Γνωσιακή-Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία μέσω διαδικτύου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191

    Γνωσιακή-Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία μέσω διαδικτύου

    Είναι ένα μικρό άρθρο που αφορά τη ΓΣΨ μέσω του διαδικτύου. Δεν ξέρω αν αυτό υπάρχει στην Ελλάδα. Αν δεν υπάρχει και εφαρμοστεί πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολλούς από εμάς που δυσκολευόμαστε από ασθένειες που η ΓΣΨ μπορεί να θεραπεύσει σε μεγάλο ποσοστό. Το άρθο είναι στην παρακάτω διεύθυνση:
    http://www.inhealth.gr/news/show.asp?id=3432

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3
    Mήπως ζήτησες ή βρήκες περισσότερες πηροφορίες? Θα με ενδιέφερε να μάθω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Για την Ελλαδα δε μπορεσα να βρω κάτι αντίστοιχο. Θα βοήθησει πολλούς αν γίνει και εδώ μια παρόμοια ενέργεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αμήν και πότε!!!!!!!! αν και το πότε είναι που προβληματίζει όλους εμάς στην Ελλάδα κάθε φορά.......

    Αλέκο στα ξένα sites γνωρίζεις αν ήδη βρίσκεται εν ενεργεία μια τέτοια δικτυακή υποστήριξη? Αν ναι παρέθεσε βρε σχετική διεύθυνση ή αν δεν γνωρίζεις κάτι πέσμου να ψάξω και εγώ.
    Φιλιά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Πράγματι....τέτοιες ειδήσεις κάνουν ακόμα πιο ενδιαφέρον το ίντερνετ....αρκεί βέβαια να οι αποδέκτες αυτων των πληροφοριών να μπορούν να τις αξιοποιήσουν κατα τον καλύτερο τρόπο.Η θεραπεία αυτή είναι ένα χρήσιμο εργαλείο...αλλά συνήθως χρειάζεται κάποιος να την λαμβάνει στα πλαίσια μιας ευρύτερης θεραπευτικής προσέγγισης που μπορεί να συνδιάζει και άλλες μορφές θεραπείας...ʼρα το να περιμένουμε μόνο μέσω διαδικτύου τη λύση....ίσως και να μην είναι αυτό που πράγματι χρειάζεται ο οργανισμός μας...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Όπως και να το κάνουμε η γνωσιακή-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία μέσω διαδικτύου είναι κι αυτή μία μορφή [εναλλακτικής μάλλον] θεραπείας που είτε κάποιος λόγος τη δημιούργησε [όπως η μη δυνατότητα ψυχοθεραπείας πρόσωπο με πρόσωπο ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο...] είτε η \"εφεύρεσή\" της δημιούργησε τους λόγους [πράγμα διόλου απίθανο]...
    Πράγματι θα ήταν ενδιαφέρον κάποιος ιστο-χώρος όπου να προσφέρονται γενικές πληροφορίες [βλ. πως ξεκίνησε, γιατί, από ποιους και τα συναφή] όπως εξ ίσου θα ήταν ενδιαφέρον να διαβάσουμε τις εμπειρίες των ανθρώπων που ακολούθησαν το πρόγραμμα αυτό όπως και των ιατρών τους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Ολγα αν γνώριζα κάτι για το εξωτερικό θα το είχα γράψει. Η Γνωσιακή-Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία ανήκει στην Κλασική Ιατρική και ασκείται από Ψυχολόγους και Ψυχιάτρους και δεν αποτελεί Εναλλακτική Μορφή Θεραπείας. Αν κάποιος βρει κάτι παρόμοιο θα βηθήσει και όλους τους άλλους αν το ποστάρει καθώς εδώ προσπαθούμε να βοηθάμε όσο μπορούμε στα κοινά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε. Αν προσωπικά βρω κάτι αμέσως θα το καταχωρήσω. Σχετικά με τη Γνωσιακή-Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία παραθέτω κάποια sites. Φυσικά υπάρχουν πολλά ακόμα παρόμοια.
    http://www.stress.gr/disorders/ocd.html
    http://www.depnet.gr/mailboxitem/8560/default.aspx
    http://web4health.info/el/answers/therapy-psych-behav.htm
    http://www.politis-news.com/cgibin/hweb?-A=637707&-V=archivecolumns&-p
    Φιλικά
    Αλέξης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Αλ το εναλλακτική πήγαινε στο ότι γίνεται μέσω διαδικτύου και όχι στο περιεχόμενο της ΓΣΨ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αλεκάρα μου οκ , αφού δεν βρήκες κάτι από εξωτερικό θα προσπαθήσω και εγώ να ψάξω με διάφορους τρόπους στις πηγές μου μπας και εντοπίσω κάτι...


    Μακάρι να βρω κάτι και θα το δημοσιεύσω με τη μία!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Rap το έγραψα για καλό και για κακό για να μην δημιουργηθεί καμία εντύπωση λανθασμένη. Με την έννοια που το λες πράγματι είναι κάτι που βοηθάει.
    Ολγα θα βοηθήσεις πολύ αν μπορέσεις να βρεις κάτι.
    Φιλικά
    Αλέξης

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    ops: alex30,στο προηγούμενο post σου σού ξέφυγε το \'\'μην\'\'

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Σε ευχαριστω kokkinoskoufitsa για την επισήμανση. Το διόρθωσα αμέσως μόλις διάβασα το post σου. Να εισαι καλά γιατί από μία λέξη μπορεί αλλάξει το νόημα του post. Γελάω και εγώ που το σκέφτομαι γιατί έτσι όπως το είχα διατυπώσει φαινόταν το αντίθετο από ότι ήθελα να γράψω. Ευτυχώς που το πρόσεξες αλλιώς......
    Φιλικά
    Αλεξ30

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αλεκάρα μου θα το ψάξω το θέμα! Όντως αν βρω κάτι με τη μία θα το δημοσιεύσω.....για όλους μας!
    Χαίρομαι που είσαι λαγωνικό Κ9 και κάτι τέτοιες ειδήσεις τις εντοπίζεις με τη μία! Μπράβο ρε παιδί!!!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Τίποτα alex30
    Ευχαριστώ,ευχαριστώ Όλγα!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Originally posted by kokkinoskoufitsa2

    Ευχαριστώ,ευχαριστώ Όλγα!!
    Όλγα,αυτό πήγαινε στο topic sites με πληροφορίες που ενδιαφέρουν.Χαρά μου να βοηθάω

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •