Δαιμονισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 88
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Δαιμονισμός

    Θέλω να ρωτήσω όσους έχουν ψάξει το θέμα. Σε τι διαφέρει μια (θρησκευτικού περιεχομένου?) ψύχωση από αυτό που κατονόμαζαν ως δαιμονισμό τα παλιά τα χρόνια (η ακόμα και τώρα σε κάποια μέρη)?



    Πιστεύετε αν καταργιόντουσαν οι θρησκείες θα εξαφανιζόταν η σχιζοφρένεια για τα καλά ή οι άνθρωποι θα είχαν πάντα λόγο να τρελαίνονται και να τρελαίνουν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δαιμονισμος δεν υπαρχει , ψυχωση ορολογια δεν υπηρχε τα παλια χρονια , οποτε μπορει να το ονομαζανε μαγεια , διαμονισμο , τρελλα και οτι να ναι...δεν ξερω.

    Οχι δεν εχουν σχεση οι θρησκειες με την σχιζοφρενεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Για το δαιμονισμό θέλω να μάθω περισσότερα*. Ευχαριστώ.

    *όπως ιστορικά στοιχεία. Δηλαδή όντως μια φορά και ένα καιρό πίστευαν κάποιοι πως τους έχει κυριεύσει ο διάολος η ένας δαίμονας και όλοι οι υπόλοιποι πίστευαν ότι όντως είναι έτσι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορω να βοηθησω με λινκ γιατι κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει. Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως θες να μαθεις , οταν η αρχικη σου ερωτηση ειναι σε τι διαφερει απο την ψυχωση θρησκευτικου περιεχομενου?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Δεν ξέρω φίλε, ούτε τι θέλω να μάθω ούτε τι κάνω εδώ μέσα. Ειλικρινά δεν ξέρω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Με λιγα λογια δαιμονισμος ειναι οτι καταλαμβανει το σωμα σου ενα δαιμονας και κανεις διαφορα "παλαβα" και τρελλα". Φανταζομαι θα υπαρχουν βιβλια που θα τα αναλυουν αυτα με εξορκισμους , ειδη δαιμονων , περιπτωσεις και ουτε και εγω ξερω τι.

    Απο την αλλη υπαρχουν βιβλια για αγγελους , φαντασματα , τριβολους , καλικαντζαρους , ελφ και οτιδηποτε θες να βρεις.

    Τι κανεις εδω? Επικοινωνεις με γραπτο λογο , αυτο κανεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Όντως αυτό κάνω και μερικές φορές νιώθω μέρος της παρέας.

    Έβλεπα μια ταινία με δαιμονισμένους και γι'αυτό έφτιαξα αυτό το τόπικ. Δεν πολυπιστεύω σε δαίμονες και φαντάσματα αλλά μερικές φορές με πιάνει κάτι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Θέλω να ρωτήσω όσους έχουν ψάξει το θέμα. Σε τι διαφέρει μια (θρησκευτικού περιεχομένου?) ψύχωση από αυτό που κατονόμαζαν ως δαιμονισμό τα παλιά τα χρόνια (η ακόμα και τώρα σε κάποια μέρη)?



    Πιστεύετε αν καταργιόντουσαν οι θρησκείες θα εξαφανιζόταν η σχιζοφρένεια για τα καλά ή οι άνθρωποι θα είχαν πάντα λόγο να τρελαίνονται και να τρελαίνουν?
    δεν πιστευω οτι τρελαθηκε κανεις λογω της θρησκειας...
    πιστευω οτι οταν υπαρχει τεοτιου ειδους δυλειτουργια (ψυχωση), τον καθενα τον βαραει αναλογα με τις ασχολιες του και τις εμμονες του . αν εχει ενδιαφερθει για θρησκεια, μπορει να κολλησει η να το ριξει στους δαιμονες, αν εχει ροπη στην ζωη εκτος πλανητη, μπορει να κολλησει στις επαφες με εξωγηινους(μη με ρωτησεις αν ο λιακοπ. θεωρειται υγιης, δεν κανω διαγνωσεις..) και ουτω καθεξης... εξαλλου ολα αυτα ειναι εκφρασεις μονο του ατομου, ΑΦΟΥ εχει νοσησει. δεν ειναι η αιτια της νοσου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Γιατί δεν μαύρισες και το "να τρελαίνουν". Πιστεύεις πως ο μόνος υπεύθυνος για έναν ψυχικά άρρωστο είναι ο ίδιος?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    In individuals, insanity is rare; but in groups, parties, nations, and epochs it is the rule.” ειχε πει ο Nietzsche.

    συμφωνω με τον keep_walking, μονο που σαν δαιμονα νομιζω μπορουσαν να πουν κι οποιαδηποτε αλλη ασθενεια. απο μια απλη επιληψια, μεχρι οντως τη ψυχωση, κι οτι αλλο δεν μπορουσαν ακομα να εξηγησουν...

    κι επειδη το θεμα δαιμονισμος ανηκει ακομα στα του "ανεξηγητου" και καλα, αρκεσου σε οσα γραφει το wikipedia, γιατι οσο περισσοτερο το ψαχνεις, τοσο πιο πολλες μαλακιες θα διαβαζεις απο δηθεν "γνωστες" του χωρου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Γιατί δεν μαύρισες και το "να τρελαίνουν". Πιστεύεις πως ο μόνος υπεύθυνος για έναν ψυχικά άρρωστο είναι ο ίδιος?
    οχι, εντελως αντιθετα!
    δεν πιστευω οτι ειναι κανεις υπευθυνος.
    ουτε ο ιδιος ο αρρωστος, ουτε κανενας αλλος ομως.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    In individuals, insanity is rare; but in groups, parties, nations, and epochs it is the rule.” ειχε πει ο Nietzsche.

    συμφωνω με τον keep_walking, μονο που σαν δαιμονα νομιζω μπορουσαν να πουν κι οποιαδηποτε αλλη ασθενεια. απο μια απλη επιληψια, μεχρι οντως τη ψυχωση, κι οτι αλλο δεν μπορουσαν ακομα να εξηγησουν...

    κι επειδη το θεμα δαιμονισμος ανηκει ακομα στα του "ανεξηγητου" και καλα, αρκεσου σε οσα γραφει το wikipedia, γιατι οσο περισσοτερο το ψαχνεις, τοσο πιο πολλες μαλακιες θα διαβαζεις απο δηθεν "γνωστες" του χωρου.

    Νομίζω πως παλαιότερα άνοιγαν τρύπες στους insane για να τους έχουν ήρεμους, η τους έκαναν διάφορα άλλα βασανιστήρια. Για τον μεσσαίωνα δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία (γι'αυτό θεωρείτω σκοτεινή εποχή).

    Η επιληψία απόσο έχω ακούσει δεν είναι κάτι απλό. Να και το άρθρο από wiki
    Epilepsy is usually controlled, but cannot be cured with medication, although surgery may be considered in difficult cases. However, over 30% of people with epilepsy do not have seizure control even with the best available medications.[6][7] Not all epilepsy syndromes are lifelong – some forms are confined to particular stages of childhood. Epilepsy should not be understood as a single disorder, but rather as syndromic with vastly divergent symptoms but all involving episodic abnormal electrical activity in the brain.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Πάντως ρε παιδιά βλέπω κάτι τέτοια και προσεύχομαι να έχουμε όλοι μας υγεία:

    http://www.youtube.com/watch?v=_F_rsd_DGLM

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    ο δαιμονισμενος μπορει να μιλαει σε αλλες γλωσες που δεν γνωριζε πριν ,και να εχει απιστευτη δυναμη και κινητικοτητα(περιστροφη του κεφαλιου,αιωρηση κ.α ) .
    Ο ψυχωτικος δεν εχει αυτη την εμφανιση κ την δυναμη!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    ο δαιμονισμενος μπορει να μιλαει σε αλλες γλωσες που δεν γνωριζε πριν
    E, ok αυτό δεν το πιστεύω.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •