Για την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Ωωω, ένα σωρό σοβαρά θέματα θίγονται και να δω σε τι θα πρωτοαπαντήσω.
    Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας.

    Τρεις είναι οι πρώτοι κραδασμοί που εισπράτω:
    1. Οτι αισθάνομαι πως για κάποιο λόγο είμαστε απέναντι και όχι μαζί
    2. Οτι δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί μια φόρμουλα αποδεκτή από όλους αλλά σε κάθε περίπτωση θα υπάρχουν δυσαρεστημένοι και ευχαριστημένοι.
    3. Οτι κάνουμε έναν εξαιρετικά δημοκρατικό διάλογο και αν μη τι άλλο, κάπως αυτός θα ωφελήσει.

    Originally posted by raphsssodos
    Δεν αντιλέγω αλλά όπως λες κι εσύ όταν ανακοινώνεται η ηλικία. Όταν δεν ανακοινώνεται πως θα ακολουθηθεί μια τέτοια διαδικασία;
    Στο κάτω κάτω έχει όμως παρατηρηθεί κάτι τέτοιο εδώ μέσα;
    Προς τι η ξαφνική διάθεση πρόληψης; Εννοώ δεν συνέβη κάτι συγκεκριμένο, ή συνέβη;
    Δεν πρόκειται για ξαφνική διάθεση πρόληψης, πρόκειται για σκέψεις και προβληματισμούς που υπάρχουν καιρό. Τώρα βρήκαν χώρο να εκφραστούν.
    Υπάρχουν άνθρωποι που δήλωσαν πρόθεση αυτοκτονίας μέσω του φόρουμ. Κάποιοι δεν ξαναέγραψαν.
    Έχω ευθύνη και υποχρέωση, να ενημερώνω το περιβάλλον (για ανηλίκους) και την αστυνομία (για ενηλίκους), για κάθε ένα από αυτά τα περιστατικά, όταν κρίνω ότι πράγματι υπάρχουν πιθανότητες να έχουμε μια \"επιτυχημένη\" αυτοκτονία.
    Σε κάθε άλλη περίπτωση, θεωρούμαι συνένοχος, ότι γνώριζα κάτι και το απέκρυψα. Ουσιαστικά, πρόκειται για μια από τις ελάχιστες περιπτώσεις, όπου το απόρρητο δεν υφίσταται.
    Έχοντας λοιπόν στη διάθεση μου ένα ονοματεπώνυμο και ένα τηλέφωνο, μπορώ να δοκιμάσω να παρέμβω, να βοηθήσω αν μπορώ ή να ενημερώσω κάποιους ώστε να προληφθεί μια μοιραία εξέλιξη.

    Σε κάθε περίτπωση Raphsssodos,δεν έχω καμία διάθεση να ρισκάρω για μια ιστοσελίδα την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μου, τον εαυτό μου κατ΄επέκταση.

    Originally posted by raphsssodos
    Έχω την εντύπωση πως ακριβώς εξ αιτίας αυτής της περιβόητης ανωνυμίας πολλοί εγγράφονται και συμμετέχουν εκθέτοντας μία κατάσταση την οποία δεν θέλουν να την εκφράσουν επώνυμα/στους δικούς τους ανθρώπους.

    Τέλος, δεν νομίζω πως άνθρωποι που έχουν φτάσει σε αδιέξοδο θα εγγράφονταν σε ένα συνδρομητικό φόρουμ μόνο και μόνο για να ζητήσουν βοήθεια.
    Μαζί σου εδώ. Από την άλλη μεριά όμως, υπάρχουν περίπου 500 από τα 1500 μέλη του φόρουμ, τα οποία ζητούν βοήθεια, στέλνουν 1 και μοναδικό μήνυμα και μετά εξαφανίζονται χωρίς ούτε ένα ευχαριστώ προς όσους απάντησαν, στάθηκαν, υποστήριξαν.
    Προσωπικά, αυτό το θεωρώ τουλάχιστον ασέβεια και αυτά τα μέλη πράγματι δεν θα γραφούν σε ένα συνδρομητικό φόρουμ.
    Ισως ομως αυτό, έχει και τα καλά του. Ας γραφτούν μόνο όσοι έχουν διάθεση να πάρουν και να δώσουν θετική, υποστηρικτική ενέργεια. Θα είναι λίγοι, αλλά θα μπορούν να δημιουργήσουν μια ομάδα με εξαιρετική δυναμική.

    Originally posted by keep_walking
    Δεν συμφωνω γιατι α)θα ηθελα να κρατησω την ανωνυμια μου και β) πιστευω οτι η κινηση του forum θα πεσει κατακορυφα...θα ειμαστε εμεις και εμεις...καποιος που αντιμετωπιζει ενα προβλημα δεν προκειται να μπει στην διαδικασια να φανερωσει την ταυτοτητα του και να γραφτει σε ενα συνδρομητικο forum..θα το αγνοησει και θα ψαξει για αλλου,το ιδιο θα εκανα και εγω το πρωτο καιρο πριν μου γινει συνηθεια να το παρακολουθω.
    Καταλαβαίνω τι λες keep_walking, καταλαβαίνω πολύ καλά τους λόγους που κι εσύ και οι περισσότεροι θέλετε να κρατήσετε την ανωνυμία σας. Αναλογίσου όμως ότι εγώ γράφω επώνυμα και αυτή η έκθεση μου, είναι ταυτόχρονα και η προστασία μου. Αναλογίσου επίσης ότι ο κάθε ένας συμμετέχων σε αυτή τη συζήτηση, επιχειρεί να ορίσει το πλαίσιο της ιστοσελίδας σύμφωνα με τις δικές του ανάγκες, επιθυμίες, δυνατότητες.
    Το ίδιο ακριβώς κάνω και εγώ.

    Ναι, η κίνηση θα πέσει κατακόρυφα αν υπάρχει συνδρομή. Αυτό, συνεπάγεται διάφορα καλά, συνεπάγεται και διάφορα κακά. Αναρωτιέμαι πάντως αν η κίνηση θα πέσει κατακόρυφα λόγω των χρημάτων που θα πρέπει να καταβληθούν (20-30 ευρώ) ή αν θα πέσει λόγω της επαλήθευσης των προσωπικών στοιχείων.


    Originally posted by keep_walking
    Επιπλεον θα ειναι ολοι πιο \"κουμπωμενοι\" κατι που δεν θα ηθελα να το δω.Μπορει καποιοι να ξεφευγουν και να προκαλουν την ομαλη λειτουργια του forum αλλα αυτοι ειναι εξαιρεσεις, προτιμω την ελευθερια ας φερνει και λιγη ασυδοσια.
    Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Αν δηλαδή γνωρίζω εγώ, ως υπεύθυνος της ιστοσελίδας, ότι ο Γιάννης Παπαδόπουλος και άλλοι 100 Παπαδόπουλοι είναι μέλη της ιστοσελίδας, αυτό θα τους καταστήσει κουμπωμένους? Μα, πάλι με ψευδώνυμο θα γράφουν. Γιατί αυτό να προκαλέι κούμπωμα? Αν θέλεις, εξήγησε μου λίγο παραπάνω το σκεπτικό σου.

    Originally posted by keep_walking
    Ευχαριστω για την υπαρξη αυτου του site και ολους οσους εχουν δουλεψει για να γινει αυτο που ειναι.
    Να είσαι καλά, και εγω σε ευχαριστώ για την ευγενική σου συμμετοχή.

    Originally posted by dimitriskai
    Νομιζω πως ο dodoni εχει δικιο σε αυτα που λεει γιατι πρεπει να ειναι καλυμενος νομικα-προσφερει κατι δωρεαν μην βρει και τον μπελα του
    Ισχύει αυτό ακριβώς που λες. Τουλάχιστον αυτό, είναι ένα από τα πράγματα για τα οποία προσπαθώ να μεριμνήσω: να προστατέψω την ιστοσελίδα, τον εαυτό μου ως άνθρωπο και ως επαγγελματία.

    Originally posted by dimitriskai
    -απο την αλλη ομως σιγουρα η συνδρομη και η δηλωση των στοιχειων οσων συμμετεχουν και κυριως αυτων που θελουν να μετεχουν για πρωτη φορα θα λειτουργησει αποτρεπτικα.
    Το λεω αυτο κρινοντας απο τον εαυτο μου αν επρεπε να δηλωσω τα στοιχεια μου σε ενα σαϊτ που το επισκεπτομαι για πρωτη φορα και δεν ξερω τι θα \"συναντησω\"τοτε δεν θα μετειχα.
    Αυτό που καταλαβάινω τόσο από το παραπάνω σημείο του μηνύματος σου, όσο και από μηνύματα άλλων συμμετεχόντων στη συζήτηση αυτή, είναι ένα \"φόβος\" μήπως και μείνουν λίγοι, μήπως και το φόρυμ χάσει ένα σημαντικό μέρος από τη ζωντάνια και την κίνηση που έχει. Φαντάζομαι ότι αυτό σε ένα βαθμό, μικρό ή μεγάλο θα συμβεί. Από την άλλη μεριά όμως, αυτός που θα έρχεται, αν παρά την συνδρομή, βλέπει μια κίνηση, μια θετική ενέργεια, ίσως και να αισθανθεί ότι εδώ κάτι καλό γίνεται και τελικά να γραφτεί.


    Originally posted by alex30
    Σχετικά με τη συνδρομή θα με κάνει από μέλος του site να αισθάνομαι πελάτης.
    Alex, αυτή είναι η μια όψη του νομίσματος. υπάρχουν όμως και άλλες όψεις, πολλές, όσες και οι άνθρωποι που γράφουν εδώ μέσα. Εσύ μπορεί να αισθανθείς πελάτης, κάποιος άλλος μπορεί να αισθανθεί προστατευμένος, κ.ο.κ.
    Οσο αφορά μια από τις δικές μου ματιές σχετικά με την συνδρομή, θέλω να μην -από δημιουργός μιας σελίδας υποστήριξης- καταλήξω θύμα.


    Originally posted by alex30
    Το θέμα της επωνυμίας είναι που με έκανε να γραφτό στο φόρουμ καθώς δεν απαιτούνταν να δώσω τα πραγματικά μου στοιχεία. Όταν όμως τα δώσω ποιος με καλύπτει ότι κάποιο «κενό ασφαλείας» δε θα με εκθέσει σε όποιον μπει στο site και πάρει τα προσωπικά δεδομένα των μελών; (διεύθυνση, τηλέφωνο, όνομα, επίθετο κ.α.). Θα μου πείτε σε όλα τα sites υπάρχουν κενά ασφαλείας.
    Δεν τίθεται θέμα ασφάλειας, μιας και κανένα προσωπικό δεδομένο δεν θα βρίσκεται εντός της σελίδας. Ολοι θα γράφουμε με ψευδώνυμα, όπως και τώρα.
    Απλώς κατά την εγγραφή ή μάλλον για την ενεργοποίηση του λογαριασμού, θα χρειάζεται να σταλεί ένα αποδεικτικό της κατάθεσης που έγινε στη τράπεζα, με ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο.
    Θα ακολουθήσει στη συνέχεια ένα τηλεφώνημα επιβεβαίωσης από μέρους του e-psychology και έτσι θα ενεργοποείται ο λογαριασμός στο φόρουμ και στη σελίδα γενικότερα.
    Φυσικά, καταλαβάινω πολύ καλά που αναφέρεσαι. Προσφατα έχουμε μιλήσει γι αυτό το θέμα. Σε διαβεβαιωνω όμως, πως δεν θα χρειάζεται να υπάρχει στο σάιτ κανένα προσωπικό δεδομένο.



    Originally posted by alex30
    Πόσα sites υπάρχουν που σου επιτρέπουν ελεύθερα να εγγραφείς αλλά σου απαγορεύουν να διαγραφείς από αυτά!!!;;; Μιλάμε για ελευθερία, όταν δεν επιτρέπεις σε κάποιον να διαγραφεί από ένα site όποτε αυτός το κρίνει ότι πρέπει ή ότι θέλει να το κάνει; Γιατί δεν υπάρχει προειδοποίηση κατά την εγγραφή ότι ο λογαριασμός από μόνος του θα σβηστεί και όχι όποτε το θελήσει το υποψήφιο μέλος; Και πότε θα σβηστεί; Σε ένα μήνα; Σε ένα χρόνο; Σε έναν αιώνα; Τι είδους πολιτική είναι αυτή από την πλευρά των δημιουργών του site; Ποιος ο λόγος της διατήρησης ανενεργών λογαριασμών;

    Alex30
    Η αλήθεια είναι πως οι όροι χρήσης θα έπρεπε να προηγηθούν της δημιουργίας του φόρουμ και όχι να ακολουθήσουν.
    Το γνωρίζω και ζητώ συγνώμη γι αυτό. Δυστυχώς, δεν είμαι επιχειρηματίας, δεν είμαι νομικός κι ούτε όταν δημιουργούσα αυτή τη σελίδα γνώριζα τους κινδύνους του διαδικτύου, τα προβλήματα, τα κενά.
    Οι λογαριασμοί δεν διαγράφονται αλλά καθίστανται ανενεργοί
    1. γιατί σε μερικές (λίγες μόνο) διαγραφές που έγιναν κατόπιν επιθυμίας του μέλους, τα μέλη αυτά επανήλθαν μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα με άλλο όνομα.
    2. γιατί η διαγραφή, συνεπάγεται διαγραφή των μηνυμάτων και αυτό καθιστά το σύνολο των συζητήσεων άχρηστο, μιας και λείπουν κομμάτια του παζλ.
    3. έχω την αίσθηση, ότι δεν έχει δουλέψει σωστά η ανενεργοποίηση των μελών. Θα το μεταβιβάσω αυτό στον τεχνικό της σελίδας για να το δούμε.


    Νίκος Δοϊρανλής
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Εγώ συμφωνώ,εν μέρει,με τις επερχόμενες αλλαγές που σκέφτεται να κάνει ο dodoni.Η συνδρομή-αν και συμβολική-κρίνεται απαραίτητη ώστε να αποτρέψει κάποιους οι οποίοι εγγράφονται για πλάκα και δημιουργούν αναστάτωση στην ομαλή λειτουργία του site ή μόνο και μόνο από περιέργια χωρίς να \'χουν κάτι να πουν.Επίσης,συμφωνώ να δίνονται προσωπικά στοιχεία πλην του τηλεφώνου και μάλιστα να γίνεται επαλήθευση αυτών μέσω τηλεφώνου.Πολλά sites του εξωτερικού,αντίστοιχα και μη,λειτουργούν κατ\' αυτό τον τρόπο.Εγώ,πάντως,έχω δώσει άρκετές φορές προσωπικά μου στοιχεία,αλλά όταν μου ζητάνε και τηλέφωνο,όσο και να μ\' ενδιαφέρει το περιεχόμενο ενός site,δεν ολοκληρώνω την εγγραφή.Το site είναι και θα παραμείνει ανώνυμο.Τα στοιχεία του καθενός θα τα \'χει μόνο ο administrator.ʼρα,νομίζω,δεν τίθεται θέμα ανωνυμίας.Και στο γιατρό να πας,θα δώσεις τα στοιχεία σου.

    Χρύσα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by dodoni
    Υπάρχουν άνθρωποι που δήλωσαν πρόθεση αυτοκτονίας μέσω του φόρουμ. Κάποιοι δεν ξαναέγραψαν.
    Έχω ευθύνη και υποχρέωση, να ενημερώνω το περιβάλλον (για ανηλίκους) και την αστυνομία (για ενηλίκους), για κάθε ένα από αυτά τα περιστατικά, όταν κρίνω ότι πράγματι υπάρχουν πιθανότητες να έχουμε μια \"επιτυχημένη\" αυτοκτονία.
    Σε κάθε άλλη περίπτωση, θεωρούμαι συνένοχος, ότι γνώριζα κάτι και το απέκρυψα. Ουσιαστικά, πρόκειται για μια από τις ελάχιστες περιπτώσεις, όπου το απόρρητο δεν υφίσταται.
    Έχοντας λοιπόν στη διάθεση μου ένα ονοματεπώνυμο και ένα τηλέφωνο, μπορώ να δοκιμάσω να παρέμβω, να βοηθήσω αν μπορώ ή να ενημερώσω κάποιους ώστε να προληφθεί μια μοιραία εξέλιξη.
    Όταν κάποιος πελάτης σε κάποια συνεδρία σου αναφέρει σκέψεις θανάτου ή ακόμα ακόμα σου μιλήσει για συγκεκριμένο αυτοκτονικό σχέδιο, παύει να ισχύει το απόρρητο και είσαι υποχρεωμένος να μιλήσεις στην αστυνομία γι\' αυτό;
    Με τρόπο η αστυνομία μπορεί να παρέμβει; Να οδηγήσει τον πελάτη που έχεις αναλάβει σε κάποιο ψυχιατρικό νοσοκομείο διά της βίας είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ. Αλλιώς πως;

    Ισχύει στην Ελλάδα τόσο προχωρημένη νομοθεσία; [τώρα αναφέρομαι στην διαδικτυακή ανακοίνωση μιας πιθανής αυτοκτονίας]

    ΥΓ: Κάποιος που είναι για παράδειγμα σε κατάθλιψη και δεν βγαίνει από το σπίτι του θα βρει το κουράγιο και τη διάθεση να πάει μέχρι την τράπεζα να κάνει την κατάθεση για να συμμετάσχει σε αυτό ή σε οποιοδήποτε άλλο σάιτ; Δεν νομίζω οπότε αυτός ο κάποιος όπως και πολλές άλλες ανάλογες περιπτώσεις αποκλείονται αυτόματα από την εδώ συμμετοχή.
    Τι να την κάνουμε μια εξαιρετικά δυναμική ομάδα όταν άνθρωποι που έχουν φτάσει σε πλήρες αδιέξοδο και μέχρι τα τώρα είχαν τη δυνατότητα να εγγραφούν εδώ για να λάβουν την οποιαδήποτε βοήθεια θα πάψουν πλέον να την έχουν;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    τα λεφτα μπορουν να βγουν απο τα banners.κανεισ δεν προκειτε να δοσει στοιχεια και λεφτα για να μπει εδω και να ειναι φακελωμενος.απλα το chat 8α διαλυ8ει και το υπογραφω.δεν εχουν συνδρομη φορουμ που εχουν χιλιαδες ποστς κα8ε μερα 8α μπει εδω?ποιος δεν μιλαει για διαρευεση στοιχειων ποιος ξερει σε ποιον εχω δωσει τα στοιχεια.β.μπαινω εδω επειδη 8ελω να πω ανωνυμα το προβλημα μου.ουτε στο γιατρο ισε υποχρεωμενος να τα δωσεις .ακομα και οταν κανεισ εξεταση για aids Μπορεις να δωσεις οτι ονομα θες για τυπικους λογους.σε αλλα φορουμς με πολυ περισοτερα ποστς απο τα 20 που γινονται εδω υπαρχει Moderator ΓΙΑ Να σβηνει ποστς μεχρι να κανει ban to ανωνυμο μελος.πιστευω οτι οι περισοτεροι δεν 8α γραφτουν και απλα σαν site 8α κλεισει.γιατι οπως ξερετε οταν ο κοσμος βλεπει πληρωμη ιδικα για κατι που δεν εχει δοκιμασει και οταν 8α δει οτι ειναι μεσα 3 ατομα ναι 8α φυγει τρεχωντας.αμα 8ελετε μπειτε σε ενα αλλο σιτε και καντε Poll να δειτε ποσοι 8α μπουν μετα η καντε το εδω να δειτε ποσοι δεν 8α ξαναμπουν.αυτα ιχα να πω.και οπως ειπες ειμαστε απεναντι και οχι μαζι.απο τα 10 ατομα ισως το 1 να ειναι μαζι οποτε σε ενα φορουμ που στο chat to μεγιστο ειναι 12 ατομα σημενει ουτε 2 ατομα .εδω τα μεσημερια δεν μπενει κανενας μεσα.σορρυ που τα λεω ετσι αλλα να πληρωνεις και να δινεις στοιχεια για κατι που το κανεις για να σε βοηθησει απλα το 8εωρω ......το λεω αυτο γιατι ειμαι και σε αλλο φορουν οπου ειναι rank 5 με στεγνα μερικες εκατονταδες ποστ me megalo traffic load και δεν ειναι συνδρομιτικο.εχο περιπου 12.000 ποστσ εκειμεσα αλλα και να μου ζηταγαν να πληρωσω για να μπω δεν 8α το εκανα.δεν ειναι τα 20-30 ευρω οσο η βλακεια.αυτα τα λιγα απο μενα είτε σβηστει το ποστ είτε οχι.ναι ι Hate psixologous to paradexomai.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    dodoni μου είναι δικαιολογημένη μπορώ να σου πω η πρακτική ασφάλεια που ζητάς σε γενικό φάσμα με τη συνδρομή και την τυπική παράθεση στοιχείων μελλών ως προέκταση αυτής , αλλά δυστυχώς ανάλογα sites τέτοιου θεματικού αντικειμένου ανά τον κόσμο λειτουργούν χρόνια τώρα με τη μορφή που λειτουργεί και το e-psychology μέχρι στιγμής- με τα όποια δυστυχώς επαγωγικά προβλήματα ακραίας συμπεριφοράς μελλών και επισκεπτών!!
    Η συνδρομή και καταγραφή στοιχείων μπορεί να βοηθήσει στο 1/5 μόνο της λειτουργείας ενός τέτοιου site και να δημιουργήσει πολλαπλά εμπόδια στα 4/5.....
    Αν όντως πολλαπλά σενάρια σε έχουν οδηγήσει σε ακραία αντιμετώπιση....τότε επαγωγικά θα οδηγηθείς σε αντίστοιχες ακραίες αποφάσεις........ή θα κλείσει το forum.......ή θα συνεχίσει με πολλαπλή εποπτεία παλαιών μελλών ανά χρονικές ζώνες όπως γίνεται διεθνώς και χρόνια τώρα........
    Το κόστος συνδρομής δεν αποτελεί πρόβλημα........αλλά τα παρελκόμενά της........
    Ελπίζω να αναλογιστείς όλες τις παραμέτρους......μιας και η τελική κρίση δεν πρέπει να κάνει τελικά με το ποιοί θα δυσαρεστηθούν και ποιοί όχι.......αλλά τί μπορεί να φέρει δημιουργική συνέχεια στη θετική σου προσπάθεια και στη δημιουργική διάθεση πολλών ατόμων εδώ!
    ΦΙΛΙΑ!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=1192&page=1#pid12925
    kai gia ta matia tou kosmou gia na min lete oti ta bgazo apo ta trelamena miala mou idou i apantisi olon maw.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Ουτε εγω συμφωνω τοσο με το θεμα της συνδρομης οσο και με το να δινουμε τα στοιχεια.Περα απο το οτι κατι τετοιο θα ειναι αποτρεπτικο για την εγγραφη νεων μελων διοτι καποιος που μπαινει για να βοηθηθει σιγα μην κατσει να κανει ολοκληρη διαδικασια,να πληρωσει τη συνδρομη,να δινει στοιχεια,να γινει επιβεβαιωση με τηλεφωνο και γενικα σε δουλεια να βρισκομαστε,περα απο αυτο το να πληρωνουμε συνδρομη,οποιο και να ειναι το ποσο εχει καθαρα εμπορικο χαρακτηρα και σωστα αναφερθηκε οτι θα ειναι στην ουσια σα να ειμαστε πελατες.
    Επειτα ποιος μας διασφαλιζει οτι τα στοιχεια που θα δωθουν δεν μπορουν να διαρρευσουν.Το site δε νομιζω οτι διαθετει την απαραιτητη ασφαλεια και προστασια των μελων(τουλαχιστον ετσι φανηκε τελευταια)και ετσι δεν ξερω κατα ποσο ο καθενας που ξερει καπως απο υπολογιστες δε θα μπορει να εχει προσβαση σε προσωπικα δεδομενα των μελων.
    Οσον αφορα τωρα το οτι με τη συνδρομη θα διασφαλιζεται η λειτουργια καπως της κοινοτητας με την εννοια οτι δε θα μπαινουν ατομα που μπαινουν απλα για την πλακα τους ή για να δημιουργησουν προβληματα αυτο νομιζω μπορει να γινει(και επρεπε ηδη να εχει γινει απο καιρο καθως εχουμε δει αρκετες περιπτωσεις τοσο να χρησιμοποιουνται υβριστικοι χαρακτηρισμοι απεναντι σε μελη οσο και διαφορα αλλα και δεν υπηρξε καμια παρεμβαση)με το να υπαρχουν κανονες και οι απαραιτητες συστασεις στην αρχη για τα ατομα αυτα και εν συνεχεια η απομακρυνση τους με ban.
    Νικη

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Ρε παιδια, τι λεμε τωρα? Ενα site με τοσο χαμηλη επισκεψιμοτητα δεν μπορει να γινει συνδρομητικο.

    Nικη, αυτο που λες για την απομακρυνση των \"ατακτων\" μελων (φανταζομαι υπονοεις εμενα) δεν ειναι τοσο ευκολο να συμβει. Σκεψου απλα πως ο καθενας εχει τη δυνατοτητα να εγγραφει στο site με οσα διαφορετικα nicknames επιθυμει. Χαλαρωσε, λοιπον, γιατι θα ειμαστε παρεα για πολυ καιρο ακομα...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Ρε Τασο αναφερθηκα πουθενα σε σενα?Καλο θα ειναι να μη φανταζεσαι οτι θες.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    Originally posted by Tασος
    Ρε παιδια, τι λεμε τωρα? Ενα site με τοσο χαμηλη επισκεψιμοτητα δεν μπορει να γινει συνδρομητικο.

    Nικη, αυτο που λες για την απομακρυνση των \"ατακτων\" μελων (φανταζομαι υπονοεις εμενα) δεν ειναι τοσο ευκολο να συμβει. Σκεψου απλα πως ο καθενας εχει τη δυνατοτητα να εγγραφει στο site με οσα διαφορετικα nicknames επιθυμει. Χαλαρωσε, λοιπον, γιατι θα ειμαστε παρεα για πολυ καιρο ακομα...
    exo dei na ftiaxnoun xana account mesa se 30 lepta xanaefagan ban .gia na gineis ban ine diadikasia misou leptou pio poli apo oti gia na ftiaxeis deutero account kai na xanakaneis register.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Δεν ξερω Νικη, αλλα συνηθως οταν οι γυναικες του e-psychology μιλανε για ενοχλητικους τυπους υπονοουν... εμενα. Αν υπαρχει καποιος αλλος που με ανταγωνιζεται, σε παρακαλω να μου πεις ποιος ειναι.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Τελος παντων..τωρα δεν αναφερθηκα σε σενα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by Tασος
    Ρε παιδια, τι λεμε τωρα? Ενα site με τοσο χαμηλη επισκεψιμοτητα δεν μπορει να γινει συνδρομητικο.

    Nικη, αυτο που λες για την απομακρυνση των \"ατακτων\" μελων (φανταζομαι υπονοεις εμενα) δεν ειναι τοσο ευκολο να συμβει. Σκεψου απλα πως ο καθενας εχει τη δυνατοτητα να εγγραφει στο site με οσα διαφορετικα nicknames επιθυμει. Χαλαρωσε, λοιπον, γιατι θα ειμαστε παρεα για πολυ καιρο ακομα...
    Τάσο η Νίκη για τα άτακτα μέλη που είπε, εσύ το πήρες προσωπικά επειδη το είπε κοπέλα. Αναθεώρησε τον όρο άτακτος γιατί δεν έχει να κάνει με τα όσα κάνεις εσύ. Εμένα \"άτακτα\" μέλη, με έχουν βρίσει σε ποστς τους. \'Οποιος χρησιμοποιεί τον όρο \"άτακτος\" πρέπει να είναι κοπέλα που έχει ενοχληθεί από εσένα; Μην παραλογιζόμαστε!!

  14. #29
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by provlimatikos
    τα λεφτα μπορουν να βγουν απο τα banners.κανεισ δεν προκειτε να δοσει στοιχεια και λεφτα για να μπει εδω και να ειναι φακελωμενος.απλα το chat 8α διαλυ8ει και το υπογραφω.δεν εχουν συνδρομη φορουμ που εχουν χιλιαδες ποστς κα8ε μερα 8α μπει εδω?

    σε αλλα φορουμς με πολυ περισοτερα ποστς απο τα 20 που γινονται εδω υπαρχει Moderator ΓΙΑ Να σβηνει ποστς μεχρι να κανει ban to ανωνυμο μελος.πιστευω οτι οι περισοτεροι δεν 8α γραφτουν και απλα σαν site 8α κλεισει.γιατι οπως ξερετε οταν ο κοσμος βλεπει πληρωμη ιδικα για κατι που δεν εχει δοκιμασει και οταν 8α δει οτι ειναι μεσα 3 ατομα ναι 8α φυγει τρεχωντας.αμα 8ελετε μπειτε σε ενα αλλο σιτε και καντε Poll να δειτε ποσοι 8α μπουν μετα η καντε το εδω να δειτε ποσοι δεν 8α ξαναμπουν.αυτα ιχα να πω.και οπως ειπες ειμαστε απεναντι και οχι μαζι.απο τα 10 ατομα ισως το 1 να ειναι μαζι οποτε σε ενα φορουμ που στο chat to μεγιστο ειναι 12 ατομα σημενει ουτε 2 ατομα .εδω τα μεσημερια δεν μπενει κανενας μεσα.
    Ξαναδιάβασε το μήνυμα μου για να διαπιστώσεις ότι δε με ενδιαφέρει το μέγεθος της κίνησης και πόσο αυτή θα πέσει αλλά το πως θα διασφαλιστούν κάποια πράγματα.
    Δε μίλησα πουθενά για κάλυψη εξόδων της ιστοσελίδας.
    Ούτως ή άλλως, από τα 100 μέλη που γράφουν συστηματικά, με την δική σου λογική, θα παραμείνουν 5-10, αρα μιλάμε για ένα ποσό 100-200 ευρώ . Οπότε καταλαβαίνεις ότι το θέμα δεν είναι να πλουτίσει ο Δοϊρανλής κι ούτε καν να βγουν τα έξοδα συντήρησης της σελίδας.


    Originally posted by provlimatikos
    σορρυ που τα λεω ετσι αλλα να πληρωνεις και να δινεις στοιχεια για κατι που το κανεις για να σε βοηθησει απλα το 8εωρω ......
    Οκ. Θεωρείς βλακεία το να πληρώνεις για κάτι που το κάνεις για να σε βοηθήσει.



    Originally posted by provlimatikos
    ναι ι Hate psixologous to paradexomai.
    Οκ, μην ξαναδιαβάσεις το μήνυμα μου, είναι μάταιο, είσαι σαφής/


    Originally posted by olga_soul
    dodoni μου είναι δικαιολογημένη μπορώ να σου πω η πρακτική ασφάλεια που ζητάς σε γενικό φάσμα με τη συνδρομή και την τυπική παράθεση στοιχείων μελλών ως προέκταση αυτής , αλλά δυστυχώς ανάλογα sites τέτοιου θεματικού αντικειμένου ανά τον κόσμο λειτουργούν χρόνια τώρα με τη μορφή που λειτουργεί και το e-psychology μέχρι στιγμής- με τα όποια δυστυχώς επαγωγικά προβλήματα ακραίας συμπεριφοράς μελλών και επισκεπτών!!
    Η συνδρομή και καταγραφή στοιχείων μπορεί να βοηθήσει στο 1/5 μόνο της λειτουργείας ενός τέτοιου site και να δημιουργήσει πολλαπλά εμπόδια στα 4/5.....
    Αν όντως πολλαπλά σενάρια σε έχουν οδηγήσει σε ακραία αντιμετώπιση....τότε επαγωγικά θα οδηγηθείς σε αντίστοιχες ακραίες αποφάσεις........ή θα κλείσει το forum.......ή θα συνεχίσει με πολλαπλή εποπτεία παλαιών μελλών ανά χρονικές ζώνες όπως γίνεται διεθνώς και χρόνια τώρα........
    Το κόστος συνδρομής δεν αποτελεί πρόβλημα........αλλά τα παρελκόμενά της........
    Ελπίζω να αναλογιστείς όλες τις παραμέτρους......μιας και η τελική κρίση δεν πρέπει να κάνει τελικά με το ποιοί θα δυσαρεστηθούν και ποιοί όχι.......αλλά τί μπορεί να φέρει δημιουργική συνέχεια στη θετική σου προσπάθεια και στη δημιουργική διάθεση πολλών ατόμων εδώ!
    ΦΙΛΙΑ!
    Ολγα μου,
    η ιδέα για συνδρομητικό φόρουμ γεννήθηκε μετά από δική μου εγγραφή σε ένα ελληνικό φόρουμ, όχι ψυχολογίας, με ετήσια συνδρομή 50 ευρώ.
    Εκεί, διαπίστωσα πως όσο κι αν μειώθηκε η κίνηση, υπήρξε ομαλή λειτουργία και άνθρωποι που όντως κέρδισαν από τη συμμετοχή τους. Και αναλογίσου ότι εκεί δεν υπήρχαν διόλου οι έξτρα λόγοι που υπάρχουν εδώ και αποζητούν ένα μίνιμουμ προσωπικών στοιχείων.

    Και από κει και πέρα, αν θέλεις να μιλήσω ως θεραπευτής, το να επιθυμώ να κρυφτώ επειδή θεωρώ ότι αντιμετωπίζω ένα ψυχολογικό θέμα/πρόβλημα, μοιάζει με άρνηση, με μηχανισμό άμυνας του Εγώ, μοιάζει να σημαίνει πως δεν αποδέχομαι τον εαυτό μου με ότι αυτός κουβαλάει και αν δεν αποδεχτώ τον ευατό μου με την ψυχολογική κατάσταση που κουβαλάει, τότε πως θέλω να πάω παραπέρα?
    Η αυθεντικότητα έχει δύο κατευθύνσεις: την κλασσική που στοχεύει προς τους άλλους αλλά και αυτήν που απευθύνεται στον ιδιο τον εαυτό μας.


    Originally posted by Tασος
    Ρε παιδια, τι λεμε τωρα? Ενα site με τοσο χαμηλη επισκεψιμοτητα δεν μπορει να γινει συνδρομητικο.
    Μάλλον μπήκες στη συζήτηση και πήρες θέση, χωρίς πρώτιστα να \'εχεις διαβάσεις το μήνυμα μου.


    ----------------------------------------------------------------------------------------------

    Προς όλους: Εχει εξαιρετικό ενδιαφέρον το γεγονός ότι \"για την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας\" υπήρχαν μόλις 3 απαντήσεις σε 2 μήνες, αλλά μόλις τέθηκε η σκέψη για συνδρομή ως μέσο για την εύρυθμη αυτή λειτουργία, δημιουργήθηκε μια ανευ προηγουμένου φασαρία όπου μπλέχτηκαν στη συζήτηση μπανερς, φόρουμ χιλιάδων μηνυμάτων, θέματα ασφάλειας, μηνυματα που διαγράφονται ή δε διαγράφονται και ένα σωρό άλλα πράγματα.

    Ελπίζω κάποιοι να αυτοπαρατηρήσουν τις συμπεριφορές τους και να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα για τον εαυτό τους και όχι μόνο για τον Δοϊρανλή και για τους σκοτεινούς σκοπούς του.

    Εδω και τρία χρόνια που λειτουργώ αυτή τη σελίδα, έχω προσπαθήσει να είμαι βοηθητικός σε εκατοντάδες mails και U2U και σε δεκάδες θέματα στο φόρουμ. Μεταφράζω άρθρα, αρθρογραφώ και δαπανώ χρήματα και χρόνο για την ύπαρξη αυτού του χώρου και νιώθω περήφανος για όλη τη βοήθεια που αυτός ο χώρος έχει προσφέρει.
    Ο αυτοσεβασμός μου, μου υπαγορεύει να μην μπω στη διαδικασία να επιχειραμοτολογήσω περισσότερο ούτε καν να συνομιλήσω με ανθρώπους που αφορίζουν, κρίνουν εύκολα, διαβάζουν πίσω από τις λέξεις και ακόμη χειρότερα, ειρωνεύονται με ευκολία. Δεν είναι περισσότερες από 5-6 οι απαντήσεις που γράφτηκαν εμπεριστατωμένα, με σκέψη, με επιχειρηματα και με διάθεση για αληθινό και δημοκρατικό διάλογο. ʼλλωστε, δεν ανακοίνωσα το θέμα ως τελεσίδικο αλλά το έφερα προς συζήτηση και αν μη τι άλλο, περίμενα αυτό να γίνει αποδεκτό με σεβασμό. (όχι η συνδρομή, αλλά το θέμα προς συζήτηση)
    Οι υπόλοιπες τοποθετήσεις, ήταν απλά ένας χείμαρος, ένα βουητό και τίποτα παραπάνω.

    Για να μην μακρυγορώ: μέχρι το βράδυ, θα αναρτηθούν οι όροι χρήσης της ιστοσελίδας. Παρακαλώ να διαβαστούν από όλους τους ενεργούς χρήστες. Οποιος διαφωνεί έστω και σε μία πρόταση, θα περιμένω λίγες μέρες για να μου ζητήσει να διαγράψω ΠΛΗΡΩΣ την παρουσία του εδώ μέσα (προφίλ, μηνύματα ή ότι στο καλό θέλει)
    Από κει και πέρα, όσοι παραμείνουν, οφείλουν να σέβονται τους όρους χρησης.

    Λυπάμαι πολύ για όλη αυτή την εξέλιξη.

    Με τιμή,
    Νίκος Δοϊρανλής
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    sosta xexasa .tha plironeis gia na mpeneis edo kai na blepeis ton euato sou se kathrefti afou den tha minei kanenas.kai xexasa.pleon gia ola ta kala prepei na plironeis.se ola ta forum diladi pou den einai sindromitika ti ginetai?giati iparxoun oi diloseis
    oti kaneis den fernei euthini gia auta pou grafontai?na mpoun kai edo.sin oti me ena scanner
    kai me ena photoshop i tautotita mou grafei oti eimai kai 50 xronon.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •