ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΑΡΕΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7

    ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΑΡΕΕΣ

    Γεια σας. Είμαι νέο μέλος εδώ κι αυτό επειδή μου έχει συμβεί κάτι πολύ σοβαρό και ψάχνοντας να βρω ένα φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης βρήκα αυτό και γράφτηκα για να μου δώσετε κάποια βοήθεια...
    Γενικά είμαι κλειστό άτομο. Είμαι στην εφηβεία 17 χρονών συγκεκριμένα. Δεν συμπεριφέρομαι όπως οι περισσότερες έφηβες δηλ να ντύνομαι έξαλα(εννοώ με γόβες όταν βγαίνω έξω ή με άκρως μίνι ρούχα αλλά δεν είμαι και του κατυχητικού για να καταλάβετε!)να ακούω ΒΟλάνη, Χολίδη κι όλους αυτόυς τους Μαχαλιώτες, να μου αρέσουν τα αγόρια και να επιδιώκω να βρω καποιο...Αντίθετα είμαι ένα πολύ ισορροπημένο 17χρονο που ναι μεν βγαίνω έξω, ντύνομαι όπως πρέπει, βάφομαι όπως πρέπει, είμαι κοινωνικό άτομο αλλά δεν ανοίγομαι εύκολα (κάνω αυτά που θα πρεπε να κάνει φυσιολογικά ένα 17χρονο) αλλά ποτέ δεν ξεφεύγω από το μέτρο, δεν βγαίνω από τα όριά μου.
    Από μικρή λόγο του ότι είμαι αρκετά υπομονετικό άτομο και εύκολα γίνομαι "χαλί να με πατήσουν" την πάτησα αρκετές φορές με τις παρέες που έκανα.. Στο δημοτικό ήμουν κολλητή με 4 κορίτσια που όταν άλλαξα σχολείο επειδή μετακομίσαμε δεν μου ξαναμίλησαν ποτέ, και από άλλους έμαθα κιόλας ότι με κατηγορούσαν για πράγματα που δεν είχα κάνει! Από τότε φοβήθηκα το θέμα με τη "φιλία". Πίστεψα ότι δεν υπάρχει αυτή η λέξη! Στο γυμνάσιο γνωρίστηκα με άλλα κορίτσια οι οποίες ήταν άριστες μαθήτριες του ίδιου επιπέδου με μένα και τις έκανα παρέα μέχρι και πέρυσι. Μέχρι που και πέρυσι ξεχύλισε το ποτήρι. Από την πρώτη γυμνασίου κιόλας διέκρινα μια ζήλια πάνω τους επειδή είμασταν και οι 3 οι πρώτες μαθήτριες του σχολείου αλλά οι γονείς μου μου έλεγαν ότι θα μου φαινόταν μάλλον. έγιναν πάρα πολλά στη διάρκεια των 4ρων χρόνων φιλίας μας.....Μέχρι που πέρυσι στις εξετάσεις επειδή από τη μία και οι δύο οι γονείς της και από την άλλη η μάνα της μόνο ήταν καθηγητές στο ίδιο σχολείο με τα παιδια΄τους μου κλεψαν το γραπτό μου για να μου κατεβάσουν το βαθμό και να βγω δεύτερη! Μαθεύτηκε σ όλη την περιοχή μέχρι και να διώξουν αυτούς τους καθηγητές από το σχολείο πήγαν αλλά δεν το καναν και εγώ από τότε τους έκοψα και την παρέα και το γεια γιατί το κακό είχε παραγίνει.
    Από περυσι λοιπόν ξεκίνησα να κάνω παρέα με δύο άλλα κορίτσια του τμήματός μου. Η μία δεν λέω ακόμα είναι σχετικά καλό κορίτσι. Το πρόβλημα όμως που αντιμετωπίζω είναι με την άλλη. Πήγαμε 5ήμερη πριν μια βδομάδα και μου κανε τη ζωή πατίνι. κλαίω ακόμα! Γενικά αυτή η κοπέλα έχει πάρα πολλά νεύρα τον τελευταίο καιρό, στο σχολείο ότι και να της πω νευριάζει, με κατηγορεί , με μειώνει και δεν τη νοιάζει γι αυτό μπροστά στους άλλους και επειδή εγώ δεν θέλω να καυγαδίσω μαζί της και να γίνουμε ρεζίλι στην 5ήμερη έκανα υπομονή και την ανεχόμουνα. Το άλλο το κορίτσι όμως που σας λέω επειδή δεν την άντεχε απέφευγε και εμένα. Αλλά εδώ παρέλειψ κάτι να σας πω. Στην εκδρομή ήταν να μπούμε σε 3κλινο εμείς οι τρεις. Κι εγώ ήθελα με την κοπέλα που δεν μου χει δημιουργήσει κανα πρόβλημα μέχρι τώρα. Δυστυχώς επειδή ήταν τα δωμάτια όλα τρίκλινα και μόνο δύο τετράκλινα και κάποια άλλα κορίτσια δεν βολεύονταν εγώ η ηλίθια έκανα την ευγενική παραχώρηση σε δυο κορίτσια από το τμήματ μου(γιατί όπως έγραψα είμαι κοινωνικό άτομο και αρκετά παιδιά με συμπαθουνε,δηλ όλα εκτός από αυτά τα κορίτσια που έγραψα προηγουμένως και την παρέα τους πλέον)να μπουμε στο ένα από τα δύο τετράκλινα και η άλλη μου η φίλη που είναι καλή πήγε με δύο άλλα κορίτσια,που με εκείνα ήθελε τεσπα να πάει από την αρχή γιατί δεν άντεχε τα νεύρα της χαζής!
    Καταλαβαίνετε λοιπόν πως και στην εκδρομή πέρασα φριχτά αλλά και δεν θέλω να ξανακάνω παρέα αυτό το κορίτσι. Νοιώθω πως έχει υπαρξιακό πρόβλημα. Τους τελευταίους μήνες, συγκεκριμένα από τον Μοέμβριο έχει αλλάξει εντελώς αλλά που να φανταστώ μεχρι που θα προχωρήσει η κατάστασή της. Για άλλη μια φορά αισθάνομαι ότι εγώ ευθύνομαι για όλο αυτό για΄τι δεν κατάλαβα από την αρχή τη φρούτο ήταν!!!!!!!!!!!! Εβαψε το μαλλί της σαν τη Τζούλια , ντύνεται σαν ******* και συνέχεια μιλάει για γκόμενους εκτός των άλλων. Δεν θέλω να την ξανακάνω παρέα αλλά δεν θέλω να καβαδίσω μαζί της γιατί ξέρω ότι θα με ρεζιλέψει σ όλοθς και δεν τ θέλω!!!!! Είμαι πολύ ήπειων τόνων! Το κακό είναι ότι κάθομαι μαζί της και στο θρανίο και δεν θέλω να ξανακαθίσω . Βοηθήστε με !!!!!!!!!! Τι νακάνω γ ν τν αποφύγω;;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    καποιες σκεψεις που κανω ειναι οι εξης ..μια αριστη μαθητρια δεν ειναι απαραιτητα μια καλη φιλη ή ενα ισορροπημενο ατομο.ποτε δεν ευθυνεται ενα ατομο αποκλειστικα για μια σχεση 2 ατομων.αν μια σχεση στηριζεται σε εκβιασμο ή φοβο τοτε δεν ειναι πολυ ομορφη σχεση.Δεν σε υποχρεωνει κανεις να κανεις παρεα με κανεναν..! Προφανως αυτη η σχεση σε ταλαιπωρει..μπορεις να συνεχισεις να την ανεχεσαι και να σκας ή να αναλαβεις την ευθυνη να ξεφυγεις και να δεχτεις τις συνεπεις.. οι συνεπειες μπορει να ειναι να γινεις ρεζιλι , αλλα μπορει ομως και να σε κανουν να νιωσεις καλυτερα και να γνωρισεις νεα ατομα πιο συμπαθητικα σε σενα. Εσυ ξερεις καλυτερα νομιζω απολους..
    Η φιλη σου ειναι η ******* αλλα εσυ φαινεται να εχεις νταβαντζη πανω απτο κεφαλι σου , πολυ φιλικα μη μου νευριασεις :-P

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Λοιπόν καταρχήν με εκείνες τις 4 "φίλες" καλά έκανες και έξοψες την καλημέρα και πολύ καλά έκανες και το γνωστοποίησες στους υπόλοιπους αυτό που σου κάνανε οι καθηγητές σου...
    Πάντως από ότι είδα δεν έχεις καταφέρει να βάζεις κάποια όρια στις φίλες σου...και κακώς είσαι ήπιων τόνων,σήκωσε το κεφάλι σου ψηλά,ανύψωσε το αναστημά σου και δώστους να καταλάβουν οτί δεν ανέχεσαι μύγα στο σπαθί σου...Αυτή είναι η μόνη λύση για να μην έχεις και στο μέλλον τέτοια προβλήματα όπως είχες τόσα χρόνια...
    Υστερείς σε τίποτα σε σχέση με τους υπόλοιπους;
    Είναι οι υπόλοιποι ανώτεροι από εσένα;
    Τι σου είναι η τύπισα και σε ταπεινώνει;
    Ορισμένες φορές πρέπει να υψώνεις και εσύ την φωνή σου...
    Και όταν υψώσεις και εσύ την φωνή σου κανείς δεν θα ακούσει την "φίλη" σου,εσένα θα ακούσει...η άλλη φωνάζει συνέχεια,εσένα θα είναι η πρώτη φορά οπότε θα έχεις λόγο να φωνάξεις...

    Εκτός από αυτό ανοίξου και μην φοβάσαι να γνωρίσεις καινούργια άτομα...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    Για εκείνο που έγραψα ότι μαθεύτηκε σε όλο το σχολείο δν το είπα εγώ ίσα ίσα διερευσε από κάποιους καθηγητες και έφτασε και μέχρι τα αυτια μου. Γενικά από την οικογένεια μου ]έχω μάθει να μην ασχολούμε με άλλους και να τους κοτσομπολεύω.Από χτες κιόλας πρέπει να σας πω πως ξέκοψα την παρέα με αυτήν τη χαζή. Δεν τη μιλάω καθόλου αν και νομίζω πως καποια στιγμή θα γίνει καβγάς. Σήμερα με ρώτησε με ύφος" έχεις κάτι μαζί μου και δεν μου μιλάς;" κι εγώ της είπα όχι...Δεν ξέρω τι να κάνω

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    Δηλαδή για να γίνω πιο ξεκάθαρη θέλω να την αποφύγω αλλά σε περίπτωση που με πει κάτι θέλω να βρω μια απάντηση έτσι ώστε να μην γίνει καβγάς αλλά να της δείξω ότι τόσο καιρό είμαι ενοχλημένη με τη συμπεριφορά της.
    Α κι επισης δεν κατάλαβα στο πρώτο μήνυμα ότι αν μια κοπέλα είναι κάλή μαθήτρια δεν σημαίνει ότι είναι καλός χαρακτήρας ή ισορροπημένο α΄τομο; Εμένα εννοούσες όποιος το γραψε; γιατί δεν το καταλαβα....

  6. #6
    Quote Originally Posted by nPb View Post
    Γενικά αυτή η κοπέλα έχει πάρα πολλά νεύρα τον τελευταίο καιρό, στο σχολείο ότι και να της πω νευριάζει, με κατηγορεί , με μειώνει και δεν τη νοιάζει γι αυτό μπροστά στους άλλους και επειδή εγώ δεν θέλω να καυγαδίσω μαζί της και να γίνουμε ρεζίλι στην 5ήμερη έκανα υπομονή και την ανεχόμουνα. Το άλλο το κορίτσι όμως που σας λέω επειδή δεν την άντεχε απέφευγε και εμένα. Αλλά εδώ παρέλειψ κάτι να σας πω. Στην εκδρομή ήταν να μπούμε σε 3κλινο εμείς οι τρεις. Κι εγώ ήθελα με την κοπέλα που δεν μου χει δημιουργήσει κανα πρόβλημα μέχρι τώρα. Δυστυχώς επειδή ήταν τα δωμάτια όλα τρίκλινα και μόνο δύο τετράκλινα και κάποια άλλα κορίτσια δεν βολεύονταν εγώ η ηλίθια έκανα την ευγενική παραχώρηση σε δυο κορίτσια από το τμήματ μου(γιατί όπως έγραψα είμαι κοινωνικό άτομο και αρκετά παιδιά με συμπαθουνε,δηλ όλα εκτός από αυτά τα κορίτσια που έγραψα προηγουμένως και την παρέα τους πλέον)να μπουμε στο ένα από τα δύο τετράκλινα και η άλλη μου η φίλη που είναι καλή πήγε με δύο άλλα κορίτσια,που με εκείνα ήθελε τεσπα να πάει από την αρχή γιατί δεν άντεχε τα νεύρα της χαζής!
    Καταλαβαίνετε λοιπόν πως και στην εκδρομή πέρασα φριχτά αλλά και δεν θέλω να ξανακάνω παρέα αυτό το κορίτσι. Νοιώθω πως έχει υπαρξιακό πρόβλημα. Τους τελευταίους μήνες, συγκεκριμένα από τον Μοέμβριο έχει αλλάξει εντελώς αλλά που να φανταστώ μεχρι που θα προχωρήσει η κατάστασή της. Για άλλη μια φορά αισθάνομαι ότι εγώ ευθύνομαι για όλο αυτό για΄τι δεν κατάλαβα από την αρχή τη φρούτο ήταν!!!!!!!!!!!! Εβαψε το μαλλί της σαν τη Τζούλια , ντύνεται σαν ******* και συνέχεια μιλάει για γκόμενους εκτός των άλλων. Δεν θέλω να την ξανακάνω παρέα αλλά δεν θέλω να καβαδίσω μαζί της γιατί ξέρω ότι θα με ρεζιλέψει σ όλοθς και δεν τ θέλω!!!!! Είμαι πολύ ήπειων τόνων! Το κακό είναι ότι κάθομαι μαζί της και στο θρανίο και δεν θέλω να ξανακαθίσω . Βοηθήστε με !!!!!!!!!! Τι νακάνω γ ν τν αποφύγω;;;;;
    Σου χει κανει τη ζωή πατίνι. Κι αν καταλαβα καλά κάθεστε και στο ίδιο θρανίο; αυτό είναι το χειρότερο. Τουλάχιστο η όλη συμπεριφορά της να μην επηρεάσει την απόδοση σου, ούτε να σου δημιουργήσει κομπλεξ ή αποφυγη στις διαπροσωπικές σχέσεις ή χαμηλή αυτοεκτίμηση. Κάνε στο νου σου σαφη διάκριση ανάμεσα στη συμπεριφορά της και τα άλλα που σου παραθέτω. Σε καμιά περίπτωση μην επιτρεψεις στον εαυτό σου η συμπεριφορά της να σε μειώσει ή να σε καταρρακώσει σ’ αυτά, δηλαδή να καταρρακώσει το χαρακτήρα σου. Αυτό το βασικό κατ΄αρχήν!!

    Από τη στιγμη που δεν ανέχεσαι άλλο τη συμπεριφορά της θα πρέπει να βρεις όλες τις δυνάμεις που χεις μεσα σου και να τολμήσεις, να δείξεις ότι δεν ανέχεσαι άλλο. Δείξε της να καταλάβει, με τον τόνο της φωνής, με έντονο ειλικρινές ύφος στο πρόσωπο σου και μα σαφηνεια στα λογια σου. Και από την άλλη σιγά σιγά να ξεκόψεις από τη συνανναστροφή μαζί της. Προσπάθα να σαι στην παρέα όταν δεν είναι αυτή, απέφευγε να της μιλάς στα διαλήμματα ή εκτός σχολείου, απέφευγε να συχνάζεις σε χώρους όπου κι αυτή ή μενε μακριά της αν βρισκεστε στον ίδιο χώρο. Το να ξεκόψεις μπορείς να το κανεις σταδιακά χωρίς να ναι απότομη κίνηση. Κοίταξε αν έχει κανα θρανιο αλλού άδειο και πήγαινε εκεί χωρίς να δώσεις πολλές εξηγήσεις και κανοντας την αδιάφορη ή βρίσκοντας δικαιολογία αν σου το ζητήσει. Αν μπορεις να το συζητησεις με καθηγητές σου το θεμα ή με τους γονεις σου είναι καλύτερα.

    Το κυριότερο μάθε να την αντιμετωπίζεις και ποτε να μην επιτρεπεις η οποιαδηποτε συμπεριφορά της να σε επηρεάζει σα χαρακτήρα και σαν άνθρωπο.
    γιάννης

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Σου χει κανει τη ζωή πατίνι. Κι αν καταλαβα καλά κάθεστε και στο ίδιο θρανίο; αυτό είναι το χειρότερο.
    Nαι

    . Δείξε της να καταλάβει, με τον τόνο της φωνής, με έντονο ειλικρινές ύφος στο πρόσωπο σου και μα σαφηνεια στα λογια σου. Και από την άλλη σιγά σιγά να ξεκόψεις από τη συνανναστροφή μαζί της. Προσπάθα να σαι στην παρέα όταν δεν είναι αυτή, απέφευγε να της μιλάς στα διαλήμματα ή εκτός σχολείου, απέφευγε να συχνάζεις σε χώρους όπου κι αυτή ή μενε μακριά της αν βρισκεστε στον ίδιο χώρο. Το να ξεκόψεις μπορείς να το κανεις σταδιακά χωρίς να ναι απότομη κίνηση. Κοίταξε αν έχει κανα θρανιο αλλού άδειο και πήγαινε εκεί χωρίς να δώσεις πολλές εξηγήσεις και κανοντας την αδιάφορη ή βρίσκοντας δικαιολογία αν σου το ζητήσει. Αν μπορεις να το συζητησεις με καθηγητές σου το θεμα ή με τους γονεις σου είναι καλύτερα.
    Καταρχήν το θέμα φυσικά και το συζήτησα με τους γονείς μου κι αυτοί μου πρότειναν επειδή τους ξεκαθάρισα ότι δεν έχω την όρεξη να καβγαδίσω μαζί της σιγά σιγά να την αποφύγω μια και καλή. Έτσι κι αλλιώς δυο βδομάδες σχολείο μας έμειναν.Μετά θα αρχίσουν οι εξετάσεις και καλώς ή κακώς θα της λέω ότι έχω πολύ διάβασμα και δεν προλαβαίνω να βρεθούμε.
    Στα διαλείμματα φυσικά και δεν είμαι πλέον μαζί της,ούτε στην τάξη της μιλάω και όποτε βρίσκω άδειο θρανείο φεύγω. Μάλιστα σήμερα βρήκα τη δικαιολογία που με ρώτησε να της πω ότι τάχα ξέχασα τα γυαλιά της μυωπίας μου και έπρεπε να δω από κοντά για αυτό άλλαξα θρανίο. Αλλά και σε κάποια άλλη στιγμή που με ρώτησε αν θα βγω έξω το Σάββατο της είπα όχι επειδή θα πήγαινα τάχα με τους γονείς μου στο εξωχικό για Σκριακο.Οπότε κι εγώ είμαι αυτής της άποψης, σιγά σιγά να την αποφεύγω και όποτε μου ζητήσει το λόγο να βρίσκω δικαιολογίες για να καλύπτομαι. Βέβαια κάποια στιγμή είμαι σίγουρη πως θα της την βαρέσει άσχημα η συμπεριφορά μου και θα νευριάσει κάνοντάς με ρεζίλι σ όλο το σχολείο. Και τότε είναι που δεν ξέρω τι να κάνω γιατί εγώ δεν θέλω να γίνω ρεζίλι! Πόσο μάλλον μπροστά σε συμμαθήτριές μου που παλιά όπως σας έγραψα τις έκανα πολύ παρέα και τελικά αποδείχτηκαν ότι δεν είναι φίλες και ο μονος στόχος τους είναι να σε θάβουν!Εδώ πλέον ζητάω μια μικρή συμβουλή!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Well, απ'ό,τι φαίνεται, τώρα που τελειώνει το σχολείο, θα μειωθούν οι επαφές σου με την συγκεκριμένη κοπέλα και δε θα χρειάζεται να βρίσκεις δικαιολογίες για να την αποφύγεις. Φρόντισε εσύ να πάρεις τα 20άρια με τον κουβά, και άσε τις άλλες να προσπαθούν να καταφύγουν σε προσβολές και σε τεχνάσματα για να σε επηρρεάσουν.

    Αν μου επιτρέπεται όμως να θίξω κάτι άλλο που περνάει μέσα από τα γραπτά σου...
    Από τη μία πλευρά, μου δίνεις την εντύπωση ανθρώπου που δίνει μεγάλη αξία στο τι θεωρείται "νορμάλ", "καθώς πρέπει" και "ισορροπημένο", και που δε θέλει να βρίσκεται στο κέντρο της προσοχής, ιδιαίτερα αν αυτή η προσοχή δεν οφείλεται σε χαρακτηριστικά που εσύ θεωρείς "φυσιολογικά". Από την άλλη, έχεις ήδη αποσπάσει τον εαυτό σου από την συμπεριφορά της πλειοψηφείας των εφήβων, που τη θεωρείς "πέραν του μέτρου". Είναι φανερέστατο ότι θεωρείς τον εαυτό σου ανώτερο από όσους περιέγραψες. Μπορεί να έχεις δίκιο να το πιστεύεις αυτό και οι ικανότητές σου να επαρκούν για να μπορείς να το ισχυριστείς, αλλά μπορεί απλά να σε έχει χτυπήσει η περηφάνεια στο κεφάλι με όλα αυτά τα "μέτρα" και τα "νορμάλ" και να μην καταλαβαίνεις ότι το βγάζεις προς τα έξω...

    Anyway όμως, η ερώτησή μου είναι η εξής: τι είναι αυτό που θα μπορούσε να πει αυτή η κοπέλα που θα σε έκανε "ρεζίλι"; Ξέρει κάτι για εσένα που θα ντρεπόσουν αν μαθευόταν, ή απλά πιστεύεις οτί, και μόνο που θα οξυνθούν τα πνεύματα, θα γίνεις για κάποιο λόγο "ρεζίλι";

    Λες ότι οι παρέες σου ήταν μέχρι τώρα με επιφανειακά άτομα, και για αυτό τις έκανες πέρα... γιατί λοιπόν σε αγχώνει τόσο το τι θα σκέφτονται αυτά τα άτομα για εσένα; Ο νόμος του Λυκείου είναι ένας και αμείληκτος: εάν δεν ανήκεις στην cool κλίκα και δεν φέρεσαι όπως η "μάζα", θα αγνοηθείς κατά κανόνα, και κατά περιόδους θα είσαι και στόχος απόπειρας πειράγματος. Δεν μπορείς να διαφέρεις (έστω και με τον πιο θετικό τρόπο) και να περιμένεις ότι τα άτομα της ηλικίας σου θα το προσπεράσουν. Πώς νομίζεις ότι ξεκίνησαν οι χαρακτηρισμοί "φυτό", "χίππης", "φέτα", "γκοθάς", "φραπές" και ένα σωρό άλλοι; Ακόμα και αν αρχίσει να σου φωνάζει η "χαζή" όπως λες, απλά επανέλαβέ της απλά και στα8ερά ότι δεν έχεις χρόνο, και αγνόησέ την. Άτομα σαν και αυτή, αν την έχς καταλάβει καλά, θέλουν προσοχή και να τους λες συνέχεια ναι, οπότε πες εσύ το όχι σου ευγενικά και ξάστερα με τρόπο που να μη της δίνεις ούτε πάτημα να σε αμφισβητήσει, ούτε αφορμή για να νευριάσει, και άσε κανέναν άλλον να φάει τις φωνές της στη μάπα.

    Μην σκας λοιπόν για το τι σκέφτονται άτομα που δεν σε ενδιαφέρουν για εσένα. Δε χρειάζεται ούτε να τσακωθείς με κανέναν, ούτε να χάσεις μια φίλη επειδή μια άλλη κοπέλα σου τη δίνει στα νεύρα. Κατά τη γνώμη μου, ακόμα και αυτή που λες ότι είναι "ακόμα σχετικά καλό κορίτσι", εάν σου κόβει την παρέα σιγά-σιγά λόγω κάποιου τρίτου, δεν είναι πραγματική φίλη που μπορείς να βασιστείς πάνω της.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    Καταρχήν θέλω να σου πω πως δεν νομίζω να είπα κάτι που να δείχνει ότι είμαι ψωροπερήφανη. Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις, αλλά στην ηλικία μου δεν θεωρώ φυσιολογικό να περνά κανείς ώρες ατέλειωτες ακούγοντας σκυλάδικα,να καπνίζει 2 πακέτα τσιγάρα την ημέρα, να βάφεται και να ντύνεται ένα κορίτσι σαν *******(με συγχωρείς για την έκφραση αλλά έτσι είναι), να περνάει ένα παιδί ηλικίας 16-17 ετών ερωτικές απογοητεύσεις την μία πάνω από την άλλη και να βγαίνει συνέχεια έξω(δεν λέω κι εγώ βγαίνω έξω αλλά για να διασκεδάσω και να ξεδώσω) με μοναδικό σκοπό να βρει γκόμενο-γκόμενα και να σκέφτεται συνέχεια πως θα ολοκληρωθεί... Από αυτή την άποψη δεν είμαι περήφανη έχω να σου πω. Ούτε θεωρώ τον εαυτό μου ανώτερο από τους άλλους, ίσα ίσα το αντίθετο! Αρκετές φορές εξαιτίας αυτού του κανόνα του Λυκείου που ανέφερες έχω βάλει κι εγώ τη μάσκα μου κι έχω κάνει πράγματα μόνο και μόνο για να είμαι αποδεκτή από το μεγαλύτερο πλήθος των συμμαθητών μου.Απλά όταν είπαν ότι δεν ξεφεύγω από τα όρια, εννοούσα δεν κάνω όλα τα παραπάνω!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by nPb View Post
    δεν θεωρώ φυσιολογικό να περνά κανείς ώρες ατέλειωτες ακούγοντας σκυλάδικα,να καπνίζει 2 πακέτα τσιγάρα την ημέρα, να βάφεται και να ντύνεται ένα κορίτσι σαν *******(με συγχωρείς για την έκφραση αλλά έτσι είναι), να περνάει ένα παιδί ηλικίας 16-17 ετών ερωτικές απογοητεύσεις την μία πάνω από την άλλη και να βγαίνει συνέχεια έξω(δεν λέω κι εγώ βγαίνω έξω αλλά για να διασκεδάσω και να ξεδώσω) με μοναδικό σκοπό να βρει γκόμενο-γκόμενα και να σκέφτεται συνέχεια πως θα ολοκληρωθεί...
    1)Τι κακό έχουν ακριβώς τα σκυλάδικα;είδος μουσικής είναι και έχει το κοινό του...
    2)Το οτί κάποιοι μαθητές καπνίζουν συμφωνώ μαζί σου,δεν είναι φυσιολογικό,έχει όμως κάποια αίτια στο πως μεγάλωσε ο καθένας από τους γονείς του...
    3)Αν φορέσει ένα σάββατο βράδυ προκλητικά ρούχα κάποια δεν την κάνει απαραίτητα ******* πάντως και στην τελική απολύτως φυσιολογικό είναι να θέλει κάποιος σε αυτή την ηλικία να κάνει sex...

  11. #11
    Quote Originally Posted by nPb View Post
    . Βέβαια κάποια στιγμή είμαι σίγουρη πως θα της την βαρέσει άσχημα η συμπεριφορά μου και θα νευριάσει κάνοντάς με ρεζίλι σ όλο το σχολείο. Και τότε είναι που δεν ξέρω τι να κάνω γιατί εγώ δεν θέλω να γίνω ρεζίλι! Πόσο μάλλον μπροστά σε συμμαθήτριές μου που παλιά όπως σας έγραψα τις έκανα πολύ παρέα και τελικά αποδείχτηκαν ότι δεν είναι φίλες και ο μονος στόχος τους είναι να σε θάβουν!Εδώ πλέον ζητάω μια μικρή συμβουλή!!
    Λάθος να προμελετάς, να κανεις προβλεψεις για το μέλλον και οι προβλέψεις αυτές να καθοδηγούν τη συμπεριφορά σου. Δηλαδή κάτι το αβεβαιο, το οποιο απλά υπολογίζεις και το οποιο μπορεί να μη συμβεί καθόλου να κατευθυνει τη συμπεριφορά σου στο τωρα και να σε αγχώνει. Βγαλε το από το νου και ξεκινα η σταση σου απεναντι της να ναι όπως την περιγράψαμε.

    Και μην ακούς αυτούς που σου λένε, εμμέσως πλην σαφώς, πέσε να σε πάρει το ρεμα για να επιβιώσεις. Να σαι ο εαυτός σου, η σοβαρή και υπεύθυνη κοπέλα που μας λες ότι εισαι, όχι να προσποιηθείς κάτι που δεν είσαι για να γινεις αρεστή . Ίσα ίσα το πρώτο θα εκτιμηθεί από αρκετούς και θα κερδίσεις σεβασμό και την παρέα τους.
    γιάννης

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Densoulew View Post
    1)Τι κακό έχουν ακριβώς τα σκυλάδικα;είδος μουσικής είναι και έχει το κοινό του...
    2)Το οτί κάποιοι μαθητές καπνίζουν συμφωνώ μαζί σου,δεν είναι φυσιολογικό,έχει όμως κάποια αίτια στο πως μεγάλωσε ο καθένας από τους γονείς του...
    3)Αν φορέσει ένα σάββατο βράδυ προκλητικά ρούχα κάποια δεν την κάνει απαραίτητα ******* πάντως και στην τελική απολύτως φυσιολογικό είναι να θέλει κάποιος σε αυτή την ηλικία να κάνει sex...
    Για το 1 δεν νομίζω ότι από τέτοια ηλικία μπορεί να είναι κάποιος τόσο εθισμένος στα σκυλάδικα που να τα ακούει συνέχεια σε καθημερινή βάση...Για το ότι όμως είναι ένα είδος μουσικής δεν θα διαφωνήσω
    Και για το 3 εσύ αναφέρεσαι μόνο για ένα Σάββατο βράδυ ενώ εγώ αναφέρομαι για ΚΑΘΕ Σάββατο βράδυ και ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ που έχουν υιοθετήσει οι περισσότερες αυτό το στυλ, και πολύ περισσότερο η συγκεκριμένη κοπέλα...Και πόσο φυσιολογικό τεσπα είναι μια κοπέλα να έχει βάψει το μαλλί της πλατινέ και ολοένα να σκέφτεται να το ανοίξει περισσότερο και να μας μιλά συνέχεια γι αυτό.Καταντά κουραστικό και απορώ πως δεν το καταλαβαίνει. Μια μέρα μάλιστα μια καθηγήτρια της είπε πόσο άλλο θα το ανοίξει και αυτή την απάντησε πολύ άσχημα. Ολοι προσπαθήσαμε να την επαναφέρουμε στον παλιό της εαυτό αλλά μάλλον αυτό το κορίτσι περνάει μεγάλη φάση!!!
    Α και κάτι τελευταίο. Γιατί είναι φυσιολογικό να σκέφτεται κανείς σε τέτοια ηλικία το sex;Θεωρώ ότι πέρα από κάθε πλάκα που γίνεται είναι ακραίο να σκεφτείς κάτι τέτοιο στα σοβαρά!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post

    Και μην ακούς αυτούς που σου λένε, εμμέσως πλην σαφώς, πέσε να σε πάρει το ρεμα για να επιβιώσεις. Να σαι ο εαυτός σου, η σοβαρή και υπεύθυνη κοπέλα που μας λες ότι εισαι, όχι να προσποιηθείς κάτι που δεν είσαι για να γινεις αρεστή . Ίσα ίσα το πρώτο θα εκτιμηθεί από αρκετούς και θα κερδίσεις σεβασμό και την παρέα τους.
    Από δω και πέρα αυτή την τακτική σκέφτομαι να ακολουθήσω και έτσι και αυτή θα απομακρυνθεί από κοντά μου και λιγότερες πιθανότητες να ξαναπέσω σε μια τέτοια παγίδα με τις "παρέες" θα υπάρξουν. Αν και τίποτα δεν είναι σίγορο....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by nPb View Post
    Για το 1 δεν νομίζω ότι από τέτοια ηλικία μπορεί να είναι κάποιος τόσο εθισμένος στα σκυλάδικα που να τα ακούει συνέχεια σε καθημερινή βάση...Για το ότι όμως είναι ένα είδος μουσικής δεν θα διαφωνήσω
    Και για το 3 εσύ αναφέρεσαι μόνο για ένα Σάββατο βράδυ ενώ εγώ αναφέρομαι για ΚΑΘΕ Σάββατο βράδυ και ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ που έχουν υιοθετήσει οι περισσότερες αυτό το στυλ, και πολύ περισσότερο η συγκεκριμένη κοπέλα...Και πόσο φυσιολογικό τεσπα είναι μια κοπέλα να έχει βάψει το μαλλί της πλατινέ και ολοένα να σκέφτεται να το ανοίξει περισσότερο και να μας μιλά συνέχεια γι αυτό.Καταντά κουραστικό και απορώ πως δεν το καταλαβαίνει. Μια μέρα μάλιστα μια καθηγήτρια της είπε πόσο άλλο θα το ανοίξει και αυτή την απάντησε πολύ άσχημα. Ολοι προσπαθήσαμε να την επαναφέρουμε στον παλιό της εαυτό αλλά μάλλον αυτό το κορίτσι περνάει μεγάλη φάση!!!
    Α και κάτι τελευταίο. Γιατί είναι φυσιολογικό να σκέφτεται κανείς σε τέτοια ηλικία το sex;Θεωρώ ότι πέρα από κάθε πλάκα που γίνεται είναι ακραίο να σκεφτείς κάτι τέτοιο στα σοβαρά!
    1)Εφόσων αυτά τα τραγούδια την εκφράζουν ποιό είναι το πρόβλημα;Μην επικεντρώνεσαι εκεί,το οτί της αρέσουν τα σκυλάδικα και τα ακούει συνέχεια δεν είναι πρόβλημα...
    Για το 3 που σχολίασες,και κάθε σάββατο βράδυ πες,δεν είναι ιδιαίτερα ακραίο,όμως αφού κάθε μέρα στο σχολείο ντύνεται έτσι πάει να πει οτί κάτι δεν πάει καλά με αυτή την κοπέλα...ίσως απλά να προκαλεί με την συμπεριφορά και την εμφανισή της γιατί έχει ανάγκη να είναι το επίκεντρο...τι να σου πω δεν ξέρω...πάντως εφόσων δεν συμμορφώνεται παρ όλες τις προσπαθειές σας δεν χρειάζεται να χαραμίσετε παραπάνω χρόνο για αυτήν αφού δεν παίρνει από λόγια...εσύ απλά απομακρυνέ την από εσένα με ήρεμους τόνους....
    Όσο για το σεξ εφόσων οι έφηβοι είναι σεξουαλικά ενεργά άτομα απολύτως λογικό είναι να σκέφτονται και το σεξ....δεν είπα να σκέφτονται αυτό συνέχεια όμως είναι λογικό να σκέφτονται και αυτό...

  15. #15
    Δυστυχώς οι "καλοί" είναι αυτοί που πληρώνουν τη νύφη συνήθως . Και δεν αναφέρομαι απαραίτητα σε εσένα προσωπικά αφού δεν σε ξέρω και δεν ξέρω τι λάθη μπορεί να έκανες απ την πλευρά σου . Ένα λάθος που σίγουρα έκανες είναι ότι μάλλον παραείσαι χαμηλών τόνων και αφήνεις τους άλλους να σε πατάνε . Αυτό δυστυχώς το κάνω κι εγώ και τελευταία προσπαθώ να το παλέψω . Επειδή έχω εμπειρία γενικώς κι εγώ από περίεργες παρέες στο λύκειο , που παίζαν ύπουλα παιχνίδια πίσω απ την πλάτη μου , δεν ήταν αληθινές φίλες κλπ κλπ ΜΑΚΡΙΑ ! Όταν αισθάνεσαι ότι ένας άνθρωπος και δη μια φίλη σου κάνει κακό με τον τρόπο και την συμπεριφορά της ξέκοβε την από την αρχή . Δεν χρωστάς σε κανέναν να σου χαλάει την ψυχολογία και να λες κι "ευχαριστώ" με τον τρόπο σου . Ακόμη και αν χρειαστεί να κάνεις καυγά καν'τον και ευχαριστήσου τον κιολας! Φυσικά μιλάω πάντα για τα σημεία στα οποία έχεις δίκιο έτσι ... μερικά άτομα δεν αξίζουν την παρέα μας και τον χρόνο μας και είναι απογοητευση όταν κοιτάς τέτοιες καταστάσεις από απόσταση (μετά από καιρό δηλαδή) και συνειδητοποιείς οτι δεν έβαλες μερικά άτομα στη θέση που τους άξιζε ... ο δικός σου χρόνος πάει χαμένος , όχι ο δικός τους . Ασχολήσου μια και καλή με το θέμα και κλειστο μια για πάντα , μη δίνεις τη χαρά στην άλλη την κοπελιά να βλέπει οτι ασχολείσαι παρατεταμένα μαζί της . Δεν τη θες για παρέα ?! Πες της το ! Οχι απαραίτητα με καβγα , μπορεί να γίνει και με μια απλή συζήτηση τύπου "εσύ κάνεις αυτά που δεν μαρεσουν , εγω κανω αυτα που δεν σαρεσουν , κοινώς δεν ταιριάζουμε , οποτε γιατι να χαλιομαστε;" ομορφα και ωραια αλλα ξεκαθαρα ... και αστην αυτη να χτυπιεται μετα , στην τελικη οποιος σε ξέρει καλα και σε εκτιμα σαν ατομο δεν θα κατσει να ακουσει τις παπαριες της ...
    ... trying to stay on the bright side of life ...

    [url]http://eksomologiseistrelas.blogspot.com/[/url] <------ step inside :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Προβληματα με στυση. S.O.S
    By Φιλ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 20-01-2011, 03:13
  2. Προβλήματα
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2011, 02:48
  3. προβληματα
    By asteraki24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-10-2010, 20:59
  4. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39
  5. τα προβλήματά μου...
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 413
    Last Post: 10-10-2009, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •