"όλα μια χαρά" - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 124
  1. #46
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391
    Ρε Τάσο χαζός είσαι; Δεν αξίζει να χαλιέσαι έτσι για μια γκόμενα! Ποτέ μην τρέχεις πίσω από γυναίκα και λεωφορείο. Θα περάσει κι άλλο...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Τάσο ή αλλιώς krokus κάπου πρέπει να σταματήσει το όλο θέμα.......δεν νομίζεις? Ήδη τράβηξες αρνητικά την προσοχή πολλών μελλών εδώ μέχρι τώρα.......δεν σου ήταν αρκετό?????? Ειλικρινά αναρωτιέμαι......
    \'Αλλαξε ύφος και συμβάδισε με τους άλλους εδώ......κάνε τη σωστή κίνηση!
    Φιλικά

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Έκανα 100 απόπειρες να γράψω κάτι, αλλά σήμερα απλά ... δεν μου βγαίνει τίποτα...

    Σκέφτομαι πάλι να κόψω τις συνεδρίες... Με βλέπω να αρχίζω πάλι να πηγαίνω και να μιλάω περί ανέμων και υδάτων στο γιατρό μου... ή να μην αρθρώνω λέξη...

    Υπάρχει κανένα \"χάπι\" που να σε κάνει να έχεις όρεξη να μιλήσεις?

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Εγώ τις έκοψα...
    Είσαι σίγουρη πως έχεις να πεις κάτι;

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Φαντάζομαι πως έχω, γιατί... δε το βλέπω να πηγαίνει καλά το πράγμα.

    Τεσπά... μου τη δίνω όταν πάω να γκρινιάξω.

    Όλα υπό έλεγχο.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Δεν την αλλάζεις με τίποτα τη συνήθεια του \"όλα καλά\" ε;
    Δεν μπορείς να γίνεις ποτέ καλά όταν είσαι συνεχώς \"καλά\"...
    Στα αλήθεια πως νοιώθεις όταν [σου] γκρινιάζουν οι άλλοι;
    όταν οι άλλοι χάνουν τον έλεγχο;
    πως αντιδράς;

    Τέλος γιατί δεν πάει καλά το πράγμα αφού όλα είναι υπό έλεγχο;
    Γιατί να θέλεις να γίνεις καλά αφού είσαι;

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Raphs, έχεις απόλυτο δίκιο.
    Ο.κ. Είμαι μια χαρά. Όλα είναι υπό έλεγχο.
    Δεν χρειάζεται να αλλαχτεί κάτι.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Όλα καλά λοιπόν... όπως πάντα...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    καλη μου αγγελικη παρακολουθώ με ενδιαφέρον τα όσα καταγράφεις απο τη ζωή σου.
    το να νιώθεις δυσκολία στο να ανοιχτείς στην ψυχοθεραπεία σου είναι κατι που το έχω βιώσει πολλές φορές. Μάλιστα μια φορά που ήμουν πραγματικά άσχημα ακύρωσα τη συνεδρία διότι ένιωθα πως δεν είχα τίποτα να πω..
    Είναι η δική σου ώρα και μπορέις να πείς η να κάνεις αυτό που θέλεις.
    Μπορώ πιστεύω να σε νιώσω έστω και λίγο. Μην κλέινεσαι.Είναι δύσκολο αλλά δεν χρειάζεται να το περνάς μόνη αυτό..
    πολλές φορές θέλω να εκφράσω τον βαθύτερο εαυτό μου και σπασμωδικά αντιδρώ, κρύβομαι πίσω απο σφιγμένα χαμόγελα, ψεύτικες δηλώσεις, ανούσια επίθετικότητα και ταμπέλες όπως \"ολα είναι καλά\". είναι πολύ λυτρωτικό όταν ξευφεύγω απο όλο αυτό και έρχομαι πραγματικά σε επαφή με τα πιο αληθινά κομμάτια του εαυτού μου.
    Αν θεωρείς οτι η σχέση σου με τον θεραπευτή σου σε καλύπτει, μαλλον αξίζει να το προχωρήσεις..
    Όσο για την πρόοδο της θεραπείας πιστέυω οτι δεν υπάρχουν μέτρα και σταθμά. Αυτο το \"ταξίδι\" είναι μοναδικό για τον καθένα μας.
    Φιλικά

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Επιστροφή από διακοπές και μετά από μια συνεδρία...
    Αρχίζω πραγματικά να πιστεύω ότι το μόνο που κάνω είναι να πετάω τα χρήματά μου...
    Ο γιατρός με κατηγόρησε πως έχω τρομερό πείσμα και θέληση για να μην είμαι καλά.
    Δεκτό, αλλά τι να κάνω????
    Και την αγωγή την ακολουθώ, και ό,τι μου λέει προσπαθώ να το κάνω και ένα σωρο βιβλιαράκια περί \"θετικής σκέψης\" διαβάζω....
    Απλά όλα τα βρίσκω ανούσια και κατά κάποιο τρόπο \"αγγαρεία\"...
    Λες κι εγω δεν θα ήθελα να \"ζω\" όπως οι υπόλοιποι και κυρίως να \"χαίρομαι τη ζωή μου\" όπως οι υπόλοιποι...
    Συγνώμη, αλλά δεν τα καταφέρνω! Ποτέ δεν τα κατάφερνα.
    Κάνω ό,τι οι άλλοι για να διασκεδάσουν και \"σκυλοβαριέμαι\".
    Ωραία, θέλει αλλαγή νοοτροπίας...
    Πώς στο καλό γίνεται αυτό?

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Πριν σε κατηγορήσει ο γιατρός σου, εσύ η ίδια κατηγόρησες τον εαυτό σου που τόλμησε να βρεθεί σε αυτή τη θέση...
    Ξέρεις θα έρθει μια μέρα που δεν θα μπορείς να καταλάβεις πως έγινε, που δεν θα το πιστεύεις πόσο εύκολο ήταν τελικά να γίνει αλλά θα λες πως είσαι καλά όχι για να το λες αλλά επειδή θα είσαι...τόσο απλά- τόσο ακαταλαβίστικα...
    Τι να κάνεις; απλά μη βαρεθείς να πιστεύεις πως αυτή τη ζωή θέλεις να τη ζεις κάπως αλλιώς αν αυτό είναι που πραγματικά θέλεις...άλλωστε ποτέ δεν σου έρχεται μια επιθυμία, χωρίς να σου δίνεται ταυτόχρονα η δύναμη να την πραγματοποιήσεις [R.Bach]

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Τις απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς τις ξέρεις εσύ η ίδια... το θεωρείς αναγκαίο συστατικό για να είσαι καλά το να ζεις όπως όλοι οι άλλοι η να κάνεις ότι κάνουν κι όλοι οι άλλοι αν και το βρίσκεις βαρετό?
    Κι αν όντως όπως λέει ο γιατρός σου έχεις πείσμα στο να μη γίνεις καλά ποιος είναι ο λόγος?
    Δεν πιστεύω οτι είσαι παράλογη, μπορει όμως να κάνω και λάθος..
    Οι απαντήσεις έρχονται σιγά σιγά. Αρκει υπομονη να έχουμε.
    Φιλια πολλά

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Νομίζω ότι είμαι πιο ήρεμη κι έτσι μπορώ να κρίνω λίγο καθαρότερα τα πράγματα...

    Weird, παράλογη δεν είμαι και το ξέρω... Ναι, είμαι περίεργη ως άνθρωπος, αλλά στο βαθμό που αυτό με διαφοροποιεί από τους υπολοίπους και μου προσδίδει δική μου προσωπικότητα. Απλά, σαν άνθρωπος που είμαι, ενίοτε παραλογίζομαι...

    Εξηγώ... Τελικά δεν είναι παράλογο, ενώ αναγνωρίζω πως είχα φτάσει στο πάτο, να απαιτώ άμεσα την κορυφή?

    Θυμίθηκα κάποιες καταστάσεις του παρελθόντος που ηθελημένα τις είχα εκτοπίσει από τη μνήμη μου... Το συμπέρασμα μου είναι πως τελικά ακόμα δεν είμαι ευχαριστημένη από τα πάντα, όμως θα ήμουν αγνώμων να μην αναγνωρίζω τη βελτίωση στην ποιότητα της ζωής μου...

    Μετά από τα παιδικά μου χρόνια είναι η πρώτη φορά που συνειδητοποιώ ότι είμαι -οργανικά- στην καλύτερη μου κατάσταση. Έχω ένα φυσιολογικό βάρος και καλές εξετάσεις αίματος. Έχω πολλά ανοιχτά ζητήματα στη ζωή μου, όμως είναι η πρώτη φορά που ξυπνάω το πρωί και δε χρειάζεται να καταβάλλω υπερπροσπάθεια για να σηκωθώ από το κρεβάτι...

    Μπορεί αυτά να σας φαίνονται ακατάληπτα, όμως , αληθινά, το μυαλό μου αρχίζει να καθαρίζει... Τελικά το να κάνεις ένα βήμα είναι κάτι, αλλά το να το συνειδητοποιήσεις είναι κάτι πιο σημαντικό.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Δανάη μου, να \'σαι καλά, βρε...

    Έχεις απόλυτο δίκιο και το βλέπω πια καθαρά!

    Μάκια

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Αύριο έχω συνεδρία πάλι...
    Ξέρω για ποια πράγματα θα τα ακούσω πάλι, αλλά ξέρω και που θα του πάω κόντρα...

    ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΔΕ ΖΥΓΙΖΟΜΑΙ!!!

    Τρώω \"καλά\" (μέχρι και πρωινό!) και έχω μια ιδέα ότι έχω βαρύνει λίγο... Να αδυνάτισα πάντως δε νομίζω...
    Υποτίθεται πως με ζυγίζει κάθε φορά για να δει μήπως χάνω ανεξέλεγκτα βάρος και αν χρειαστεί να αλλάξω φαρμακευτική αγωγή...
    Κάτι τέτοιο σίγουρα δε συμβαίνει.
    Αν όμως δω κανένα νούμερο που δεν μου πολυαρέσει... φοβάμαι ότι θα φρικάρω και θα \"κλειδώσω\" πάλι το στόμα μου.

    Έκανα όλοκληρο αγώνα για να απαλλαγώ από τη μανία μου με τα γραμμάρια της ζυγαριάς και δεν ξαναμπαίνω στο ίδιο λούκι. Όλοι μου λένε ότι δείχνω καλύτερα από ποτέ, νιώθω καλύτερα από ποτέ κι ένας δείκτης δεν θα με τρελάνει πάλι!

    (Ναι, ξέρω πως ακόμα είμαι λίγο ευαίσθητη με το θέμα, γι\' αυτό και δε το ρισκάρω...
    Τι στο καλό... λογικά θα καταλάβει...)

    [Τελικά είναι περίεργο πράγμα η σχέση που δημιουργείται μεταξύ θεράποντος και θεραπευομένου... Αυτή η μεταβίβαση ή όπως λέγεται τέλοσπάντων... Από σήμερα σκέφτομαι την αυριανή συνάντηση... Πάντως αυτά που λέγονται περί ερωτικού στοιχείου και τέτοια είναι μπούρδες.]

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •