Που θα παω για διαγνωση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4

    Που θα παω για διαγνωση;

    Εψαξα στο portal και στο forum αλλα δεν βρηκα κατι. Θελω να ρωτησω σε ποιο νοσοκομειο, κλινικη κ.τ.λ., δημοσιο κυριως, θα μπορουσα να παω για διαγνωση. Επειδη εχω να παω αρκετο καιρο σε γιατρο και δεν ξερω πολλα πραγματα, ποσο μαλλον τωρα που προκειται για κατι αλλο απο ενα κρυωμα η ενα στραμπουληγμα, εχω καποιες επιπλεον αποριες.

    Καταρχην θα μπορεσω να κλεισω ραντεβου η θα πρεπει να περιμενω σε "ουρα" οταν ανοιξει η κλινικη για να εξεταστω (οπως π.χ. στον Συγγρο); Ειμαι ασφαλισμενος μεσω του πατερα μου στο Ι.Κ.Α. στην εξεταση θα πρεπει να εχω μαζι μου το βιβλιαριο; Το ρωταω αυτο γιατι ειναι οικογενειακο βιβλιαριο και ειναι δυσκολο να το παρω μαζι μου. Αν δεν εχω μαζι μου το βιβλιαριο θα μπορεσει ο γιατρος να μου δωσει ενα "επισημο" χαρτι της παθησης; Επισης η διαγνωση μπορει να βγει με μια επισκεψη γιατι αυτο τον καιρο ασχολουμαι με την πτυχιακη μου στο πανεπιστημιο και επειδη εχω καθυστερησει αρκετα δεν εχω καθολου χρονο διαθεσιμο. Τελος, αν και καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να το γνωριζει κανεις μιας και εξαρταται απο το προβλημα, υπαρχει το ενδεχομενο να χρειαστει να κανω καποιες επιπλεον εξετασεις για να βγει η διαγνωση; Αρα μηπως θα πρεπει να εχω μαζι μου και αρκετα χρηματα;

    Κανω ολες αυτες τις, προφανως χαζες, ερωτησεις γιατι πρεπει να τις απαντησω πριν κανω την κινηση να ζητησω βοηθεια. Επισης το γεγονος οτι θελω να το κρατησω κρυφο στην οικογενεια μου, μεχρι να βρω τον τροπο να τους το πω οπως και οποτε μπορω εγω, με κανει να πρεπει να το "οργανωσω' οσο περισσοτερο μπορω γιατι διαφορετικα θα συνεχισω να το αναβαλλω.

    Καταλαβαινω οτι μπορει να υπαρχουν καποιες αντιρρησεις (πιθανον για την ποιοτητα μιας δημοσιας κλινικης, το γεγονος οτι θα πρεπει να αφιερωσω χρονο ακομα και για την διαγνωση του προβληματος μου κ.τ.λ.) αλλα ξερω οτι για μενα ολη η αυτη η διαδικασια μετα απο 5 χρονια που δεν εκανα τιποτα ειναι ενα τεραστιο αλμα.

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    σου εχω στειλει προσωπικο μηνυμα..αν θες διαβασετο

Similar Threads

  1. Διάγνωση νηπίου..;
    By stefie in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 18-02-2011, 17:11
  2. διάγνωση ιψδ
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 09:44
  3. νεα διαγνωση-διπολικη διαταραχη
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 149
    Last Post: 06-09-2008, 22:55
  4. ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟΣ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 23-10-2007, 11:23
  5. τελικα βγηκε διαγνωση (προσωρινη)...
    By lia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-03-2006, 02:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •