Θεος κ κολαση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 44 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 649
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649

    Θεος κ κολαση

    γεια σας αγαπητοι συμφορουμιτες

    εχω τον εξης προβληματισμο: επειδη ειχα μπλεξει κανα 8μηνο να ψαχνομαι με την εκκλησια κ το Χριστο κ τετοια, εφτασα κ αρχισα να τρωω τρελες φρικες ψυχολογικες κ ειπα τελος. ειτε υπαρχει ειτε δεν υπαρχει, εγω τελειωσα.

    ειμαι αθεη, ή αν υπαρχει Θεος ειμαι αρνησιθεη, εγω κ ο Θεος να ειμαστε οσο πιο μακρυα γινεται.

    ξερει κανείς αν τελικα υπαρχει Θεος, τι θα απογινουμε εμεις οι αθεοι? θα παμε στην κολαση?

    υγ: παιδια ρωταω σοβαρα! μη με αρχισετε ψιλογαζι στο δουλεμα, δε σας κοροιδευω! εφαγα φρικη λεμε!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #2
    Λου....η απάντηση σου στην ερώτηση απλά δεν υπάρχει.
    Είναι σα να ρωτάς αν υπάρχει μετά θανατον ζωή. Μόνο όταν πεθάνουμε θα το μάθουμε.
    Ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται το Θεό διαφορετικά, μερικοί καθόλου. Είναι τόσο μεγάλη αυτή η κουβέντα που θέλουμε χρόνια και κατάληξη δεν θα εχει, γιατί δεν υπάρχει αντικειμενική απόδειξη.
    Εγώ προσωπικά πιστεύω πως υπάρχει, αλλά δεν πιστεύω σον παράδεισο ή στην κόλαση, παρά στην επόμενη ζωή που θα είμαστε σε καλύτερη ή χειρότερη μοίρα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    σε εχει πιασει η μαλακια παλι?
    Ναι θα σε βαλουμε αρχηγοπουλο να βρεις αν υπαρχει Θεος ή οχι..
    ειναι απαραιτητο να βρεις την απαντηση?
    Αστο στο φλου..παραδεισος ειναι να νιωθεις καλα..κολαση να υποφερεις
    Τ Ε Λ Ο Σ
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  4. #4
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    σε εχει πιασει η μαλακια παλι?
    Ναι θα σε βαλουμε αρχηγοπουλο να βρεις αν υπαρχει Θεος ή οχι..
    ειναι απαραιτητο να βρεις την απαντηση?
    Αστο στο φλου..παραδεισος ειναι να νιωθεις καλα..κολαση να υποφερεις
    Τ Ε Λ Ο Σ
    αχααααααααααααααααα!!!!!!!! φωτεινή δεν υπάρχεις!!! έλιωσα!

    (άσε το κορίτσι να προβληματίζεται!!!!)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Βρε Λου η ερώτηση είναι λίγο παιδική ...εδώ καλά καλά δεν ξέρουμε πώς είναι η κόλαση αν τελικά υπάρχει.. (που ξέρεις, μπορεί να μας αρέσει:Ρ)
    Υποθέτω ότι υπερασχολήθηκες με το θέμα και έφτασες σε σημείο να μπερδευτείς.
    Για μένα ο Θεός είναι αγάπη, το "καλό". Αν θες να μιλήσουμε για τον χριστιανισμό, είναι τρόπος ζωής και όχι μια θρησκεία που που σε υποχρεώνει να πηγαίνεις κάθε κυριακή στην εκκλησία κλπ κλπ.
    Η πίστη δεν είναι κάτι που πρέπει να μας προβληματίζει με αρνητικό τρόπο αλλά να μας κάνει να αισθανόμαστε όμορφα (κάπως έτσι μου το είχες πει κι εσύ). Προσωπικά, όμως πιστεύω ότι πρώτα από όλα πρέπει να πιστεύουμε στον εαυτό μας και να μην περιμένουμε κάποιο θαύμα που θα μας αποδείξει την ύπαρξη του Θεού. Συν Αθηνά και χείρα κίνει!

    Υ.Γ. Ίσως τα έγραψα λίγο μπερδεμένα και να μην έγινα κατανοητή αλλά βιάζομαι να φύγω.. πιθανότατα να επανέλθω!
    Φιλιά!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ναι θα παμε στη κολαση και θα καιγομαστε μια ζωη! βαριεμαι να ξανακανω κουβεντα για θρησκευτικα. κι αν υπαρχει θεος τι ? που χρησιμευει γενικοτερα, οταν ο πλανητης παει κατα διαολου ? πραγματικα ειναι το τελευταιο που με απασχολει πλεον.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    παραδεισος ειναι να νιωθεις καλα..κολαση να υποφερεις
    Τ Ε Λ Ο Σ
    ωραια, αν Θεος ειναι γενικα κατι "καλο" κ παραδεισος κατι "καλο", τοτε καλα εκανα κ ξεκοψα, γιατι εγω αρχισα να αισθανομαι την κολαση απο τωρα! οπότε η Θεος δεν ειναι κ κατι τοσο καλο οσο νομιζουμε, ή λαθος Θεο εχω στο κεφαλι μου!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Ο Θεός δε μετράει τα πράγματα με τα ανθρώπινα μέτρα, δεν κρίνει όπως εμείς φανταζόμαστε, επομένως δε χρειάζεται Lou να δοθούν απαντήσεις στα ερωτήματά σου.
    Προφανώς κατά τη διάρκεια της ενασχόλησής σου με τη θρησκεία κάπου μπερδευτηκες, και δεν είσαι η μόνη. Και γω είχα ζητήματα. ο Θεός όμως δε ζητά ψυχαναγκαστικά να ασχοληθούμε μαζί Του, να τον αγαπήσουμε θέλει. Εύχομαι να βρεις την άκρη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ναι θα παμε στη κολαση και θα καιγομαστε μια ζωη! βαριεμαι να ξανακανω κουβεντα για θρησκευτικα. κι αν υπαρχει θεος τι ? που χρησιμευει γενικοτερα, οταν ο πλανητης παει κατα διαολου ? πραγματικα ειναι το τελευταιο που με απασχολει πλεον.
    axaxaxaxaxaxaxa
    τι λες βρε κενο παλι?
    σωστα! πως δεν το σκεφτηκε κανεις?
    και να υπαρχει θεος, ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΠΙΣΩ!
    πλακα εχετε...

    οσο για το ερωτημα της Λου, δεν απαντω ευθεως αφου δεν εχει ορεξη για εξυπναδες(γιατι εξυπναδα θα ελεγα:Ρ)
    να πω ομως αυτο που μας ειχε πει επι του θεματος,ο καθηγητης των αγγλικων μας, οταν ειμασταν στο γυμνασιο και μου ειχε αρεσει:
    "μου ειναι αρκετο να ξερω, οτι ισως και να υπαρχει θεος..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    οι προχωρημενοι χριστιανοι που εμπλεξα διαδικτυακως δεν ξερω ακριβως απο που τα λενε, εχουν διαβασει τις γραφες?, ουτε εγω ξερω, αλλα μυστηριωδως εχουν απαντησεις σε πολλα απο αυτα τα θεματα.
    εγω τις γραφες δεν εκατσα να τις διαβασω.

    κολαση λενε αν καταλαβα καλα, την επιβιωση της συνειδητοτητας μετα θανατον (δλδ δε δεχονται οτι η ψυχη πεθαινει), αλλα ειναι μονη κ ερημη, αποκομμενη απο το Θεο. κατι τετοιο. στη χειροτερη βασανιζεται απο τα παθη της. τωρα, αν τα εχει καλα με τον εαυτο της, μονη της, σε αυτη την περιπτωση δεν ξερω τι παιζει!

    δλδ εγω η αθεη, θα πεθανω κ θα βασανιζομαι μονη μου, αφου δε δεχομαι το Θεο (ειτε ως αθεη, ειτε ως αρνησιθεη). αλλα η κραση μου δε σηκωνει Θεο καλως η κακως. ολο ένοχη αισθανομαι. μεχρι κ για το προγαμιαιο σεξ που εκανα πριν κατι χρονια με τον πρωην, που λενε, κ που τοτε βεβαια δε μ απασχολουσε η θρησκεια ουτε κατα ελαχιστον.

    ασε που δεν εχω καμια ορεξη να συμμετεχω σε ολες αυτες τις ακολουθιες κ τα μυστηρια της εκκλησιας! κ μετα σου λενε οτι δε σωζεσαι αν δε συμμετεχεις! παιδια μια χαρα ειστε γιατι δε μπλεξατε! που να ξερατε τι λενε!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26
    Η αλήθεια είναι ότι ο καθένας μας πρέπει να αποφεύγει αυτά τα πραγμάτα: Λαιμαργία, Λαγνεία, Οκνηρία, Οργή, Φθόνος, Αλαζονεία, Απληστία... που αφορούν και τα περισσότερα ψυχολογικά μας...

    και να τα αντικαταστήσουμε με τα εξής: ταπεινότητα, ευσπλαχνία, αγνότητα, φιλαλληλία, επιείκεια, καλοσύνη, εργατικότητα...

    Δεν είμαι του βατικανού, που ανέφερα τις αρετές και τις αμαρτίες, απλά τις θεωρώ πολύ φυσιολογικές και λογικές ότι πρέπει να τις ακολουθεί ο οποιοςδήποτε για να είναι αυτός, εσύ, εγώ και όλοι μέσα μας καλά, με ή χωρίς θεό... Από την στιγμή που είμαστε ζωντανοί και πρέπει να μας νοιάζει αυτό! Το πως να φέρνουμε ευτυχία σε μας και στους άλλους και οι άλλοι να κάνουν το ίδιο... όλοι θα είμασταν καλύτερα και ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος, χωρίς θύτες και θύματα. Αλλά δυστυχώς κανένας ακόμα και εγώ :Ρ δεν τα ακολουθεί.

    Εγωισμός, φόβος, θλίψη... τα έχουμε κάνει λίγο πολύ γενικώς σαλάτα τώρα που τα παρατηρώ!

    Δεν πιστεύω ούτε και γω στο χριστό, ούτε στην εκλησία, ούτε στον παράδησο, ούτε στην κόλαση, ούτε στις θρησκίες!
    Και δυστυχώς κανείς δεν το ξέρει αυτό που ρωτάς μόνο οι νεκροί...
    ίσως μπορεί, όταν φύγεις να βασανιστείς λιγάκι, ή να ελευθερωθείς, ή να έξαφανιστείς. Πιστεύω είναι θέμα ψυχής και μνήμης... πόσο θα αντέξει χωρίς το σώμα.
    Στο θεό πιστεύω ίσως λίγο... μόνο και μόνο, επιδή με τρομάζει το ότι μπορεί να είμαστε μόνοι μας, διαλυμένοι, σαν έκρεμες στο πουθενά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ωραια, αν Θεος ειναι γενικα κατι "καλο" κ παραδεισος κατι "καλο", τοτε καλα εκανα κ ξεκοψα, γιατι εγω αρχισα να αισθανομαι την κολαση απο τωρα! οπότε η Θεος δεν ειναι κ κατι τοσο καλο οσο νομιζουμε, ή λαθος Θεο εχω στο κεφαλι μου!
    Ματια μου γλυκα..
    Εσυ καθεσαι και την ψαχνεις στα χαμενα..
    Εγω δεν συνδεω Θεος-καλο-παραδεισος διαβολος-κακο-κολαση
    Εσυ κρατα ΜΟΝΟ καλο-παραδεισος=αισθανομαι ομορφα
    κακο-κολαση=νιωθω ασχημα
    ασε τον Θεο απεξω..Ο θεος ειναι φιλοσοφικο θεμα οχι κατι που θα το βαλουμε κατω να το αναλυσουμε..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Αν εχεις καλη ψυχη θα πας εκει που πρεπει να πας,μην σε ανησυχει καθολου αν εισαι αθεη η μωαμεθανη...
    και δεν χρειαζεται να το ψαχνεις τοσο πολυ,σιγα σιγα θα αποκαλυπτονται μονα τους,οσο μεγαλωνεις.
    κοιταξε να ζησεις την ζωη,να παρεις οσα μπορει να σου δωσει και να εχεις εναν οσο το δυνατον πιο αξιοπρεπη χαρακτηρα.
    και ας κανεις αμαρτιες,και ας ειναι πολλες,αρκει να μαθαινεις απο αυτες.Αυτο εχει σημασια.Ωστε να μην επαναλαμβανονται οσο ειναι δυνατον.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    οι προχωρημενοι χριστιανοι που εμπλεξα διαδικτυακως δεν ξερω ακριβως απο που τα λενε, εχουν διαβασει τις γραφες?, ουτε εγω ξερω, αλλα μυστηριωδως εχουν απαντησεις σε πολλα απο αυτα τα θεματα.
    εγω τις γραφες δεν εκατσα να τις διαβασω.

    κολαση λενε αν καταλαβα καλα, την επιβιωση της συνειδητοτητας μετα θανατον (δλδ δε δεχονται οτι η ψυχη πεθαινει), αλλα ειναι μονη κ ερημη, αποκομμενη απο το Θεο. κατι τετοιο. στη χειροτερη βασανιζεται απο τα παθη της. τωρα, αν τα εχει καλα με τον εαυτο της, μονη της, σε αυτη την περιπτωση δεν ξερω τι παιζει!

    δλδ εγω η αθεη, θα πεθανω κ θα βασανιζομαι μονη μου, αφου δε δεχομαι το Θεο (ειτε ως αθεη, ειτε ως αρνησιθεη). αλλα η κραση μου δε σηκωνει Θεο καλως η κακως. ολο ένοχη αισθανομαι. μεχρι κ για το προγαμιαιο σεξ που εκανα πριν κατι χρονια με τον πρωην, που λενε, κ που τοτε βεβαια δε μ απασχολουσε η θρησκεια ουτε κατα ελαχιστον.

    ασε που δεν εχω καμια ορεξη να συμμετεχω σε ολες αυτες τις ακολουθιες κ τα μυστηρια της εκκλησιας! κ μετα σου λενε οτι δε σωζεσαι αν δε συμμετεχεις! παιδια μια χαρα ειστε γιατι δε μπλεξατε! που να ξερατε τι λενε!
    μαλακιες τουμπανα..
    αυτα ειναι φανατιλεςςςςςς
    μην ακους τιποτα.ο καθενας ερμηνευει οπως νιωθει καλα..
    πχ ο πουριτανος πιστευει οτι το καλο ειναι να μην κανει "αισχη" ,το να πληγωνει τους αλλους πχ δεν ειναι τιποτα..
    (εχω απειρα πχ αλλα ξερω οτι θα το πιασεις το νοημα)
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    fuck! short message!

    Quote Originally Posted by iberis View Post
    Βρε Λου η ερώτηση είναι λίγο παιδική
    κ εγω παιδακι ειμαι!

    Για μένα ο Θεός είναι αγάπη, το "καλό". Αν θες να μιλήσουμε για τον χριστιανισμό, είναι τρόπος ζωής και όχι μια θρησκεία που που σε υποχρεώνει να πηγαίνεις κάθε κυριακή στην εκκλησία κλπ κλπ.

    ωραια, τοτε οι εκκλησιες που κολλανε κ γιατι υπαρχουνε? κ οι λειτουγιες κ η εξομολογηση κ η θεια κοινωνια? ολες αυτες οι μαλακιες?
    Η πίστη δεν είναι κάτι που πρέπει να μας προβληματίζει με αρνητικό τρόπο αλλά να μας κάνει να αισθανόμαστε όμορφα (κάπως έτσι μου το είχες πει κι εσύ).

    ναι, αλλα στην πορεια την επαθα κ καηκα!!!!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Page 1 of 44 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. ο θεος ειναι η σκεψη μας
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-01-2011, 10:21
  2. Η δύναμη της σκέψης και ο Θεός.
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-11-2010, 03:04
  3. κολαση
    By lola in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 02-01-2010, 15:47
  4. κολαση η ζωη μου...
    By kellyuser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 26-12-2009, 21:32
  5. Δίδει ο Θεός τις αρρώστειες ?
    By real in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 23-09-2006, 14:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •