Πώς βρίσκουμε-διαλέγουμε ψυχολόγο-ψυχίατρο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    22

    Πώς βρίσκουμε-διαλέγουμε ψυχολόγο-ψυχίατρο;

    Καλησπέρα και πάλι.
    Έκανα μια αναζήτηση στο φόρουμ αλλά δε βρήκα κάποιο σχετικό θέμα...
    Το ερώτημά μου είναι αυτό που λέει ο τίτλος.

    Έψαξα τα κέντρα ψυχικής υγείας που μου είπατε αλλά αυτό στο οποίο είναι η περιοχή μου δεν δέχεται απόγευμα. Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω μια επίσκεψη σε ιδωτικό γιατρό και μετά βλέπουμε.

    Πώς διαλέγω όμως; Βρίσκω έναν στο χρυσό οδηγό και πάω; κουλό μου φαίνεται... επίσης, πού πάω; σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο; νομίζω ψυχίατρο εε;

    Δεν ξέρω καθόλου, συγνώμη αν σας φαίνονται χαζές τέτοιες ερωτήσεις αλλά όσο δύσκολο μου είναι να πάρω την απόφαση να πάω σε γιατρό, άλλο τόσο μου φαίνεται βουνό όλο αυτό. Σαν παιδάκι που πάει πρώτη μέρα σχολείο ένα πράγμα...

    Και κάτι τελευταίο, πάνω-κάτω πόσο κοστίζει μια επίσκεψη;

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    22
    Κανείς τίποτα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Καλησπέρα,
    Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο google, για παράδειγμα "ψυχολόγοι στην Αττική" νομίζω κιόλας ότι στην κεντρική σελίδα του e-psychology έχει κάποιες πληροφορίες. Η ακόμα μπορείς να ρωτήσεις κάποιον γνωστό.
    Σε ψυχολόγο-ψυχίατρο γιατί θες να πας? Στον ψυχίατρο τις περισσότερες φορές σε στέλνουν, δεν πας από μόνος σου (το κατάλαβες αυτό που λέω πιστεύω) ενώ αν ψάχνεις από μόνη/ος σου κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας συνήθως σου προτείνουν ψυχολόγο, ο οποίος είναι για "όλους".

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    22
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
    Φίλους - γνωστούς να ρωτήσω δεν παίζει γιτί δεν το ξέρει κανείς και ούτε θέλω να το μάθουν. Στο κέντρο ψυχικής υγείας που τηλεφώνησα μου είπαν ότι η πρώτη συνάντηση είναι με ψυχίατρο γι' αυτό το σκέφτηκα.

    Θέλω να πάω γιατί έχω τριχοτιλομανία σχεδόν 15 χρόνια αλλά δεν είναι μόνο γι΄αυτό, για μεγάλες περόδους τα τελευταία χρόνια νοιώθω σα να έχω συμπτώματα κατάθλιψης, βασικά δεν ξέρω τι μου συμβαίνει, τι έχω, αν έχω κάτι και πως να το ξεπεράσω γι΄αυτό θέλω να πάω.

    Οπότε πες πως ψάχνω για ψυχολόγο... πώς διαλέγω; Εννοώ να προτιμήσω κάποιον μεγαλύτερο σε ηλικία γιατί λογικά θα έχει πιο πολλή εμπειρία; Να κοιτάξω τα βιογραφικά τους αν υπάρχουν στο ίντερνετ;

    Μετά από τόσα χρόνια που πήρα την απόφαση να πάω, θα πάω. Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι μήπως μου πουν πως δεν έχω τίποτα... ίσως ασυναίσθητα γι' αυτό δεν πήγαινα τόσα χρόνια. Τότε λοιπόν τι κάνω; δεν ξέρω αν παραλογίζομαι, έχετε νοιώσει εσείς έτσι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    127
    Εγω θα σου προτεινα να ψαξεις για ψυχολογο που να εχει καποια εμπειρια στο θεμα που σε απασχολει. Ενας τροπος ειναι να ρωτησεις καποιο κοντινο σου προσωπο αν εχει αντιμετωπισει παρομοια κατασταση, αυτος η καποιος γνωστος του και αν ξερουν ενα καταλληλο ψυχολογο. Οποτε σου προτεινω να μιλησεις σε εμπιστα σου ατομα.
    Βρες λοιπον τον ψυχολογο, πηγαινε να μιλησετε και μετα βλεπεις τι κανεις. Μην εγκλωβιζεσαι απο τωρα σε σκεψεις "τι θα κανω ΑΝ μου πουν αυτο". Πριν λιγα χρονια, ενω επρεπε να παω σε ενα γιατρο, δεν πηγαινα γιατι σκεφτομουν "και αν δεν μπορει να κανει τιποτα, τι θα κανω?". Τελικα ο γιατρος μπορεσε και εκανε πολλα κι εγω εχασα τοσο καιρο τσαμπα. Οποτε μην αγχωνεσαι, πηγαινε, μιλα και τα πραγματα θα βρουν το δρομο τους.
    ...του καθενος η κολαση,
    βρισκεται, παντα, δυο βηματα μακρυτερα
    απ' οπου τολμα να ξεμυτισει...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    22
    Σ' ευχαριστώ.
    'Ατομο που θα μπορούσα να μιλήσω και ξέρω πως θα με καταλάβει έχω (είχε κατάθλιψη και την ξεπέρασε), αλλά είναι μακριά και δεν μπορώ να κάνω τέτοια συζήτηση τηλεφωνικά, ούτε θέλω να την φορτώσω με τα δικά μου.
    Έστω, θα το ψάξω όσο μπορώ μόνη μου απλά μου έπεσε πολλή πληροφορία μαζεμένη. Εννοώ ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα κάποια άρθρα περί σπουδών - ειδικοτήτων - πτυχίων κτλ. προεκειμένου να μην πέσεις σε "τσαρλατάνο" και εκεί κάπου έχω μπερδευτεί.
    Να είσαι καλά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    miro εχεις π.μ. πανω δεξια

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 29-09-2010, 04:04
  2. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 21:45
  3. ΨΑΧΝΩ ΨΥΧΙΑΤΡΟ
    By kriti28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2009, 14:42
  4. ψυχολογο ή ψυχιατρο?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2008, 17:00
  5. ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ??
    By demi in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 01-04-2007, 11:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •