ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΑΝΤΕΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ Μ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7

    ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΑΝΤΕΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ Μ

    Πάνε 2 χρόνια απο τότε που έκανα έκτρωση.Ακόμα με πονάει αυτή μου η απόφαση. Ξέρω οτι ήταν το πιο σωστό εκείνη την εποχή( ο τύπος έκανε χρήση και ήταν ανίκανος να φροντήσει εμένα και το μωρό μας) καθώς και το μωρό θα έβγαινε με προβλήματα. Όμως όλα αυτά δεν με κάνουν να νιώθω καλύτερα. Αντιθέτως όσο περνά ο καιρός πέφτω πιο πολύ στο σκοτάδι τραβώντας μαζί μου και ανθρώπους που με αγαπούν και μου στάθηκαν.Ειλικρινά δεν ξέρω πια τι να κάνω.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    Νομίζω οτι χρειάζομαι βοήθεια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ina View Post
    ... ο τύπος έκανε χρήση και ήταν ανίκανος να φροντήσει εμένα και το μωρό μας) καθώς και το μωρό θα έβγαινε με προβλήματα. .....
    πως θα μπορουσες να συνεχισεις την ζωη σου αν εφερνες στον κοσμο ενα τετοιο παιδι που εσυ θα ειχες καταδικασει πριν την γεννηση του?
    τι θα του ελεγες οταν θα σε ρωτουσε τι σου εφταιξε?
    αστειευεσαι?
    πολυ σωστη αποφαση πηρες, να προσεχεις να μην χρειαζεται να παρεις αλλες τετοιες επωδυνες αποφασεις αλλη φορα. την αντισυλληψη σου και τα ματια σου!
    κι αφου νοιωθεις οτι χρειαζεσαι βοηθεια, ΖΗΤΑ ΤΗΝ!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    Φοβάμαι.Για αυτό κρύβομαι πίσω από την ανωνυμία.Εμένα φοβάμαι.Είμαι 26χρόνων και βλέπω τις φίλες μου να κάνουν οικογένεια και νιώθω τόσο άχρηστη τόσο αδύναμη..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ina View Post
    Φοβάμαι.Για αυτό κρύβομαι πίσω από την ανωνυμία.Εμένα φοβάμαι.Είμαι 26χρόνων και βλέπω τις φίλες μου να κάνουν οικογένεια και νιώθω τόσο άχρηστη τόσο αδύναμη..
    καλα κανεις και κρυβεσαι πισω απο την ανωνυμια.
    για να μπορεις να μιλας για οτι θελεις,οσο ειλικρινα αντεχεις κι οχι οσο νομιζεις οτι θα αντεξουν οσοι σε ακουνε...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    Μπροστά στους άλλους προσποιούμε οτι το χω ξεπεράσει.Μα είναι τόσο δύσκολο. Σήμερα έμαθα οτι μια παλιά μ φίλη έχει αποκτήσει πρόσφατα ένα υπέροχο αγοράκι κ ξαφνικά άρχιζα να χαιδεύω την κοιλιά μ.Πραγματικά δεν είμαι καλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ina View Post
    Μπροστά στους άλλους προσποιούμε οτι το χω ξεπεράσει.Μα είναι τόσο δύσκολο. Σήμερα έμαθα οτι μια παλιά μ φίλη έχει αποκτήσει πρόσφατα ένα υπέροχο αγοράκι κ ξαφνικά άρχιζα να χαιδεύω την κοιλιά μ.Πραγματικά δεν είμαι καλα
    οκ, μπορει να θελεις παιδι. καποτε θα κανεις κι εσυ.
    φροντισε ως τοτε να φιαξεις τις συνθηκες της ζωης σου ωστε να του προσφερεις φιλοξενο και υγιες περιβαλλον.
    ποια κοιλια σου???ξεκολλα!!!
    θα γεννουσες εκεινο το παιδι, μεσα στα προβληματα, προβληματικο και το ιδιο απ τις δικες σας κακες επιλογες????συνελθε!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by ina View Post
    Φοβάμαι.Για αυτό κρύβομαι πίσω από την ανωνυμία.Εμένα φοβάμαι.Είμαι 26χρόνων και βλέπω τις φίλες μου να κάνουν οικογένεια και νιώθω τόσο άχρηστη τόσο αδύναμη..
    Τι φοβάσαι ακριβώς? Οι επιλογές που έχουμε στη ζωή είναι λίγες. Για τις γυναίκες, είτε κάνουν οικογένεια και περιμένουν από τον άντρα να χρηματοδοτήσει την οικογένεια, είτε κάνουν οικογένεια και εργάζονται και αυτές (άρα θυσιάζουν τον χρόνο που αφιερώνουν στην οικογένεια.. στα παιδιά βασικά.. με ότι αυτό συνεπάγεται), είτε ακολουθούν μια ζωή καριέρας, οικονομικό κυνήγι. Σαφώς η προυπόθεση για όλα αυτά είναι η υγεία.

    Οι άντρες από την άλλη είτε θα δουλεύουμε είτε δεν θα δουλεύουμε καιν θα ξύνουμε τα απαυτά μας.

    Νομίζω πως οτι και να κάνουμε στη ζωή αυτή πάντα κάτι θα λείπει. Ο ένας θα ζηλεύει και θα λυπαται τον άλλο για διάφορους λόγους.

    Αν δεν σου κάθεται καλά το θέμα οικογένειας κοίτα να βγάλεις λεφτά. Μπορείς να το δεις σαν ευκαιρία. Βήμα με βήμα θα βελτιώνεσαι.
    Είμαι της άποψης πως οτι και να κάνουμε αν δεν αφιερώσουμε χρόνο και κόπο δεν θα το κάνουμε καλά.
    Χωρίς αγώνα δεν υπάρχει πρόοδος.

    Τώρα βέβαια θα μου πεις σε αυτή τι χώρα μην περιμένεις και πολλά πολλά...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    Αυτό που θέλω είναι να ξαναβρώ τον εαυτό μου. Να ξαναγίνω έκεινο το κοριτσάκι που πάντα ήταν χαρούμενο και ονειροπολούσε.Και ναι θα κάνω και εγώ κάποια στιγμή οικογένεια γιατί αυτό είναι που θέλω πιο πολύ όταν επιτέλους κοιταχτώ στον καθρέφτη και δεν θα βλέπω αυτό που βλέπω τώρα.Ένα κακόμοιρο πλάσμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ινα ακουσε με λιγο....
    να ξαναγινεις εκεινο το κοριτσακι δεν υπαρχει περιπτωση.οσο μεγαλωνουμε μαθαινουμε τη ζωη και δεν γινεται να ξαναγυρισουμε πισω,οπως δεν μπορουμε να ξαναερωτευτουμε για πρωτη φορα...
    ειναι λαθος να θελεις να γινεις το παλιο αθωο κοριτσι...δεν υπαρχει περιπτωση
    αυτο που μπορεις να κανεις ομως ειναι να προχωρησεις...
    να παραδεχτεις πως οτι εκανες δεν ηταν το σωστοτερο,να το δεχτεις πως εκανες πατατα
    να το εχεις στο μυαλο σου για τα επομενα βηματα σου,την εμπειρια και τον πονο...και αυτο θα σε καθοδηγησει να μην κανεις ξανα τα ιδια λαθη
    οσο ζουμε εχουμε ευκαιριες,εχεις και εσυ...
    επανορθωσε,δειξε αγαπη στα αλλα παιδακια,για να απαλυνεις τον δικο σου πονο
    καποια στιγμη θα ερθει και η δικια σου σειρα να κανεις παιδι,με καλυτερες συνθηκες.
    παντα θα ειναι ψυχοφθορο,δεν σου λεω να συγχωρεσεις τον εαυτο σου,σου ζητω να προχωρησεις και να επανορθωσεις,το πως θα το κανεις θα το βρεις με τον καιρο εσυ
    θα σου δωθουν και αυτες οι ευκαιριες πιστεψε....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μητρότητα. Υπερτιμημένη. Αλλιώς δε θα ένιωθες καμία τύψη.Trust me, I know. Ζήσε τη ζωή σου μακριά από διατάγματα της κοινωνίας.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    Κάθησα και σκέφτηκα πολύ χθές και κατάλαβα οτι σημασία έχει να προσπαθείς να μην κάνεις λάθη αλλά και αν κάνεις θα πρέπει να δέχεσε τις συνέπειες όσο σκληρές και αν είναι.Θα πρέπει πρώτα να δεχθώ τον εαυτό μου και μετά θα με δεχθούν και οι άλλοι. Ευτυχως που υπάρχουν άνθρωποι που με νοιάζονται και με αγαπάνε...

Similar Threads

  1. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 20:45
  2. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 11:35
  3. Όταν ψυχαναλύεις τον εαυτό σου...
    By vicky25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 24-03-2007, 05:18
  4. Τι μπορεί να πάθει κάποιος όταν...
    By Innoue in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2007, 13:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •