ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΑΝΑΞ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 100
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599

    ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΑΝΑΞ

    Ηθελα να ξερω μετα απο πολυ καιρο χρηση ζαναξ παθενει προβλημα ο εγκεφαλος?
    Παθενω αμνησια,και οταν θελω να πω κατι μερικες φορες ξεχναω και τραυλιζω,Αυτο με μαρανε.Βγηκε η τημωρια μου ωραιος!:rolleyes:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    καταρχην μακροχρονια οταν λες δλδ ποσο καιρο??
    το ζαναξ γραφει μεσα οτι με τον καιρο μπορει να παθεις αμνησια τωρα στον καθενα αντιδραει διαφορετικα..
    καλο θα ηταν να το συζητησεις με το γιατρο σου, ισως χρειαστει να σου δωσει κατι αλλο πιο ελαφρυ η με λιγοτερες παρενεργειες..
    εγω επαιρνα ζαναξ επι ενα χρονο στην αρχη μου εφερναν πολλη θολουρα αλλα μετα δεν με επιαναν!! λολ (ισως λογω του οτι τα ειχα συνηθισει)..τωρα το χω γυρισει σε lexotanil αυτα με πιανουν περισσοτερο να δουμε μεχρι ποτε....
    γενικα η μακροχρονια χρηση φαρμακων μπορει σε καποιους να προκαλει προβληματα σε καποιους οχι..εγω για αυτο που αγχωνομαι ειναι περισσοτερο για την εξαρτηση..2 χρονια ειμαι συνεχως με αγχολυτικα να δουμε οταν ερθει η στιγμη να τα κοψω (αν ερθει αυτη η στιγμη ποτε!!) πως θα την παλευω...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    καταρχην μακροχρονια οταν λες δλδ ποσο καιρο??
    το ζαναξ γραφει μεσα οτι με τον καιρο μπορει να παθεις αμνησια τωρα στον καθενα αντιδραει διαφορετικα..
    καλο θα ηταν να το συζητησεις με το γιατρο σου, ισως χρειαστει να σου δωσει κατι αλλο πιο ελαφρυ η με λιγοτερες παρενεργειες..
    εγω επαιρνα ζαναξ επι ενα χρονο στην αρχη μου εφερναν πολλη θολουρα αλλα μετα δεν με επιαναν!! λολ (ισως λογω του οτι τα ειχα συνηθισει)..τωρα το χω γυρισει σε lexotanil αυτα με πιανουν περισσοτερο να δουμε μεχρι ποτε....
    γενικα η μακροχρονια χρηση φαρμακων μπορει σε καποιους να προκαλει προβληματα σε καποιους οχι..εγω για αυτο που αγχωνομαι ειναι περισσοτερο για την εξαρτηση..2 χρονια ειμαι συνεχως με αγχολυτικα να δουμε οταν ερθει η στιγμη να τα κοψω (αν ερθει αυτη η στιγμη ποτε!!) πως θα την παλευω...
    Tα αγχωλιτηκα τα εκοψα μαχαιρι εδω και 2 μηνες.Ισως απο αυτο να παθενω ψηλο αμνησια τι να πω.Οσο για τα ζαναξ παιρνω 0.25 ή 0.50 μιλιγκραμ καθε 3-4 μερες εδω και ενα 6μηνω συνεχομενο και φοβαμε πραγματηκα μην μου κανουν κακο στο μυαλο.Ξερω οτι εχω αγχος τρομερο αλλα το μυαλο μου ειναι μια χαρα και γιαυτο ακρηβως τον λογο καταλαβενω τωρα οτι δεν μπορω να συγκεντροθω ευκολα σε κατι χανω την ψυχραιμια μου και ξεχναω τι θελω να πω.Νιωθω σαν αποβλακωμενη απο τοτε που εκοψα τα φαρμακα εκτος κιαν φταιει το ζαναξ.Να μου προκαλεσαι βλαβη στον εεγκεφαλο ε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Βλαβη στον εγκεφαλο δεν νομιζω να προκαλουν....τουλαχιστον οχι μονιμη....εμενα μου χει πει ο γιατρος επειδη ολα αυτα τα φαρμακα δρουν στο νευρικο συστημα σαφως επηρεαζουν τον εγκεφαλο ρυθμιζοντας εκει τις ουσιες, τις λειτουργιες κτλ οποτε μπορει να σε κανουν να νιωθεις συγχυση η κατι αλλο αλλα δεν ειναι ετσι...εγω πχ οταν πρωτοξεκινησα το ladose ειχα την αισθηση οτι "τρελαθηκα, πει το χασα το μυαλο μου" κ να με καθυσυχαζει ο γιατρος οτι δεν τρεχει τιποτα κ εγω να επιμενω οτι ειμαι τρελη....λολλ:)...συνηθως υποχωρουν με τον καιρο η επισης οταν σταματας ενα φαρμακο πρεπει να γινεται σταδιακα η διακοπη κ η διακοπη μπορει να φερνει καποια συμπτωματα κ ειδικα στα αγχολυτικα μπορει να παρουσιασεις στερητικα..γι αυτο δεν πρεπει να τα κοβεις αποτομα....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Τα αγχωλιτηκα τα εκοψα σταδιακα μεσα σε 2 μηνες και ειμουν τον 1 μισι μηνα και μετα μια χαρα.
    τελευταια ομως εχω πεσει πολυ ψυχολογικα συνεχεια νισταζω,δεν θυμαμαι τι εφαγα χθες,εχω σκοτεινες σκεψεις για ατομα που με νευριαζουνε και δολοφονικες σκεψεις πραγμα που με κανει να νιωθω τερας.ποτε δεν σκευτομουνα δολοφονικα για καποιον και με αρρωστενει οταν το σκευτομαι.δεν φτανουνε τα αλλα ειχα και αυτα 4 μερες.
    νιωθω εντελως τρελαμενη δεν ξερω τι μου γινετε.
    ειναι και η ανεργια δεν με παιρνει κανεις για δουλεια νιωθω αχρηστη και νιωθω και αχρηστη μανα γιατι νευριαζω καποιες φορες πολυ με τον γιο μου και σκευτομαι κακα.
    ειμαι κακια και αχρηστη και τρελλη.μεσα σε 15 μερες εγινα αλλος ανθρωπος.ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΝΕΙ?????????????

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    πιστευω οτι αυτο που σου συμβαινει ειναι οτι μαλλον εχεις πολυ αγχος κ νιωθεις συγχυση με αποτελεσμα να σκεφτεσαι αρνητικα, να κανεις κακες σκεψεις, να νιωθεις αχρηστη κ οτι δεν αξιζεις τιποτα κτλ....ισως κ το οτι εκοψες τα φαρμακα μπορει να σε κανει να αισθανεσαι ετσι....αλλα δεν ειναι αυτη η πραγματικοτητα ουτε τρελη εισαι ουτε αχρηστη..ολοι πανω κατω περναμε φασεις που τα βλεπουμε ολα μαυρα, δεν αντεχουμε με τιποτα, μας φταινε ολα κτλ...
    να σε ρωτησω τωρα που εχεις σχεδον κοψει τα αγχολυτικα πως νιωθεις?? κανεις κ ψυχοθεραπεια παραλληλα??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    οχι δεν κανω ψυχοθεραπεια ουτε με παρακολουθει καποιος ψυχιατρος.
    η ψηχιατρος π μ γραφε τα ζαναξ δεν την παω και γιατι δεν με αφηνε να παιρνω οποτε δεν ειμουνα καλα τα ζαναξ και ηθελε να τα παιρνω για 15 μερες σερι,και η ψυχολογος ενω ηταν πολυ καλη δεν μπορουσε να με βλεπει συχνα και οποτε πηγενα στο ιατριο μεσα μυριζε κλανια λολ.
    κανω πολυ ασχημες σκεψεις οτι ισως πρεπει να με κλεισουνε σε τρελαδικο και να μ παρουν το παιδι ενω βλεπω οτι ειμαι μια αρκετη καλη μαμα και το παιδι με λατρευει.
    γιατι νιωθω ετσι?ποτε δεν ενιωθα ετσι γμτ.οταν προτω εκοψα τα φαρμακα πετουσα απο χαρα τωρα ειμαι χαλια.
    γιαυτο σκευτομαι μηπως τα ζαναξ με τρελανανε/ειμαι σιγουρη οτι ειμουν 100% στα λογηκα μου.δεν δενξερω δεν μπορω να γραψω καν δυσκολευομαι να βαλψ σε σειρα τις σκεψεις μου.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    και επισης οι δικοι μ πηρανε συνταξη και στερουμε πολλα και ειδικα το φαι.πευτω πεινασμενη στο κρεβατι εδω και 20 μερες!:(

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    panikoula λυπαμαι πολυ..καταλαβαινω πως περνας δυσκολα...αλλα προσπαθησε να ηρεμησεις κ να μην εισαι τεντωμενη...ξερω ειναι δυσκολο...αλλα αυτο σε κανει να νιωθεις ετσι..δεν νομιζω οτι τα φαρμακα μπορουν να τρελενουν καποιον, αλλα οτι ειτε απ τις παρενεργειες που μπορει να εχουν σε καποιους πιο εντονες ειτε απο την διακοπη να προκαλουν τετοια συναισθηματα και να φερνουν συγχυση κ οτι δεν μπορεις να σκεφτεις, δεν μπορεις να λειτουργησεις φυσιολογικα κτλ..σου ειπα κ εγω οταν πρωτοξεκινησα το ladose ετσι ενιωθα...
    αυτο με τα αγχολυτικα κ εγω δεν το ειχα καταλαβει ειχα πει αρχικα στο γιατρο μου οτι αν γινεται να παιρνω μονο οταν δεν την παλευω αλλα μου ειπε οτι επειδη εχω γενικευμενη αγχωδη διαταραχη πρεπει να παιρνω συνεχεια...προφανως για να λενε ετσι καποιος λογος θα υπαρχει......εγω παλι με τα φαρμακα ειμαι μια χαρα κ φοβαμαι να το κοψω γιατι μπορει να υποτροπιασω η να παθω κατι αλλο....:P
    περα απ την φαρμακευτικη αγωγη κανω κ ψυχοθεραπεια κ μ εχει βοηθησει παρα πολυ..εχεις σκεφτει να ξαναξεκινησεις ψυχοθεραπεια?? γιατι δεν ειναι μονο το φαρμακα, ειναι κ τι μπορουμε κανουμε κ εμεις κ τι να αλλαξουμε ωστε να αντιμετωπιζουμε το προβλημα μας...αν με τη συγκεκριμενη ψυχολογο δεν ησουν ευχαριστημενη η ενιωθες πως δεν σε καλυπτε, μπορεις να αναζητησεις βοηθεια αλλου...(κ να μην εχεις κ την μυρωδια της κλανιας στο γραφειο χεχε:)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    panikoula λυπαμαι πολυ..καταλαβαινω πως περνας δυσκολα...αλλα προσπαθησε να ηρεμησεις κ να μην εισαι τεντωμενη...ξερω ειναι δυσκολο...αλλα αυτο σε κανει να νιωθεις ετσι..δεν νομιζω οτι τα φαρμακα μπορουν να τρελενουν καποιον, αλλα οτι ειτε απ τις παρενεργειες που μπορει να εχουν σε καποιους πιο εντονες ειτε απο την διακοπη να προκαλουν τετοια συναισθηματα και να φερνουν συγχυση κ οτι δεν μπορεις να σκεφτεις, δεν μπορεις να λειτουργησεις φυσιολογικα κτλ..σου ειπα κ εγω οταν πρωτοξεκινησα το ladose ετσι ενιωθα...
    αυτο με τα αγχολυτικα κ εγω δεν το ειχα καταλαβει ειχα πει αρχικα στο γιατρο μου οτι αν γινεται να παιρνω μονο οταν δεν την παλευω αλλα μου ειπε οτι επειδη εχω γενικευμενη αγχωδη διαταραχη πρεπει να παιρνω συνεχεια...προφανως για να λενε ετσι καποιος λογος θα υπαρχει......εγω παλι με τα φαρμακα ειμαι μια χαρα κ φοβαμαι να το κοψω γιατι μπορει να υποτροπιασω η να παθω κατι αλλο....:P
    περα απ την φαρμακευτικη αγωγη κανω κ ψυχοθεραπεια κ μ εχει βοηθησει παρα πολυ..εχεις σκεφτει να ξαναξεκινησεις ψυχοθεραπεια?? γιατι δεν ειναι μονο το φαρμακα, ειναι κ τι μπορουμε κανουμε κ εμεις κ τι να αλλαξουμε ωστε να αντιμετωπιζουμε το προβλημα μας...αν με τη συγκεκριμενη ψυχολογο δεν ησουν ευχαριστημενη η ενιωθες πως δεν σε καλυπτε, μπορεις να αναζητησεις βοηθεια αλλου...(κ να μην εχεις κ την μυρωδια της κλανιας στο γραφειο χεχε:)
    xaaxa εγω απελπιστει δεν εχω λευτα για ψυχοθεραπειες.μονο αυτην ηταν δωρεαν αλλα ειπαμε γιαυτην και ηταν πολυ καλη κοπελα και καλη γιατρος.
    Αν δεν πληρωνεις σημερα σε εχουνε χεσμενο.Εγω θελω να παιρνω λιγο ζαναξ οταν δεν νιωθω καλα δεν θελω να παιρνω συναχομενα οποτε μου πει αυτη...κιαν προλαβω να κλεισω ραντευου γιατι γινεται πανικο καθε 20 του μηνος στα τηλεφωνα τους κλπ κλπ.
    Με αυτη την ανεγεια τι θα γινει?γιατι δεν κανουμε επανασταση με την παλιο κοινωνια πας να αγορασεις μια βουρτσα για τα μαλια 25 ευρο ελεος καλιτερα να παρεις π@@##@ αντι βουρτσα.και του παιδιου μου χριεαζετε ειδικους πατους να μην [πονανε τα ποδαρακια του και αξοζουνε 100 ευρο.ελεος.ολα αυτα βλεπω και τρελενομε !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ρε συ αυτη αφου ηταν δωρεαν κ λες οτι ηταν πολυ καλη κοπελα κ πολυ καλη στη δουλεια της, γιατι ετσι την απεκλεισες?? δεν νομιζω λογω της μυρωδιας κλανιας ε??? χεχε ελπιζω να μην ειναι αυτος ο λογος λολ :P
    το οικονομικο προβλημα το καταλαβαινω η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι χρεωνουν ακριβα τις επισκεψεις κ ειναι οντως δυσκολο αν δεν εχεις τοσα χρηματα να διαθεσεις για ψυχοθεραπειες..υπαρχουν ομως και τα κεντρα ψυχικης υγειας σε καθε νομο σχεδον στα οποια δεν πληρωνεις αλλα το κακο ειναι οτι κλεινεις ραντεβου κ αργανε λιγο να σε εξυπηρετησουν....αποτι γραφεις μενεις κρητη σιγουρα υπαρχουν κεντα ψυχικης υγειας τουλαχιστον στο ηρακλειο απ οτι ξερω...ψαξε κ αυτο το ενδεχομενο....
    υπαρχει ενα site που γραφει τα κεντρα ψυχικης υγειας ανα νομο τωρα δεν θυμαμαι το link αν καποιος το βρει ας μας το στειλει..;)
    oντως η κατασταση με την ανεργια χτυπαει πολλους κ παει η κωλοκοινωνια κατα διαολου...καλυτερα π00ts@ παρα βουρτσα ειναι κ δωρεαν κ βρισκεις οσες θελεις λολλλλλλ!!!!!!!!!!:)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    axxaxaxa lol lol :P:P:P
    ενιωσα καλυτερα που μηλισα πολυ καλυτερα πωπω ειμουν να σκασω.και ειχα φαει μπαν και αυτα δεν λεγονται στην ριαλ λαιφ.
    στε κεντρο ψυχ υγιεας πηγαινα αι σκευτομαι να ξαναπαω σητ κοπελα αν σταματησει να τις αμολαει αλλα εινε μια φορα τους 2 μηνες αδικα βενζινες κλπ.
    λευτα δεν εχω καθολου ανεργη ειμαι και χρονια χωρησμενη και εχω και τον μικρο να φροντηζω.
    χθες στο κολυμβιτηριο του γιου μου παραγκειλα εναν καφε και οταν ειδα την αποδειξη μου ρθε να σπασω το φλιτζανι και να κοψω τον λαιμο στον σερβιτορο.δλδ ΕΛΕΟΣ!εσυ εχεις κανει μαυρες σκεψεις γενικα οχι μονο με ξενους.νιωθω τερας με τις σκεωεις π κανα τελευταια ενω δεν προκειτε να της πραγμτοποιησω ποτε νιωθω βρωμικη και τερας!!!
    στο αλλο θεμα παλι οταν παω στο σουπερ και μ λενε την τιμη στα ψωνια παθενω κριση και αγανακτω να συνελθω!

  13. #13
    τα αγχολυτικα ειναι πολυ βοηθητικα , αλλα κατα την γνωμη μου οταν συνδιαζονται και με συνεδριες σε ψυχολογο.αλιως περνουμε τα αγχολυτικα σαν καραμελες να καλμαρουμε και δεν λυνουμε τη ριζα του αγχους:(
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    panikoula εγω πιστευω οτι ξεχνας απο αγχος...εγω ξεχναω απιστευτα και στη δουλεια σκομη...το οτι παιρνεις αγχολυτικα δεν ειναι κακο.Εγω παιρνω και αντικαταθλιπτικα.Ε και?Και αλλος παιρνει χαπια για τη πιεση.Το δικο μας προβλημα ειναι αλλου.Αρα θα πρεπει να παιρνουμε οτι μας βοηθαει.Παντα κατοπιν εντολης γιατρου

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Quote Originally Posted by lilium View Post
    panikoula εγω πιστευω οτι ξεχνας απο αγχος...εγω ξεχναω απιστευτα και στη δουλεια σκομη...το οτι παιρνεις αγχολυτικα δεν ειναι κακο.Εγω παιρνω και αντικαταθλιπτικα.Ε και?Και αλλος παιρνει χαπια για τη πιεση.Το δικο μας προβλημα ειναι αλλου.Αρα θα πρεπει να παιρνουμε οτι μας βοηθαει.Παντα κατοπιν εντολης γιατρου
    Μα δεν ειναι εκει το θεμα.3 χρονια παιρνω φαρμακα απλα τωρα τα εκοψα και ενω τον πρωτο μηνα ειμουν τελεια τωρα εχω ενα σωρο προβληματα.
    αρρωστενω και ευκολα και αγανακτω να συνελθω οταν ειμαι αδιαθετη φοραο μπεμπιλινο για γριες γιατι αιμοραγω τρελα ολα τα τρελα τα εχω.
    τα αγχωλιτηκα ειπαμε τα εκοψα ηρεμηστικα παιρνω καμια φορα οπως το ζαναξ σε μικρη δοση και φοβαμε οτι αυτο τα προκαλει αυτα.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. μακροχρόνια χρήση λιθίου
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 22-01-2011, 23:52
  2. ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΥΠΡΕΞΑ
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 58
    Last Post: 14-11-2010, 23:14
  3. Χρήση του forum από επαγγελματίες ΨΥ
    By lllogan in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 31-07-2009, 21:36
  4. δ.δ. και χρηση ουσιων
    By gonoli in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-06-2009, 22:54
  5. Replies: 19
    Last Post: 15-02-2009, 12:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •