Συμπαρασταση..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077

    Συμπαρασταση..

    Με αφορμη ενα πρωην φιλαρακι,σκεφτομουν το ζητημα Συμπαρασταση-Υποστηριξη...
    Πιστευω εχει να κανει με τον εγωκεντρισμο,δεν ξερω ισως κανω λαθος,αλλα οταν σε καποιον φερονται ασχημα αν εισαι συζυγος πχ δεν πρεπει να τον υποστηριξεις?
    εμαθα παντα να τα βγαζω περα μονη μου στα δυσκολα..παλιοτερα πληγωνομουν,τωρα πια δεν με αγγιζουν οι οποιες "επιθεσεις".Πραγματικα ειναι ενα κατορθωμα για μενα.
    Ομως αναρωτιεμαι,ανεξαρτητα απο το πως χειριζομαι εγω η ιδια μια κατασταση,ειναι λογικο να μου λειπει αυτη η Συμπαρασταση?
    Αρχιζω να αντιμετωπιζω μια αληθεια που θα με πονεσει πολυ,στην πραγματικοτητα με πονουσε παντα,αλλα δεν μπορουσα να το αντιμετωπισω,το φοβομουν.Τωρα ομως θελω να το διευθετησω μεσα μου..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  2. #2
    φωτεινη μου σε εχω διαβασει εδω μεσα,και για αυτο συγχωρεσε με..δεν νομιζω ομως οτι με το να ειναι ο αλλος συζηγος -συντροφος μας δινει την απεριοριστη συμπαρασταση του.μπορει να ειναι εγωιστης φωτεινη..μπορει να θελει να περασει πραγματα δικα του πανω σου.εσυ του εδειξεις φωτεινουλα απεροοριστη συμπαρασταση σε θεματα δικα του?μπορεις να μου πεις πως εννοεις τη συμπαρασταση?ανευ ορων?με ορους?με κριτικη η χωρις?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Aπο που θα ηθελες συμπαρασταση και δεν την εχεις, δεν καταλαβα, γενικα σου λειπει ή απο συγκεκριμενο ατομο για συγκεκριμενο γεγονος; Απο τον συζυγο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ολγακι μου,
    εννοειται οτι δεν υπαρχει θεμα να σε συγχωρεσω,ναι?
    Σε αυτα που με ρωτας..
    εγω εχω καποιες σημαντικες σχεσεις στη ζωη μου,οκ?
    ειναι η οικογενεια μου και οι φιλοι μου..
    αν καποιος προσπαθησει να πληγωσει εναν ανθρωπο που αγαπω,θα αντιδρασω..με καποιον τροπο αναλογα και με το τι αντιμετωπιζω καθε φορα..
    Σου μιλαω οτι τις προαλλες ενας συγγενης του αντρα μου,ενοχληθηκε απο την φασαρια που καναμε και μου ουρλιαζε νευριασμενος "φωτεινη φωτεινη",κι ενω ο αντρας μου ηταν εκει ,δεν του ειπε "ρε συ φιλαρακι γιατι μιλας στη φωτεινη και δεν μιλας σε εμενα? ή γιατι πουλας αγριαδα ρε φιλε στη γυναικα μου?"..εκανε μοκο Ολγα μου ,οπως εκανε και σημερα..
    Ισως να δειλιαζει ή ισως να κοιταζει απλως την παρτη του..δεν ξερω..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    καρι μου ισως ναι τα εγραψα λιγο γενικα..
    παντως με απασχολει γενικοτερα το θεμα συμπαρασταση,μηπως εγω το εχω λανθασμενα δηλωμενο στην κεφαλα μου :)
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Toυ εχεις μιλησει για αυτο; Ειναι πολυ πιθανο οτι δεν εχει νιωσει καν οτι υπαρχει καποιο θεμα ή κατι που επρεπε/πρεπει να κανει, κακως βεβαια, γιατι να σου φωναζει ο αλλος και να αυτος να κανει τον κινεζο, μου κανει για αυτο που ειπες, οτι δειλιαζει και κοιταζει την παρτη του.. Εσυ τι κανεις με αυτο; λες πως ειχες συνηθισει απο το παρελθον μονη σου να παλευεις χωρις υποστηριξη, ισως δεν ειναι τυχαια λοιπον η επιλογη του συγκεκριμενου ανθρωπου ως συντροφου σου..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ναι του εχω πει..εξακολουθει να κανει οτι δεν καταλαβαινει.
    ειμαι σε πολυ καλυτερη φαση τωρα ,γιατι οπως ειπα και πριν, παλιοτερα μια επιθεση μπορουσε να με κανει ρακος..
    Τωρα σου λεω να ειμαστε ολοι μαζι και εμενα να μου κανουν και καλα σπασιμο ,να με αγνοουν και αυτος να μιλαει μαζι τους σαν να μη τρεχει τιποτα..
    και εγω δεν λεω να στησει καυγα,αλιμονο,αλλα να εχει μια ποζα,να πει με τον τροπο του οτι το βλεπει αυτο που γινεται και δεν το επιτρεπει.
    Τωρα να σου πω δεν θελω να γενικευω για την επιλογη συντροφου,πιανω τα πραγματα ενα ενα,και ζυγιζω τα υπερ και τα κατα..διαπιστωνω με λυπη μου οτι τα κατα γινονται περισσοτερα απο αυτα που μπορω πια να δεχομαι,και φαινεται πως ειναι περισσοτερα απο το θεμα της συμπαραστασης δυστυχως.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  8. #8
    ...φωτεινή...με το συμπάθειο αλλά φταις ΕΣΥ γι αυτό και μόνο εσύ.
    Μη ξαναλέμε αυτά που λέμε χρόνια τώρα από την αρχή.
    Οι ανοχές δημιουργούν τυρράνους που δεν ισχύει στην περίπτωση σου αλλά κάπως έτσι ξεκινούν μερικά πράγματα και θα φτάσεις να σε βρίζουν χορωδία.
    Τι σημαίνει δεν καταλαβαίνει ή κάνει πως δεν καταλαβαίνει?
    Άμα του το κανεις θεμα, μια, δυο τρεις πεντε δέκα, (πάντα για την ίδια περίπτωση μιλώ όχι για διαφορετικές), θέλει δεν θέλει θα το εμπεδώσει. Άμα το αποδυναμώνεις εσύ με το να ξεχνιέσαι, να μη το θίγεις, να μην έχει καταλάβει πόσο σημαντικό είναι για σένα, σόρι αλλά εκεί φταις μόνο εσύ.
    Μη περιμένεις ευαισθησία από τον άντρα σου, όπως και από κάθε άντρα. Έχουν κατασκευαστεί με διαφορετικό εγκέφαλο.
    Από την ωρα που γεννιούνται μέχρι την ώρα που πεθαίνουν είναι "εγώ".
    Εμείς γινόμαστε "εμείς" με το που ερωτευόαστε και κει την πατάμε. Άμα παντρευτούμε και κάνουμε και παιδιά, άστα. Πάμε για σφαγή.
    Όμως.
    Πρέπει να μάθει, (ακόμη και τώρα) τα όρια σου.
    Σε μια κατάσταση όπως είναι ο γάμος, όλα είναι συνεταιρικά και ισότιμα, (όσο μπορούν να γίνουν δηλαδή).
    Αν δεν το ξέρει, φρόντισε εσύ να το μάθει.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    σε περιπτωση που αναρωτιεστε γιατι καποιος να θελει να κανει τετοιου τυπου σπασιματα,(δικιο θα εχετε)
    σας λεω με καθε ειλικρινεια οτι εχει να κανει με χαζα θεματα,τυπου γτ δεν εκανα παρτυ στο σπιτι ΜΟΥ να τους καλεσω ολους..μονη μου ζω?μονο δικη μου ηταν η αποφαση?επρεπε να τους ρωτησω?μαλακιες τριτου τυπου λεμε...
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...φωτεινή...με το συμπάθειο αλλά φταις ΕΣΥ γι αυτό και μόνο εσύ.
    Μη ξαναλέμε αυτά που λέμε χρόνια τώρα από την αρχή.
    Οι ανοχές δημιουργούν τυρράνους που δεν ισχύει στην περίπτωση σου αλλά κάπως έτσι ξεκινούν μερικά πράγματα και θα φτάσεις να σε βρίζουν χορωδία.
    Τι σημαίνει δεν καταλαβαίνει ή κάνει πως δεν καταλαβαίνει?
    Άμα του το κανεις θεμα, μια, δυο τρεις πεντε δέκα, (πάντα για την ίδια περίπτωση μιλώ όχι για διαφορετικές), θέλει δεν θέλει θα το εμπεδώσει. Άμα το αποδυναμώνεις εσύ με το να ξεχνιέσαι, να μη το θίγεις, να μην έχει καταλάβει πόσο σημαντικό είναι για σένα, σόρι αλλά εκεί φταις μόνο εσύ.
    Μη περιμένεις ευαισθησία από τον άντρα σου, όπως και από κάθε άντρα. Έχουν κατασκευαστεί με διαφορετικό εγκέφαλο.
    Από την ωρα που γεννιούνται μέχρι την ώρα που πεθαίνουν είναι "εγώ".
    Εμείς γινόμαστε "εμείς" με το που ερωτευόαστε και κει την πατάμε. Άμα παντρευτούμε και κάνουμε και παιδιά, άστα. Πάμε για σφαγή.
    Όμως.
    Πρέπει να μάθει, (ακόμη και τώρα) τα όρια σου.
    Σε μια κατάσταση όπως είναι ο γάμος, όλα είναι συνεταιρικά και ισότιμα, (όσο μπορούν να γίνουν δηλαδή).
    Αν δεν το ξέρει, φρόντισε εσύ να το μάθει.....
    θελω να μου πεις απο το οσο με διαβαζεις,λες να το περναω στο ντουκου?τι θα του κανω λοβοτομη?του τα χωνω..μια φορα κακαριζα για δυο μερες μολις μου μιλουσε..σημερα απο εκεινη την ωρα τον εχω γραμμενο.
    Του εχω πει οτι νιωθω σαν να μην με ποναει οταν γινονται τετοια και μου λεει "τι ειναι αυτα που λες"!
    Αυτος εκεινη την ωρα δεν λεει τιποτα αλλα δεν τους κανει παρεα πχ..και αυτοι τα βαζουν με εμενα,ενω αυτον δεν τον νοιαζει αν θα τους ξαναδει..
    Εμενα εννοειται οτι δεν με νοιαζει για τον καθε μαλακα,αλλα εκεινη την ωρα θελω να τους το βουλωσει..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  11. #11
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    θελω να μου πεις απο το οσο με διαβαζεις,λες να το περναω στο ντουκου?τι θα του κανω λοβοτομη?του τα χωνω..μια φορα κακαριζα για δυο μερες μολις μου μιλουσε..σημερα απο εκεινη την ωρα τον εχω γραμμενο.
    Του εχω πει οτι νιωθω σαν να μην με ποναει οταν γινονται τετοια και μου λεει "τι ειναι αυτα που λες"!
    Αυτος εκεινη την ωρα δεν λεει τιποτα αλλα δεν τους κανει παρεα πχ..και αυτοι τα βαζουν με εμενα,ενω αυτον δεν τον νοιαζει αν θα τους ξαναδει..
    Εμενα εννοειται οτι δεν με νοιαζει για τον καθε μαλακα,αλλα εκεινη την ωρα θελω να τους το βουλωσει..
    οπότε μη τους ξανακάνετε παρέα...
    Μπορεί να σου λέει πως δεν τον νοιάζει, αλλά τον νοιάζει μια χαρά, να είσαι σίγουρη.
    Κοφτους. Καταρχήν θα το κάνεις για σένα, γιατί πρωτίστως εσένα πρόσβαλε/αν.
    Αυτή θα είναι η τιμωρία όλων συμπεριλαμβανομένου και του άντρα σου.
    Και αν δεν θες να τους κόψεις για πάντα, κάντο για ένα σημαντικό διάστημα ώστε να πάρουν όλοι το μνμ.
    Σταμάτα να τραπεζώνεις και σκίζεσαι για όλους και μετά να τα ακούς.
    Εμένα, ο πατέρας του πρώην μου δεν ήθελε να με βλέπει ούτε σε φώτο. Πήγα κανά δυο φορές στο σπίτι, μούτρα μέχρι το πάτωμα.
    Έκανα να πατησω εξι μηνες. Όταν ξαναπήγα μέχρι ανέκδοτα μου έλεγε.
    Αποστασιοποιήσου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Αμα δεν εχει καταλαβει μεχρι τωρα, μαλλον δε θα καταλαβει και στο μελλον, και μαλλον για αλλη μια φορα θα βγαλεις εσυ το φιδι απο την τρυπα μονη σου, με τροπους οπως προτεινει η θεοφανια ή ο,τι αλλο σκεφτεις! Αλλιως, ζυγιζε τα υπερ και τα κατα, και βγαλε ακρη..!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    τον νοιαζει λες κι εσυ?
    Αμα δεν τον ενοιαζε δεν θα ειχε προβλημα να τους πει "πστττ κομμενη"..αλλα αυτος αυτο το λεει διπλωματια..
    Πιστεψε με τους εχω κοψει απο καιρο ,σημερα ετυχε και ηρθε αυτος ο φιλος απο το μαγαζι,δεν πηγαμε εμεις..εγω παλιοτερα περνουσα,εχω να παω δυο χρονια!!!
    Ουτε στον γαμο τους δεν πηγα να φανταστεις!αλλα απο την στιγμη που μπηκε στο μαγαζι δεν μπορουσα να μην χαιρετησω!Οταν ειδα τη γνωστη τακτικη "σε γραφω",εκανα κατι δουλειες και δεν καθισα μαζι τους ,μαλιστα οταν εφυγε και με φωναξε εκανα οτι δεν ακουω..
    Εμαθα πια,τις μαλακιτσες τους αλλου,δεν δεχομαι υφακι απο κανενα καραγκιοζακι.
    Αυτο που μου την εσπασε ηταν η σταση του δικου μου..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  14. #14
    Αφού έχεις μαγαζί και μπορεί να περάσει ο καθένας, επικεντρώσου στο στεφάνι σου.
    Μόλις του τα κάνεις σκαμπό για να κάθεται, να είσαι σίγουρη πως την επόμενη φορά που θα τολμήσει να αδιαφορήσει θα σκεφτεί αυτόματα τον εφιάλτη που έχει να περάσει και να σαι σίγουρη πως θα το σκέφτεί καλύτερα.
    Λυπάμαι Φωτεινή που σε προτρέπω να γίνεις Κατίνα, αλλά έχεις άλλες δυο επιλογές: κάθεσαι και ανέχεσαι την αναισθησία του ή του φτιάχνεις βαλίτσα.
    Και επειδή και τα δύο είναι ακραία, επέλεξε τη παλιά, καλή δοκιμασμένη συνταγή της μαμας...:ρ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Αμα δεν εχει καταλαβει μεχρι τωρα, μαλλον δε θα καταλαβει και στο μελλον, και μαλλον για αλλη μια φορα θα βγαλεις εσυ το φιδι απο την τρυπα μονη σου, με τροπους οπως προτεινει η θεοφανια ή ο,τι αλλο σκεφτεις! Αλλιως, ζυγιζε τα υπερ και τα κατα, και βγαλε ακρη..!
    ειπες την αγαπημενη μου φραση καρι...
    "Με αφηνεις να βγαλω το φιδι απο την τρυπα " ειναι κλασσικη πια ατακα μου!
    Εχω βρει τη λυση σε αυτο..του λεω "δικος σου φιλος/μπαρμπας/πατερας ειναι..κανε κουμαντο.
    Εγω θα κανω με τους δικους μου."
    και θελοντας και μη, ανακοινωνει αυτος τις αποφασεις.
    Ετσι ξεφορτωθηκα τους συγγενεις του.Ελεος!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Συμπαράσταση
    By katerina78 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2008, 14:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •