Φοβάμαι πολύ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66

    Φοβάμαι πολύ..

    Γειά σας και πάλι..
    αυτό γράφτηκε πάνω σε δύσκολη ώρα..
    ίσως το γράψιμο εδώ ίσως με βοηθήσει για λίγο αυτη τη στιγμή.
    Απο αύριο ξεκινάω seroxat..
    3 μέρες τώρα έχει πάει το άγχος στο τέρμα.. Το χαναξ με έπιανε με 0,25mg άνετα και μια χαρά.. Τώρα ούτε των 0,5 δεν με βοηθάει..
    Ο γιατρός μου είπε 3 την μέρα των 0,25... αλλά τα βράδυα δεν γίνεται.. Νιώθω πως τρελένομαι..
    Ελπίδα μου είναι το σεροξατ αλλά θα αργήσει γαμώτο να δράσει και εγώ αυτό το διάστημα τι θα κάνω..Πως γίνετε τόσο απότομη πτώση
    Ίσως φταίει που αυτές τις μέρες αγχώθηκα πολύ με φάρμακα και με γιατρούς και με οδοντιατρους.. αλλά δεν μπορώ να το ελένξω.. Φοβάμαι..
    Φοβάμαι να πάρω πολύ παραπάνω xanax.. Σκέφτομαι για το lexotanic μπας και με βοηθήσει καλύτερα.. Δε ξέρω..
    Last edited by Antouan89; 09-04-2011 at 12:27.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Πριν λίγες μέρες το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν μόνο το βράδυ..
    Το πρωί πάντα ξύπναγα νορμάλ..
    Τώρα 3 μερες είμαι all the time αγχωμένος..Ξύπνησα τώρα πάλι με άγχος..σχεδόν τρέμω..
    αν συνεχίσει έτσι σκέφτομαι ότι θα χτυπιέμαι στο πάτωμα σε 4 μέρες..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    νομιζω(δεν ειμαι σιγουρη),οτι εχει να κανει με το διαστημα που θελει ο οργανισμος σου να συνηθισει το φαρμακο..
    Υπομονη μαι φρεντ..ρωτα τον γιατρο σου και κανε κατι για να ξεχνιεσαι..
    καλημερα!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Καλημέρα! Ευχαριστω φωτεινή για την απάντηση σου
    Καλημέρα σε όλους!
    Ξέρω τι λες.. απλά σήμερα είναι η πρώτη μέρα που το πήρα ενώ η έντονη κατάσταση είναι εδώ και 3 μέρες..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Εδω και ποσες μερες "προετοιμαζεις" τον καημενο τον Αντωνη για το οτι θα παρει σεροταξ ή δεν τον πιανει το χαναξ?
    Εννοω οτι το αγχος ειναι ατιμο..αν σκεφτεσαι συνεχεια "θα παρω σεροταξ εχω αγχος",ειναι σαν να σου το προκαλεις ο ιδιος..
    Με τι ασχολεισαι τι θα κανεις σημερα?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Έτσι είναι.. Πολλές μέρες σκαλίζω τον εαυτό μου με αυτά τα θέματα..
    Ένας κύκλος είναι όλα αυτά..
    Μα πως όμως να μην το σκέφτομαι..?
    Δεν ξέρω τι θα κάνω σήμερα.. νομίζω πως με χειροτερεύουν αυτά επειδή για αυτόν τον λόγο..
    επειδή δεν κάνω τίποτα αυτή την εποχή..
    είμαι σπίτι κλεισμένος όλη μέρα..
    αλλά δεν θέλω να κάνω..δεν έχω όρεξη..
    Θα ήθελα πολύ να έβγανα έξω και να άρχισα να τρέχω..ή να κάνω κάποιες δουλειές στο οικόπεδο.. (πχ να κόψω χόρτα που έχουν μεγαλώσει :P) αλλά δεν..
    Ψάχνω για δουλειά αλλά δύσκολα τα πράγματα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ξερεις καταλαβαινω πως ειναι να μην εχεις ορεξη,μου συμβαινει κι εμενα πολυ συχνα..
    Σε κατι τετοιες φασεις μην πιεζεις τον εαυτο σου να κανει "χοντρες" δουλειες..ειναι χειροτερα.Σκεψου σημερα να "δουλεψεις" με φραπε και μουσικη στο οικοπεδο να λιαζεσαι (ο ηλιος ειναι βοηθα να παραγεις βιταμινη d) και να προσφερεις χαλαρωση σε εσενα!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    ΦΡΑΠΕ!
    Απαγοερευμένο αγαθό..
    Κάποτε έπινα και 4 την μέρα..Τώρα αν πιω έστω και ένα μου κάνει μεγάλο κακό..
    Ο γιατρός μου είπε αν θέλω να πίνω έναν μικρό ελληνικό το πρωί.. και αυτό να το αποφευγω όσο μπορώ
    ..
    Που λες σκεφτόμουν φωτεινή πριν.. πως τον αν σκέφτεσαι συνέχεια "ωχ τώρα θα αγχωθώ" και "ωχ το βράδυ θα ειμαι χάλια πάλι" σίγουρα η σκέψη αυτή θα βοηθήσει αρνητικά..Δεν αμφιβάλλω..Αλλά δεν φεύγει γαμώτο..ούτε η μόνιμη ταραχή ούτε η σκέψη προς το άγοχς..
    Σκέφτομαι πως ίσως η σκέψη/φόβος του άγχους ως μια κατάσταση είναι η ίδια προιόν του άγχους :/
    Δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό..αλλά ξέρω πως σε όλα τα πράγματα στη ζωή αν πεις "ΔΕΝ πρέπει να το σκεφτείς αυτό" τότε θες δε θες το μυαλό γυρνάει εκεί γύρω..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Τα βραδια με επιανε και εμενα τα πρωινα ξυπναω καλα.
    Τα σεροξατ δρουν μετα απο 15 με 30 μερες.
    Αν δεν σε πιανουν τα ζαναξ να πεις στον γιατρο σου να σου γραψει τα λεξοτανιλ που εχω ακουσει ειναι καλα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Antouan89 View Post
    ΦΡΑΠΕ!
    Απαγοερευμένο αγαθό..
    Κάποτε έπινα και 4 την μέρα..Τώρα αν πιω έστω και ένα μου κάνει μεγάλο κακό..
    Ο γιατρός μου είπε αν θέλω να πίνω έναν μικρό ελληνικό το πρωί.. και αυτό να το αποφευγω όσο μπορώ
    ..
    Που λες σκεφτόμουν φωτεινή πριν.. πως τον αν σκέφτεσαι συνέχεια "ωχ τώρα θα αγχωθώ" και "ωχ το βράδυ θα ειμαι χάλια πάλι" σίγουρα η σκέψη αυτή θα βοηθήσει αρνητικά..Δεν αμφιβάλλω..Αλλά δεν φεύγει γαμώτο..ούτε η μόνιμη ταραχή ούτε η σκέψη προς το άγοχς..
    Σκέφτομαι πως ίσως η σκέψη/φόβος του άγχους ως μια κατάσταση είναι η ίδια προιόν του άγχους :/
    Δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό..αλλά ξέρω πως σε όλα τα πράγματα στη ζωή αν πεις "ΔΕΝ πρέπει να το σκεφτείς αυτό" τότε θες δε θες το μυαλό γυρνάει εκεί γύρω..
    οκ πιες ελληνικο κι εγω ελληνικο πινω παρε χυμο ο,τι σου γουσταρει..αρκει να κανεις κατι που θα σε χαλαρωσει..
    Οπως τα λες ειναι..ξεκινας να καταλαβαινεις οτι η ιδια η σκεψη σου ειναι στρεσσογονα..οκ?μετα μην περιμενεις αυτοματως να ξεαγχωθεις..ελεος!!
    Αυτο θα σου προκυψει σιγα σιγα..
    Μολις πας να σκεφτεις "θα παθω αυτο θα παθω εκεινο" το μυαλο σου θα απανταει "δεν ειναι ετσι ακριβως.." θα σπερνει την αμφιβολια στην βεβαιοτητα που ειχες μεχρι τωρα..χεχεχεεχ ενας σπιρος διχονοιας
    μεχρι που θα εισαι λιγοο καλυτερα και ακομα παραπερα..αλλα κανε χαλαρωτικα πραγματα..μην ΠΙΕΖΕΣΑΙ..δεν μπορεις ,ε και?αργοτερα αυριο..δες τον εαυτο σου σαν ενα μικρο παιδακι που εξαρταται απο σενα και φροντισε το!!!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Quote Originally Posted by panikoula View Post
    Τα βραδια με επιανε και εμενα τα πρωινα ξυπναω καλα.
    Τα σεροξατ δρουν μετα απο 15 με 30 μερες.
    Αν δεν σε πιανουν τα ζαναξ να πεις στον γιατρο σου να σου γραψει τα λεξοτανιλ που εχω ακουσει ειναι καλα.
    thanks Πανικούλα.. μάλλον θα του πω να μου δώσει λεξοτανίλ..
    Πλέον ούτε μέσα στην μέρα είμαι καλά και το βράδυ αυτό γίνεται 4 φορές χειρότερο..To βράδυ είναι ένας γολγοθάς..
    Θα μιλήσω μαζί του την δευτέρα να δω..
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    οκ πιες ελληνικο κι εγω ελληνικο πινω παρε χυμο ο,τι σου γουσταρει..αρκει να κανεις κατι που θα σε χαλαρωσει..
    Οπως τα λες ειναι..ξεκινας να καταλαβαινεις οτι η ιδια η σκεψη σου ειναι στρεσσογονα..οκ?μετα μην περιμενεις αυτοματως να ξεαγχωθεις..ελεος!!
    Αυτο θα σου προκυψει σιγα σιγα..
    Μολις πας να σκεφτεις "θα παθω αυτο θα παθω εκεινο" το μυαλο σου θα απανταει "δεν ειναι ετσι ακριβως.." θα σπερνει την αμφιβολια στην βεβαιοτητα που ειχες μεχρι τωρα..χεχεχεεχ ενας σπιρος διχονοιας
    μεχρι που θα εισαι λιγοο καλυτερα και ακομα παραπερα..αλλα κανε χαλαρωτικα πραγματα..μην ΠΙΕΖΕΣΑΙ..δεν μπορεις ,ε και?αργοτερα αυριο..δες τον εαυτο σου σαν ενα μικρο παιδακι που εξαρταται απο σενα και φροντισε το!!!
    Ευχαριστώ για το θάρρος
    Φοβάμαι το μέλλον.. γιατί αν μέσα σε 2 μήνες έπεσα τόσο χαμηλά και μέσα σε αυτούς τους 2 μήνες μέσα σε 3 μέρες απότομα τα συμπτόματα γίναν τρομακτικά..σκέφτομαι πως αν θα συνεχίσει και άλλο αυτό.. μέχρι που θα φτάσει..
    Τέλος πάντων...Παω μια βόλτα με τον σκυλάκο μου ))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    τελεια ιδεα η βολτουλα
    Και αυτα που σου γραφω ειναι πραγματα που με εχουν βοηθησει..και εχω δει οτι δουλευουν ετσι..ξεκινα με τις αμφιβολιες κανε τις καθημερινοτητα σου
    Κι εγω ηθελα να παω μια βολτουλα αλλα τα μικρα μου βηχουν και θα μεινουμε μεσα
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αntouan καλυτερα να μη σκεφτεσαι οτι "α πρεπει να μου φυγει το αγχος" ,"α δεν πρεπει να σκεφτω αυτο γιατι θα με αγχωσει" η "πρεπει λογικα να μου φυγει μεχρι τοτε το αγχος" αυτες οι σκεψεις δε βοηθανε οσο τις κανεις τοσο πιο πολυ κολλαει το μυαλο εκει κ περιστεφεται γυρω απ αυτα κ αντε μετα να ηρεμησεις...κανε πραγματα που σε ευχαριστουν κ θα ειναι δημιουργικα κ θα αποσπασουν τις σκεψεις του φοβου κ το αγχος..

    btw εχει τελειο καιρο σημερα!! μακαρι να μπορουσα να βγω κ εγω εξω να τον απολαυσω αλλα δεν εχω καθολου διαθεση για κατι τετοιο...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Δεν ξέρω τι ακριβώς με ευχαριστεί..νομίζω πως δεν έχω και πολλά..
    Έχει τέλειο καιρό ναι
    βγείτε λίγο έξωω..Φωτεινη πόσο χρονών είναι ?
    λακριμοζα ούτε εγώ είχα /έχω αλλα βγεςςςς λίγοο..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Αντουάν, καλύτερα να τηλεφωνήσεις στο γιατρό σου, κάντο τώρα, ας είναι Σάββατο, αυτή η κατάσταση δεν παλεύεται με τπτ. Αυτό που θα σε ηρεμήσει σε πρώτη φάση είναι το ηρεμιστικό. Μην το αφήνεις και ταλαιπωρείσαι, κρίμα δλδ, πάρτον τηλ. και πες του τι γίνεται.
    Και μη μασάς, τπτ δεν θα πάθεις, καλή δύναμη.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 27-05-2011, 22:49
  2. Μπορει να με βοηθησει καποιος;Δε ξερω τι να κανω και φοβαμαι πολυ.
    By Agia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 08-04-2011, 13:04
  3. φοβαμαι πολυ......
    By mr.blond in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 15-01-2011, 08:12
  4. Φοβάμαι πολύ.....
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-10-2010, 15:35
  5. φοβαμαι
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2010, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •