουν τα πραγματα, στραβωνουν ολα μαζι...
    ξεκινα απο τα ευκολα κι απο αυτα που σου δινουν στηριξη κι αυτοπεποιθηση. οπως ειναι η δουλεια.
    προσπαθησε να βρεις μια αλλη εστω και κατωτερη των προσδοκιων σου, για να νοιωσεις οτι πατας παλι στα ποδια σου και σιγα σιγα θα ερθουν κι αλλα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ειναι πραγματι δυσκολα ολα αυτα που περασες...φαινεται κι απ το κειμενο σου οπως λες κι εσυ....σου συνεβησαν τοσα πραγματα απανωτα και σε χουν ριξει..το καταλαβαινω...προσπαθησε με οση δυναμη εχεις να κρατηθεις και να κανεις υπομονη...προσπαθησε να ανασυγκροτηθεις και να κοιταξεις τι θα κανεις τωρα.....λιγο απιθανο να συμβουν και αλλα απο πανω....προσπαθησε να ηρεμησεις και εκμεταλλευσου λιγο χρονο ωστε να σταθεις και παλι στα ποδια σου..μπορει να νιωθεις πως ολα γκρεμιστηκαν αλλα ακομη κι αν ειναι ετσι (που δεν ειναι) μπορεις με προσπαθεια σιγα σιγα να τα ξαναφτιαξεις...ζητα τη βοηθεια καποιου ψυχολογου η ψυχοθεραπεια ειναι πολυ σημαντικη..χαπια μαλλον σου ειχε δωσει ψυχιατρος:P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    31
    Καλημερα παιδια! Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! ειμαι καπως καλυτερα! γιαυτο και βρηκα το κουραγιο να μπω στο φορουμ.

    REMEDY.... ναι ψυχιατρος ηθελα να πω.....
    το ξερω οτι το φορυμ δεν υποκαθιστα κανεναν γιατρο και κανεναν ψυχολογο! αλιμονο. αφου πιγα σε γιατρο! αλλα με την κουβεντα..κ με διαφορα αλλα ποστ που ειχα διαβασει...ειχα μαθει να ελεγχω τις ανασες μου! κ δεν φανταζεσαι ποσο σημαντικο ηταν για μενα αυτο! ο γιατρος μου ηταν πολυ καλος! μου εξηγισε με καθε λεπτομερια τι εχω...κ δεν μου χαΪδεψε καθολου τα αφτια! ισα ισα ειχα αρχισει να κλαιω με αβτα που ακουγα...

    και κατι αλο..... καθως μου εξηγουσε ο γιατρος μου..για πιον λογο κ για ποσο καιρο να παρω τα χαπια... εγω του ζητησα κατι αλο!
    τον ειπα αν γινετε...να κανω θεραπια με επισκεψεις ! κ ειπε οχι!!!!!!!!!!!!!!! οτι δεν θεραπευεται αυτο που εχω ουτε με λογια ουτε με τον χρονο....επειδι περασα πολυ ασχημη παιδικη ηλικια...το θεμα ειχε προχωρησει πολυ ειπε...κ αλλα τετια! το μονο που περιμενε...ηταν οι παθολογικες μου εξετασεις γιατη ειχα προβλημα με την πιεση μου...για να μου γραψει χαπια.


    LACRYMOSA ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!!!!!!!!!!!!!!!αλλα δεν χρειαζετε να παω σε γιατρο....οπος ειπα πιο πανω...

    να ρωτησω κατι αλο βρε παιδια ! που πραγματικα με ενοχλει στην καθημερινοτητα μου....
    διαβασα εδω για πολλες φοβιες.... για διαφορετικες κρισεις πανικου...
    8α η8ελα να σας πω τα δικα μου.....μπας κ μου δωσετε καμια σιμβουλη...
    μολις ξυπναω.....ειμαι σαν...βρικολακας...δεν μπορω να δω τον Ηλιο...αλλα γιατι?οχι επειδη με τυφλωνει!!! επειδη ζαλιζομαι!
    κ αμα βγω μια βολτα εξω με Ηλιο...αυτο ειναι το χειροτερο μου! ζαλιζομαι η καρδια μου χτυπαει σαν τρελη.. μουδιαζω....κ διαφορα τετοια!
    κ γενικα...οταν ειναι μερα εξω...εγω κρυβομαι...σαν να κανω υπομονη να ερ8ει το βραδι... φυσικα ντρεπομαι να το πω καπου!και καμια φορα βγενω κ αυτο περναω μεσα μου..μονο εγω το ξερω! κ μολις σκοτεινιάσει... νιοθω ΑΝΘΡΩΠΟΣ! Πειναω.. διψαω...βγενω βολτα.. βαφομαι ντυνομαι.. μιλαω με τον κοσμο.. κανω γυμναστικη χορις να ζαλιζομαι τοσο.δλδ εχω πολυ μεγαλη βελτιοση απο περυση!!!!!!!!!!!!!!!!!!! περυση κ πρωι κ βραδι τα ιδια σιμπτοματα ειχα.
    τι ειναι που με κανει τοσο αδυναμη την ημερα?ιδικα πρωι? εχω γινει πολλες φορες ρεζιλι εξω...επειδη ζαλιζομουν! κ αβτη η καρδουλα μου χτυπαει σαν τρελη κατι τετοιες στιγμες...πως να με χαλαρωσω? τι να πιω?????????? ειχα κανει μια βδομαδα δοκιμη να πινω χαμομηλι.. ναι με ηρεμισε δεν λεω....αλλα κοιμομουν παραπολλες ωρες..σας ζαλισα το ξερω ...χιλια συγνωμη...και ευχαριστω και παλι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Irina γεια σου και πάλι!! Χαίρομαι που είσαι καλύτερα και σύντομα θα είσαι ακόμα καλύτερα και όχι δεν μας ζάλισες, γι αυτο αλλωστε ειναι το φορουμ, για να μοιραζομαστε τους προβληματισμους μας, να γραφουμε ο,τι μας απασχολει, να ζηταμε και να παιρνουμε αποψεις!!
    Δεν ειπα να πας σε ψυχιατρο ουτε ντε και καλα να παρεις χαπια.:P O ψυχολογος δεν δινει φαρμακα, προσπαθει με συμβουλευτικη ψυχοθεραπεια να βοηθησει να καταλαβεις το προβλημα, τι το προκαλει κτλ και να προσπαθησεις να το διορθωσεις!
    Σχετικα μ αυτο που λες για τον ηλιο, το παθαινα κι εγω οταν ημουν στην εφηβεια...κανε καλου κακου εξετασεις ωστε να αποκλεισεις το ενδεχομενο να υπαρχει κατι οργανικο..ισως ειναι φοβια και εκδηλωνεται ετσι δλδ με το να ζαλιζεσαι την ημερα η οταν εισαι καπου εξω, ενω το βραδυ ηρεμεις..(σε μενα βεβαια συμβαινει το αντιθετο μολις ερχεται το βραδυ με πιανει φοβος και αγχος και νιωθω απαισια..)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
    By naomi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 12-12-2012, 16:53
  2. Χρειάζομαι βοήθεια
    By Marinapapad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 21-12-2010, 11:35
  3. Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!
    By elen2000 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 10:07
  4. χρειαζομαι βοηθεια
    By anneta in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-10-2007, 17:04
  5. Χρειάζομαι βοήθεια. :'(
    By WeepingMoon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2006, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •