ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719

    ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ???

    Έβλεπα πρόσφατα ένα άρθρο σχετικά με τον καθηγητή νευροχειρουργικής του πανεπιστημίου Αθηνών - Δαμιανού Σακά , ο οποίος διευθύνει την αντίστοιχη κλινική στο νοσοκομείο Ευαγγελισμός, σχετικά με τις επιτυχίες του χρησιμοποιώντας τη λεγόμενη μέθοδο << Ηλεκτρικής Διέγερσης του εγκεφάλου>> σε πάνω από 50 ασθενής με Πάρκινσον .
    Αναφέρει δε ότι σε όλο τον κόσμο διερευνούνται οι λόγοι που οδηγούν κάθε φορά σε επιτυχία με αυτή τη μέθοδο μιας και δεν πετυχαίνει σε όλους. Μόλις λυθεί ο γρίφος όπως χαρακτηριστικά αναφέρει θα μπορέσει να έχει εφαρμογή η μέθοδος και σε περιπτώσεις βαριάς κατάθλιψης, σχιζοφρένειας, πολλαπλών άλλων ψυχικών διαταραχών, δυστονίας και δύσκολων κινητικών παθήσεων.

    Στον 7ο όροφο του Ευαγγελισμού όπου έχει το γραφείο του ο εν λόγο καθηγητής, έπειτα δε από τα πρόσφατα 2 πετυχημένα περιστατικά που είχε εδώ στην Ελλάδα ( Μαρία Τσεκούρα και Κώστας Γαρδέλης) γίνεται λένε πανικός και ομίχλη από τηλεφωνήματα και ραντεβού!!

    Γνωρίζετε πηγές που αναφέρονται στο θέμα αυτό? Εγώ μιας και εντυπωσιάστηκα από όσα διάβασα σίγουρα θα το ψάξω….περιμένω τις δικές σας πληροφορίες….

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μιλας μαλλον για τη Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation ε?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Νικόλα μου ειλικρινά δεν γνωρίζω την αγγλική απόδοση της μεθόδου...Αυτή είναι? Πάντως έχω αρχίσει να ψάχνω πηγές επί του θέματος , μιας και έχει κεντρίσει σημαντικά το ενδιαφέρον.
    Το ομολογώ!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •