Για την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Για την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας.

    Ενημερώνω ότι θέματα με τίτλο
    "προς δοδονι"
    "προς Τάσος"
    "προς raphssodos" και άλλα παρεμφερή θέματα,
    θα διαγραφούν εντός 24 ωρών.

    Ουσιαστικά, πρόκειται για θέματα που δεν αφορούν την κοινότητα στο σύνολο της αλλά μάλλον είναι θέματα που μοιάζουν περισσότερο με προσωπικά μηνύματα, οπότε και θα έπρεπε να γραφτούν και να συζητηθούν μέσω της υπηρεσία προσωπικών μηνυμάτων (U2U) που παρέχει το e-psychology.gr

    Επίσης, όσα άλλα θέματα με παρόμοιο ύφος και περιεχόμενο αναρτηθούν μελλοντικά στο φόρουμ, θα διαγραφούν και αυτά και μάλιστα χωρίς την σχετική ενημέρωση, όπως αυτή που γίνεται αυτή τη στιγμή, στο παρόν θέμα.


    Λυπάμαι για τη διαγραφή των μηνυμάτων. Στα 3 χρόνια λειτουργίας του e-psychology.gr προσπάθησα πολύ ώστε να μη διαγράφονται μηνύματα αλλά να ακούγονται όλες οι φωνές, ότι κι αν έχουν να πουν. Με την παρούσα διαγραφή, δεν επιθυμώ να φροντίσω μια αισθητική του φόρουμ ή μια "καλή" εικόνα της ιστοσελίδας και δική μου. Εάν ήθελα κάτι τέτοιο, θα διέγραφα πρώτιστα, μηνύματα που γράφτηκαν στο παρελθόν και καταφέρονται εναντίον μου, με απειλές και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς. Οι παλαιότεροι ενεδεχομένως θα θυμούνται μηνύματα που με κατηγορούν ότι ενδεχομένως δεν είμαι ψυχολόγος ή ότι δημιούργησα αυτή την ιστοσελίδα με πρόθεση "να βρω γκόμενες για να πηδήξω".

    Ο λόγος της διαγραφής, είναι μήπως και απορροφηθούν οι κραδασμοί των εντάσεων που τελευταία έχουν πυκνώσει στο φόρουμ. Επιπλέον, αισθάνομαι ότι είναι ένας τρόπος προστασίας μελών και επισκεπτών.
    Μέσα στο επόμενο χρονικό διάστημα και μέχρι τον Σεπτέμβρη, θα ανακοινωθούν κάποια ακόμη πράγματα που θα αφορούν μια ευρύτερη προσπάθεια προς την ομαλή λειτουργία της κοινότητας.

    Εύχομαι ειλικρινά να επιδείξουμε όλοι τον αναγκαίο αυτοσεβασμό ώστε να συνεχίσει να υπάρχει αυτή η κοινότητα με το ίδιο ύφος και για τον ίδιο στόχο για τον οποίο δημιουργήθηκε: να εμπνέει, να υποστηρίζει και να δίνει θετική ενέργεια σε όσους το έχουν ανάγκη.

    Οχι μόνο το εύχομαι, αλλά παρακαλώ θερμά όλους να φροντίσουν προς αυτή την κατεύθυνση.

    Ευχαριστώ,
    Νίκος Δοϊρανλής
    Ψυχολόγος - Υπεύθυνος του www.e-psychology.gr
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Dodoni θυμάμαι το συγκεκριμένο \"για γκόμενες\" όπως και για λογοκρισία που κατηγορήθηκες. Τελευταία ήμουν καυστικός απέναντί σου σε κάποιο ποστ σχετικά με το αν κρίνεται ή όχι αναγκαία η ύπαρξη κανόνων στο φόρουμ γιατί η αγανάκτησή μου από τη σημερινή εικόνα ήταν μεγάλη. Ελπίζω να βρει το φορουμ ξανά το ρυθμό που είχε παλιά.
    Φιλικά
    Alex30

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Νίκο

    Το γεγονός ότι το forum δεν έχει πλέον το ίδιο ενδιαφέρον είναι μια μεγάλη αλήθεια, ειδικά σε άτομα που δεν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα ψάχνοντας μια λύση εδώ μέσα, απλά μπαίνουν από ενδιαφέρον και μόνο για επικοινωνία και ανταλλαγή απόψεων πάνω σε θέματα που είναι βαθύτερα,ανθρώπινα και τους ενδιαφέρουν.

    Εγώ τουλάχιστον αλλά και άλλα άτομα έχουμε επισημάνει εδώ και καιρό την ανάγκη για \"διάλογο\" και όχι απραξία και επιλεκτική παρέμβαση και όποτε το θυμόμαστε και μετά \"αποφασίζω και διατάζω\" ώστε να δημιουργηθεί ένα πλαίσιο κοινώς αποδεκτό και να νοιώθουμε όλοι καλά.

    Αυτός που απείχε τελικά παρά τις δεσμεύσεις τόσο στις άμμεσες προσκλήσεις όσο και στις έμεσες ήσουν εσύ για τους δικούς σου λόγους που σέβομαι αλλά δεν αποδέχομαι...

    Τα ανθρώπινα θέματα και ειδικά τα βαθύτερα ανθρώπινα και ευαίσθητα θέλουν και ανθρώπινη και μάλλιστα βαθειά ανθρώπινη προσέγγιση και διαχείριση την οποία και σαν ειδκός και σαν άνθρωπος δεν αμφισβητώ ότι έχεις και γνωρίζεις...όμως η αίσθησή μου όσο καιρό μπαίνω στο forum είναι ότι είχε και έχει αφεθεί στη μοίρα του και μου θυμίζει καράβι χωρίς πυξίδα, χωρίς βεβαίως να αμφισβητώ τις ικανότητες του καπετάνιου...αλλά όταν ο καπετάνιος είναι απών από τη γέφυρα το καταλαβαίνει και το πλήρωμα και οι επιβάτες....
    Φιλικότατα

    Γιάννης

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    15
    Αξιότιμε κ.Δοϊρανλή,

    καταρχήν θέλω να σας συγχαρώ για την ενδιαφέρουσα σύλληψη-ιδέα η οποία σας οδήγησε και στην δημιουργία της ιστοσελίδας e-psychology.gr.Κάτι παρόμοιο προσωπικά τουλάχιστον δεν εντόπισα- ή δεν εντόπισα ακόμη, για να μην \"αδικώ\" πιθανόν και κάποιους άλλους που έχουν τις ίδιες ίσως ανησυχίες.

    Ο λόγος που σας γράφω, ενώ έχουν περάσει αρκετές μέρες από την εγγραφή μου στο συγκεκριμένο site είναι γιατί δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω το γνωστό σε όλους υποκεφάλαιο της κεντρικής δομής της ιστοσελίδας όπου συνήθως φέρει τον τίτλο \'Ποιοί είμαστε\'.

    Επιτρέψατέ μου παρ\' όλ\' αυτά να σας εφράσω την γνώμη μου για την όλη προσπάθεια, έστω και εκ των υστέρων.

    Η δομή του site από την κεντρική του σελίδα μέχρι τις τελευταίες υποδιαιρούμενες ενότητες είναι πραγματικά πολύ ελκυστική και αισθητικά κομψή.Για τον λόγο αυτό πιστεύω ότι έχετε κατά καιρούς φιλοξενήσει πολλούς \'επισκέπτες\'.Τα θέματα-κεντρικές ενότητες επίσης που ήδη υπάρχουν δείχνουν να ικανοποιούν σε μεγάλο βαθμό τις απαιτήσεις όχι μόνο των άμεσα αλλά και των έμμεσα ενδιαφερομένων.

    Και γενικότερα δηλαδή, πιστεύω πως βρίσκεσθε και κινήσθε στο κλίμα και το πνεύμα της σύγχρονης και εντόνως αναπτυσσόμενης στα τεχνολογικά μέσα εποχής μας.

    Ακόμη, η συμπεριφορά των μελών-κατ\' εμένα τουλάχιστον- δεν έχει κάτι το περίεργο ή το \'μεμπτό\' εφόσον αφορά ανθρώπους που τους απασχολεί κάτι(ο,τιδήποτε) και αυτό σχετίζεται άμεσα με την ίδια τους την υγεία.

    Η δική μου παρατήρηση-ένσταση αφορά στην λ ε ι τ ο υ ρ γ ί α -εξ ου και ο τίτλος στο θέμα που ο ίδιος εσείς δημιουργήσατε-της κοινότητας.Αρκετές φορές για παράδειγμα μου έλλειψε η περίφημη παρέμβαση, η διαχείριση και ο συντονισμός από την δική σας μεριά, μια και φέρεσθε ως ο ιδρυτής του site και δεν το αφήσατε έρμαιο στην τύχη του αποκρύπτοντας την ταυτότητά σας.Επειδή όμως πάντα από την θεωρία στην πράξη μεσολαβούν πολλά εύχομαι στην πορεία να βελτιωθεί η κατάσταση με την βοήθεια και την καλοπροαίρετη κριτική των μελών-χρηστών αυτού του site.

    Τέλος, και αφού θα συμφωνήσω και γω με τις νεώτερες αποφάσεις σας για τους κανονισμούς και τους όρους που σκεφτήκατε να θέσετε θα ήθελα επίσης να σας υπενθυμίσω(και σχετικά με αυτό συμφωνώ με τον erwtokrito) ότι χρειάζεται να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή στην ενότητα Γ ε ν ι κ ά , επειδή όπως φαίνεται συγκεντρώνει αυξημένο ενδιαφέρον.

    Πιθανόν αυτό να συμβαίνει γιατί τα όρια τελικά μεταξύ των Ανθρωπιστικών κυρίως Επιστημών είναι σαφώς δυσδιάκριτα,
    ούτως ώστε η Ψυχολογία να συγγενεύει με την Φιλοσοφία, την Θεολογία, την Κοινωνιολογία, την Βιολογία, την Ανθρωπολογία και με άλλες επιστήμες συναφούς ενδιαφέροντος και αντικειμένου.

    Σας ευχαριστώ για την \"φιλοξενία\"
    και σας εύχομαι καλή εξέλιξη στην πορεία

    Μια πρόταση:έχετε άραγε συναντηθεί όλοι και όλες ανεξαιρέτως, όσοι είστε μέλη της κοινότητας και στις \'αληθινές διαστάσεις\'της ζωής ή κάτι τέτοιο ενδεχομένως ξεφεύγει από την λογική της εν λόγω ιστοσελίδας;

  5. #5
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Αλεξ, Ερωτόκριτε, συγχωρέστε με που δεν απάντησα στις παρεμβάσεις σας. Φαίνεται ότι η μνήμη μου αδυνάτισε να συγκρατήσει το θέμα και έτσι αυτό, με το πέρασμα του χρόνου, καταχωνιάστηκε και χάθηκε.

    Atlantis,
    σε ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα παρέμβαση σου και για τις επισημάνσεις σου.

    Η σελίδα \"ποιοι είμαστε\" και οι \"όροι χρήσης\" θα τοποθετηθούν μέσα στον μήνα που διανύουμε (ελπίζω).

    Σχετικά με το τσατ: ήδη έχουν μπει 2 διαχειριστές, η Ολγα και η Κική τις οποίες και ευχαριστώ θερμά για την εθελοντική τους συνεισφορά.

    Σχετικά με το φόρουμ: υπάρχει μια σκέψη που ακόμη δεν είναι ώριμη, να γίνει η ιστοσελίδα συνδρομητική, με μια συμβολική συνδρομή των 20-30 ευρώ το χρόνο, έτσι ώστε
    1. να αποτραπούν να εγγραφούν ανήλικοι
    2. να αποτραπούν να εγγραφούν άνθρωποι που δεν έχουν άμεσο ή προσωπικό ενδιαφέρον με τα θέματα που πραγματεύεται το φόρουμ και μπαίνουν για να το εκμεταλευτούν, για άλλους λόγους.
    3. Να αποτραπούν τα διπλοπρόφιλα μέλη (δε πιστεύω δα, κάποιος να γράφεται και να ξαναγράφεται, αν πρόκειται να πληρώνει συνδρομή, έστω και συμβολική)
    4. Να είναι όλοι επώνυμοι, όχι μέσα στο φόρουμ, αλλά τουλάχιστον προς το e-psychology μιας και για την εγγραφή θα απαιτούνται προσωπικά στοιχεία τα οποία θα πρέπει να επαληθευτούν μέσω τηλεφωνήματος που θα γίνεται από το e-psychology προς το μέλος, έτσι ώστε να αποφευχθεί η ασυδοσία και η όποια ανάρμοστη συμεπριφορά που η ανωνυμία υποθάλπτει.


    Ολα αυτά είναι σκέψεις και μάλιστα πολύ πρώιμες με γνώμονα τη βελτίωση της ποιότητας επικοινωνίας. Βέβαια, δεν ξέρω αν οι έλληνες χρήστες του ιντερνετ είναι δεκτικοί απέναντι σε ένα συνδρομητικό σάιτ, μιας και η πραγματικότητα στο ελληνικό ιντερνετ, δεν ξέρω αν το επιτρέπει.


    Κλείνω προς τα παρόν με αυτές τις σκέψεις, θα επανέλθω αν και όταν χρειαστεί.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Αυτό με τη συνδρομή ... με προβλημάτισε. Νομίζω ότι χρειάζεται αρκετή σκέψη, πριν γίνει κάποια τέτοια ρύθμιση.

    Η όποια συνδρομή καθώς και τα στοιχεία του κάθε μέλους σίγουρα θα βοηθήσει στα σημεία που επισημαίνεις και θα αποτελέσει και , τρόπον τινά, μια δικλείδα ασφαλείας για τα σταθερά και μόνιμα μέλη του forum.

    Σήμερα δεν θα είχα οποιοδήποτε πρόβλημα ακόμα κι αν χρειαζόταν να περάσω από \"συνέντευξη\" και να μιλήσω κατά πρόσωπο σε κάποιον \"ειδικό\" για τα όποια προβλήματα έχω αντιμετωπίσει, όμως θυμάμαι όταν είχα \"πρωτοβρεί\" το συγκεκριμένο forum και νομίζω ότι κάτι τέτοιο μάλλον θα με αποθάρρυνε στο να συμμετάσχω...

    Η όποια επωνυμία (ακόμα κι αυτή η μη εμφανής στα υπόλοιπα μέλη) νομίζω ότι θα λειτουργήσει σα φόβητρο για εκείνους που έρχονται για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο χώρο. Μη ξεχνάμε ότι ακόμα πολλοί άνθρωποι \"ντρέπονται\" να παρουσιαστούν στο γραφείο κάποιου ψυχολόγου, πόσο μάλλον στο ιατρείο κάποιου ψυχιάτρου.

    Όταν πρωτοβρήκα το site είχα ήδη 6 μήνες σε \"παρακολούθηση\" από γιατρό. Ακόμα όμως δεν ήμουν ούτε τόσο εξοικειωμένη με την ιδέα, αλλά και \"ντρεπόμουν\" για τις όποιες \"άσχημες\" σκέψεις έκανα. Σκεφτείτε πως ντρεπόμουν να πάρω τηλέφωνο το γιατρό μου επειδή ήταν προχωρημένη η ώρα...

    Εκείνο το βράδυ, αν έπρεπε να δώσω οποιοδήποτε προσωπικό στοιχείο, το πιο πιθανό θα ήταν να το έβλεπα πολύ καχύποπτα κι ίσως κι εχθρικά... Αν σήμερα μπορώ να ευχαριστώ τα υπόλοιπα μέλη για την όποια ανταλλαγή απόψεων και βιωμάτων γενικότερα, ευγνωμοσύνη αισθάνομαι για το συγκεκριμένο βράδυ που απλά και μόνο η ύπαρξη του συγκεκριμένου χώρου με \"κράτησε\" μέχρι να ξημερώσει.

    Μάλλον είναι δίκοπο μαχαίρι και χρειάζεται καλή αξιολόγηση των υπέρ και των κατά της όποιας απόφασης.

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Πολύ σημαντικά τα όσα επισημαίνεις Αγγελική.

    Ευχαριστώ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Θα ειναι καταστροφη για το site το να γινει συνδρομητικο. Οι λογοι ειναι ευνοητοι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by dodoni
    1. να αποτραπούν να εγγραφούν ανήλικοι
    Γιατί αυτό και μάλιστα πρώτο;; Εγώ εδώ μέσα μπήκα ανήλικος σε μια πολύ κρίσιμη περίοδο της ζωής μου και γνώρισα ανθρώπους οι οποίοι κατέληξαν να είναι ιδιαίτερα σημαντικοί για τη ζωή μου και με βοήθησαν να γίνω αλλά και να μείνω καλά, ανθρώπους που δεν θα είχα γνωρίσει αν υποθετικά είχα αποτραπεί λόγω ενός συνρομητικού φόρουμ που στο κάτω κάτω δεν θα είχα ιδέα για το τι συνέβαινε σε αυτό.

  10. #10
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by raphsssodos
    Γιατί αυτό και μάλιστα πρώτο;; Εγώ εδώ μέσα μπήκα ανήλικος σε μια πολύ κρίσιμη περίοδο της ζωής μου και γνώρισα ανθρώπους οι οποίοι κατέληξαν να είναι ιδιαίτερα σημαντικοί για τη ζωή μου και με βοήθησαν να γίνω αλλά και να μείνω καλά, ανθρώπους που δεν θα είχα γνωρίσει αν υποθετικά είχα αποτραπεί λόγω ενός συνρομητικού φόρουμ που στο κάτω κάτω δεν θα είχα ιδέα για το τι συνέβαινε σε αυτό.
    Raphssodos,
    το ότι αναφέρθηκε πρώτο, είναι τυχαίο.
    Από κει και πέρα, αυτό μπορεί να είναι περιοριστικό για τους έφηβους που θέλουν να εγγραφούν, όμως το θέμα με τους ανήλικους είναι ιδιαίτερα περίπλοκο.
    1. είναι διαφορετική η αντιμετώπιση που πρέπει να έχουν στο φόρουμ και όταν δεν γίνεται αντιληπτή η ηλικία, τότε αυτό δεν είναι εφικτό.
    2. Οποτε ένας ανήλικος ανακοινώνει στο φόρουμ σκέψεις αυτοκτονίας, σκέψεις θανάτου και μερικά ακόμη πράγματα, πρέπει Υποχρεωτικά από τη μεριά του e-psychology να ακολουθηθεί πολύ συγκεκριμένη διαδικασία που περιλαμβάνει ενημέρωση των γονιών-κηδεμόνων, ενημέρωση αστυνομίας κτλ

    Raphssodos,
    καταλαβαίνω τι λες και μακάρι να βρεθεί άλλη καλύτερη λύση, όμως πραγματικά χρειάζεται το e-psychology να κινείται στα πλαίσια της νομιμότητας αλλά και οι ανήλικοι να προστατευτούν από τη συμμετοχή τους σε ένα φόρουμ ενηλίκων, με ότι αυτό συνεπάγεται.

    Είμαι ανοικτός να ακούσω ιδέες, προτάσεις τέτοιες που να επιτρέπουν τόσο την ομαλή λειτουργία του φόρουμ όσο και τη διασφάληση του e-psychology.
    Η ανωνυμία, διασφαλίζει απόλυτα τον χρήστη, ενδέχεται όμως σε κάποια περίτπωση να εκθέσει ανεπανόρθωτα το e-psychology και κατ επέκταση εμένα. Η κοινότητα δημιουργήθηκε για προσφέρει υποστήριξη, όχι όμως εις βάρος του/των δημιουργών.
    Όταν μιλάω για βάρος, θέλω να είναι σαφές ότι δεν αναφέρομαι σε οικονομικό βάρος αλλά σε νομικό.

    Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by dodoni
    1. είναι διαφορετική η αντιμετώπιση που πρέπει να έχουν στο φόρουμ και όταν δεν γίνεται αντιληπτή η ηλικία, τότε αυτό δεν είναι εφικτό.
    Να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση να το καταλάβω από τη στιγμή που ανακοινώνεται η ηλικία. Όταν αυτή αποκρύπτεται και συμβεί το οτιδήποτε εσύ τότε τι μπορείς να κάνεις και ποιος μπορεί να σε εμπλέξει και να σε κατηγορήσει για το οτιδήποτε;

    Originally posted by dodoni
    2. Οποτε ένας ανήλικος ανακοινώνει στο φόρουμ σκέψεις αυτοκτονίας, σκέψεις θανάτου και μερικά ακόμη πράγματα, πρέπει Υποχρεωτικά από τη μεριά του e-psychology να ακολουθηθεί πολύ συγκεκριμένη διαδικασία που περιλαμβάνει ενημέρωση των γονιών-κηδεμόνων, ενημέρωση αστυνομίας κτλ.
    Δεν αντιλέγω αλλά όπως λες κι εσύ όταν ανακοινώνεται η ηλικία. Όταν δεν ανακοινώνεται πως θα ακολουθηθεί μια τέτοια διαδικασία;
    Στο κάτω κάτω έχει όμως παρατηρηθεί κάτι τέτοιο εδώ μέσα;
    Προς τι η ξαφνική διάθεση πρόληψης; Εννοώ δεν συνέβη κάτι συγκεκριμένο, ή συνέβη;

    Originally posted by dodoni
    Raphssodos,
    καταλαβαίνω τι λες και μακάρι να βρεθεί άλλη καλύτερη λύση, όμως πραγματικά χρειάζεται το e-psychology να κινείται στα πλαίσια της νομιμότητας αλλά και οι ανήλικοι να προστατευτούν από τη συμμετοχή τους σε ένα φόρουμ ενηλίκων, με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Να προστατευθούν μάλιστα αλλά οι ανήλικοι που παρουσιάζονται ως ανήλικοι, όχι οι ανήλικοι που παριστάνουν τους ενηλίκους.

    Originally posted by dodoni
    Είμαι ανοικτός να ακούσω ιδέες, προτάσεις τέτοιες που να επιτρέπουν τόσο την ομαλή λειτουργία του φόρουμ όσο και τη διασφάληση του e-psychology.
    Αν ποτέ γίνει συνδρομητικό το παρόν φόρουμ τότε νομίζω πως πριν την υποχρεωτική συνδρομή θα πρέπει να υπάρχει μια περίοδος γνωριμίας.

    Originally posted by dodoni
    Η ανωνυμία, διασφαλίζει απόλυτα τον χρήστη, ενδέχεται όμως σε κάποια περίτπωση να εκθέσει ανεπανόρθωτα το e-psychology και κατ επέκταση εμένα. Η κοινότητα δημιουργήθηκε για προσφέρει υποστήριξη, όχι όμως εις βάρος του/των δημιουργών.
    Έχω την εντύπωση πως ακριβώς εξ αιτίας αυτής της περιβόητης ανωνυμίας πολλοί εγγράφονται και συμμετέχουν εκθέτοντας μία κατάσταση την οποία δεν θέλουν να την εκφράσουν επώνυμα/στους δικούς τους ανθρώπους.

    Τέλος, δεν νομίζω πως άνθρωποι που έχουν φτάσει σε αδιέξοδο θα εγγράφονταν σε ένα συνδρομητικό φόρουμ μόνο και μόνο για να ζητήσουν βοήθεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν συμφωνω γιατι α)θα ηθελα να κρατησω την ανωνυμια μου και β) πιστευω οτι η κινηση του forum θα πεσει κατακορυφα...θα ειμαστε εμεις και εμεις...καποιος που αντιμετωπιζει ενα προβλημα δεν προκειται να μπει στην διαδικασια να φανερωσει την ταυτοτητα του και να γραφτει σε ενα συνδρομητικο forum..θα το αγνοησει και θα ψαξει για αλλου,το ιδιο θα εκανα και εγω το πρωτο καιρο πριν μου γινει συνηθεια να το παρακολουθω.
    Επιπλεον θα ειναι ολοι πιο \"κουμπωμενοι\" κατι που δεν θα ηθελα να το δω.Μπορει καποιοι να ξεφευγουν και να προκαλουν την ομαλη λειτουργια του forum αλλα αυτοι ειναι εξαιρεσεις, προτιμω την ελευθερια ας φερνει και λιγη ασυδοσια.
    Φυσικα οι επαγγελματιες του χωρου δεν θα εχουν προβλημα να γραφτουν συνδρομητες αλλα πιστευω οτι αυτο που κανει αυτο το site ειναι οι ανθρωποι που αντιμετωπιζουν ψυχολογικα προβληματα.
    Ευχαριστω για την υπαρξη αυτου του site και ολους οσους εχουν δουλεψει για να γινει αυτο που ειναι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Νομιζω πως ο dodoni εχει δικιο σε αυτα που λεει γιατι πρεπει να ειναι καλυμενος νομικα-προσφερει κατι δωρεαν μην βρει και τον μπελα του-απο την αλλη ομως σιγουρα η συνδρομη και η δηλωση των στοιχειων οσων συμμετεχουν και κυριως αυτων που θελουν να μετεχουν για πρωτη φορα θα λειτουργησει αποτρεπτικα.
    Το λεω αυτο κρινοντας απο τον εαυτο μου αν επρεπε να δηλωσω τα στοιχεια μου σε ενα σαϊτ που το επισκεπτομαι για πρωτη φορα και δεν ξερω τι θα \"συναντησω\"τοτε δεν θα μετειχα.

    Ισως ομως να πρεπει να συμβαινει σε αυτους που μπαινουν στο σαϊτ και δηλωνουν ψυχολογοι,τον τροπο που μπορει να γινει αυτο δεν τον ξερω,απλα ειναι μια ιδεα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Σχετικά με τη συνδρομή θα με κάνει από μέλος του site να αισθάνομαι πελάτης. Αυτός ο ρόλος δε μου αρέσεις. Σχετικά με τους ανήλικους ότι ορίζει ρητά ο νόμος πρέπει να εφαρμοστεί. Το θέμα της επωνυμίας είναι που με έκανε να γραφτό στο φόρουμ καθώς δεν απαιτούνταν να δώσω τα πραγματικά μου στοιχεία. Όταν όμως τα δώσω ποιος με καλύπτει ότι κάποιο «κενό ασφαλείας» δε θα με εκθέσει σε όποιον μπει στο site και πάρει τα προσωπικά δεδομένα των μελών; (διεύθυνση, τηλέφωνο, όνομα, επίθετο κ.α.). Θα μου πείτε σε όλα τα sites υπάρχουν κενά ασφαλείας. Σε ένα site που έχει να κάνει με την υγεία μου, που για να μάθει κάποιος το τι έχω, μόνο με εισαγγελική εντολή μπορεί να το κάνει αν δεν το επιθυμώ, ε αυτό το υπερευαίσθητο προσωπικό μου δεδομένο δε θα το δώσω σε κανέναν ακόμα και αν με πλήρωναν, αντί να πληρώσω για να γραφτώ. Σχετικά με το ποιοι είναι «άσχετοι» με το θέμα του φόρουμ, αυτό φαίνεται από τη συμπεριφορά τους και τα όσα γράφουν. Η λύση απλή. Διαγραφή από το διαχειριστή. Δεν είναι λύση η πληρωμή. Κάτι άλλο όμως που με έχει ενοχλήσει. Πόσα sites υπάρχουν που σου επιτρέπουν ελεύθερα να εγγραφείς αλλά σου απαγορεύουν να διαγραφείς από αυτά!!!;;; Μιλάμε για ελευθερία, όταν δεν επιτρέπεις σε κάποιον να διαγραφεί από ένα site όποτε αυτός το κρίνει ότι πρέπει ή ότι θέλει να το κάνει; Γιατί δεν υπάρχει προειδοποίηση κατά την εγγραφή ότι ο λογαριασμός από μόνος του θα σβηστεί και όχι όποτε το θελήσει το υποψήφιο μέλος; Και πότε θα σβηστεί; Σε ένα μήνα; Σε ένα χρόνο; Σε έναν αιώνα; Τι είδους πολιτική είναι αυτή από την πλευρά των δημιουργών του site; Ποιος ο λόγος της διατήρησης ανενεργών λογαριασμών;

    Alex30

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    8
    Μπήκα στο σάιτ εντελώς τυχαία ψάχνωντας για πληροφορίες που σχετίζονται με τη ψυχολογία,ιστορικά γεγονότα,δίαφορες ενημερωσείς γύρω απο το κόσμο αυτής της ίδιαίτερης επιστήμης,ψάχνωντας αποσπάσματα διίαφορων σπουδαίων ψυχολόγων-φιλόσοφων και άλλες πολλές ενδιαφέρων απόψεις και εκτιμίσεις που απασχολούν την ¨¨συγχρον稨 ψυχολογία.

    Δεν ήταν όπως ακριβώς το φαντάστηκα,είδα όμως άμμεση επικοινωνία και ψυχολογική στήριξη σε ανθρώπους που ζήτησαν συμβούλες σε δύσκολες στιγμέσ τησ ζωής τους και που δε πρόκειται να εκμυστηρευτούν σε ανθρώπους που ανήκουν στο κοινωνικό τους περιβάλλον.θα συνεχίσουν αυτοί οι ανθρώποι να ζητούν συμβουλές απο το e-psychology?θεωρώ οτι υπάρχουν πολλοί που διστάζουν να πουν μια εμπειρία τουσ έστω και αν αυτή τη στιγμή το σάιτ είναι 100% ανώνυμο.

    Όταν καάποιοσ άνθρωπος με τάσεισ αυτοκτόνιας ζητήσει βοήθεια απο το e-psychology ειναι προσ τιμην του σάιτ που καταφεύγει να βρει εδώ μια λύση, ενήλικος ή όχι,χωρίσ να χρείαζεται να ψαχνει σε σελίδες που δεξιά και αριστερά θα πετάγονταί παραθυράκια ελεύθερου και ΔΩΡΕʼΝ πορνό.

    Θα ήθελα αυτό το σάιτ να λειτουργήσει με το κάλυτερο δυνατό τρόπο ή να συνεχίσει να υπάρχει όπως έχει,το e-psychology μπορεί να έχει ιδρυτή αλλα ανήκει σε οποιόν εχει πραγματική ανάγκη για συμπαράσταση και ενημέρωση.

    Εύχομαι αυτα που θα αλλαξουν να καλυτερέψουν τη σελίδα και να διαδωθεί σε ανθρωπους με τις ανάγκες που ανέφερα πιο πάνω.Αυτή είναι η γνώμη ενός ανθρώπου που τα βλέπει απ\'έξω τα πράγματα..............

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •