ωρα να παω σε ψυχολογο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    6

    ωρα να παω σε ψυχολογο

    νομίζω πως βρίσκομαι σε μια άσχημη φάση στη ζωη μου και χρειαζομαι βοηθεια.
    σκεφτομαι οτι αυτος ο χειμωνας που περασε θα επρεπε να ηταν απο τις καλυτερες περιοδους της μεχρι τωρα ζωης μου. Τελείωσα την σχολή μου μετα απο 5 χρόνια, μεσα μου νιωθω δυνατη, οτι μπορω να γυρισω τον κοσμο αναποδα, αλλα κανενας δεν μ αφηνει να τα καταφερω και να βγω στην επιφανεια.
    απο την άλλη βλέπω πως ανθρωποι που βρισκονται εξω απο την οικογενεια με σεβονται, πιστευουν σε μενα, ενώ ακριβώς αυτοί που θα επρεπε να μ εμπιστευονται (η οικογενεια) δειχνουν ακριβως το αντιθετο, σε σημειο που δεν περιγραφεται. αυτό με εξουθενωνει, με τρελαινει και με αδυναμωνει.. και βουλιαζω ολο κ πιο πολυ.
    χρειαζομαι βοηθεια για να παρω δυναμη να ανταπεξελθω σε ολο αυτο και να ζησω. ειμαι 24 και νιωθω 60. και ΛΥΠΑΜΑΙ, ειλικρινα λυπαμαι για μενα. νιωθω 60 και με αντιμετωπιζουν σαν 15.
    χρειαζομαι βοηθεια.
    οποιος ξέρει ας μου στειλει κατα την γνωμη του κάποιο ονομα ψυχολογου με λογικές τιμές.. γιατι οπως καταλαβαινετε, πρεπει να πηγαινω στα κρυφα και να τον πληρωνω εγω δεδομενου οτι ψαχνω δουλεια.. οπως ολοι. Δεν θελω να καταλαβουν οτι καταφερνουν και με αποδυναμωνουν με την συμπεριφορα τους. Πρεπει να φαινομαι δυνατη.
    ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    127
    Καλησπερα Αγαπη. Δεν ξερω καποιο ψυχολογο να σου συστησω, αλλα θελω να σου πω καποιες σκεψεις μου πανω σε αυτα που εγραψες.
    Κατ' αρχην, τι συνθηκες επικρατουν στην οικογενεια σου και πρεπει να δειχνεις δυνατη? Για μενα, και μονο που νιωθεις αναγκασμενη να κρατας κρυφο οτι υπαρχει προβλημα και θες να πας σε ψυχολογο, ισως να σου δημιουργει επιπλεον αγχος και δυσκολευει την κατασταση. Επισης, σε ποιο θεμα δε σε εμπιστευεται η οικογενεια σου? Προσπαθησε να συζητησεις μαζι τους οτι σε προβληματιζει και αν δεν βγαλετε ακρη, κρατα καποια αποσταση να δεις αντιδρασεις. Ειναι σημαντικο να τους δειξεις αυτο που εγραψες εδω, δηλαδη οτι νιωθεις δυνατη. Ειναι πολυ πιθανο να μη σε εμπιστευονται γιατι δεν σε εχουν ικανη να τα βγαλεις περα μονη σου. Δωσε τους να καταλαβουν οτι εισαι 24 και οχι 14.
    ...του καθενος η κολαση,
    βρισκεται, παντα, δυο βηματα μακρυτερα
    απ' οπου τολμα να ξεμυτισει...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    27
    Ξέρεις τι είναι να έχεις φτιάξει μια οικογένεια με 2 παιδιά , να προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο και για την οικογένεια σου και για τους γύρω σου , και να έχεις την μάνα σου και την αδερφή σου να σε πρήζουν ότι η γυναίκα σου είναι άχρηστη , ότι δεν τους έχεις προσφέρει τίποτα (στην μάνα και την αδερφή μου) , και χίλια άλλα δυο?
    Δεν άκουσα τον κουμπάρο μου όταν έπρεπε. Μου είχε πει οτι πρέπει να παρεμερίσω την μάνα μου και την αδερφή μου γιατί θα καταλήξω στο νοσοκομείο με κάποιο πρόβλημα. Δεν τον άκουσα ο ηλίθιος παρολο που ήξερα ότι είχε δίκιο.
    Διάβασε το πρώτο μου ποστ και θα καταλάβεις. Αν μένεις Αθήνα έχω να σου συστήσω μια καλή κοπέλα που πάω εγώ. 2 φορές εχω πάει αλλά είναι καλή .Στείλε μου μήνυμα αν ενδιαφέρεσαι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by akisp View Post
    Ξέρεις τι είναι να έχεις φτιάξει μια οικογένεια με 2 παιδιά , να προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο και για την οικογένεια σου και για τους γύρω σου , και να έχεις την μάνα σου και την αδερφή σου να σε πρήζουν ότι η γυναίκα σου είναι άχρηστη , ότι δεν τους έχεις προσφέρει τίποτα (στην μάνα και την αδερφή μου) , και χίλια άλλα δυο?
    Δεν άκουσα τον κουμπάρο μου όταν έπρεπε. Μου είχε πει οτι πρέπει να παρεμερίσω την μάνα μου και την αδερφή μου γιατί θα καταλήξω στο νοσοκομείο με κάποιο πρόβλημα. Δεν τον άκουσα ο ηλίθιος παρολο που ήξερα ότι είχε δίκιο.
    Διάβασε το πρώτο μου ποστ και θα καταλάβεις. Αν μένεις Αθήνα έχω να σου συστήσω μια καλή κοπέλα που πάω εγώ. 2 φορές εχω πάει αλλά είναι καλή .Στείλε μου μήνυμα αν ενδιαφέρεσαι

    σε καταλαβαινω απολυτα γιατι το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΖΩ αλλα στο αντιθετο. εμενα λενε για τη σχεση μου, επειδη ειναι 30 και προσπαθει να δουλεψει για να βγαλει λεφτα, για να εχει πολλα χρηματα για να ζησει την οικογενεια του ομορφα, (οταν ερθει εκεινη η στιγμη βεβαια). αυτο ειναι το ονειρο του, ειτε μπορει να ειμαι εγω σ αυτη την οικογενεια, ειτε οχι.. γιατι ποτε δεν ξερουμε. αλλα αυτο ειναι το ονειρο του και κανει οτι μπορει για να το καταφερει.
    Αλλα βλεπεις ακουνε την καθε κουτσομπολα και *******.. και συγνωμη.. να μην αρχισω, αλλα φουντωσα.
    Βλεπεις?? τι πρεπει να κάνω τώρα?
    σε ευχαριστω για το ποστ σου. μου συστησε μια κοπελα καποιο κυριο, που ειναι κοντα στην περιοχη που μενω. εσυ τι εκανες τελικα με το προβλημα σου?τωρα θες να τισ χαστουκισεις καθε φορα που τισ βλεπεις? εγω καπως ετσι νιωθω.. νιωθω ενα βαρος, νιωθω 60. πραγματικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Αγαπη,

    καλως ηρθες!

    Την αγαπη, τον σεβασμο και ολα αυτα που αναζητας (και νομιζω ολοι μας) μπορει να μην τα παρεις απο τους γονεις σου κ ξερω πως αυτο ποναει πολυ. Ομως μπορεις να τα αποκτησεις απο αλλους ανθρωπους. Φυσικα ο πονος ή το παραπονο ισως παραμεινουν αλλα δεν θα ναι εντονα οσο τωρα. Ισως τωρα να συνειδητοποιεις πραγματα, να ωριμαζεις...ισως γι αυτο κ ο τοσος θυμος και η κουραση. Ομως ολα αυτα μπορουν να δωσουν τη θεση τους αργοτερα σε πιο ομορφα συναισθηματα κ τον πιο συνειδητοποιημενο εαυτο σου.

    Εγω νομιζω πώς ειναι ωριμη η αποφαση να φροντισεις τον εαυτο σου, πηγαινοντας σε εναν ειδικο και ειλικρινα σου ευχομαι καλη δυναμη και καλη αρχη
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Similar Threads

  1. Ψαχνω ψυχολογο
    By dimitristhess in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 25-09-2010, 16:07
  2. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45
  3. ψάχνω για ψυχολόγο
    By kaktos25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2009, 16:03
  4. ψυχολογο ή ψυχιατρο?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2008, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •