6 χρονια μετα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14

    6 χρονια μετα

    Την καλησπερα μου ή μαλλον την καλημερα μου σε ολους. Βλεπω οτι στο φορουμ υπαρχουν και μερικοι απο τους "παλιους". Εχοντας περασει 2 επεισοδια σοβαρα σε αυτα τα χρονια και εχοντας βγει "ζωντανος" απο αυτα, θα ηθελα να ευχηθω σε ολους να πανε καλα ξεπερνωντας καθε εμποδιο. Αυτο που καταλαβα σε αυτα τα χρονια ειναι οτι η ψυχωση οσο και "εντυπωσιακο" γεγονος και αν ηταν στην ζωη μας δεν πρεπει να μας γινεται εμμονη ιδεα και κεντρο γυρω απο το οποιο θα περιστρεφεται η υπολοιπη ζωη μας. Με λιγα λογια, ενας καλος γιατρος και μια καλη αγωγη ειναι αρκετα και ισως τα μονα ωστε να ξεπερασουμε το προβλημα και να προχωρησουμε παρακατω. Θυμαμαι τα πρωτα χρονια, εψαχνα στο ιντερνετ, συμμετειχα σε φορουμ, ηθελα να το συζηταω με φιλους και γενικα πιστευα οτι εχω μια ιδιαιτεροτητα που θα πρεπει να την εξερευνησω απο καθε πλευρα. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μενω στασιμος στις ιδιες σκεψεις και να μην μπορω να ξεπερασω το παρελθον, το οποιο μαζι με ολους τους ανθρωπους που εχασα, ηταν σφηνωμενα στο μυαλο μου. Δυστυχως το παρελθον ειναι παρελθον και οι συζητησεις σχετικα με το θεμα δεν βγαζουν καποιο ιδιαιτερο συμπερασμα αν δεν γινονται με καποιον που γνωριζει. Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, και βιωνει την ψυχωση με διαφορετικη ενταση και χαρακτηριστικα. Οι γενικευσεις που θα βρουμε ψαχνοντας στο ιντερνετ ή σε εντυπα δεν μπορουν να συγκριθουν με την βοηθεια ενος γιατρου που εμπιστευομαστε και του ειμαστε ειλικρινεις. Αντιμετωπιστε το φορουμ σαν ενα στεκι, στο οποιο μπορειτε να επικοινωνησετε με συμπασχοντες και με ανθρωπους που μπορουν να σας καταλαβουν και να σας δωσουν δυναμη, αλλα μην ψαχνετε λυσεις σε αυτο. Μια επικοινωνια που προσωπικα μου ελειψε, καθως ειτε δεν ημουν σε θεση να επικοινωνησω πραγματικα, ειτε ημουν κλεισμενος στον εαυτο μου. Κατα τα αλλα, συνεχιζω μια ηπια αγωγη και προσπαθω να αντιμετωπισω το μεγαλυτερο προβλημα που λεγεται ζωη. :p

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!

  3. #3
    ευχομαι να πανε ολα καλα στη ζωη σου!!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    gog_magog,

    σε θυμαμαι:) Χαιρομαι πολυ που ολα εξελιχθηκαν καλα και εισαι εδω να μπορεις να μοιραστεις την αληθεια σου. Μπραβο σου που τα καταφερες κ μπορεις κ αντιμετωπιζεις το μεγαλυτερο προβλημα και το μεγαλυτερο δωρο μαζι!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Μπράβο φίλε που μπορείς και αντέχεις. Σκέψου πόσοι άνθρωποι βρίσκονται σε ένα "φανταστικό" ωραίο κόσμο και πολλοί από αυτούς όταν ξυπνάνε κάπως βρίσκονται αντιμέτωποι με την ψύχωση. Η ζωή έχει δυσκολίες και είναι ανθρώπινο να λυγίζουμε και να πονάμε κατά την διάρκεια της ζωής μας. Να είσαι καλά σου εύχομαι!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Gog magog..γεια σου.. χερομαι που εισαι καλα..και μπραβο για το κουραγιο σου.. επιστρεφεισ πιο ωριμοσ και συνηδητοποιημενος.. αρα και πιο δυνατος.. και ειμαι σιγουρη πωσ τωρα πια πολυ πιο αποτελεσματικα ξερεισσ να προστατευεισ τον εαυτο σου απο οτιδηποτε σε κανει να νιωθεισ δυσαρεστα..

    καλωσ μασ ηρθες... ολοι παλευουμε για το καλητερο ειδικα τωρα με την κριση ειναι και τα πραγματα πιο περιπλοκα..
    καλη μασ τυχη σε ολους..!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    5
    file sunxarhthria kai apo mena!!! pasxw apo psuxwsh edw kai ena xrono pairnw agwgh...paw kalutera alla thelw na se rwthsw poso kairo sou krathse h dikia sou fash???

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by panathinaikos View Post
    file sunxarhthria kai apo mena!!! pasxw apo psuxwsh edw kai ena xrono pairnw agwgh...paw kalutera alla thelw na se rwthsw poso kairo sou krathse h dikia sou fash???
    Δυσκολη ερωτηση. Ποια φαση δηλαδη; Στο πρωτο επεισοδιο ημουν περιπου δυο μηνες εντελως μη λειτουργικος, εχοντας χασει την επαφη με την πραγματικοτητα, υποφεροντας πραγματικα. Αλλα εφτασα εκει σταδιακα. Οπως και σταδιακα εφτασα στο δευτερο επεισοδιο, καθως εκοψα την αγωγη με δικη μου πρωτοβουλια. Ευτυχως αυτο ηταν μικροτερο χρονικα, αν και το ιδιο εντονο. Και τελος, σταδιακα ειδα καποια βελτιωση μεχρι σημερα και κυριως, αφου πηρα risperdal. Ολα αυτα ειναι διαπιστωσεις που κανω τωρα με πιο καθαρο μυαλο και ελπιζω, οντας σαφως πιο υγιης.

Similar Threads

  1. κρισεις αγχους μετα απο 3 χρονια!!!
    By anti!!!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-2010, 16:29
  2. Μπερδεμενος!2 χρονια μετα....
    By tHe_V1rus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 24-05-2010, 01:28
  3. Δύο χρόνια μετά....
    By moreira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-2010, 21:34
  4. μετα απο 10 χρονια seroxat ...????
    By maripios in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 11-08-2009, 00:10
  5. Χωρισμος μετα απο 5 χρονια
    By piccolo7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 23-03-2009, 22:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •