φοβοσ ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: φοβοσ ...

  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67

    φοβοσ ...

    Καλησπερα σε ολουσ! Υπαρχει καποιοσ τροποσ να σταματησουμε να σκεφτομαστε τισ
    αρρωστιεσ και τον θανατο? Τα εχει καταφερει κανεισ???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μαγικος τροπος δεν υπαρχει ουτε ειναι κατι που περναει ετσι ευκολα...ισως πρεπει να κατσουμε να βαλουμε κατω τα πραγματα, να τα δουμε πιο αντικειμενικα οσο γινεται και να προσπαθησουμε να ξεριζωνουμε τις αρνητικες σκεψεις....βοηθαει αρκετα κ η ψυχοθεραπεια...θελει πολυ χρονο, υπομονη κ προσπαθεια....ειναι δυσκολο παντως....εγω προσωπικα δεν τα εχω καταφερει προς το παρον αλλα το παλευω θελω να πιστευω πως καποια στιγμη θα ξεπερασω τος φοβους μου κ θα ζησω μια ζωη ηρεμη, ανετη ,χωρις φοβο κ αγχος!!!!!!!!!......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    και εγω σ αυτο ελπιζω πωσ καποια στιγμη θα ζω χωρισ να φοβαμαι ! Πριν γραφτω στο site δεν πιστευα πωσ υπαρχουν ανθρωποι σαν και εμενα εδω ανακουφιζομαι που δεν ειμαι "μονη" μου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Τι τρομερη λεξη....τι τρομακτικη εμπειρια,τι δυσκολος αντυπαλος!!!!Οταν με πιανει ενα σωματικο(ενας νευροπονος στην καρδια για παραδειγμα)αμεσως(αλλα αμεσως ομως!)με ακινητοποιει!!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    51
    Ωχ, αυτόν τον νευρόπονο τον έχω από παιδί! Και τον είχε και η μαμά μου παλιά. Τί είναι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Οισοφαγοπονος απο αγχος συνηθως

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    51
    Περίεργο! Πολλές φορές δε φαινόταν να έχω άγχος. Είναι αυτό που σχετίζεται και με την αναπνοή; Δηλαδή όταν ξεκινήσει δεν μπορείς να εισπνεύσεις βαθιά γιατί πονάει; Eυχαριστώ

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    καντα φιλους σου. παρτα με το μερος σου. συμφιλιωσου με την ιδεα οτι ΟΛΟΙ καποια μερα θα πεθανουμε, μη το πολυσκεφτεσαι γιατι δε μπορεις να το αλλαξεις. το ιδιο ισχυει και για τις αρρωστιες. οτι ειναι να ερθει θα ερθει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Αμα γενικα εισαι σε μια αγχωδη κατασταση, 7 απο τις 10 π.χ., αν σε πιασει στην ογδοη, παλι απο το αγχος μπορει να ειναι! Τωρα δεν ειμαι γιατρος, αλλα αυτος ο πονος στο στηθος, συνηθως ειναι οισοφαγοπονος. Αμα δεν εισαι αγχωδης και δεν εχεις αρρωστοφοβιες, μπορει να επιδεχεται και αλλης εξηγησης η κατασταση, οποτε μπορεις να πας σε καποιον γιατρο!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    19
    και εγώ είχα πόνους στο στήθος και τώρα..φοβάμαι ότι κάτι θα πάθω.... πήγα στον καρδιολόγο μου είπε ότι δεν έχω τίποτα αλλά συνεχίζω να φοβάμαι! από το άνχος είναι?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    51
    Ευχαριστώ carrie. Βασικά στην αρχή μου είχαν πει ότι είναι φύσημα και μετά νευρόπονος. Αλλά το έχω πάθει στον ύπνο μου, καθώς βλέπω τηλεόραση (και στις δυο φάσεις ήμουν ανάσκελα), αλλά ακόμα κι όταν έδενα τα παπούτσια μου. Και δε θυμάμαι να είχα άγχος σ' αυτές τις περιπτώσεις. Ίσως μια φορά που το έπαθα όταν έτρεχα (έπαιζα μικρή) να δικαιολογείται ως άγχος (?). Τέσπα, ευχαριστώ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    δεν ξερω αν ξεπερνιουνατι ποτε αυτοι οι συγκεκριμενοι φοβοι γτ τους εχω...μπορω να σου απαντησω με σιγουρια πως σταματουν καποια στιγμη να σε επηρεαζουν παρα πολυ οπως εμενα καποτε...καποτε με την ιδεα και μονο του θανατου παρελυα..κρισεις πανικου και παει λεγοντας...πλεον με φοβιζει η ιδεα αλλα μεχρι εκει οπως ολους μασ...προσπαθησε να κρυψεις τς ιδεες πισω στο μυαλο σου ,προσπαθησε να βρεις νεα χομπι να γεμιζεισ τη μερα σου και να ασχολεισαι με πραγματα που σε ευχαριαστουν..ετσι δεν θα εχεις χρονο και ορεξη για ασχημες σκεψεις...εγω ετσι το αντιμετωπισα και το αντιμετωοιζω...εννοειται πως υπαρχουν οι δυσκολες νυχτες..αλλα ετσι ειναι για ολους μας..παντα ξημερωνουν ομως οι ομορφες μερες και η ελπιδα...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    5
    Δυστυχως ότι αρχίζει τελειώνει. Έτσι και ο θάνατος είναι ένα φυριολογικό γεγονός στη ζωή του ανθρώπου κι έτσι πρέπει να το δούμε απλά (Για φυσιολογική κατάληξη μιλάμε)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    καντα φιλους σου. παρτα με το μερος σου. συμφιλιωσου με την ιδεα οτι ΟΛΟΙ καποια μερα θα πεθανουμε, μη το πολυσκεφτεσαι γιατι δε μπορεις να το αλλαξεις. το ιδιο ισχυει και για τις αρρωστιες. οτι ειναι να ερθει θα ερθει.
    λολ εγω προτιμω να τα παω κοντρα σαν τους χειροτερους εχθρους ( κ ετσι ειναι) παρα να συμφιλιωθω μαζι τους κ να δεχτω οτι ετσι ειναι κ θα τα εχω συνεχεια...δεν μπορω να σκεφτω καν οτι παντα θα εχω ολο αυτο το αγχος κ τα επακολουθα του αν κ σκεφτομαι οτι μπορει κ ετσι να ειναι...γενικα δεν θελει παντως να το πολυσκευτεσαι κ να περιστρεφεσαι γυρω απο τις ιδιες σκεψεις γιατι ετσι μεγαλωνει ο φοβος..πρεπει πιστευω να το παιρνουμε δυναμικα κ να πεισμωνουμε οτι ΝΑΙ, θα αλλαξει η κωλοκατασταση μας κ ΝΑΙ θα νικησουμε!!!
    (τα γραφω κ για μενα μπας κ τα πιστεψω πραγματικα καποια στιγμη λολ..)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Ofelia View Post
    Περίεργο! Πολλές φορές δε φαινόταν να έχω άγχος. Είναι αυτό που σχετίζεται και με την αναπνοή; Δηλαδή όταν ξεκινήσει δεν μπορείς να εισπνεύσεις βαθιά γιατί πονάει; Eυχαριστώ
    αυτο το χω κι εγω οχι ακριβως ετσι εκει που παω να αναπνευσω στα μισα κοβεται η αναπνοη μου κ νιωθω ενα καψιμο σαν να ρουφαω εκεινη τη στιγμη καπνο απο τσιγαρο..κ νιωθω να κοβεται τελειως η αναπνοη μου κ λαχανιαζω πολλες φορες..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 121
    Last Post: 26-04-2012, 22:44
  2. ΦΟΒΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 09-12-2010, 23:26
  3. Φοβος...
    By DonQuixote in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 18-09-2009, 13:34
  4. φόβος
    By OneiroPauL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 23-06-2008, 19:30
  5. φοβος
    By psychology in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2007, 20:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •