αγχος εγκυμοσυνης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3

    αγχος εγκυμοσυνης

    Γεια σας ..
    θα ηθελα να ρωτησω κατι γιατι εχω καθυστερηση 7 μερες.
    Με το αγορι μου χρησιμοποιουμε καθε φορα προφυλακτικο και μαλιστα το ελεγχουμε και μετα το σεξ για τυχον τρυπες.
    Υπαρχει κινδυνος ακομα και ετσι να εχω μεινει εγκυος?
    Ενω ποναω πολυ και σκεφτομαι "τωρα θα αδιαθετησω" αλλα τιποτα.
    Τωρα σκεφτομαι κατι τρελα του τυπου μηπως να ειχε υπολειμματα σπερματος το σεντονι μηπως να μην ειχε πλυθει καλα και μετα με αγγιξε κτλ. Υπαρχει τετοια περιπτωση?
    και δεν το συζητω, τρελο αγχος.
    ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Μπορει να ειναι απο το αγχος σου η καθυστερηση! Συνηθως ο κυκλος σου ειναι 28 μερες παντα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Καίτη, γεια σου.

    Καθυστέρηση 7 ημερών δεν είναι και τόσο ανησυχητική, ούτε και είναι πάντα ένδειξη εγκυμοσύνης. Ακόμα και αν έχεις γενικά ένα πολύ σταθερό κύκλο, συμβαίνει κάποιες φορές είτε λόγω ψυχολογίας είτε συνθηκών.
    Επίσης, μια γυναίκα δε μένει τόσο εύκολα έγκυος, ιδίως από ''υπολείμματα σπέρματος στο σεντόνι''!

    Καταλαβαίνω ότι έχεις αγχωθεί υπερβολικά, όμως περίμενε κανα 2 μέρες ακόμα, αφού έχεις κάποια συμπτώματα προεμμηνορυσιακά και ίσως τελικά να αδιαθετήσεις. Ακόμα και το άγχος μπορεί να προκαλέσει καθυστέρηση. Αλλιώς, προτείνω να κάνεις μια επίσκεψη στο γυναικολόγο σου για μια εξέταση.

    Εύχομαι να ηρεμήσεις σύντομα :)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3
    ειναι γυρω στις 30 αλλα μπορει να ειναι και 31. Λεω να παρω τεστ εγκυμοσυνης αλλα μονο και στην ιδεα οτι μπορει να βγει θετικο νιωθω ζαλαδα..
    Αυτη την στιγμη νιωθω πως θελω και να χωρισω ακομα μονο και μονο απο την καταθλιψη που με εχει πιασει..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εγω θα συμφωνησω με την κρειζι, αφου κι ο κυκλος σου ειναι γυρω στις 30-31, και εχεις και συμπτωματα, περιμενε 2-3 μερουλες, μερικες φορες τα προεμμηνορυακα συμπτωματα κρατανε και εβδομαδα και δεκα μερες! Συμβαινει μια στο τοσο! Αλλιως κανε το τεστ να ξεαγχωθεις, γιατι κι εγω δε νομιζω οτι ειναι πολυ πιθανο να εμεινες ετσι εγκυος απο τα σεντονια!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3
    μακαρι.. σας ευχαριστω πολυ.. Απλα το θεμα ειναι οτι ξερω καποιες περιπτωσεις εγκυμοσυνης απο το πουθενα πχ ακομα και εγκυμοσυνη ενω εισαι ακομη παρθενα.
    το τεστ ενδεικνυται για μια βδομαδα καθυστερηση η θελει περισσοτερες μερες?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Υπαρχουν τεστ και απο την πρωτη μερα καθυστερησης. Ρωτα στο φαρμακειο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Καίτη,

    ξέρω πόσο θα σε ξε-αγχώσει ένα τεστ εγκυμοσύνης από το φαρμακείο, και η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά αξιόπιστα, όμως ακόμα και αν υπάρχει κάποιος λόγος που προκαλεί αυτή την καθυστέρηση, πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να τον εντοπίσει ο γυναικολόγος.
    Δηλαδή, το τεστ αυτό θα σου δείξει απλά αν είσαι έγκυος ή όχι. Αν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος δε θα μπορείς να τον ξέρεις έτσι.

    Οπότε, αν παραταθεί η καθυστέρηση, εξακολουθώ να θεωρώ -όπως σου έγραψα και πριν- ότι είναι σημαντικό για εσένα και την υγεία σου να επισκεφτείς το γυναικολόγο σου.

    Όπως και να έχει είναι δική σου απόφαση κι ελπίζω να την πάρεις ψύχραιμα σκεπτόμενη πρώτα απ' όλα την υγεία σου..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by kaiti12345 View Post
    .. Απλα το θεμα ειναι οτι ξερω καποιες περιπτωσεις εγκυμοσυνης απο το πουθενα πχ ακομα και εγκυμοσυνη ενω εισαι ακομη παρθενα.
    Κ γω γνωριζω μια τέτοια περίπτωση, βέβαια έχουν περάσει 2000 χρόνια από τότε, κ οφείλω να ομολογήσω πως είναι εξαιρετικά σπάνια. Αρα το πιο πιθανό είναι να μην είσαι έγκυος.
    Last edited by spinner; 31-03-2011 at 21:28.

  10. #10
    Δεν εισαι εγκυος.
    Ειναι απο το φοβο και το αγχος η καθηστεριση.

    Σε λιγο θα βαλεις το αγορι σου να φοραει καμια κουβερτα αντι γα προφυλακτικο ;)

    0% πιθανοτητες εγκυμοσυνης κατα την γνωμη μου.

  11. #11
    Quote Originally Posted by spinner View Post
    Κ γω γνωριζω μια τέτοια περίπτωση, βέβαια έχουν περάσει 2000 χρόνια από τότε, κ οφείλω να ομολογήσω πως είναι εξαιρετικά σπάνια. Αρα το πιο πιθανό είναι να μην είσαι έγγυος.
    χαχαχαχαχαχαχχαχαχα

    Εγω εχω ακουσει οτι πορεις να μεινεις εγκυος απλα και μονο κοιτωντας πορνοταινιες.
    Δεν ξερω αν ειναι αληθεια αυτο.
    Επικινδυνη ειναι επισης και οπτικη επαφη με το ραφι των προφυλακτικων στο super market.

    :D :D :D

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by kaiti12345 View Post
    μακαρι.. σας ευχαριστω πολυ.. Απλα το θεμα ειναι οτι ξερω καποιες περιπτωσεις εγκυμοσυνης απο το πουθενα πχ ακομα και εγκυμοσυνη ενω εισαι ακομη παρθενα.
    το τεστ ενδεικνυται για μια βδομαδα καθυστερηση η θελει περισσοτερες μερες?
    ειναι πιο ευκολο να μεινεις εγγυος αν εισαι παρθενα, παρα απο προφυλακτικο που δεν εσπασε...
    ως γνωστον η παρθενία δεν ειναι και κανενα αεροστεγες καπακι...ειναι ευκολο να εισρευσει κατι υγρο. οπως και να εκρευσει(οπως το αιμα της περιοδου πχ)...

    οσο για τα προφυλακτικα, δεν εχει νοημα να τα κοιτατε μετα το σεξ κοπελια...φροντιζετε να χρησιμοποιειτε καλης ποιοτητας....
    αν εισαι σε μικρη ηλικια, ειναι πολυ συνηθισμενο να εχει αποτομες διαταραχες ο κυκλος.
    μην ανησυχεις, το στρεςς προκαλει ορμονικες διαταραχες...

Similar Threads

  1. Περίπτωση εγκυμοσύνης;
    By Minas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2012, 11:52
  2. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ
    By fotini2009 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 16-10-2009, 18:16
  3. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •