ΕΙΝΑΙ Η 2Η ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Εγω νομιζω αν ηθελε να αυτοκτονησει θα το εκανε και δεν θα επραινρε 7 ποσταν αλλα 37 και επισης να παρακαλας να μην εχεις στην πορεια προβλημα σε ζωτικα οργανα κλπ.Καλυτερα να σου κανανε πλυση στομαχου.
    (την γνωμη μου λεω κιας με εχουν μερικοι εδω γραμμενη.αναφερομαι στους νεους χρηστες οι παλιοι δεν υπαρχουν για μενα :)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω ξερω πως οποιος ειναι επικινδυνος ειτε για τους αλλους ειτε για τον ευατο του πρεπει να παει σε ψυχιατρικη κλινικη μεχρις οτου συνελθει.Αυτη ειναι η γνωμη μου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    δεν ξερω αν ειμαι υστερικη μπορει και ν αμαι τι να κανω αμα ηξερα θα το λυνα ρε συ! τι να σ πω δεν ξερω κι ομως σε δευτερολεπτα αλλαζει διαθεση οποτε δν ειναι δυσκολο να γινει σε μερικες ωρες!@!!!!!ναι ετσι ειμαι! τι να κανω? δεν εχω πει πως ειμαι ομορφη! δεν εχω πει κατι τετοιο!

    δουλευω μονη μου.....δεν με εβαλε κανεις, βρισκω μονη μου δουλεια
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Broken_doll ο ψυχολογος σου που πας (εκτος αν κανω λαθος) δε σε βοηθάει καθόλου?
    δε θα έπρεπε να έχεις μια πιο στενη επαφη για στήριξη? ώστε να μη πέφτεις τόσο εύκολα στην αυτοκτονία.?
    δε ξερω βεβαια πως λειτουργεί ο ψυχολογος, τι στήριξη υπάρχει, αλλά όταν την απόπειρα την έχεις ξανακάνει, κάτι τρέχει, ε?
    αμα αυτή είναι η 2η, και υπάρχει και 3η? και αν στη 3η πάθεις τίποτα σοβαρό?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Σε μια φάση έμπαινα σε ένα ξένο φορουμ ψυχικής υγείας και οι ψυχιατροι μιας κλινικής λέει είχαν βγάλει (μεταξύ σοβαρού και αστείου) δικιά τους διαταραχή που έχει ακριβώς αυτά τα στοιχεία συμπεριφοράς (όπως της broken doll) και που συνήθως "Χτυπάει" κοπέλες 18-30-something. Είναι το "bipolarline disorder" (μεταξύ bipolar και bordeline) :P

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ο τελευταιος ψυχιατρος μου ειπε οτι μαλλον εχω δραματικη-θεατρικη προσωπικοτητα σε μπορντερλαιν πεδιο! Το περιεργο ειναι οτι εχω παραπολυ σπανιες εκρηξεις θυμου κ καθολου αυτη την υστερια σε περιπτωση εγκαταλειψης, η τουλαχιστον δεν εκδηλωνεται με τους γνωστους τροπους, αλλα με αποσυρση! και δεν αυτοτραματιζομαι,ομως αυτοκαταστρεφομαι,κ δεν εκανα αποπειρα αυτοχειριας πως λοιπον ειμαι σε borderline φαση?

    Ειναι καιρος να ανανεωθει το DSM k to FDA k oi φαρμακευτικες.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    @Broken δεν ξέρω και πολλά για εσένα μιας και είμαι σχετικά νέος στο φόρουμ...αυτό που κατάλαβα όμως είναι οτί έχεις πολύ γερό στομάχι...Μια φίλη μου με 5 depon είχε τεζάρει για δύο μέρες στο κρεβάτι... :p

    Πάντως δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί θες να αυτοκτονήσεις...
    Ο κόσμος μερικές φορές είναι κακός γιατί ο ίδιος δεν είναι καλά με τον εαυτό του και με τους υπόλοιπους,γιατί λοιπόν να κάνεις κακό εσύ στον εαυτό σου για τα προβλήματα των άλλων;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Σε μια φάση έμπαινα σε ένα ξένο φορουμ ψυχικής υγείας και οι ψυχιατροι μιας κλινικής λέει είχαν βγάλει (μεταξύ σοβαρού και αστείου) δικιά τους διαταραχή που έχει ακριβώς αυτά τα στοιχεία συμπεριφοράς (όπως της broken doll) και που συνήθως "Χτυπάει" κοπέλες 18-30-something. Είναι το "bipolarline disorder" (μεταξύ bipolar και bordeline) :P
    Και αυτη η καινουργια διαταραχη αφου εχει κ bipolar ,εχει περιστασιακα ψυχωτικα επεισοδια ?κ η borderline ειτε σαν διαταραχη ειτα σαν πεδιο (νευρωτικο,borderline,ψυχωτικο) παρουσιαζει ψυχωτικα στοιχεια?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Ο τελευταιος ψυχιατρος μου ειπε οτι μαλλον εχω δραματικη-θεατρικη προσωπικοτητα σε μπορντερλαιν πεδιο! Το περιεργο ειναι οτι εχω παραπολυ σπανιες εκρηξεις θυμου κ καθολου αυτη την υστερια σε περιπτωση εγκαταλειψης, η τουλαχιστον δεν εκδηλωνεται με τους γνωστους τροπους, αλλα με αποσυρση! και δεν αυτοτραματιζομαι,ομως αυτοκαταστρεφομαι,κ δεν εκανα αποπειρα αυτοχειριας πως λοιπον ειμαι σε borderline φαση?

    Ειναι καιρος να ανανεωθει το DSM k to FDA k oi φαρμακευτικες.


    Καλά άσε με αυτές τις ταμπέλες του DSM δεν βγάζεις άκρη και φυσικά ούτε και οι ειδικοί ψυχικής υγείας γιατί μπορείς να πας σε 5 διαφορετικούς και να πάρεις 5 διαφορετικές διαγνώσεις. Έτσι και αλλιώς για τους ψυχιάτρους πάνω-κάτω 3 ομάδες φαρμάκων υπάρχουν (αντιψυχωσικά, αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά. Α και οι σταθεροποιητές και τα αντι-επιληπτικά) τι σημασία έχει λολ. (για την ψυχοθεραπεία δεν έχει κάποια σημασία η ταμπέλα, μόνο ενδεικτική είναι). Το μόνο καλό είναι ότι στο καινούργιο DSM (το 5 που θα βγει του χρόνου η του παραχρόνου από ότι θυμάμαι) θα έχει τις ψυχικές διαταραχές σαν "φάσματα/διαστάσεις" που μπορούν να πάρουν διάφορες τιμές σοβαρότητας ανάλογα με την κάθε περίπτωση. Δηλαδή κάποιος θα μπορεί να έχει λίγο στο παρανοικό φάσμα, πολύ σε χαμηλή διάθεση, μέτρια σε ευερεθιστότητα κλπ. Σε λίγα χρόνια η διάγνωση θα είναι όλο και πιο "εξατομικευμένη" δηλαδή και δεν θα χρειάζεται να "παίρνεις" 5 διαφορετικές διαγνώσεις. Εξάλλου δεν υπάρχει καμία επιστημονική απόδειξη ότι αυτές οι 5 διαγνώσεις είναι και 5 διαφορετικές ποιοτικά "ασθένειες". Και η μισοαστεία διάγνωση που ανέφερα πριν είχε βγει γιατί προφανώς όλες αυτές οι κοπέλες είχαν μια πολύπλοκη ανάμειξη στοιχείων που άλλοτε πήγαιναν σε bipolar και άλλοτε σε borderline αλλά ποτέ καθαρά δεν αντιστοιχούσαν σε μια από τις δύο. Γενικότερα είχαν ασταθές συναίσθημα. Οι πιο συχνές καταστάσεις στην ψυχική υγεία είναι οι "γκρίζες" παρα οι "ασπρόμαυρες".

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    κανεις κ αστεια( Στο θεμα για την επικινδυνοτητα των ναρκωτικων),τι γινεται αληθεια?


    Εκανα λαθος ντολ ,το ειχες γραψει πολυ πιο παλια ,κ εγω δεν ειδα την ημερομηνια.ΣΟΡΡΥ με διακρινει αμετροεπεια.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Καλά άσε με αυτές τις ταμπέλες του DSM δεν βγάζεις άκρη και φυσικά ούτε και οι ειδικοί ψυχικής υγείας γιατί μπορείς να πας σε 5 διαφορετικούς και να πάρεις 5 διαφορετικές διαγνώσεις. Έτσι και αλλιώς για τους ψυχιάτρους πάνω-κάτω 3 ομάδες φαρμάκων υπάρχουν (αντιψυχωσικά, αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά. Α και οι σταθεροποιητές και τα αντι-επιληπτικά) τι σημασία έχει λολ. (για την ψυχοθεραπεία δεν έχει κάποια σημασία η ταμπέλα, μόνο ενδεικτική είναι). Το μόνο καλό είναι ότι στο καινούργιο DSM (το 5 που θα βγει του χρόνου η του παραχρόνου από ότι θυμάμαι) θα έχει τις ψυχικές διαταραχές σαν "φάσματα/διαστάσεις" που μπορούν να πάρουν διάφορες τιμές σοβαρότητας ανάλογα με την κάθε περίπτωση. Δηλαδή κάποιος θα μπορεί να έχει λίγο στο παρανοικό φάσμα, πολύ σε χαμηλή διάθεση, μέτρια σε ευερεθιστότητα κλπ. Σε λίγα χρόνια η διάγνωση θα είναι όλο και πιο "εξατομικευμένη" δηλαδή και δεν θα χρειάζεται να "παίρνεις" 5 διαφορετικές διαγνώσεις. Εξάλλου δεν υπάρχει καμία επιστημονική απόδειξη ότι αυτές οι 5 διαγνώσεις είναι και 5 διαφορετικές ποιοτικά "ασθένειες". Και η μισοαστεία διάγνωση που ανέφερα πριν είχε βγει γιατί προφανώς όλες αυτές οι κοπέλες είχαν μια πολύπλοκη ανάμειξη στοιχείων που άλλοτε πήγαιναν σε bipolar και άλλοτε σε borderline αλλά ποτέ καθαρά δεν αντιστοιχούσαν σε μια από τις δύο. Γενικότερα είχαν ασταθές συναίσθημα. Οι πιο συχνές καταστάσεις στην ψυχική υγεία είναι οι "γκρίζες" παρα οι "ασπρόμαυρες".
    Ναι εινα οπως τα λες> Ομως θα πρεπει να υπαρχουν κ εξατομικευμενα φαρμακα, οχι να περνουν ολοι οσοι δεν φαινεται καθαρα τι εχουν αντιψυχωτικα μη τυχον κ υποτροπιασουν,κ πολλες φορες γινονται χρονιοι ψυχωτικοι -το φαρμακο καθοριζει τη διαγνωση ταμπελα-ενω ειναι θεμα προσωπικοτητας λιγο η πολυ διαταραγμενης ,οπου κ το καλυτερο φαρμακο ειναι η ψυχοθεραπεια ,αλλα ειναιδυσκολες αυτες οι διαταραχες ειδικα σε οχι νευρωτικα πεδι α κ μας αντιμετωπιζουν ολους ειτε σαν καταθλιπτικους ειτε σαν ψυχωτικους-σχιζοφρενεις.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Και αυτη η καινουργια διαταραχη αφου εχει κ bipolar ,εχει περιστασιακα ψυχωτικα επεισοδια ?κ η borderline ειτε σαν διαταραχη ειτα σαν πεδιο (νευρωτικο,borderline,ψυχωτικο) παρουσιαζει ψυχωτικα στοιχεια?


    Τρέχα γύρευε. Μην το ψάχνεις με τις ταμπέλες. Το ψυχωσικό δεν νομίχω να κάνει με το είδος της διαταραχής. Μπορεί να υπάρχει (και αυτό σε διάφορους βαθμούς) μαζί με οποιαδήποτε άλλη κατάσταση (κατάθλιψη, ιδεοψυχαναγκασμούς, μεγάλο θυμό, μεταιχμιακά στοιχεία ότι θες) και να "ενεργοποιείται" κάθε φορά που "ξεπερνιούνται" κάποια (συναισθηματικά, stress) όρια. Προσωπικά το βλέπω σαν μια μάλλον εγγενή αδυναμία του εγκεφάλου. Σε κάποιους ο εγκέφαλος (για τους α, β, γ άγνωστους λόγους) δεν μπορεί να "πατήσει stop" (αυτό που λέγανε παλιά τα "φρένα") και ξεπερνούνται τα όρια με αποτέλεσμα να "υπερ-φορτώνεται" το σύστημα και να έχεις παραισθήσεις, ψευδαισθήσεις και τέτοια. Απλά σε πολύ μεγάλο βαθμό που επισκιάζει όλα τα άλλα και το άτομο φαίνεται να είναι εντελώς αποδιοργανωμένο μπαίνει η ταμπέλα "σχιζοφρένεια" (η μάλλον έμπαινε ευτυχώς).

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    YES MAN!!!!!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Ναι εινα οπως τα λες> Ομως θα πρεπει να υπαρχουν κ εξατομικευμενα φαρμακα, οχι να περνουν ολοι οσοι δεν φαινεται καθαρα τι εχουν αντιψυχωτικα μη τυχον κ υποτροπιασουν,κ πολλες φορες γινονται χρονιοι ψυχωτικοι -το φαρμακο καθοριζει τη διαγνωση ταμπελα-ενω ειναι θεμα προσωπικοτητας λιγο η πολυ διαταραγμενης ,οπου κ το καλυτερο φαρμακο ειναι η ψυχοθεραπεια ,αλλα ειναιδυσκολες αυτες οι διαταραχες ειδικα σε οχι νευρωτικα πεδι α κ μας αντιμετωπιζουν ολους ειτε σαν καταθλιπτικους ειτε σαν ψυχωτικους-σχιζοφρενεις.



    Ναι! Τα φάρμακα δυστυχώς αυτή την στιγμή είναι πολύ "βαρβαρικά", σε 50-100 χρόνια θα τα θυμούνται και θα λέγαν "τους καημένους τι τραβούσαν". Δηλαδή όλα μα όλα τα φάρμακα "παίζουν" με τους 4-5 βασικούς νευροδιαβιβαστές που υπάρχουν σε όλο το νευρικό σύστημα. Προφανώς και μαζί με τα καλά περιμένεις και πολλές παρενέργειες. Η "ντοπαμίνη" ας πούμε (που μειώνουν τα πιο πολλά αντιψυχωσικά) είναι ο νευροδιαβιβαστής που εμπλέκεται στην "ενέργεια", στην "ευχαρίστηση" κλπ. Στην ψύχωση υπάρχει υπερ-διέγερση οπότε βοηθάει, αλλά ταυτόχρονα σου ρίχνει και την ενέργεια (και την ευχαρίστηση) κάτω από τα επιτρεπτά όρια (εξέρεση το abilify που από ότι θυμάμαι νομίζω ότι δουλέυει αλλιώς. Σου κρατάει τον νευροδιαβιβαστή σε μέσες τιμές οπότε ίσως να είναι πιο ελαφρύ). Είναι δίκοπο μαχαίρι δηλαδή. Από την άλλη πολλοί υποστηρίζουν ότι είναι καλό να δίνεται πάντα αντι-ψυχωσικό λόγο ενώς φαινομένου που λέγεται "kindling" (το είχαν πει στην επιληψία στην αρχή και από ότι φαίνεται ισχύει και για την ψύχωση) και λέει ότι κάθε κρίση θα μειώνει "το όριο" που θα χρειάζεται για κάθε επόμενη κρίση. Δηλαδή αν κάποιος κάνει ψυχωσικό επεισόδιο μετά από μια πολύ δύσκολη περίοδο στην ζωή του αλλά δεν πάρει φάρμακα, αλλά επανέλθει κάπως, το επόμενο επεισόδιο θα μπορεί να έρθει απλά με λίγο στρες. Τα φάρμακα επειδή σταματάνε-έστω χοτροκομμένα- την κρίση ανεβάζουν αυτό το επικίνδυνο ψυχωσικό όριο σε πιο ασφαλή τουλάχιστον επίπεδα. Είναι άσχημα τα φάρμακα αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα κάτι καλύτερο. Πάντως με την πρόοοδο της επιστήμης θα βγαίνουν όλο και πιο "έξυπνα" και "εξατομικευμένα" φάρμακα όπως είπες.




    Κλειδί όπως είπες είναι και η ψυχοθεραπεία. Από ότι φαίνεται κάθε άτομο έχει το δικό του "ψυχωσικό μοτίβο" με συγκεκριμένες καταστάσεις, γεγονότα και ιδέες να τείνουν να τον "ρίχνουν" στο ψυχωτικό επεισόδιο (επειδή δημιουργούν στρες, υπερδιέγερση κλπ.). Με την ψυχοθεραπεία μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει τι είναι αυτά που τον αναστατώνουν (οπότε και να τείνουν να του κάνουν ψυχωσικό επεισόδιο) και οπότε αναγνωρίζοντας και αλλάζοντας τα να μειώνουν τις ψυχωσικές υποτροπές. Έχει ήδη αναπτυχθεί μια τέτοια θεραπεία στην Αγγλία, η "γνωσιακή θεραπεία για την ψύχωση" που προσπαθεί να κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα (να αναγνωρίσει και να αλλάξει τις ιδέες που οδηγούν στο μεγάλο στρες που οδηγεί στο ψυχωσικό επεισόδιο) και φαίνεται να έχει πολύ καλά αποτελέσματα (δυστυχώς πάντα με φαρμακοθεραπεία αλλά τι να κάνεις). Γενικότερα και με την ανάπτυξη της επιστήμης θα βγαίνουν όλο και πιο στοχευμένες και αποτελεσματικές (είτε φάρμακο- είτε ψυχο-) θεραπείες. Τώρα τελευταία εμφανίστηκε και το TMS ένα μηχάνημα που με μαγνητισμό επηρεάζει εστιακά όποια περιοχή του εγκεφάλου θέλει ο ειδικός και φαίνεται να έχει πολύ καλά αποτελέσματα στην κατάθλιψη. Αλλά αυτό είναι ακόμα σε πολύ πειραματικό στάδιο. :p

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εχω διπολικη και σχιζοφρενικομορφη. αλλα κ με οσα συμπτωματα βλεπω ακομα και τα οποια μ λενε, φοβαμαι για σχιζοσυναισθηματικη............ ...ειμαι τοσο αποδιοργανωμενη...τοσο πολυ.....σας ευχαριστω οσα λετε ειναι χρησιμα. αυτο το μπουρντελι που λετε τι ειναι ακριβως. δεν το χω ξανακουσει. ειναι αυτο που βγαλανε?
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 21-02-2018, 06:09
  2. ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΡΕΛΑ
    By mxrist1 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 13
    Last Post: 22-03-2011, 14:59
  3. ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΑΠΟΠΕΙΡΑ Νο 2
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 28-07-2008, 14:09
  4. απόπειρα αυτοκτονίας
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 83
    Last Post: 25-11-2007, 00:26
  5. ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΠΑΤΕΡΑ
    By mianyxta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 31-05-2007, 16:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •