πως μπορω να βοηθησω καποιον που εχει καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188

    πως μπορω να βοηθησω καποιον που εχει καταθλιψη

    Γεια σε όλους !Θα ήθελα τη βοηθειά σας . Ένας φίλος μου έχει κατάθλιψη αλλά δεν το καταλαβαίνει και δεν θέλει να παει σε ψυχολόγο. νομίζει πως το να μην σου αρέσει τίποτα είναι φυσιολογική κατάσταση.
    τα βρίσκει όλα μάταια και λέει πως τίποτα δεν θαλλάξει .
    εν τω μεταξύ ο καιρός περνά

    πως μπορώ να τον βοηθήσω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Πόσο καιρό είναι έτσι? Τον βλέπεις να έχει χάσει και βάρος πέραν τα όσα αναφέρεις? Εκτός των άλλων πέρασε κάτι χοντρό το τελευταίο διάστημα όπως θάνατος στενού του ανθρώπου κτλ? Σε ρωτάω για να διαχωριστεί αν είναι μορφή παροδικής μελαγχολίας , ώστε οι ψυχολόγοι μας εδώ να σου δώσουν ανάλογη απάντηση και οδηγίες αντιμετώπισης.....
    Φιλικά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Κοίταξε coma. Το να είναι κάποιος όπως περιγράφεις δεν είναι και ότι ευχάριστο για τον ίδιο πρώτα από όλα και για το περιβάλλον του (οικογενειακό, συγγενικό, φιλικό) δευτερευόντως. Γενικά και όχι ειδικά όταν κάποιος δεν είναι σε καλή ψυχολογική κατάσταση από προσωπική μου εμπειρία και από την πλευρά του ατόμου που βιώνει κατά περιόδους κάποιες φάσεις μελαγχολίας και παλιότερα κατάθλιψης, θα σου πω τι με βοήθησε. Με βοήθησε πολύ που σταμάτησα να σκέφτομαι απαισιόδοξα. Με βοήθησε που έβγαινα από το σπίτι και περπατούσα. ʼλλαζα εικόνες, παραστάσεις και το μυαλό μου ξεκολλούσε από τις σκέψεις που είχαν βαλτώσει μέσα στο μυαλό μου όσο έμενα στο σπίτι. Αργότερα διάβασα σε site στο ίντερνετ ότι το περπάτημα είναι ένα από τα καλύτερα φυσικά αντικαταθλιπτικά. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ. Στην αρχή βέβαια βαριόμουν να πάω να ανοίξω την εξώπορτα αλλά μετά όταν έβγαινα μου ερχόταν η διάθεση στην πορεία. Ένας γιατρός σε έναν που ρωτούσε όπως εσύ τώρα τον είπε «τρώγοντας έρχεται η όρεξη». Δεν είχε άδικο. Όσο ήμουν έξω σιγα σιγά η διάθεση έφτιαχνε η σκέψεις οι αρνητικές απομακρύνονταν και στο σπίτι γυρνούσα ανανεωμένος και με μυαλό πιο καθαρό. Με βοήθησε πολύ που ένας φίλος μου, μου τόνιζε τα θετικά στοιχεία του χαρακτήρα μου. Όταν είχα κατάθλιψη κατηγορούσα τον εαυτό μου και δεν κοιτούσα τα όποια θετικά στοιχεία είχε. Να είναι καλά που μου τα θύμιζε ο φίλος μου και αργότερα εγώ στον εαυτό μου. Δε θέλω να σε κουράσω. Αυτά σε γενικές γραμμές σε εμένα βοήθησαν αρκετά. Ο καθένας μας από διαφορετικά πράγματα μπορεί να εμπνευστεί και να αισθανθεί ωραία κάποιες φορές. Αυτό που βοήθησε δηλαδή εμένα μπορεί να μη γεμίσει τόσο το φίλο σου. Εύχομαι να πείσεις το φίλο σου αν είναι σε δύσκολη ψυχολογική κατάσταση να επισκεφθεί κάποιον ψυχολόγο και να μπορέσει να ανέβει ψυχολογικά
    Φιλικά
    Αlex30

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Ολγάκι μου , όχι δεν έχει χάσει βάρος οπότε συμπεραίνω ότι δεν έχει φτάσει στο στάδιο εκείνο της κατάθλιψης που αφήνει κανείς τον εαυτό του γιατί ακόμα κάνει κάποια πράγματα πχ αθλείται σηκώνει βαρη

    Alex μου δεν ξέρω αν κατηγορεί τον εαυτό του αλλά κατηγορεί τους φίλους του , τους θεωρεί ηλίθιους και λέει ότι δεν έχει κανέναν κατηγορεί την οικογένειά του γενικά νομίζω ότι έχει τρομερή αυτοεκτίμηση
    του έκανα εκείνο το τεστ της ανασια με τα σποράκια και μου είπε ότι θα φύτρωναν και τα 100!!!

    δεν θέλει να πάει διακοπές

    πραγματικά πρέπει να τον πείσω να πάει σε κάποιον ειδικό.
    καπνίζει και πίνει αλκοόλ
    και μετά έχει πολλά νεύρα

    δεν του αρέσει κανένα κορίτσι όλες τις λέει μπάζα εκτός φυσικά από τα φωτομοντέλα

    ενώ θέλει να κάνει κάτι με κορίτσι ποτέ δεν παίρνει πρωτοβουλία

    νομίζω ότι αγχώνεται υπερβολικά με τη δουλειά
    αυτό το πράγμα το έπαθε όταν τελείωσε το στρατό
    δηλ γύρισε τελείως αλλαγμένος

    είναι συνέχεια συνοφρυωμένος και γελάει σπάνια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    coma μου λογικές οι όποιες ανησυχίες σου για τον φίλο σου.Τί να πώ ειλικρινά.....
    Τη δική σου γνώμη πόσο πολύ πιστεύεις ότι την υπολογίζει? Γενικά σε ακούει...ή αδιαφορεί και για σένα όπως αδιαφορεί για άλλα θέματα και άτομα?

  6. #6
    Καλησπέρα!Χρειάζομαι κι εγώ τη βοήθειά σας! Πριν 2 χρόνια έχασα το πατέρα μου,ξαφνικά...και από τότε η ψυχολογία της μητέρας μου είναι αισθητά πεσμένη και λογικά βέβαια(μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια μας συνέβησαν διάφορα και δεν πρόλαβε να πενθήσει)τελευταία η κατάσταση είναι λιγάκι πιο δύσκολη...έχει πιο πολλα νεύρα,πάντα είχαμε μια μικρή κόντρα αλλά τελευταία μαλώνουμε πολύ συχνά, είναι συνέχεια κουρασμένη και σήμερα σε έναν καβγά μου είπε οτι είναι δυστυχισμένη και ότι μακάρι να πέθαινε και μου είπε ' ας τελιώσει η αδερφή σου από τη σχολή.....κάπως ακούστηκε αυτό ή είναι ιδέα μου?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα αγαπητο μελος,Επειδη εχω προσωπικη πειρα περασα η ιδια καταθλιψη μπορω να σας πω πως θελω εγω κ ο οποιοσδηποτε με καταθλιψη να του φερονται οι αλλοι,Πρωτον δεν τον πιεζουμε να κανει πραγματα εδω κ τωρα κ του λεμε πως η κατασταση ειναι προσωρινη κ αν το επιθυμει θα ειναι καλα,Προσπαθουμε να τον πεισουμε με ωραιο τροπο να σηκωθει απο το κρεβατι φαει κ κανει ορισμενες δραστηριοτητες κ του λεμε οτι θα ειμαστε κοντα του,Προσεχουμε ιδιαιτερα πως του μιλαμε μην πουμε κατι που θα τον αναστατωσει περισσοτερο κ επισης γνωριζουμε πως μονοι μας δεν μπορουμε να κανουμε θαυματα πρεπει να τον παραπεμψουμε σε ειδικο η αν αρνειται να παει πηγαινουμε εμεις στην θεση του περιγραφουμε την κατασταση κ ρωταμε τι πρεπει να κανουμε

  8. #8
    KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΜΗ ΤΗ ΧΑΣΩ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ Κ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ!ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ??ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΜΟΥ!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,κ χαιρομαι που λιγο βοηθησα,μην την πιεζεις επειδη ειναι ηδη τρομερη η πιεση που νιωθει μεσα της,Επειδη η εργασια ειναι θεραπευτικη προσπαθησε με το μαλακο να την πεισεις να ασχοληθει για παραδειγμα με τις δουλειες σπιτι παραδειγμα να μαγειρεψετε κατι μαζι,πανω απο ολα θελει ενθαρυνση οτι μπορει να καταφερει,Επισης σωτηρια ειναι η γυμναστικη αλλα δεν γνωριζω αμα μπορει να πειστει προστοπαρων να κανει κατι τετοιο,Οσο για την σοβαροτητα της καταστασης καθε προβλημα ειναι σοβαρο κ πρεπει να μην το παιρνουμε στην πλακα ομως το πραγματικα ανησυχητικο ειναι να εχει τασεις αυτοκτονιας κ αυτο που πρεπει με καθε τροπο να αποσπασεις αν ισχυει,Πες της οτι η ζωη ειναι ομορφη κ οτι θα το ξεπερασει κ αυτο με τον καιρο,Ετσι κ αρνειται να παει σε ειδικο πηγαινε εσυ στην θεση της να μαθεις πως ακριβως να το χειριστεις εκτος απο αυτα που ηδη σου λεω,Εμαθα με τον καιρο οτι η καταθλιψη ειναι κυριως θεμα εγωισμου εγκλωβιζεσαι σε ενα προβλημα που δεν το δημιουργησες απαιραιτητα εσυ η το δημιουργησες στο κεφαλι σου κ οταν πραγματικα συνελθεις κ σκεφτεις κυριως τους αλλους εξαφαβιζεται με τον καιρο!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Επισης επειδη κ ο δικος μου πατερας πεθανε ξαφνικα πεφτωντας απο ενα λοφο κ θυμαμαι τι αναστατωση επικτρατησε τοτε στην οικογενεια μας πιστευω οτι η μητερα σου νωθει εαυαλωτη τωρα κ οτι δεν μπορει να τα καταφερει μονη με τα παιδια της ισως νιωθει κ καπως ανυπερασπιστη κ πρεπει να την βοηθησειτε να βρει την δυναμη που ειναι μεσα της κ οτι θελησεις ειμαι στυην διαθεση σου επειδη εχω προσωπικη πειρα απο καταθλιψη

  11. #11
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΑΓΝΟΟΥΣΑ...!!!ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΞΑΦΝΙΚΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΒΑΘΙΑ ΘΛΙΨΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ Κ ΤΡΟΜΟ!!!!!Η ΜΗΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ Κ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΑΠΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΒΙΣΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΒΕΝΑΤΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΦΟΥΝΤΑΡΕΙ ΑΠΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ...ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΕΣΜΕΝΗ ΠΟΛΥ Κ ΑΝΘΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΣΥΝΗΘΗΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ,ΣΩΣΤΑ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!!Κ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!!!

  12. #12
    Υ.Γ Η ΜΗΤΕΡΑ ΓΥΜΝΑΖΕΤΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΕΛΠΙΖΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ!!!!!!!!!!ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα εννοειται κ ειμαι στην διαθεση σου κ πρεπει να τα γνωριζεις αυτο που σου ειπα μπας κ σου χρειαστει καποτε!Πιστευω ειναι καλο που περπαταει γυμναζεται κ τετοια επειδη εγω παλια δεν ημουνα σε θεση να το κανω,ομως το θεμα που ανεφερε πρεπει να το εξετασεις να την εχεις αδιακοπα απο κοντα!

  14. #14
    ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΕ??????????????ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Πιστευω οτι υπαρχει κ μορφη καταθλιψης που δεν ειναι ορατη οσον αφορα την καθημερινοτητα του ανθρωπου,δηλαδη ο ανθρωπος ειναι μια χαρα δραστηριος φαινομενικα ενω νιωθει κουρελι,Καποτε αυτο πιθανοτατα να εκδηλωθει κ προς τα εξω,Εγω επαθα ορατη μορφη καταθλιψης δηλαδη ημουν ξαπλωμενη κ δεν εκανα τιποτα ουτε ετρωγα αρκετα αλλα η μητερα σου ισως επαθε διαφορετικη μορφη καταθλιψης,Ο πατερας μου που σκοτωθηκε πεφτωντας απο λοφο ηταν καθαρα η πρωτη περιπτωση ητανε τρομερα δραστηριος κ καποτε η καραθλιψη εκδηλωθηκε ορατα κ δεν μπορουσε να κανει τιποτα ουτε να εργαστει ουτε να κοιμηθει,δυστυχως η αυπνια τον σκοτωσε ζαλιστηκε κ επεσε απο τον λοφο ως επιπτωση της καταθλιψης,Δεν θελω να σε τρομαξω απλα να σου πω να την εχεις απο κοντα!Προτεινω να παρακολουθεις καθε λεπτομερεια που κανει,Οπως κ να πας μονη σου να συμβουλευτεις ψυχολογο για το πως θα κινηθεις!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •