adikaologito agxos....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    10

    adikaologito agxos....

    polles fores adikeologita kai se asxetes stigmes...niotho ena tromero agxos...kai meta fysika moudiasma sto kefali sto stoma...
    taxikardia ...(sfiksimo sto stomaxi!?mallon stomaxi einai ekei..)
    e kai mia fora meta apo ayta ...pisteya oti ponao se ena simeio...
    mexri pou piga se giatro ekana eksetasi kai mou eipe oti den exo tpt...
    iparxei periptosi na eixa kati...?
    telospanton molis teliose tin eksetasi...ego piga spiti mia xara oute ponousa oute tpt...
    ayto tora ti einai?psixologiko?
    giati to patheno?
    me kobei sinexeia...genika stin zoi mou...
    ayto episis emfanizete se katastaseis opou tha prepe kai fysiologika na agxonome...p.x eksetaseis me apotelesma na ta pao xalia se eksetaseis!
    ti lete na einai ayto loipon!?
    einai ola sta mialo mou?
    btw eixa katathlipsi arketa xronia tin opoia kseperasa thelo na pisteyo me polla parties kai poli xoro

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Ακόμα κι ο τρόπος που γράφεις είναι αγχωμένος...

    Λογικά απλά αγχώνεσαι και μετά το σωματοποιείς, γι\' αυτό κι ο πόνος σε συγκεκριμένο σημείο του σώματος σου...

    Ο γιατρός δε νομίζω ότι έκανε λάθος. Αν υπήρχε κάτι ανησυχητικό θα τον υποψίαζε. Μάλλον από το μυαλό σου ξεκίνησε η όλη ιστορία...

    Το πρόβλημα είναι πως αυτές τις καταστάσεις δεν τις φανταζόμαστε αλλά τις βιώνουμε...Όταν λες πως σε πονάει κάτι, το εννοείς...

    Το ότι έχεις φτάσει να αγχώνεσαι και με \"μη αγχωγόνους\" παράγοντες, μάλλον θα πρέπει να το δεις σα γενίκευση των συμπτωμάτων...

    Βαθειά ανάσα και ηρεμία. Το πρόβλημά σου είναι πολύ συνηθισμένο και μπορείς να το ξεπεράσεις.


  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Φίλε μου σε χαιρετώ και εγώ από την πλευρά μου στο forum και θα σε παρακαλούσα θερμά να ακολουθήσεις τον γραφολογικό κανόνα μας με ελληνικά και όχι greeklish τα οποία κουράζουν όλους μας στην ανάγνωσή τους!!

    Σχετικά με τις ενοχλήσεις σου σίγουρα δείχνουν ψυχοσωματικά και όχι οργανικά αίτια , μιας και από παθολογικής μεριάς όπως αναφέρεις όλα πάνε καλά.
    Δεδομένης και της κατάθλιψης που είχες εμφανίσει , φαίνεσαι αρκετά ευαίσθητος σε αρνητικά εξωτερικά ερεθίσματα άνθρωπος, οπότε κάθε σου αγχωτική συμπεριφορά δεν μου φαίνεται περίεργη.........

    Γενικά όταν βρίσκεσαι σε έντονη νευρικότητα, ή υπερένταση (πχ. λόγο εξετάσεων που ανέφερες...) παίρνεις κάτι σε φαρμακευτική αγωγή για να χαλαρώσεις???
    Εκτός των άλλων για την κατάθλιψη έβλεπες κάποιον ειδικό? Αν ναι σίγουρα θα σε βοηθήσει και στην παρούσα φάση!

    Περιμένουμε νεότερά σου! Φιλιά!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    10
    nai alla polles fores den niothoume oti ...p.x eimai problimatikos.... sigoura kati exo...kati paei straba!
    les kai odigeis anapoda stin ethniki...
    thelo na po pos...isos apla einai ena sinesthima...oute katathlipsi oute agxos...
    isos na einai kati fisiologiko...an kai genika den ksero den mporo na xaraktiriso toso fisiologiki tin psixologia mou akoma kai ston sexoualiko tomea...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    10
    οχι δεν εχω δει ψυχολογο.....μονο σε καποια φαση της ζωης μου επερνα ecstasy... τα οποια μπορω να πω βοηθησαν παρα πολυ με το θεμα καταθλιψη...απλα εχουν καποιες παρενεργιες..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    A, τόσο καλά...
    Και τι προσδιορίζεις εσύ σα \"παρενέργειες\" από τα ecstasy?

    Τα ecstasy δεν είναι αντικαταθλιπτικά. Είναι ναρκωτική ουσία που όπως όλες αυτές, ακόμα και το αλκοόλ, δε λύνουν προβλήματα αλλά ειδικά στα ψυχολογικά θέματα, επιδεινώνουν.

    Ενδεχομένως απλά να \"έβαλαν την κατάθλιψη στο συρτάρι\", αλλά δεν τη θεράπευσαν.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    10
    ταχυκαρδιες,ξαφνικο κατεβασμα...αυτα ειναι παρενεργειες...
    σιγουρα ομως ξεκινησαν σαν αντικαταθλιπτικα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    10
    τωρα ενταξει αν θελεις να με κραξεις για κατι που εκανα οκ...κραξε οτι θελεις πες... εγω απλα λεω αυτο που εγινε...και η αληθεια ειναι οτι τα ecstasy βοηθουν .......
    απο την αλλη ομως...καταστρεφουν κιολας... περισσοτερες παρενεργειες παρα καλο κανουν...γιαυτο και απαγορευτηκαν προφανως...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Καμια σχεση τωρα τα ecstasy με τα αντικαταθλιπτικα και καλυτερα να μην τα μπλεκουμε.Ισως σε βοηθουσαν απλα να ξεφευγεις απο την πραγματικοτητα,η οποια οταν εχεις καταθλιψη δεν ειναι καθολου καλη,ομως ως εκει,δεν ελυσαν κατι.
    Και φυσικα δεν ειναι και λυση το οποιοδηποτε ειδος ναρκωτικο για την καθε δυσκολια.
    Οσο γι\'αυτο που λες απλα φαινεται οτι εχεις την ταση να αγχωνεσαι καπως παραπανω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Βρε, τζιτζ, το μόνο που δεν είχα σκοπό να κάνω ήταν να σε κράξω...

    Νομίζεις πως είσαι ο μόνος που έχει κάνει χρήση από οτιδήποτε εδώ?!

    Απλά θυμίθηκα το γιατρό μου (ο ψυχίατρος που με παρακολουθεί)
    -έχω κι εγώ κατάθλιψη- που μου έλεγε:

    \"Κάνε ό,τι νομίζεις ότι θα σε ευχαριστήσει... Μόνο μακριά από αλκοόλ και drugs \" και μου το είχε εξηγήσει όπως σου είπα και πριν...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    10
    den sou eipa oti eimai o protos...kathe sk blepo toulaxiston 2000 atoma na pernoun narkotika... den to ipostirizo ayto.apla to thema einai oti iparxei kapios logos pou to kanoun oloi.
    οοπς σορρυ για τα γκρικλισ! απλα πιστευω οτι τα ναρκωτικα οπως και το αλκοολ...μπορουν να σε ξεμιζεριασουν ωστε να αρχισεις να περνεις στροφες...να κανεις θετικες σκεψεις...να μιλας με περισσοτερο κοσμο...αυτο ειναι το καλο....απλα το προβλημα ειναι οταν ξεφευγεις......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Φίλε μου με λίγα λόγια κάποια προσέγγιση με ειδικό δεν έγινε....έτσι?
    Ίσως λοιπόν καλό θα ήταν να κάνεις από κάπου μιαν αρχή , προκειμένου να γνωρίσεις τα αίτια της όλης αγχωτικής συμπεριφοράς που έχεις!

    Τα ecstasy που ανέφερες πέραν του κακού ή του καλού όπως είπες, δεν σου έδωσαν δημιουργική λύση από ότι διαπίστωσες.......
    Αν όντως ήταν η απόλυτη λύση για να ξεφύγει κάποιος από την κατάθλιψη και το άγχος , σίγουρα θα είχαν μέχρι τώρα τη μισή υφήλιο οπαδούς!!!

    Από όσα βλέπουν όλοι σίγουρα δεν είναι! Είναι ίσως καιρός να προσεγγίσεις το πρόβλημα κάτω από ένα πιο δραστικό και έγκυρο επιστημονικό πρίσμα.....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    10
    ε κοιταξε απλα μετα απο μακροχρονια χρηση...δεν λειτουργουσαν οπως πριν...
    μετα απο τα ναρκοτικα το εριξα στο σεξ....
    καλο και το σεξ αλλα το βαριεσε και αυτο....
    drugs
    sex
    music..
    bungee jumping...
    whats nexT?
    πρεπει να βρισκω παντα κατι να απασχολω τον εγκεφαλο μου?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Ναι, αν συνέχεια προτιμάς να \"αναβάλλεις\" τη λύση όποιου προβλήματος παρά να το αντιμετωπίσεις...

    (Φοβάμαι μην με παρεξηγήσεις πάλι και νομίζεις ότι σου τα λέω με επιθετικότητα... Έχω κάνει παρόμοιες βλακείες.)

    Όλες οι δραστηριότητες καλές είναι όταν γίνονται με μέτρο και με την ιδέα του \"χομπυ\". Πρόβλημα δημιουργείται όταν μέσω αυτών προσπαθούμε να αποφύγουμε μια πραγματικότητα-καθημερινότητα που δε μας γεμίζει...

    Παρά της φάσεις του \"ενθουσιασμού\"σου με κάτι νέο, μπορεί η κατάθλιψη να συνεχίζει να υφίσταται... Γι\' αυτό και ίσως \"βαριέσαι εύκολα\".

    Δες το λίγο καλύτερα το πράγμα γιατί μπορεί να μην είναι τελείως ανεξάρτητο από το γενικευμένο αγχος που αισθάνεσαι.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    17
    Πληροφοριακά παραθέτω το παρακάτω…
    Νομίζω ότι είναι άξιο αναφοράς το σύμπτωμα τις κατάθλιψης
    Που προκαλείται από την χρήση τις εν λόγο ουσίας, ως επακόλουθο
    Τις συνεχής « κατανάλωσης » σεροτονίνης που προκαλεί κατά την δράση της.
    Αποτέλεσμα? Μάλλον τα αντίθετα αποτελέσματα έχουμε εντέλει από αυτά που
    Επιθυμούμε…


    Ecstasy

    Φαρμακοδυναμική: H methylen-dioxy-methamphetamine (MDMA), γνωστή σαν ecstasy, εμποδίζει το reuptake, την απομάκρυνση δηλαδή από την σύναψη και το «σβήσιμο του μυνήματος», κυρίως της σεροτονίνης αλλά και της ντοπαμίνης.

    Αυτό γίνεται με έναν ενδιαφέρον μηχανισμό: Αντιστρέφεται ο τρόπος λειτουργίας του μεταφορέα σεροτονίνης του προσυναπτικού κομβίου και....λειτουργεί ανάποδα! Αντί να απομακρύνει σεροτονίνη προσθέτει και άλλη! Αυτό φυσικά βασίζεται και στο πόση σεροτονίνη είναι διαθέσιμη. Ένα ενδιαφέρον αποτέλεσμα αυτού του γεγονότος είναι πως μετά απο μια δόση-όριο MDMA που επιφέρει εξασθένηση των αποθεμάτων σεροτονίνης, επιπλέον δόσεις δεν έχουν επιπλέον ψυχοτρόπο δράση, παρότι η πιθανότητα κακοήθους υπερθερμίας (βλέπε παρακάτω) συνεχίζει να αυξάνεται.


    Η «νέα γενιά» της para-methoxyamphetamine (PMA) παρότι λιγότερο ισχυρή επί του συνόλου, είναι πιο επιλεκτική για την σεροτονίνη και κυρίως για το επιχείλιο σύστημα. Το αποτέλεσμα είναι πως αυξάνεται η «κοινωνικότητα» λόγω της συνδυασμένης υπερδραστηριότητας της ντοπαμίνης που ελέγχει το motivation και της σεροτονίνης που «χρωματίζει» συναισθηματικά τα γεγονότα με ένα γενικό «feel good» attitude. Με τον ίδιο μηχανισμό, η ντοπαμινη αυξάνει την προσοχή προς και η σεροτονίνη αυξάνει τον παράγοντα εντυπωσιασμού των εξωτερικών ερεθισμάτων με αποτέλεσμα την «εντατικοποίηση» όλων των αισθήσεων. Σε σχετικά υψηλές δόσεις παρατηρούνται και ελαφριές παραισθήσεις. Η PMA, όντας πιο επιλεκτική για την σεροτονίνη, δίνει πιο συχνές και πιο έντονες παραισθήσεις, παράγοντας που συνησφέρει σημαντικά στην διάδοσή της στα club εις βάρος της παλιότερης MDMA.

    Επιβλαβείς ενέργειες: Ο μεγαλύτερος φόβος και για τις 2 αυτές ουσίες είναι η εμφάνιση κακοήθους υπερθερμίας με ραβδομυόλυση (καταστροφή των μυώνων), οξεία ανεπάρκεια πολλαπλών οργάνων (multiple organ failure), κώμα και θάνατο. Το φαινόμενο αυτό ωφείλεται εν μέρει στον τρόπο δράσης της ουσίας (μάλλον ανεξάρτητα από τα ψυχοτρόπα αποτελέσματα) και εν μέρει στην μεταβολική ιδιοσυγκρασία του λήπτη (μια ιδιοσυγκρασία που δύσκολα όμως ανακαλύπτεται πριν την μοιραία χορήγηση). Η εμφάνιση του μάλιστα συχνά γίνεται εντελώς απρόβλεπτη και ατυπική λόγω του συνήθη συνδυασμού με αλκοόλ ή/και με THC.

    Η υπερθερμία αντιμετωπίζεται στην εντατική με καρβεδιλόλη

    Πέρα από το οξύ αυτό φαινόμενο, τόσο η MDMA όσο (και ακόμα περισσότερο) η PMA είναι νευροτοξικές για τους νευρώνες που λειτουργούν με σεροτονίνη.

    [Psiloman]Η νευροτοξικότητα προέρχεται απο ελευθερες ρίζες που δημιουργούνται κυρίως απο την \"λάθος εισαγωγή ντοπαμίνης\" στην σύναψη απο τον μεταφορέα που δουλέυει ανάποδα. Για μια αναλυτικότερη θεώρηση του μηχανισμού αυτού δείτε εδώ

    Έτσι η χρόνια χρήση προκαλεί μεγάλες κυτταρικές απώλειες με εμφανή ψυχολογικά και νευρολογικά προβλήματα: βαριά κατάθλιψη, ψυχολογική αστάθεια, μείωση της κριτικής ικανότητας, μείωση της κοινωνικότητας κτλ.
    Πειραματικά, έχουν προταθεί αρκετά φάρμακα ως προστατευτικοί παράγοντες για την νευροτοξική δράση της MDMA. Η πιο «ισχυρή» πρόταση είναι αυτή της φλουοξετίνης (γνωστότερης με το εμπορικό όνομα του αντικαταθλιπτικού Prozac) που δρά μπλοκαροντας εντελώς τον μεταφορέα της σεροτονίνης και δένοντας μοριακά σε διαφορετικό σημείο αυτής της πρωτεΐνης από την MDMA. Το αποτέλεσμα είναι πως η φλουοξετίνη μπλοκάρει την δράση της MDMA (αναστροφή του μεταφορέα) ανεξάρτητα από την δόση της τελευταίας και επομένως μειώνοντας την υπεραυξημένη δράση του συστήματος σεροτονίνης (ενώ από μόνη της την αυξάνει σε σχέση με τα φυσιολογικά επίπεδα). Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τις εξής δημοσιεύσεις: link1 και link2. ʼλλη μια ιδέα είναι ή χορήγηση κάποιου 5ΗΤ-2α αγωνιστή που (α) απασχολεί τον μεταφορέα και (β) επαναφέρει το φάσμα ισχύος στις περιοχές του εγκεφάλου που μειώθηκε η διεγερσιμότητά τους απο το MDMA. Επίσης έχει προταθεί η σύγχρονη χορήγηση των δύο παραπάνων με αντιοξειδωτικά, όπως επίσης και με ουσίες όπως το 5HTP που επαναφέρει σε σύντομο χρονικό διάστημα τα αποθέματα σεροτονίνης. Ωστόσο, πρέπει να θυμίσουμε και πάλι στον αναγνώστη πως όλα αυτά τα αντίδοτα είναι ΑΝΙΚΑΝΑ να εμποδίσουν την εμφάνιση κακοήθους υπερθερμίας λόγω της ανεξαρτησίας του μηχανισμού εμφάνισής της από την ψυχοτρόπο δράση.

    Εξάρτηση: Η σωματική εξάρτηση είναι λιγότερο σημαντική απ\'ότι στις υπόλοιπες αμφεταμίνες λόγω της μικρότερης σχετικά επιρροής στο σύστημα της ντοπαμίνης, χωρίς ωστόσο να είναι αμελητέα. Βέβαια την μεγαλύτερη πίεση ασκεί η ψυχολογική εξάρτηση σε συνδυασμό με την υποκουλτούρα της «celebration generation».

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •