Θεος κ κολαση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 44 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 649
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ναι, σάββα μου αλλά ούτε και συ είσαι σίγουρος για το αν υπάρχει ή όχι Θεός, ή για το αν υπάρχει ή όχι μετά θάνατον ζωή, έτσι δεν είναι?
    Και το λέω με το σκεπτικό πως δεν αποδεικνύεται κάτι τέτοιο.
    Θεοφανία έχω διαφορετική αντίληψη για την έννοια Θεός , και η άρνηση μου στην ύπαρξη του είναι κατά βάση τεκμηριωμένη , όσο δεν τεκμηριώνεται η ύπαρξη του. Για να σου δώσω να καταλάβεις, μου φαίνεται εντελώς παράλογη η όλη ιστορία του χριστιανικού θεού όπου ένας "παιχνιδιάρης" παντοκράτορας , κάνει "μούτρα" κι απαιτεί να τον λατρεύουν οι πιστοί. Για ποιο λόγο, η έννοια θεός δεν κάνει αισθητή την παρουσία του ? Μάλλον γιατί δεν υπάρχει έτσι δεν είναι ? Ο λόγος είναι προφανής και το "μάλλον" αφορά τη ροή της συζήτησης και δεν αντιπροσωπεύει τις δικές μου πεποιθήσεις...

    Άλλωστε, γι' αυτό το λόγο δηλώνω άθεος και όχι αγνωστικιστής, θα μπορούσα ξέρεις αν μ'ενδιέφερε να κουβαλάω την ασημαντότητα μου στους αιώνες των αιώνων να κρατήσω και μια "πισινή", αλλά θα υποκρινόμουν απέναντι σε μένα τον ίδιο...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Άλλωστε, γι' αυτό το λόγο δηλώνω άθεος και όχι αγνωστικιστής, θα μπορούσα ξέρεις αν μ'ενδιέφερε να κουβαλάω την ασημαντότητα μου στους αιώνες των αιώνων να κρατήσω και μια "πισινή", αλλά θα υποκρινόμουν απέναντι σε μένα τον ίδιο...
    Εγω δηλωνω αγνωστικιστης , απο την αποψη οτι η πεπερασμενη σκεψη μου δεν μπορει να συλλαβει την μαγεια του οικοδομηματος , του συμπαντος κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #33
    Tι διαφορα εχει ο αγνωστικισμος με τον αθεισμο?Ετσι οπως αντιλαμβανομαι τις λεξεις αγνωστικισμος ειναι οτι δεν ξερεις αν υπαρχεις θεος ,ενω αθεισμος εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει θεος.Αν κανω κατι λαθος διορθωστε με.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν νομιζω να ειμαστε γκουρου , απλως λεμε τις σκεψεις μας για κατι και ολοι εχουν αποψη γιατι ολους τους εχει απασχολησει απο την παιδικη κιολας ηλικια.
    Απο κει και περα δεν βλεπω που υπαρχει η ματαιδοξια στο παθος για ζωη , αλλωστε ειμαστε προγραμματισμενοι να ζουμε και οχι να θετουμε τελος στην υπαρξη μας...για αυτο υπαρχουμε.
    Αγαπητέ Κιπ, φυσικά και να ζήσουμε και να αγαπήσουμε τη ζωή σαν να μην υπάρχει μετά - αν το κάναμε όλοι αυτό ίσως να ήμασταν απαλλαγμένοι από αντιλήψεις που μας φυλακίζουν αντί να μας απελευθερώνουν κι εκτός όλων αυτών, δεν νομίζω να μας προγραμματίζει κανείς... Είναι όλα τόσο random, δεν νομίζεις ?

    Κατά τ' άλλα φυσικά συζήτηση κάνουμε πάνω σ'ένα πανάρχαιο ερώτημα, κι οι απόψεις όλων είναι a priori σεβαστές...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Quote Originally Posted by olgaki82 View Post
    Tι διαφορα εχει ο αγνωστικισμος με τον αθεισμο?Ετσι οπως αντιλαμβανομαι τις λεξεις αγνωστικισμος ειναι οτι δεν ξερεις αν υπαρχεις θεος ,ενω αθεισμος εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει θεος.Αν κανω κατι λαθος διορθωστε με.
    Ακριβώς αυτό...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οσο για το μετα θανατον ζωη , προυποθετει τον θανατο. Ο ανθρωπος πεθαινει καιποια στιγμη απο γηρατεια , απο ατυχηματα κλπ.

    Τα γηρατεια ειναι και αυτα μια αρωστια. Εαν διαβαζεται επιστημονικη φαντασια , υπαρχουν λυσεις , μονο που ειναι ανεφικτες προς το παρον , και φυσικα καποια στιγμη το συμπαν θα πεθανει λογω εντροπιας (ενεργειακος θανατος) , σε ενα τεραστιο αριθμο αιωνων.

    Αλλα ας μην πιασουμε την μελλοντολογια.

    Εγω μες την σφαιρα μου και ως τα μυρια των κυτταρων που μου εδωσαν ζωη και μου ειπαν ζησε , γιατι αλλιως δεν θα υπηρχε τιποτα απο το ανθρωπινο ειδος , ηρθα για να μεινω οσο μπορω και αντεχω
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    δεν νομίζω να μας προγραμματίζει κανείς
    Και ομως πιστευω οτι ειμαστε προγραμματισμενοι να υπαρχουμε ,σαν φυσικη επιλογη , οπως καθε πλασμα που διαθετει ζωη.

    Εαν καποιο πλασμα δεν ειχε αυτη την θεληση απλως δεν υπαρχει ωστε να διαιωνιστει η υπαρξη του.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Και ομως πιστευω οτι ειμαστε προγραμματισμενοι να υπαρχουμε ,σαν φυσικη επιλογη , οπως καθε πλασμα που διαθετει ζωη.

    Εαν καποιο πλασμα δεν ειχε αυτη την θεληση απλως δεν υπαρχει ωστε να διαιωνιστει η υπαρξη του.
    Παράλογο να προγραμματίζει κάποιος τη ζωή βάσει κάποιου σχεδίου. Δεν μπορώ να διανοηθώ για ποιο σκοπό ακριβώς να προγραμματίζεις κάποια μόρια αμινοξέων σε κάποια μεριά του σύμπαντος που δεν την "ξέρει ούτε η μάνα του", από τη στιγμή που είσαι ο δημιουργός - υποτίθεται - των πάντων. Πολύ childish για έναν θεό ή έστω μια ενεργειακή οντότητα , οφείλεις να το παραδεχτείς κιπ....
    Η θέληση για ζωή και αναπαραγωγή είναι φυσική επιλογή των ειδών κατά τον Δαρβίνο και δεν θα μπορούσα ποτέ να πιστέψω πως οι δεινόσαυροι μια ωραία πρωία αποφάσισαν να αυτοκτονήσουν ομαδικά. Απλά τους ήρθε ένας κομήτης στο κεφάλι, είμαι απόλυτα σίγουρος πως μέχρι εκείνη τη στιγμή κανείς τους δεν ήθελε να το ξεκουνήσει από ένα κόσμο που ήταν το κυρίαρχο είδος...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Για μένα οι θρησκείες δεν είναι παρά ένας τρόπος -ο πιο πετυχημένος ως τώρα- για τον έλεγχο των ανθρώπων και ολόκληρων κοινωνιών. Τα μεγαλύτερα εγκλήματα και γενοκτονίες έχουν γίνει στο όνομα της θρησκείας. Οι περισσότερες φοβίες και ενοχές μας, ακόμα και για τα πιο όμορφα πράγματα, όπως το σεξ, ξεκινάνε από τις θρησκείες. Για να μη μιλήσω για την υποβιβασμένη θέση της γυναίκας και πώς αντιμετωπίζεται από τις περισσότερες θρησκείες -και δε μιλάω για τον ακραίο μουσουλμανισμό, γιατί και ο χριστιανισμός δεν πάει πίσω.
    Για έναν σκεπτόμενο, συνειδητοποιημένο άνθρωπο, νομίζω ότι η θρησκεία είναι άχρηστη.
    Τώρα, όσον αφορά την ύπαρξη ή όχι Θεού, Θεών, κάποιας ανώτερης δύναμης, δεν ξέρω αν υπάρχει, τουλάχιστον με την έννοια που υπάρχει στο μυαλό μας.
    Ως άνθρωποι, που δεν έχουμε ακόμα τις απαντήσεις για όλα, έχουμε την ανάγκη να πιστεύουμε σε κάτι "ανώτερο, μεγαλύτερο, σοφότερο" από μας. Παλιότερα, κάθετι που δεν μπορούσε να εξηγηθεί, αποδίδονταν σε κάποιες ανώτερες δυνάμεις, σε θεούς και δαίμονες. Δεν είναι τυχαίο, ότι με τα χρόνια ο αριθμός των "Θεών" που μας είναι απαραίτητοι, μειώνεται.Όσο αναπτύσσεται η ανθρωπότητα (πνευματικά, επιστημονικά, τεχνολογικά), όσο περισσότερα μυστήρια εξηγούνται, τόσο η ανάγκη ύπαρξης Θεού γίνεται μικρότερη.
    Και ακόμη δεν έχουμε καταλάβει απόλυτα πώς λειτουργεί ο εγκέφαλός μας!
    Πιστεύω ότι υπάρχουν πράγματα που δεν μπορούμε ακόμα να αντιληφθούμε με τις 5 αισθήσεις (ίσως δεν τα αντιληφθούμε και ποτέ), έξω από μας, πέρα από μας, σε άλλες διαστάσεις, ότι δεν είμαστε το κέντρο του σύμπαντος (ή των άπειρων συμπάντων), αλλά ένα πολύ μικρό κομμάτι του, αλλά η ιδέα ενός Θεού, ο οποίος μας δημιούργησε και μας φροντίζει και τον οποίο θα συναντήσουμε -αν είμαστε καλοί άνθρωποι- όταν πεθάνουμε, μου φαίνεται -το λιγότερο- αφελής.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by sabb View Post
    Θεωρώ αδόκιμο το τόπικ, τη στιγμή που κάποιοι συμφορουμίτες μας έχουν καταθέσει την ψυχή τους για τις πρόσφατες απώλειες που είχαν...
    ολες οι αποψεις πολυ ενδιαφερουσες!

    το μονο που ομολογω οτι με ενοχλησε λιγο κ το λεω στα ισια, ειναι το παραπανω σχολιο του σαββα. σεβαστη η γνωμη του βεβαια.

    προσωπικα δεν το ειδα καθολου ετσι κ δεν το ανοιξα το νημα για να τη μπω σε κανεναν πενθουντα. απλα τον τελευταιο καιρο ασχολουμαι αρκετα με μεταφυσικη σε βαθμο που αρχισε ψυχολογικα να με επηρεαζει παρα πολυ, αρνητικα εννοω.

    κ το νημα στο φορουμ της καταθλιψης το ανοιξα, που ειναι κ η ψυχικη διαταραχη που εχω περασει στο παρελθον κ επεισοδεια καταθλιψης κατα καιρους περναω, γιατι καλως η κακως εχω καταθλιπτικες τασεις.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    καρι, εμενα δε με ενοχλει αν αυτο που ειναι μεσα τους ειναι ο Θεος ή ειναι κατι τελειως ανθρωπινο. ας ειναι ο,τι θελει να ειναι.
    εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι οτι εκει που σχεδον ολοι πανε στην πιστη για να βοηθηθουν, εγω αρχισα να ασχολιεμαι κ επαθα ενα κομματι καταθλιψης!
    (δε λεω οτι για ολη την καταθλιψη φταιει η ενασχοληση με τα θεια, αλλα λεω οτι δε με εκανε να νιωθω καλα, αλλα χειροτερα!)

    μαλλον εγω θα φταιω καπου! καλυτερα που ξεκοψα, κ εκκλησια ουτε απο μακρια!
    Καθόλου δεν φταις εσύ. Έχεις συναντήσει κανέναν από αυτούς τους κολλημένους θρησκόληπτους να είναι χαρούμενος και να χαμογελάει.
    Μες στη μιζέρια και την ενοχή είναι. Και στο να κριτικάρουν τους άλλους που είναι αμαρτωλοί.

  12. #42
    Θεωρω οτι η αναγκη μας για πιστη σε εναν θεο ,προερχεται μονο απο τις στιγμες που δεν ειμαστε καλα.Λεμε ωχ θεε μου και παναγιτσα μου μονο οταν δεν ειμαστε καλα.Οταν ειμαστε στα πανω μας παει ο θεος.Γιατι?K εφοσον ο θεος ειναι αγαπη και ειναι τοσο γουτσου γουτσου γιατι δεν βαζουμε την αγαπη μεσα μας?ελεος με τα παραμυθια ,η αναγκη μας για επιβεβαιωση και συμφιλιωση προς τον εαυτο μας γενναει την αναγκη πιστης σε ανωτερο ον.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Στο σύμπαν τίποτα δεν "πεθαίνει" δεν χάνεται. Μετασχηματίζεται σε κάτι άλλο. Παίρνει άλλη μορφή. Με αυτή τη λογική, γιατί μόνο ο άνθρωπος να εξαφανίζεται?

  14. #44
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Στο σύμπαν τίποτα δεν "πεθαίνει" δεν χάνεται. Μετασχηματίζεται σε κάτι άλλο. Παίρνει άλλη μορφή. Με αυτή τη λογική, γιατί μόνο ο άνθρωπος να εξαφανίζεται?

    ΓΙΑΤΙ να μην εξαφανιζεται ο ανθρωπος?τα ζωα πεθαινουν ,γιατι να μη το παρουμε αποφαση οτι θα γινουμε χωμα?οσο ελπιζεις σε μεταθατιο ζωη τοσο σε αυτη τη ζωη δεν βελτιωνομαστε.Γιατι?θα ερθει ο θεος να μας σωσει?θα γινει 2 παρουσια και θα κριθουμε ολοι?παπαριες....
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Για μένα οι θρησκείες δεν είναι παρά ένας τρόπος -ο πιο πετυχημένος ως τώρα- για τον έλεγχο των ανθρώπων και ολόκληρων κοινωνιών. Τα μεγαλύτερα εγκλήματα και γενοκτονίες έχουν γίνει στο όνομα της θρησκείας. Οι περισσότερες φοβίες και ενοχές μας, ακόμα και για τα πιο όμορφα πράγματα, όπως το σεξ, ξεκινάνε από τις θρησκείες. Για να μη μιλήσω για την υποβιβασμένη θέση της γυναίκας και πώς αντιμετωπίζεται από τις περισσότερες θρησκείες -και δε μιλάω για τον ακραίο μουσουλμανισμό, γιατί και ο χριστιανισμός δεν πάει πίσω.
    Για έναν σκεπτόμενο, συνειδητοποιημένο άνθρωπο, νομίζω ότι η θρησκεία είναι άχρηστη.
    Τώρα, όσον αφορά την ύπαρξη ή όχι Θεού, Θεών, κάποιας ανώτερης δύναμης, δεν ξέρω αν υπάρχει, τουλάχιστον με την έννοια που υπάρχει στο μυαλό μας.
    Ως άνθρωποι, που δεν έχουμε ακόμα τις απαντήσεις για όλα, έχουμε την ανάγκη να πιστεύουμε σε κάτι "ανώτερο, μεγαλύτερο, σοφότερο" από μας. Παλιότερα, κάθετι που δεν μπορούσε να εξηγηθεί, αποδίδονταν σε κάποιες ανώτερες δυνάμεις, σε θεούς και δαίμονες. Δεν είναι τυχαίο, ότι με τα χρόνια ο αριθμός των "Θεών" που μας είναι απαραίτητοι, μειώνεται.Όσο αναπτύσσεται η ανθρωπότητα (πνευματικά, επιστημονικά, τεχνολογικά), όσο περισσότερα μυστήρια εξηγούνται, τόσο η ανάγκη ύπαρξης Θεού γίνεται μικρότερη.
    Και ακόμη δεν έχουμε καταλάβει απόλυτα πώς λειτουργεί ο εγκέφαλός μας!
    Πιστεύω ότι υπάρχουν πράγματα που δεν μπορούμε ακόμα να αντιληφθούμε με τις 5 αισθήσεις (ίσως δεν τα αντιληφθούμε και ποτέ), έξω από μας, πέρα από μας, σε άλλες διαστάσεις, ότι δεν είμαστε το κέντρο του σύμπαντος (ή των άπειρων συμπάντων), αλλά ένα πολύ μικρό κομμάτι του, αλλά η ιδέα ενός Θεού, ο οποίος μας δημιούργησε και μας φροντίζει και τον οποίο θα συναντήσουμε -αν είμαστε καλοί άνθρωποι- όταν πεθάνουμε, μου φαίνεται -το λιγότερο- αφελής.
    Αν και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο για το ρόλο των θρησκειών, νομίζω πως το τόπικ αφορά προσωπικές πεποιθήσεις...

    Κατά τα λοιπά , δεν διαφωνώ ούτε σε ένα κόμμα απ' όσα γράφεις..
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

Page 3 of 44 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. ο θεος ειναι η σκεψη μας
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-01-2011, 10:21
  2. Η δύναμη της σκέψης και ο Θεός.
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-11-2010, 03:04
  3. κολαση
    By lola in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 02-01-2010, 15:47
  4. κολαση η ζωη μου...
    By kellyuser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 26-12-2009, 21:32
  5. Δίδει ο Θεός τις αρρώστειες ?
    By real in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 23-09-2006, 14:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •