Θεος κ κολαση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 44 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 649
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    κατ αρχην να ευχαριστησω ολους για τη συμμετοχη, για να μην ευχαριστω καθε λιγο κ λιγακι!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Να σου πω Λου, μπας και απαντησω σε μερος της ερωτησης σου. Εχει αποδειχτει απο πολλα γεγονοτα και ερευνες παγκοσμιως, οτι η πιστη εχει θεραπευτικη δυναμη, και ειναι ενα πανανθρωπινο φαινομενο. Αποδειχτηκε λοιπον οτι εχουν γινει πολλα απο αυτα που καποιοι αποκαλουν θαυματα, σε ολο τον κοσμο, εξαιτιας της πιστης, στον Αη Γιωργη, στον Αλαχ, στον Βουδα, στο μεγαλο πνευμα του πρασινου ιπποποταμου κτλ κτλ κτλ. Δεν εχει αποδειχτει οτι ο Αη Γιωργης, ο μεγαλος πρασινος ιπποποταμος και η ιερη αγελαδα των ινδουιστων κανανε τα θαυματα, αλλα η πιστη των ανθρωπων! Αυτο που ειναι μεσα τους!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    καρι, εμενα δε με ενοχλει αν αυτο που ειναι μεσα τους ειναι ο Θεος ή ειναι κατι τελειως ανθρωπινο. ας ειναι ο,τι θελει να ειναι.
    εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι οτι εκει που σχεδον ολοι πανε στην πιστη για να βοηθηθουν, εγω αρχισα να ασχολιεμαι κ επαθα ενα κομματι καταθλιψης!
    (δε λεω οτι για ολη την καταθλιψη φταιει η ενασχοληση με τα θεια, αλλα λεω οτι δε με εκανε να νιωθω καλα, αλλα χειροτερα!)

    μαλλον εγω θα φταιω καπου! καλυτερα που ξεκοψα, κ εκκλησια ουτε απο μακρια!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Εγώ έχω "δει" να γίνονται θαύματα σε ανθρώπους που είχαν χασει την πίστη τους, εχω δει να γίνοντα δυνατά αυτά που ανθρωπίνως δεν γίνονται. Οφείλω να το καταθέσω. Με αγαπη

  5. #20
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    καρι, εμενα δε με ενοχλει αν αυτο που ειναι μεσα τους ειναι ο Θεος ή ειναι κατι τελειως ανθρωπινο. ας ειναι ο,τι θελει να ειναι.
    εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι οτι εκει που σχεδον ολοι πανε στην πιστη για να βοηθηθουν, εγω αρχισα να ασχολιεμαι κ επαθα ενα κομματι καταθλιψης!
    (δε λεω οτι για ολη την καταθλιψη φταιει η ενασχοληση με τα θεια, αλλα λεω οτι δε με εκανε να νιωθω καλα, αλλα χειροτερα!)

    μαλλον εγω θα φταιω καπου! καλυτερα που ξεκοψα, κ εκκλησια ουτε απο μακρια!
    βασικά από εκκλησία και από "ανθρώπους του Θεου" τύπου παπάδες και προφήτες, καλά έκανες και ξέκοψες.
    Ούτε το 5% από αυτούς δεν αξίζουν τον κόπο και δεν χρειάζεται να σου πω τους λόγους, τους βλέπεις και τους ακούς καθημερινά γύρω σου.
    Ο Θεός είναι μέσα μας και αυτό που πρεσβεύει είναι η αγάπη. Αν μπορείς να δίνεις αγάπη, τότε τον έχεις μέσα σου.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    deep purple, σε ανθρωπους που ειχαν χασει την πιστη? δεν ειναι προυποθεση η πιστη για να γινει ενα θαυμα?
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    ντιπ περπλ δεν υπαρχει μονο η πιστη στους αγιους και στα πνευματα, εγω φταιω που δεν το ανεφερα, υπαρχει και η πιστη στον εαυτο μας, στην ιατρικη, στην μοιρα, σε οτιδηποτε, κι αυτο πιστη ειναι, δεν ηθελα να αναφερθω μονο στη θρησκευτικη, υπαρχει και πολυ απλα η θεληση για ζωη και η αγαπη

    Λου, η υπεραπασχοληση με την χριστιανικη πιστη εξ ορισμου σε καταθλιψη θα σε οδηγησει, αφου για να κατακτησει κανεις για την συγκεκριμενη πιστη τον παραδεισο συμφωνα με τις ερμηνειες που προσpαθουν να μας περασουν οι ερμηνευτες των ευαγγελιων πρεπει να υποφερει, να ποναει, να ειναι αρρωστος, φτωχος, αδικημενος, να μην κανει προγαμιαιο σεξ, να σεβεται τους γονεις ακομα κι αν ειναι τερατα και ουτω καθεξης.

    Κρατα μονο οτι ειναι καλο για σενα απο καθε πιστη στον κοσμο. Αυτη ειναι η δικη μου αποψη. Σε ολες κατι θα βρεις!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    καρι, εμενα δε με ενοχλει αν αυτο που ειναι μεσα τους ειναι ο Θεος ή ειναι κατι τελειως ανθρωπινο. ας ειναι ο,τι θελει να ειναι.
    εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι οτι εκει που σχεδον ολοι πανε στην πιστη για να βοηθηθουν, εγω αρχισα να ασχολιεμαι κ επαθα ενα κομματι καταθλιψης!
    (δε λεω οτι για ολη την καταθλιψη φταιει η ενασχοληση με τα θεια, αλλα λεω οτι δε με εκανε να νιωθω καλα, αλλα χειροτερα!)

    μαλλον εγω θα φταιω καπου! καλυτερα που ξεκοψα, κ εκκλησια ουτε απο μακρια!
    Αγαπητη Λου
    Διαβαζοντας το τελευταιο ποστ σου και γενικοτερα τα προηγουμενα,βρισκω απολυτως φυσιολογικο να μελαγχολεις η να αισθανεσαι κατι βαρυ.Οποιος ασχολειται με τις υπαρξιακες του ανησυχιες παντα αισθανεται κατι βαρυ να πλαναται..Ξερεις εμεις ειμαστε τα μοναδικα οντα που γνωριζουμε οτι εχουμε ημερομηνια ληξης....Γιατι για μενα προσωπικα ολο το θεμα αυτο εχει να κανει με τον Θανατο και τιποτε περισσοτερο...τωρα ο θεος,ο διαολος η κολαση και ο παραδεισος δεν ξερω τι ειναι ακριβως αλλα αν κοιταξεις εξω απο το παραθυρο σου θα δεις οτι εχει ερθει η ανοιξη.............
    Κλεινοντας σου παραθετω κατι που διαβασα ....Το τελος ειναι σημαντικο για ολα τα πραγματα....ακομα και για μας................................

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Ο Θεός είναι μέσα μας και αυτό που πρεσβεύει είναι η αγάπη. Αν μπορείς να δίνεις αγάπη, τότε τον έχεις μέσα σου.
    χμμ, αυτο μαλλον ειναι η ουσια τελικα. δε νομιζω οτι ο Θεος μπορει να ανιχνευθει με καποιον αλλο τροπο. αν κ το ξεχναω.
    ας πουμε οτι προσπαθω οσο μπορω!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμενα με ενδιαφερει εαν υπαρχει μετα θανατον ζωη και ποια ειναι αυτη...αλλα μαλλον δεν υπαρχει ή μαλλον δεν δυναται να απαντηθει (ας αφησουμε ενα παραθυρακι:P).

    Τωρα εαν υπαρχει θεος , δεν βλεπω γιατι πρεπει να με απασχολει. Δεν βλεπω το λογο εαν υπαρχει μετα θανατον ζωη γιατι πρεπει να ειναι συνηφασμενη με το θεο.

    Φυσικα οπως εχουμε το θεο στο κεφαλι μας ,ολα εχουν σχεση με το θεο. Αντε τωρα να καταλαβεις γιατι δινει αξια ο θεος εαν πιστευουμε σε αυτον , σαν να απανταμε στο νημα του και να χαιρεται

    Ανακεφαλαιωνω , μακαρι να υπαρχει θεος, μετα θανατον ζωη και ολα να ηταν πιο μαγικα απο οτι δειχνει η ωμη πραγματικοτητα....και μπορει και να ειναι μαγικα
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Θεωρώ αδόκιμο το τόπικ, τη στιγμή που κάποιοι συμφορουμίτες μας έχουν καταθέσει την ψυχή τους για τις πρόσφατες απώλειες που είχαν...

    Φυσικά, σε ένα φιλοσοφικό ερώτημα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει, ξέρετε οι περισσότεροι πως είμαι άθεος αλλά σέβομαι την ανάγκη του καθένα να θέλει να διαιωνίζεται η ματαιότητα του, προσωπικά προτιμώ την ανυπαρξία μετά τον θάνατο, άλλωστε εκεί ήμουν και πριν γεννηθώ και δεν θυμάμαι να μην περνούσα καλά ....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  12. #27
    Quote Originally Posted by sabb View Post
    Θεωρώ αδόκιμο το τόπικ, τη στιγμή που κάποιοι συμφορουμίτες μας έχουν καταθέσει την ψυχή τους για τις πρόσφατες απώλειες που είχαν...

    Φυσικά, σε ένα φιλοσοφικό ερώτημα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει, ξέρετε οι περισσότεροι πως είμαι άθεος αλλά σέβομαι την ανάγκη του καθένα να θέλει να διαιωνίζεται η ματαιότητα του, προσωπικά προτιμώ την ανυπαρξία μετά τον θάνατο, άλλωστε εκεί ήμουν και πριν γεννηθώ και δεν θυμάμαι να μην περνούσα καλά ....
    ναι, σάββα μου αλλά ούτε και συ είσαι σίγουρος για το αν υπάρχει ή όχι Θεός, ή για το αν υπάρχει ή όχι μετά θάνατον ζωή, έτσι δεν είναι?
    Και το λέω με το σκεπτικό πως δεν αποδεικνύεται κάτι τέτοιο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by sabb View Post
    Θεωρώ αδόκιμο το τόπικ, τη στιγμή που κάποιοι συμφορουμίτες μας έχουν καταθέσει την ψυχή τους για τις πρόσφατες απώλειες που είχαν...

    Φυσικά, σε ένα φιλοσοφικό ερώτημα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει, ξέρετε οι περισσότεροι πως είμαι άθεος αλλά σέβομαι την ανάγκη του καθένα να θέλει να διαιωνίζεται η ματαιότητα του, προσωπικά προτιμώ την ανυπαρξία μετά τον θάνατο, άλλωστε εκεί ήμουν και πριν γεννηθώ και δεν θυμάμαι να μην περνούσα καλά ....
    Δεν νομιζω να ειμαστε γκουρου , απλως λεμε τις σκεψεις μας για κατι και ολοι εχουν αποψη γιατι ολους τους εχει απασχολησει απο την παιδικη κιολας ηλικια.
    Απο κει και περα δεν βλεπω που υπαρχει η ματαιδοξια στο παθος για ζωη , αλλωστε ειμαστε προγραμματισμενοι να ζουμε και οχι να θετουμε τελος στην υπαρξη μας...για αυτο υπαρχουμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ..και ειναι ενα αναπαντητο ερωτημα για μενα..πιστευω στην υπαρξη μιας ανωτερης δυναμης ειτε αυτος λεγεται θεος.αλλαχ,η βουδας Iσωs με συμφερει να πιστευω,ισως ειμαι αδυναμη και θεωρω οτι καποιος- κατι θα με βγαλει απο μια δυσκολη κατασταση.Δεν ξερω επισης αν ο θεος ειναι μεσα μου -μεσα μας και μας
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  15. #30
    και μας συγχωρει τα παντα..δεν ξερω αν υπαρχει θεος -κολαση ξερω μονο οτι αν προσπαθεις ανταμιβεσαι
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

Page 2 of 44 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. ο θεος ειναι η σκεψη μας
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-01-2011, 10:21
  2. Η δύναμη της σκέψης και ο Θεός.
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-11-2010, 03:04
  3. κολαση
    By lola in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 02-01-2010, 15:47
  4. κολαση η ζωη μου...
    By kellyuser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 26-12-2009, 21:32
  5. Δίδει ο Θεός τις αρρώστειες ?
    By real in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 23-09-2006, 14:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •