όλα μου φαίνονται ανούσια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1

    όλα μου φαίνονται ανούσια...

    καλησπέρα,
    πριν απο δύο χρόνια έχασα τη μητέρα μου από καρκίνο του εγκεφάλου μετά απο 4 χρόνια ασθένειας και φοβερής ψυχολογικής φθοράς για όλους..απο τότε δεν είμαι καλά..αισθάνομαι συνέχεια πως δεν μπορεί να με καταλάβει κανένας και οτι δεν μπορεί κανείς να με αντιμετωπίσει όπως εκείνη..πολλές φορέα αποφεύγω να κάνω παρέα με άλλα κορίτσια γιατί ζηλεύω πάρα πολύ.άλλες φορές βλέπω γυναίκες στην ηλικία της μαμάς μου και τις κοιτάω με μια νοσταλγία...αλλα αυτό το αίσθημα κρατάει για πολύ ώρα και σκέφτομαι συνέχεια πως θα ήταν και η μαμά μου..
    τελοσπάντων εκτός απο αυτό πριν απο 1 χρόνο περίπου μάθαμε πως ο παππούς μου έχει καρκίνο του πνεύμονα πολύ προχωρημένου σταδίου...
    η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να το αντέξω όλο αυτό που ζω...
    νιώθω φοβερή θλίψη συνέχεια και τώρα τελευταία έχω πάρα πολλά νεύρα και ξεσπάω στο αγόρι μου ή στην αδερφή μου χωρίς αιτία...η αιτία είναι πως μου λείπει μου λείπει πάρα πολύ η μαμά μου και όλα γύρω μου ή οτι κάνω μου φαίνονται ανούσια γιατι δεν είναι εκείνη εδώ να την πάρω τηλέφωνο να της πώ τα νέα...δεν το αντέχω αυτό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    vasiliki συλληπητηρια για τη μητερα σου...το γεγονος οτι την εχασες σε πληγωσε βαθια κ σε κανε να νιωθεις ετσι...καταλαβαινω ποσο πολυ σου λειπει...προσπαθησε να θυμασαι τις καλυτερες αναμνησεις απ αυτην, τις ωραιοτερες στιγμες που ζησατε μαζι και αυτη η θυμηση να σου δινει κουραγιο κ δυναμη να προχωρησεις στη ζωη σου..ο πονος ειναι πραγματι δυσβασταχτος..αλλα σκεψου οτι με τον καιρο ο πονος ολο κ θα λιγοστευει κ οι πληγες της ψυχης θα επουλωνονται...η μητερα σου ΕΙΝΑΙ εδω αρκει να τη νιωσεις εσυ...δεν χαθηκε ουτε θα σε εγκαταλειψει..οι ανθρωποι πεθαινουν οταν τους ξεχναμε κ οχι οταν φευγουν απ τη ζωη....
    με την αδερφη σου πως ειναι οι σχεσεις σας?? θα σου κανει πολυ καλο πιστευω να μοιραζεσαι μαζι της τις σκεψεις σου, το πως νιωθεις, οτι τελοςπαντων σε απασχολει...οταν εξωτερικευεις σε εναν ανθρωπο τα συναισθηματα σου οποια κι αν ειναι αυτα, ανακουφιζεσαι κ η λυπη γινεται μιση καθως τη μοιραζεσαι με καποιον...ειναι πολυ σημαντικο να παρεχετε στηριξη η μια στην αλλη....
    καλη δυναμη σου ευχομαι ολοψυχα!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Οταν ολοι οι ανθρωποι φαινονται ιδιοι.
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-12-2010, 17:55
  2. οταν η μοναξια τα κάνει να φαίνονται όλα μαύρα.
    By supergirl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 09-11-2008, 22:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •