Boitheia
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Boitheia

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    athens
    Posts
    4

    Boitheia

    Geia xara..

    Eimai 22 eton kai edo kai 8 mines peripou exo ola afta ta simptomata pou tha breite edo: http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=139&page=1 kai epipleon, san na min ftanoun ola afta, exo kai problimata me thn iparksi mou... Ta panta mou fenonte perierga kai anarotieme sinexos se arosthmeno simeio ti einai o anthropos, pos dimiourghthike kai alla tetia... Malista exo ena sigkekrimeno kolima.. koitao sta matia tous anthropous kai anarotieme pos dimiourgithikan kai giati. Skeftome sinexos arostimena pragmata opos gia paradeigma pos eimaste mesa mas ktl. Pragmatika afti i katastasi me exei trelanei kai den ksero ti na kano. Exo xasei ta endiaferonta mou, den mporo na kano pragmata pou paliotera ekana me para poli megali efxaristisi. Episis kathimerina niotho mia eleinh kourash apo to proi mexri to bradi kai den exo kouragio gia tipota... Ti mporei na einai? An kserei kapoios idikos as me boithisei...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    Καταρχην να σε καλοσορισω οπως και ολα τα νεα μας μελη.
    Νομιζω πως καλα θα ηταν πρωτα απο αλα να κανεις εξετασεις για να βεβαιωθεις πως πραγματικα δεν υπαρχουν προβληματα υγειας και εφοσον το κομματι της υγειας σου θα ειναι οκ τοτε ξεκινα μια ενδοτερη αναζητηση τι μπορει να σε προκαλεσει αυτα τα συμπτωματα δηλ καποιο τραυματικο γεγονος, χωρισμος, φοβος, αγχος κλπ. Πιστευω πως καπου εκει μεσα θα βρισκεται το κλειδι και η λυση του προβληματος, καλα θα ηταν βεβαια να κανεις καποια επισκεψη σε καποιον ψυχολογο, αυτος ισως σε βοηθησει περισσοτερο απο καθε αλλον να βρεις την αρχη του νηματος.
    Παντως ενα ειναι σιγουρο μην μενεις απραγος και αν τιποτα απο ολα αυτα δεν μπορεις να τα κανεις τουλαγχιστον προσπαθησε να αλλαξεις τροπο ζωης , πιο ενεργο για να διωχνεις τις αρνητικες σκεψεις οπως γυμναστικη, βολτουλες, μια πολυ καλη ιδεα ειναι να παρεις ενα μικρο κατοικιδιο αν ειναι εφικτο κατι τετοιο-βοηθαει πολυ και σε γεμιζει με αγαπη- ενα χομπι γενικως....
    \"μην εισαι θεατης στην ζωη σου αλλα παρα την κατασταση στα χερια σου και πολεμησε με θεμιτο και αθεμιτο τροπο αν ειναι αναγκη...\"
    αυτα για αρχη και καλως ηρθες και παλι...Κικη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας και ευελπιστώ να μείνεις για να χαλαρώσεις κάπως και να σου μειωθούν οι όποιες αρνητικές σκέψεις έχεις το τελευταίο χρονικό διάστημα....
    Πριν σου πουν ακόμα και οι ειδικοί που αναφέρεις τη γνώμη τους σίγουρα θα ήθελα να μάθουν τα εξής ......

    - Βίωσες κάτι άσχημο πριν 1 χρόνο?
    - Γενικά έχεις χάσει βάρος τους τελευταίους 5 μήνες?
    - Πότε έχεις διαπιστώσει ότι σε ποιάνουν όλα τα ψυχοσωματικά συμπτώματα που αναφέρεις ότι έχεις?
    - Παρέες και φίλους γενικά έχεις?
    - Το βράδυ κοιμάσαι άνετα ή έχεις ανήσυχο ύπνο με εφιάλτες?

    Σε παρακαλώ δώσε μας πληροφορίες ώστε να υπάρξει σωστή τοποθέτηση τόσο από τα μέλλη του forum που έχουν ανάλογη εμπειρία όσο και από ενεργούς ειδικούς!!

    ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΧΑΛΑΡΩΣΕ! ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    athens
    Posts
    4
    kalimera!

    Den biosa apolitos tipota asximo, oxi mono teleftea alla genika.. Isos omos na perasa ena diastima megalou agxous persi. Paizei rolo?

    Baros den exo xasei katholou alla to antitheto mias pou eimai fantaros apo to noembri.

    Ola afta ta exo kathimerina kai kirios meta to mesimeri i pros to apogefma.

    Apo parees kai filous pao para poli kala kai pote den eixa problima.

    Tora koimame sxetika isixa alla prin merikous mines ksipnaga mesa ston ipno kai xoris na to thelo mou erxontan sto mialo asximes skepseis gia thanatous ktl...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Needhelp γιατί δεν απευθύνεσαι σε κάποιο ψυχολόγο ή ψυχίατρος προκειμένου από κοντά να διαγνώσει που οφείλονται όσα περιγράφεις; Εκείνος από κοντά θα κρίνει τι είναι το καλύτερο για εσένα και θα σου δώσει τις κατάλληλες κατευθύνσεις.
    Φιλικά
    Αlex30

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Needhelp μου καλησπέρα και πάλι από μένα!
    Οι απαντήσεις των μελλών Κική- Alex30 και Orion προσέγγισαν μπορώ να πω πολύ θετικά και δημιουργικά τους προβληματισμούς σου!!

    Ανέφερες όμως κάτι στο οποίο με έκανες να σταθώ....από το Νοέμβριο είσαι φαντάρος......Γενικά με το στρατιωτικό σου πως τα πάς? Είχες νευρικότητα...άγχος....φοβίε� �...? Έχεις προβλήματα στο στρατόπεδο?

    Εκτός των άλλων δεν απάντησες στην εξής βασική ερώτηση που σου έθεσα.......
    -Πότε έχεις διαπιστώσει ότι σε ποιάνουν όλα τα ψυχοσωματικά συμπτώματα που αναφέρεις ότι έχεις?

    Αν συγκεντρώσεις απαντήσεις σε αυτά, θα καταφέρεις να βοηθήσεις σημαντικά το γιατρό που θα σε παρακολουθήσει και θα σε οδηγήσει πιο δημιουργικά στη ψυχική σου ισορροπία....

    Φιλιά και περιμένουμε νέα σου!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    athens
    Posts
    4
    Αρχικα να σου πω πως σίγουρα πέρασα αρκετά δύσκολα στο στρατό μιας που ήμουν στον Έβρο και εκεί τα πράγματα χειροτέρεψαν για την ψυχική μου υγεία. Από το Μάη όμως είμαι στην Αθήνα και όλα αυτά όχι μόνο δεν λένε να υποχωρήσουν αλλά έχουν χειροτερέψει κιόλας. Στην ερώτηση που μου έθεσες, δηλαδή πόσο συχνά τα παθαίνω όλα αυτά, απάντησα και παραπάνω λέγοντας ότι είμαι έτσι όλη μέρα. Έτσι κοιμάμαι και έτσι ξυπνάω... Δέν αντέχω άλλο! Θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις όμως.. 1) τι ακριβώς είναι το υπαρξιακό άγχος και 2) αν παλιότερα κάποιος έπασχε από κρίσεις πανικού αλλά ποτέ δεν συμβουλεύτηκε έναν ειδικό για αυτό το θέμα, ποια μπορεί να είναι τα αποτελέσματα από μια τέτοια κατάσταση? Δηλαδή οι κρίσεις πανικού μπορούν να οδηγήσουν κάπου αν το άτομο που τις παθαίνει απλά τις αμελήσει?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Φίλε μου, αν δεν απευθυνθείς σε ειδικό η κατάστασή σου ολοένα και θα χειροτερεύει. Αν αμελήσεις τις κρίσεις πανικού θα παθαίνεις όλο και περισσότερες με πιο έντονα συμπτώματα. Προσπάθησε να ξεπεράσεις το ταμπού και να επισκευτείς ειδικό!
    Φαντάζομαι οτι όποιοι τις έχουν ζήσει (εγώ ευτυχώς όχι) μπορούν να στο επιβεβαιώσουν.
    Καλό υπόλοιπο.
    Φιλιά σε όλους. Φεύγω για διακοπές!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Need help,

    και εγω στη διάρκεια της ασθένειάς μου είχα παρομοια ερωτήματα και αγωνίες. Ειχα πάθει και εγω κατα καιρούς διάφορ υπαρξιακά κολλήματα που χειροτέρεψαν με το θάνατο αγαπημένου προσώπου.

    Η γιατρος μου (ομιπαθητικος) τα αντιμετώπισε σαν συμπτωματα της ασθενειας μου και της γενικής αποδιοργανωσης που ειχα, και μου εδωσε φαρμακευτική αγωγή.

    Δεν σταμάτησα ομως να αναζηταω, να διαβάζω και να προβληματίζομαι πάνω υπαρξιακά μου ερωτήματα. Ετσι σχεδον ταυτόχρονα έγινα καλά και ελυσα και τις υπαρξιακες μου αναζητησεις.

    Αν μου επιτρέπεις θ σε συμβουλευα να δεις συντομα έναν ειδικό γιατί όπως και να το κανεις το στρατοπεδο δεν ειναι ο πλεον καταλληλος χωρος για τετοιες καταστασεις και να ξεκινησεις θεραπεία. Οσο πιο γρηγορα τοσο πιο καλά. Μην το αμελείς άλλο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by Μιχάλης
    Φίλε μου, αν δεν απευθυνθείς σε ειδικό η κατάστασή σου ολοένα και θα χειροτερεύει. Αν αμελήσεις τις κρίσεις πανικού θα παθαίνεις όλο και περισσότερες με πιο έντονα συμπτώματα. Προσπάθησε να ξεπεράσεις το ταμπού και να επισκευτείς ειδικό!
    Φαντάζομαι οτι όποιοι τις έχουν ζήσει (εγώ ευτυχώς όχι) μπορούν να στο επιβεβαιώσουν.
    Καλό υπόλοιπο.
    Φιλιά σε όλους. Φεύγω για διακοπές!
    Συμφωνώ με το Μιχάλη για τις κρίσεις πανικού. Όσο ήμουν παθητικός και δεν τις αντιμετώπιζα αυξήθηκαν και σε συχνότητα και σε ένταση και σε χρονικό διάστημα. Στο τέλος το σπίτι που θεωρούσα ως καταφύγιο και σε εκείνο έφτασα να έχω κρίσεις πανικού. Ο ψυχίατρος με βοήθησε τόσο με φαρμακευτική αγωγή όσο και με ψυχοθεραπεία. Να ξέρεις πάντως ότι είναι στο χέρι σου να το αντιμετώπισεις.
    Φιλικά
    Αlex30

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Συμφωνώ και εγώ με τα παιδιά....όσο αφήνεις γενικά κάτι αρνητικό στη ζωή σου αυτό επαγωγικά επεκτύνεται και στο τέλος γίνεται λειτουργικός κυρίαρχος της ζωής σου....
    Όσο για τα υπαρξιακά.....στο ξαναείπα.........μας ακολουθούν σε όλη μας τη ζωή....... Να ανησυχούσες αν δεν είχες γενικότερους προβληματισμούς ώς οντότητα.........
    Η αμφισβήτηση, η φιλοσόφιση, η ανάλυση, η άρνηση, η αποδοχή, η απορία, ο διαλογισμός και η συλλογή εμπειριών είναι κάποια από τα πιο ζωτικά στοιχεία στην εξελικτική πορεία του κάθε ανθρώπου σε κάθε φάση της ζωής του!

    Μην πανικοβάλεσαι λοιπόν αν κάποια τα βλέπεις μαύρα, κάποια λευκά και κάποια γκρίζα......
    Χαλάρωσε και αντιμετώπισε τις καταστάσεις πρακτικά....
    Όπως κατά τον ίδιο τρόπο άκρως πρακτική θα είναι και η παρέμβαση ειδικού μετά τα όσα ανέφερες με τις ψυχολογικές σου συνθήκες στη στρατιωτική θητεία. Ίσως κάτι στον Έβρο τράνταξε την ψυχική σου ισορροπία και τα τραύματα ήταν ικανά να επεκτύνουν τις <<παρενέργειες>> και τώρα που ήρθες Αθήνα....
    ΦΙΛΙΑ!!! Δεν είσαι ο μόνος εδώ......

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    athens
    Posts
    4
    OK me peisate! Efxaristo gia tis simboules. Avrio kiolas tha episkefto giatro mias pou i katastasi exei ginei poli anipofori... Elpizo pos tha erthei i mera pou tha postaro edo kai ola tha einai parelthon.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Μπράβο μωρό μου! Κάνε τη γενναία κίνηση! Μην αφήσεις τον εαυτό σου να καταρρεύσει!!!!!
    ΦΙΛΙΑ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Στο χέρι σου είναι needhelp, καλή προσπάθεια.
    Φιλικά
    Αlex30

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1
    αγαπητέ needhelp,
    βίωσα την ιδια εμπειρία πριν ένα χρόνο μέσω του ξάδερφού μου,ο οποίος είναι 19 χρόνων και η ζωη του κυλάει \"φυσιολογικά\" (ειναι φοιτητής,έχει φίλους,έχει ερωτική σχέση και όλα φαίνονται οτι βαίνουν καλώς..).Η πολύ καλη σχέση που έχω με τον ξαδερφό μου του έδωσε τη δύναμη να μου μιλήσει για την κατάσταση που περνουσε εκείνη την περίοδο και τον βασάνιζε.περνουσαν ατέλειωτες ώρες συζήτησεων..αυτα που μου έλεγε είναι όσα αναφέρεισ εσυ εδω.Εκλεινε όλεσ τισ σχετικέσ συζητήσεισ με την φράση ¨ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!\"..ο τρόπος με τον οποίο ελεγε αυτη τη φράση με έκανε να νοιώθω την αγανάκτησή του,την εξάντλησή του.Εκείνο που τον παρότρινα να κάνει ήταν να επισκεφτεί κάποιον ειδικό,τελικά τον έπεισα και πήγε.άπο την πρώτη κιόλας επίσκεψη παρατήρησα πολύ μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο και γι αυτό με διαβεβαίωσε και ο ίδιος.ακολούθησε μια μικρή χρονικά θεραπεία και τώρα είναι πολυ καλά!!
    χαμογέλασε και όλα θα πάνε καλά!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •