Σεξουαλική κακοποίηση ως παιδί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    3

    Σεξουαλική κακοποίηση ως παιδί

    Καλησπέρα σε όλους!!
    Είμαι 25 χρονών και ως παιδί αλλά και ως έφηβη ήμουν πάρα πολύ κλειστή και ντροπαλή, δυσκολεύομουν να ανοιχτώ σε ανθρώπους και ειδικά του αντίθετου φύλου. Δεν μπορούσα ούτε να κάνω μια απλή συζήτηση χωρίς να κοκκινίσω και να νιώσω άσχημα. Ακόμα και σήμερα είμαι πολύ αντικοινωνική αν και πλέον μπορώ να κάνω μια απλή κουβέντα αλλά σίγουρα όχι στα επίπεδα του "νορμάλ" ανθρώπου και επιπλέον ξέρω ότι βγάζω μια επιθετικότητα που έχω προσπαθήσει να ελέγξω χωρίς όμως επιτυχία.
    Σε όλη την διάρκεια της παιδικής μου ηλικίας μέναμε σε ένα σπίτι και είχαμε έναν ηλικιωμένο γείτονα ο οποίος είχε κερδίσει την εμπιστοσύνη των γονιών μου και είχε γίνει και φίλος μας. Τον καλούσαμε σε γιορτές και για φαγητό, τον είχαμε φιλοξενήσει σπίτι μας για πολλές μέρες επειδή ήταν άρρωστος και δεν είχε οικογένεια,μας έκανε δώρα,μου έδινε λεφτά κλπ. Πρόσφατα οι γονείς μου μου είπαν ότι κατά δήλωση του ήταν ασεξουαλικός και δεν ένιωθε τίποτα απολυτως με άντρα ή γυναίκα. Εγώ ξέρω ότι αυτό είναι ψέμα επειδή σπίτι του είχα δει διάφορα περιοδικά με γυμνές κλπ.
    Γύρω στα 15 μου ο γείτονας πέθανε, και αρκετά αργότερα άρχισα να έχω διάφορες εικόνες στο μυαλό μου από τα παιδικά μου χρόνια όπου ο γείτονας με πήγαινε στο δωμάτιο του και με χάιδευε πάνω από το εσώρουχο στα γεννητικά μου όργανα. Δεν ήξερα τότε αν αυτό ήταν λάθος ή σωστο (ήταν γύρω στα 6 μου και τότε το σταμάτησε ή απλώς δεν έχω πιο πρόσφατες αναμνήσεις), καθώς οι γονείς μου πάντα ντρέπονταν κακώς να με ενημερώσουν γι αυτά τα θέματα. Από την μια θυμώνω πολύ με τους γονείς μου που έδειξαν τέτοια εμπιστοσύνη σε έναν ξένο άνθρωπο, από την άλλη με τον εαυτό μου που δεν το είπα τότε.
    Επίσης να πω ότι κάποτε είχα διαβάσει ότι ο Φρόυντ είχε ανασύρει από πολλούς ανθρώπους παρόμοιες αναμνήσεις από τα παιδικά τους χρόνια που έμεναν χρόνια θαμένες αλλά στην συνέχεια διαπίστωσε ότι πολλοί από αυτούς ψεύδονταν για αυτές αλλά ΟΧΙ ηθελημένα. Αυτό με έκανε τότε να σκέφτομαι μήπως δεν είναι αληθινές αναμνήσεις ή μήπως παιχνίδια του μυαλού μου για να βρω έναν τρόπο να δικαιολογήσω τον χαρακτήρα μου.. Εμένα βέβαια δεν ήρθαν μετά από κάποια μορφή ψυχοθεραπείας αλλά αυθόρμητα μετά τον θάνατο του και έχω ξεκάθαρες εικόνες για ό,τι συνέβη.
    Επομένως οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής. Υπάρχει περίπτωση να είναι ψεύτικες αναμνήσεις? Έχετε ξανακούσει κάτι παρόμοιο? Αν ναι για ποιον λόγο το μυαλό μου θα μπορούσε να δημιουργήσει κάτι τέτοιο?
    Και εάν όντως όλα αυτά συνέβησαν υπάρχει περίπτωση να ευθύνονται για τα προβλήματα που αντιμετωπίζω με τις κοινωνικές επαφές?
    Σας ευχαριστώ πολύ που διαβάσατε το μεγάλο μου μήνυμα και να κλείσω λέγοντας στους γονείς να ενημερώνουν τα παιδιά τους όσο πιο μικρά μπορούν, να είναι ενήμεροι για τα σημάδια σεξουαλικής κακοποίησης σε παιδιά και να προσπαθούν να τα αναγνωρίσουν και τέλος εμπιστοσύνη σε κανέναν! ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Καλησπέρα και καλώς ήλθες.
    Έχεις άλλες εικόνες από το συγκεκριμένο περιστατικό ή περιστατικά?
    Θυμάσαι δλδ το δωμάτιο του γέρου, π.χ. τα χρώματα, τις κουρτίνες, τα έπιπλα και τα λοιπά ή θυμάσαι μόνο αυτό καθεαυτό το γεγονός όπου ασελγεί πάνω σου??
    Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι αυτά έγιναν και ένα ενδεικτικό στοιχείο είναι τα πορνοπεριοδικά που είχε ο γέρος στο σπίτι του.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    19
    καλησπερα,

    Πολυ πιθανον να εγιναν οσα ειπες...ειναι αρκετα συγκεκριμενη η αναμνηση και ενδεικτικη κακοποιησης...
    Οπως και να χει καλο θα ταν να μην σου γινει εμμονη και σου δημιουργησει προβλημα μετα...γιατι θα ναι κριμα...
    οσο το σκεφτεσαι τοσο χειροτερο θα ναι....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
    Βασίλη θυμάμαι την διαρρύθμιση αλλά όχι λεπτομέρειες. Επίσης θυμάμαι ότι το δωμάτιο του είχε μια μυρωδιά μούχλας και κλεισούρας. Θυμάμαι ότι υπήρχαν αρκετά περιστατικά αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω αριθμό ή διάρκεια. Οπως προανέφερα δεν είχα αίσθηση αν αυτό που συνέβαινε ήταν λάθος ή σωστό αλλά έπαιρνα σεξουαλική ικανοποίηση κάτι που με κάνει να ντρέπομαι ενώ ξέρω ότι δεν ήταν δικό μου φταίξιμο και πως δεν θα έπρεπε να νιώθω έτσι. Για όλα αυτά έχω μιλήσει μόνο σε έναν πρώην μου που θεώρησε σωστό να κάνει χαβαλέ με το θέμα.
    Naruda δεν πρόκειται να το αφήσω να με επηρεάσει και το όλο θέμα του αντικοινωνικού μου χαρακτήρα το αντιμετωπίζω χρόνια τώρα και μπορώ να πω ότι έχω κάνει τεράστια βήματα.
    Για να πω την αλήθεια πιο πολύ με τρομάζει το γεγονός όλα αυτά να είναι στο μυαλό μου γιατί κατά τα άλλα είναι ένα γεγονός που σκέφτομαι πολύ σπάνια και τουλάχιστον συνειδητά δεν επηρέαζει την τώρα ζωή μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εχω βιβλιο φροιντ. ηταν πολυ προοδευτικος για την εποχη του οσο αφορα το ασεινηδιτο ομως ειχε μια ταση να προσκομει τα παντα στο σεξουαλικο και το οιδιποδοιο. ασε που χρησιμοποιουσε και συνηστουσε την κοκα.

    τεσπα, απο την ωρα εκεινη πως ενιωσες?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by LuciFer View Post
    εχω βιβλιο φροιντ. ηταν πολυ προοδευτικος για την εποχη του οσο αφορα το ασεινηδιτο ομως ειχε μια ταση να προσκομει τα παντα στο σεξουαλικο και το οιδιποδοιο. ασε που χρησιμοποιουσε και συνηστουσε την κοκα.

    τεσπα, απο την ωρα εκεινη πως ενιωσες?
    Α έτσι εξηγείται...
    Ρε τον Σίγκμουντ.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Παιδια εγω παραλιγω να κακοποιηθω στα 15 μου απο εναν 13χρονο πιανεται αυτο?
    Βεβαια ηταν πιο μεγαλοσωμος και δυνατος και με τρομαξε παρα πολυ και εκλεγα για μηνες.
    Ειχα παει σε ενα αμπελακι να μαζεψω λουλουδια και αυτος παραμονευε πισω απο εναν βραχο και μου ορμηξε,μου σκισε τα ρουχα αλλα τον καταφερα και τον εδιωξα απο πανω μου.
    Μετα πηγαμε παρεα στο χωριο βριζοντας ο ενας τον αλλον ελεος τι γινεται στον κοσμο!
    Ολα τα περιεργα σε μενα σιμβενουν....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Παστελι View Post
    Παιδια εγω παραλιγω να κακοποιηθω στα 15 μου απο εναν 13χρονο πιανεται αυτο?
    Βεβαια ηταν πιο μεγαλοσωμος και δυνατος και με τρομαξε παρα πολυ και εκλεγα για μηνες.
    Ειχα παει σε ενα αμπελακι να μαζεψω λουλουδια και αυτος παραμονευε πισω απο εναν βραχο και μου ορμηξε,μου σκισε τα ρουχα αλλα τον καταφερα και τον εδιωξα απο πανω μου.
    Μετα πηγαμε παρεα στο χωριο βριζοντας ο ενας τον αλλον ελεος τι γινεται στον κοσμο!
    Ολα τα περιεργα σε μενα σιμβενουν....
    Tελικά μάζεψες λουλούδια?
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Μαζεψα παπαρουνες μοβ αλλα απο τον χαμο που εγινε καταντησανε σαν να πηγαν στον πολεμο της κορεας.ελεος δεν νομιζω να υπαρχει αλη γυναικα σαν εμενα.ολα τα περιεργα σε μενα.ελεος και τρεις ελεος!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Παστελι View Post
    Παιδια εγω παραλιγω να κακοποιηθω στα 15 μου απο εναν 13χρονο πιανεται αυτο?
    Βεβαια ηταν πιο μεγαλοσωμος και δυνατος και με τρομαξε παρα πολυ και εκλεγα για μηνες.
    Ειχα παει σε ενα αμπελακι να μαζεψω λουλουδια και αυτος παραμονευε πισω απο εναν βραχο και μου ορμηξε,μου σκισε τα ρουχα αλλα τον καταφερα και τον εδιωξα απο πανω μου.
    Μετα πηγαμε παρεα στο χωριο βριζοντας ο ενας τον αλλον ελεος τι γινεται στον κοσμο!
    Ολα τα περιεργα σε μενα σιμβενουν....
    λολλ ρε συ μαλλον ο 13χρονος ειχε απιστευτες ορμες εκεινη τη στιγμη ησουν εσυ (κ εισαι) ομορφη κοπελα κ δεν αντεξε...
    το περιεργο οτι μετα απ αυτο το γεγονος επιστρεψατε παρεα..

    παντως μεταξυ συνομιλικων στην εφηβεια γινονται πολλα παρομοια....στα 15 μου στο τσακ την γλιτωσα απο εναν συνομηλικο μου...στο κολυμβητηριο ημασταν στην ιδια ομαδα κ αυτος με γουσταρε τρελα αλλα εγω δεν πολυεδινα σημασια γιατι ειχα σχεση κ ηταν κ λιγο κακασχημος κ μια μερα μετα την προπονηση αφου εχω κανει ντους κ κατευθυνομαι στα αποδυτηρια ορμαει κατα πανω μου (δεν ξερω πως χωθηκε στα γυναικεια αποδυτηρια) με τραβαειμε δυναμη κ με χωνει στο ατομικο αποδυτηριο κ μου βγαζει το μαγιο κ με "πιανει" εγω αρχισα να τσιριζω ευτυχως μαζευτηκαν οι αλλες κοπελες κ τον διωξανε...το βραδυ μετα απ αυτο το περασα στο νοσοκομειο με υπερταση κ υπογλωσσια...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    λολλ ρε συ μαλλον ο 13χρονος ειχε απιστευτες ορμες εκεινη τη στιγμη ησουν εσυ (κ εισαι) ομορφη κοπελα κ δεν αντεξε...
    το περιεργο οτι μετα απ αυτο το γεγονος επιστρεψατε παρεα..

    παντως μεταξυ συνομιλικων στην εφηβεια γινονται πολλα παρομοια....στα 15 μου στο τσακ την γλιτωσα απο εναν συνομηλικο μου...στο κολυμβητηριο ημασταν στην ιδια ομαδα κ αυτος με γουσταρε τρελα αλλα εγω δεν πολυεδινα σημασια γιατι ειχα σχεση κ ηταν κ λιγο κακασχημος κ μια μερα μετα την προπονηση αφου εχω κανει ντους κ κατευθυνομαι στα αποδυτηρια ορμαει κατα πανω μου (δεν ξερω πως χωθηκε στα γυναικεια αποδυτηρια) με τραβαειμε δυναμη κ με χωνει στο ατομικο αποδυτηριο κ μου βγαζει το μαγιο κ με "πιανει" εγω αρχισα να τσιριζω ευτυχως μαζευτηκαν οι αλλες κοπελες κ τον διωξανε...το βραδυ μετα απ αυτο το περασα στο νοσοκομειο με υπερταση κ υπογλωσσια...

    Aυτο ουτε εγω το καταλαβα.χαχαχχαχααχ.Καλα ο πατερας μου τοτε ειχε φρκαρει και τν πηρε κινηγι με την καραμπινα και του ριξε 2 που του περασαν ξυστες.
    Τι ειναι το υπογλωσσια?:P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Παστελι View Post
    Aυτο ουτε εγω το καταλαβα.χαχαχχαχααχ.Καλα ο πατερας μου τοτε ειχε φρκαρει και τν πηρε κινηγι με την καραμπινα και του ριξε 2 που του περασαν ξυστες.
    Τι ειναι το υπογλωσσια?:P
    Λολλλ καλα τον εκανε αλλα ενταξει τουλαχιστον τον περασαν ξυστα κ δεν τον καρφωσαν...
    Υπογλωσσια ρε συ ειναι κατι χαπια ηρεμιστικα-αγχολυτικα που στα δινουν συνηθως οταν πας στο νοσοκομειο για να ηρεμησεις λεγονται ετσι γιατι δεν τα καταπινεις αλλα το βαζεις κατω απ τη γλωσα κ περιμενεις να λιωσει...:P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Δλδ τα γλυφεις σαν το σιμεκο ενα πραμα ε?λολολολ.Δεν πηγατε παρεα με αυτον στο νοσοκομειο?χαχχαχα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Οχι ρε συ δεν τα γλυφεις, δεν ειναι οπως οι καραμελες, αυτο το βαζεις κατω απο τη γλωσσα κ δεν το κουνας, περιμενεις να λιωσει..(Δεν ετυχε ποτε να παρεις λολ??)
    Το σιμεκο τι ειναι???
    Οχι δεν πηγαμε παρεα, αλλα κανονικα επρεπε να παει κι αυτος (με σπασμενη την κεφαλα του)..:P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    αχαχαχαχααχαχααχα ααχ πολυ γελασα ελεος.δεν εχω παρει οχι προς το παρον :P

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 79
    Last Post: 08-05-2012, 23:32
  2. σεξουαλικη κακοποιηση
    By mr.blond in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 05-10-2010, 16:28
  3. Replies: 6
    Last Post: 02-09-2010, 14:46
  4. Σεξουαλική κακοποίηση
    By Lenaki in forum Κακοποίηση
    Replies: 12
    Last Post: 02-12-2009, 20:08
  5. Replies: 7
    Last Post: 11-09-2005, 15:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •