Δαιμονισμός - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 88
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Επισης υπαρχουν παραδειγματα που ο διαταραγμενος ψυχικα νομιζει οτι ειναι δαιμονισμενος κ με ενα εξορκισμο γινεται καλα,η τουλαχιστον ηρεμει κ συνεχιζει στρατευμενος στην εκκλησια να ζει την ζωη του ελπιζοντας στη προνοια του θεου.
    Τι σημασια εχει αν αυτος ο διαταραγμενος ειναι αφελης η τον επεισε η εκκλησια οτι με τη νηστεια θα διωξει τον σατανα,σημασια εχει οτι ο πρωην ψυχωτικος ειναι εν δυναμει πιστος κ φαινεται κ λειτουργει καλυτερα ως την επομενη κριση η για παντα....
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν υπάρχουν αυτά τα σκοταδιστικά απομεινάρια. Μας έχουν γαμήσει οι κωλοθρησκείες χιλιετίες με τις παπαριές τους. Έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου σε δισεκατομμύρια ανθρώπων, μας έχουν αρνηθεί το δικαίωμα στην αποδοχή της ανθρώπινής μας φύσης, για να μοιάσουμε σε έναν ανύπαρκτο, τέλειο θεό, σε ένα κυνήγι μίας αρυτίδωτης, ατσαλάκωτης ύπαρξης, που τρέχουμε να φτάσουμε και μας αρρωσταίνει το ίδιο το τρέξιμο, όρισαν τη σεξουαλικότητα ως αμαρτία, τα πιο φυσιολογικά μας ένστικτα βαφτίστηκαν απαγορευμένα, μιαρά και βρώμικα.
    'Ο,τι λοιπόν "έπρεπε'" να ελεγχθεί μέσα στην ανθρώπινη φύση, για να είμαστε εντός των τειχών της κοινωνίας, προβλήθηκε σε έναν διάβολο, άλλο ένα αποκύημα στερημένων, καταπιεσμένων, άνυδρων ατόμων, στεγνών και άκαμπτων μέσα κι έξω, και μεις τόοοοσους αιώνες μετά έχουμε ξεμείνει να βασανιζόμαστε από νόμους και ταμπέλες και ΕΝΤΟΛΕΣ. Πού να το πας το γαμίδι το ένστικτό σου ρε μλκ που σου φωνάζει πως υπάρχει και δε δίνει μία για τις ονειροφαντασιές ιεροκηρύκων, παπάδων, πεφωτισμένων, λαλημένων τραλαλά κούκου E.T. προπαγανδιστών ηθικής βασισμένης στο ΦΟΒΟ τιμωρίας. Και δεν έχει τέλος ετούτη η παρτίδα.

    Έρχεται η φύση και σου δηλώνει. Όσο με φυλακίζεις, όσο με διατάζεις, όσο με καταστέλλεις και μου αρνείσαι το δικαίωμα να αναπνέω και να διεκδικώ την στερημένη μου λευτεριά, εγώ θα αντιστέκομαι και θα τρως μολότωφ αρχηγέ/μπάτσε/δικαστή/ιεράρχη. Και η μολότωφ παίρνει διάφορες μορφές, σχήματα και υποστάσεις. Αλλάζει αλλά διαχρονικά η ουσία της είναι ίδια και το περιεχόμενό της είναι η αντίσταση κι η πεθυμιά. Δείχνει πως ο άνθρωπος θέλει να μένει στην αλήθεια του που νιώθει, ξέρει, επιθυμεί αλλά του απαγορεύεται. Και η τιμωρία για την απόκλιση έχει διαχρονικά υπάρξει και έχει κυοφορήσει κάτι τερατογεννέσεις. Κάψιμο στην πυρά, λιθοβολισμός, εξοστρακισμός/εξορία, αποκλεισμός, βασανιστήρια, εξομολογήσεις, δικαστήρια, φυλακίσεις, μαστιγώματα, τρελάδικα, βούλες και σημάδια, όλα είναι τιμωρίες για να υποταχθεί ο ένας, ή αν δεν το κάνει να μείνει στη μνήμη των υπόλοιπων ως χτικιό που διασύρθηκε/μάτωσε και μελάνιασε, μέσα έξω και οι υπόλοιποι τρέμοντας να γίνουν καλά παιδάκια. Παραδειγματισμός. Οι χτεσινές μάγισσες, οι σύγχρονοι δαιμονισμένοι. Ό,τι μα ό,τι νά'ναι...
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    ο δαιμονισμενος μπορει να μιλαει σε αλλες γλωσες που δεν γνωριζε πριν ,και να εχει απιστευτη δυναμη και κινητικοτητα(περιστροφη του κεφαλιου,αιωρηση κ.α ) .
    Ο ψυχωτικος δεν εχει αυτη την εμφανιση κ την δυναμη!
    Ναι, στις ταινίες!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Το οτι πεθανε απο υποσιτισμο αποκλειει το να ηταν δαιμονισμενη?

    Δεν νομιζω! δεν φαινεται ο δαιμονισμος στη νεκροψια.
    Δεν ξερω αν το αποκλειει η αν το επιβεβαιωνει, αυτο που εγω καταλαβαινω ειναι οτι η κοπελα πεθανε γιατι δεν ειχε την απαραιτητη περιθαλψη.
    Εν παση περιπτωσει, εγω δεν υποστηριζω ουτε τη μια αποψη, ουτε την αλλη (αν και με πειθει περισσοτερο η ιατρικη εξηγηση), γιατι πολυ απλα δεν με ενδιαφερει το θεμα.
    ...του καθενος η κολαση,
    βρισκεται, παντα, δυο βηματα μακρυτερα
    απ' οπου τολμα να ξεμυτισει...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    τριχες κατσαρες...

    δηλαδη οσοι εχουν αλτσχαϊμερ και βλεπουν φαντασματα ειναι δαιμονισμενοι ;;

    Λιγη λογικη παιδια ας εχουμε, που λειπει σε αυτη τη χωρα...

    Δηλαδη οσοι παιρνουν μια ναρκωτικη ουσια και βλεπουν φαντασματα ειναι και αυτοι.. δαιμονισμενοι ;

    Ειναι θεμα μυαλου καθαρα.. Οσο για τη νηστεια και αλλες μπουρδες , ισως οντως να βοηθαει αλλα επειδη εξισορροπει τη γλυκοζη στο αιμα και ηταν παλια μεθοδος ψυχοθεραπειας εφαρμοζομενη απο τους ψυχιατρους η τεχνητη υπογλυκαιμια..

    Επισης η νηστεια χρησιμοποιηθηκε απο ολες τις θρησκειες και οχι μονο μια..

    Αν πεσουμε στο επιπεδο της κυρα κατινας ζητω που καηκαμε..

    Υπαρχει Θεος αλλα υπαρχει και μυαλο επηρεαζεται απο ουσιες π.χ. ντοπαμινη κ.λ.π. η οποια παραγει τα ιδια αποτελεσματα με το "δαιμονισμο".

    Οσο για τα βιντεακια του insect για τη ψυχιατρικη , αν δεν κανω λαθος ειναι απο τη citizen's commision for human rights η οποια ελεγχεται απο τη scientology η οποια ειναι μια παραθρησκευτικη οργανωση - μαφια που εχει απαγορευτει σε πολλες χωρες για κατασκοπεια και εχει καταδικαστει και στην ελλαδα.

    Και αυτα που λεει για τα φαρμακα ειναι για ελαφρες περιπτωσεις οπως π.χ. μια ελαφρα καταθλιψη και οχι για αλλα προβληματα του μυαλου γενικως για τα οποια ειναι απαραιτητα τα φαρμακα οπως ειναι και για καθε αλλη αρρωστεια του σωματος.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    σωστα το μετρο ειναι ο στοχος και η αρετη που συμμετεχει και το μυαλο μας μαζι...

    Code:
    Δεν υπάρχουν αυτά τα σκοταδιστικά απομεινάρια. Μας έχουν γαμήσει οι κωλοθρησκείες χιλιετίες με τις παπαριές τους. Έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου σε δισεκατομμύρια ανθρώπων, μας έχουν αρνηθεί το δικαίωμα στην αποδοχή της ανθρώπινής μας φύσης, για να μοιάσουμε σε έναν ανύπαρκτο, τέλειο θεό, σε ένα κυνήγι μίας αρυτίδωτης, ατσαλάκωτης ύπαρξης, που τρέχουμε να φτάσουμε και μας αρρωσταίνει το ίδιο το τρέξιμο, όρισαν τη σεξουαλικότητα ως αμαρτία, τα πιο φυσιολογικά μας ένστικτα βαφτίστηκαν απαγορευμένα, μιαρά και βρώμικα.
    'Ο,τι λοιπόν "έπρεπε'" να ελεγχθεί μέσα στην ανθρώπινη φύση, για να είμαστε εντός των τειχών της κοινωνίας, προβλήθηκε σε έναν διάβολο, άλλο ένα αποκύημα στερημένων, καταπιεσμένων, άνυδρων ατόμων, στεγνών και άκαμπτων μέσα κι έξω, και μεις τόοοοσους αιώνες μετά έχουμε ξεμείνει να βασανιζόμαστε από νόμους και ταμπέλες και ΕΝΤΟΛΕΣ. Πού να το πας το γαμίδι το ένστικτό σου ρε μλκ που σου φωνάζει πως υπάρχει και δε δίνει μία για τις ονειροφαντασιές ιεροκηρύκων, παπάδων, πεφωτισμένων, λαλημένων τραλαλά κούκου E.T. προπαγανδιστών ηθικής βασισμένης στο ΦΟΒΟ τιμωρίας. Και δεν έχει τέλος ετούτη η παρτίδα.
    
    Έρχεται η φύση και σου δηλώνει. Όσο με φυλακίζεις, όσο με διατάζεις, όσο με καταστέλλεις και μου αρνείσαι το δικαίωμα να αναπνέω και να διεκδικώ την στερημένη μου λευτεριά, εγώ θα αντιστέκομαι και θα τρως μολότωφ αρχηγέ/μπάτσε/δικαστή/ιεράρχη. Και η μολότωφ παίρνει διάφορες μορφές, σχήματα και υποστάσεις. Αλλάζει αλλά διαχρονικά η ουσία της είναι ίδια και το περιεχόμενό της είναι η αντίσταση κι η πεθυμιά. Δείχνει πως ο άνθρωπος θέλει να μένει στην αλήθεια του που νιώθει, ξέρει, επιθυμεί αλλά του απαγορεύεται. Και η τιμωρία για την απόκλιση έχει διαχρονικά υπάρξει και έχει κυοφορήσει κάτι τερατογεννέσεις. Κάψιμο στην πυρά, λιθοβολισμός, εξοστρακισμός/εξορία, αποκλεισμός, βασανιστήρια, εξομολογήσεις, δικαστήρια, φυλακίσεις, μαστιγώματα, τρελάδικα, βούλες και σημάδια, όλα είναι τιμωρίες για να υποταχθεί ο ένας, ή αν δεν το κάνει να μείνει στη μνήμη των υπόλοιπων ως χτικιό που διασύρθηκε/μάτωσε και μελάνιασε, μέσα έξω και οι υπόλοιποι τρέμοντας να γίνουν καλά παιδάκια. Παραδειγματισμός. Οι χτεσινές μάγισσες, οι σύγχρονοι δαιμονισμένοι. Ό,τι μα ό,τι νά'ναι...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ειπε κανεις οτι οποιος βλεπει φανατασματα ειναι δαιμονισμενος?
    Η λεξη δαιμονισμος αφορα την θρησκεια κ μεσα απο την εκκλησια καθοριζονται κ τα συμπτωματα που πρεπει να εχει καποιος για να θεωρηθει δαιμονισμενος, αυτα δεν ειναι οι ακουστικες η οι οπτικες ψευδαισθησεις που παρουσιαζουν οι ψυχολογικα αρρωστοι.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Και πως εισαι τοσο σιγουρη οτι αυτα που λες εσυ ως "δαιμονισμο" δε προκειται για αλλη μια ψυχικη διαταραχη.

    γενικα εχω ακουσει ιστοριες απο μοναχους που βλεπουν φαντασματα και μοιαζουν καθαρα σχιζοφρενεια...

    βεβαια ποτε δεν εισαι σιγουρος σε αυτο το τεραστιο και πολυ παραξενο συμπαν που ζουμε..

    αλλα στο μυαλο υπαρχουν πολλα πραγματα , οπως και τα πραγματα που θα προκαλουσαν συμπτωματα οργης,θυμου κ.λ.π. που ειναι οπως το να εισαι δαιμονισμενος.
    μαλλον δεν ξερουμε πολλα πραγματα για το μυαλο ακομα το οποιο ειναι πολυ περιπλοκο.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Οχι αυτον που λεω εγω δαιμονισμενο. Αυτον που λεει η εκκλησια κ προτιμω να ειμαι εξω απο τα χωραφια της τολαχιστον σαυτο το θεμα!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μαλλον κανεις δε μπορει να απαντησει με 100% σιγουρια πανω σε αυτο το θεμα.

    ειναι οπως το να λες οτι ξερεις τι συμβαινει μετα θανατον..

    ο Χριστιανισμος ειναι ο δεξιος δρομος στη ζωη και οι ανατολικες θρησκειες ο μεσαιος και αλλες θρησκειες ο αριστερος δρομος κ.λ.π.
    Εγω ειμαι με το δεξιο δρομο αλλα παραλληλα θελω να εχω και γνωση και μυαλο στην προσπαθεια για ασκηση της αρετης.

    Το μονο σιγουρο ειναι υπαρχει κατι ,στο οποιο συμφωνω και εγω. Το συμπαν παρα ειναι τεραστιο, παραξενο και ξεπερνα καθε φαντασια..

    Το θεμα ειναι κατα ποσο υπαρχουν και ολοι αυτοι οι δαιμονες και δεν ειναι απλως δημιουργημα του μυαλου οπως ειναι αυτα που βλεπω και βλεπεις τωρα που σου γραφω και εσυ που τωρα τα διαβαζεις.. Δηλαδη μηπως ο "δαιμονισμενος" ειναι απλως ενα συμπτωμα του μυαλου-κομπιουτερ του , καθως οπως πολλοι που παιρνουν ψυχοφαρμακα θα εχεις καταλαβει και εσυ οτι δεν ελεγχουμε ουτε καν τον εαυτο μας και οτι οι σκεψεις μας ειναι ερμαιο των φαρμακων και ουσιων στον εγκεφαλο..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ναι ,τα τελευταια που λες προβληματιζουν κ εμενα!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    panikoula, δεν την έχω δει την ταινία. Ευχαριστώ για την πρόταση.
    Πάντως ρε παιδιά όλες αυτές οι ταινίες επηρεάζουν, ειδικά στις μικρές ηλικίες καλό είναι να μην βλέπουν τα παιδιά τέτοια.
    Θρίλερ έχω δει πολλά, και μου έχει κάνει πολύ εντύπωση το αυτό του Κινγκ. Είναι φοβερό το πως ένας κλόουν που κανονικά θα έπρεπε να χαρίζει γέλιο και χαρά προσφέρει αβέρτα τον τρόμο σε μικρά ευάλωτα παιδάκια. Ξέρει κανείς παρόμοιες ταινίες με κλοόυν που τρομοκρατούν?

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Quote Originally Posted by insect View Post
    panikoula, δεν την έχω δει την ταινία. Ευχαριστώ για την πρόταση.
    Πάντως ρε παιδιά όλες αυτές οι ταινίες επηρεάζουν, ειδικά στις μικρές ηλικίες καλό είναι να μην βλέπουν τα παιδιά τέτοια.
    Θρίλερ έχω δει πολλά, και μου έχει κάνει πολύ εντύπωση το αυτό του Κινγκ. Είναι φοβερό το πως ένας κλόουν που κανονικά θα έπρεπε να χαρίζει γέλιο και χαρά προσφέρει αβέρτα τον τρόμο σε μικρά ευάλωτα παιδάκια. Ξέρει κανείς παρόμοιες ταινίες με κλοόυν που τρομοκρατούν?
    Και ποιος σου ειπε οτι τις βλεπουν μικρα παιδια αυτες τις ταινιες?Εχεις ψευδεσθησει
    Last edited by Παστελι; 05-04-2011 at 08:29.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Βρε χαζούλα δεν μιλάω για το παιδί σου πάλι. Σε έχει φάει μου φαίνεται να ακούσεις βρισίδι σήμερα. Πως το βλέπεις?

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •