Όνειρα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31

Thread: Όνειρα

  1. #16
    Προσπάθησε να περνάς πιο ευχάριστα τη μέρα σου και από την άλλη βρες τον τρόπο να αντιμετωπίσεις τις φοβίες σου. Ο άσχημος ή ο καλός ύπνος είναι αποτέλεσμα του τι βιώνεις κατά τη διάρκεια της μέρας και της γενικότερης ψυχολογίας σου. Αν για καποιο χρονικό διάστημα απασχολείσαι με κάτι και αυτό σου προξενεί ένταση, αγωνία ή αγχος, αυτό θα επηρεάσει τον ύπνο σου, θα βλεπεις εφιάλτες και θα νομίζεις ότι είναι προμηνήματα συμφορών ενώ είναι απλά αντανάκλαση αυτου που σε απασχολεί τη μερα. Θα έχεις επίσης εφυδρώσεις, αυπνίες και απότομο ξύπνημα κατά τη διάρκεια της νύχτας ή θα ξυπνάς κατά τη διάρκεια της νύχτας και θα σκέφτεσαι έντονα τα προβλήματα που σε βασανίζουν.

    Λύση νομίζω είναι να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε τις καταστάσεις κατά τη διάρκεια της μέρας, να χουμε θετική σκέψη και να περνάμε τη μέρα όσο πιο έυχάριστα γίνεται, επίσης να αντιμετωπίσουμε και να βρουμε λύσεις στις φοβιες που κουβαλάμε.΄Κάποιες τεχνικές χαλάρωσης και αυτοσυγκέντρωσης ίσως βοηθάνε καθώς και καποιο ελαφρύ ηρεμιστικό για τον ύπνο.
    γιάννης

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    γιαννη εχεις δικιο σ αυτα που λες..ο,τι σκεφτομαστε κ περναμε την ημερα περναει στο υποσυνειδητο κ θα μας βγει με καποιο τροπο το βραδυ στον υπνο κ ειδικα οταν προκειται για στρεσογονα γεγονοτα στην καθημερινοτητα η αρνητικες σκεψεις που μας επηρεαζουν στο θεμα αυτο μας κανουν να υποφερουμε...εγω για να ηρεμησω κ να κοιμηθω πλεον μονο με αγχολυτικα τα οποια με βοηθανε αλλα περα απ τα φαρμακα εχω προσπαθησει διαφορες ασκησεις κ τεχνικες χαλαρωσης...πχ γυμναζομαι εξαντλητικα ωστε να πεσω μετα ξερη προτιμω δλδ κατι πιο εντονο παρα να βαλω πχ ηρεμη μουσικη η να πιω ενα χαμομηλη γιατι ετσι δεν με βοηθαει ειμαι που ειμαι νευρικη απ τη φυση μου κ πρεπει να κανω κατι πιο εντονο..

    επισης προσπαθω να μη σκεφτομαι να αδειασω το μυαλο μου απο σκεψεις γιατι οσο σκεφτομαι διαφορα πραγματα ακομη κ ευχαριστα γιεγειρεται περισσοτερο ο εγκεφαλος μου προσπαθω εκεινη τη στιγμη να γινω τελειως αναισθητη σαν να χω πεθανει..κ οσο σκεφτομαι οτι πρεπει να κοιμηθω τοσο φυσικα δεν με ποιανει υπνος αλλα πετυχαινω το αντιθετο...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #18
    Lacrymosa,

    Πράγματι, όσο σκεφτόμαστε ότι πρέπει να κοιμηθούμε και να μας πάρει ο ύπνος συμβαίνει το αντίθετο. Άμα σε βοηθάνε τα αγχολυτικά.....τουλάχιστον χρησιμοποίησε τα μέχρι να νοιώσεις ότι έχεις ξεπεράσει το πρόβλημα με τον ύπνο, ως ενα μεταβατικο σταδιο. Πάντως εκτός από τις άλλες τεχνικές που σου ειπα πριν οι οποίες υποβοηθούν σε υψηλό βαθμό, βοηθά και το να χεις μια εξαντλητική μέρα, γιατί στο τελος οι δυναμεις σε εγκαταλείπουν και ο υπνος σε παιρνει φυσιολογικά. Τουλάχιστον έχεις ησυχία στο χώρο σου; κι αυτο συμβαλλει
    γιάννης

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    42
    Καλημέρα, αν διαβάσεις τα άλλα ποστ που έχω πέρασα πολλά το τελευταίο διάστημα. Η πρώτη φάση ξεκίνησε με το που ξύπνησα το μεσημέρι με πανικό και φοβία, και για πόσο καιρό ξυπνούσα το βράδυ στις 4 με πολύ άγχος και δεν μπορούσα να ξανακοιμηθώ. Στη δεύτερη ξύπνησα πρωί με πανικό και ευτυχώς ξυπνούσα στις 6 κάθε πρωί με άγχος πάλι αλλά ετοιμαζόμουν να πάω στη δουλειά. Το πιο δύσκολο ήταν τα σαββατοκύριακα. Με την θεραπεία τα ξεπέρασα αυτά και ξανακοιμάμαι κανονικά. Αυτό βέβαια που μου είχε πει η γιατρός μου, ήταν μόλις ξυπνάω με άγχος να ανοίγω λίγο την τηλεόραση και να προσπαθώ να ξανακοιμηθώ, έπιανε πολλές φορές

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    42
    ioannis2,

    το δοκίμασα αυτό να κουράζομαι πολύ την ημέρα για να κοιμηθώ το βράδυ....τελικά είχα υπερένταση και μου βγήκε και μια καλή υπερκόπωση...Θέλει όντως ησυχία στο χώρο αλλά εμένα τουλάχιστον με βοηθάει πολύ η τηλεόραση, δεν χρειάζεται να ακούγεται αν δεν θέλει κάποιος, απλά χρειάζεται για να ξεφεύγει το μυαλό και ζαβλακώνεσαι

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Lacrymosa,

    Πράγματι, όσο σκεφτόμαστε ότι πρέπει να κοιμηθούμε και να μας πάρει ο ύπνος συμβαίνει το αντίθετο. Άμα σε βοηθάνε τα αγχολυτικά.....τουλάχιστον χρησιμοποίησε τα μέχρι να νοιώσεις ότι έχεις ξεπεράσει το πρόβλημα με τον ύπνο, ως ενα μεταβατικο σταδιο. Πάντως εκτός από τις άλλες τεχνικές που σου ειπα πριν οι οποίες υποβοηθούν σε υψηλό βαθμό, βοηθά και το να χεις μια εξαντλητική μέρα, γιατί στο τελος οι δυναμεις σε εγκαταλείπουν και ο υπνος σε παιρνει φυσιολογικά. Τουλάχιστον έχεις ησυχία στο χώρο σου; κι αυτο συμβαλλει
    Ησυχια εχω ναι αν κ πολλες φορες τρομαζω κ φοβαμαι περισσοτερο οταν εχει απολυτη ησυχια..ειμαι γενικα νευρικο ατομο κ οταν εχει ησυχια νιωθω περιεργα κ πως κατι κακο συμβαινει η θα παθω κατι..συνηθως αφηνω το φως αναμμενο κ βαζω κ μουσικη (οχι απαλη metal κ hard rock βαζω χεχε)..ισως αυτο βεβαια να μην βοηθαει γιατι η ενταση προκαλει κι αλλη ενταση αλλα κ με απολυτη ησυχιζ με πιανει τρομος κ νομιζω οτι θα πεθανω..αυτο με την εξαντλητικη μερα το κανω, προσπαθω δλδ τη μερα να κουραστω οσο μπορω περισσοτερο ωστε να πεσω ξερη κ να μην εχω χρονο κ δυναμη για σκεψεις αλλα γενικα πολλες φορες φοβαμαι να κοιμηθω γιατι με πιανουν κ τα ψυχοσωματικα κ φοβαμαι οτι θα πεθανω...χωρις αγχολυτικα δυστυχως δεν μπορω αν κ πρεπει καποια στιγμη να μαθω να το παλευω κι αλλιως κ να το νικησω αλλα ειναι πολυ δυσκολο.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by irene13 View Post
    ioannis2,

    το δοκίμασα αυτό να κουράζομαι πολύ την ημέρα για να κοιμηθώ το βράδυ....τελικά είχα υπερένταση και μου βγήκε και μια καλή υπερκόπωση...Θέλει όντως ησυχία στο χώρο αλλά εμένα τουλάχιστον με βοηθάει πολύ η τηλεόραση, δεν χρειάζεται να ακούγεται αν δεν θέλει κάποιος, απλά χρειάζεται για να ξεφεύγει το μυαλό και ζαβλακώνεσαι
    Λολ εγω αμα βαλω τηλεοραση τοτε ειναι που δεν θα κοιμηθω με τιποτα δεν με χαλαρωνει αλλα με τεντωνει ειδικα αν εχει βραδυ κανα καλο θριλερ εχω αγωνια να το δω ως το τελος κ δεν προκειται να κοιμηθω αλλα κ μ@$%#ες να χει παλι θα κατσω ξυπνια να τις δω...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    εχει ενδιαφεροντα προιoντα τελεμαρκετινγκ :P χαχαχα

    οποτε κοιμαμαι στον κολλητο μου ο οποιος πραγματικα ειναι βαμπιρ και κοιμαται κατα μεσο ορο 2 με 3 ωρες καθε βραδυ, βλεπω ολες τις ελληνικες σειρες του δεκατου ενατου αιωνα που ειχαν κανει 0% τηλεθεαση. Ασε και την τελευταια φορα δυστυχως ειχε κατι ντοκιμαντερ με επιθεσεις απο καρχαριες και δεν εκλεισα ματι.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    εχει ενδιαφεροντα προιoντα τελεμαρκετινγκ :P χαχαχα

    οποτε κοιμαμαι στον κολλητο μου ο οποιος πραγματικα ειναι βαμπιρ και κοιμαται κατα μεσο ορο 2 με 3 ωρες καθε βραδυ, βλεπω ολες τις ελληνικες σειρες του δεκατου ενατου αιωνα που ειχαν κανει 0% τηλεθεαση. Ασε και την τελευταια φορα δυστυχως ειχε κατι ντοκιμαντερ με επιθεσεις απο καρχαριες και δεν εκλεισα ματι.
    λολλ ακομα κ τα τηλεμαρκετινγκ καθομαι κ τα βλεπω κ γελαω με τις βλακειες προιοντα που ωρες ωρες δειχνουν..
    αλλα αμα πετυχω (στο σταρ συνηθως η σκαι) ταινια τρομου κ θριλερ η κατι που να εχει αγωνια δεν κλεινω ματι...:P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εγω δε μπορω ρε συ τα θριλερ και αυτα.. Πιο μικρη εβλεπα κανενα, τα περισσοτερα δε μου λεγανε τπτ, ειχα δει και κατι Saw Hostel και τετοια, βαρετα τα εβρισκα, και περα πο αυτο μπορει να σου χαλασουν και την ψυχολογια. Αμα εβλεπα δλδ κανα τετοιο μονη μου το βραδυ και εγω δε θα εκλεινα ματι. Απαπαπα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Εγω δε μπορω ρε συ τα θριλερ και αυτα.. Πιο μικρη εβλεπα κανενα, τα περισσοτερα δε μου λεγανε τπτ, ειχα δει και κατι Saw Hostel και τετοια, βαρετα τα εβρισκα, και περα πο αυτο μπορει να σου χαλασουν και την ψυχολογια. Αμα εβλεπα δλδ κανα τετοιο μονη μου το βραδυ και εγω δε θα εκλεινα ματι. Απαπαπα
    Λολλ εγω τρελαινομαι για θριλερ ειδικα για τα saw κ τον παω τρελα αυτονα κ σ oσους το λεω μου λενε οτι δεν παω καλα λολλ..βγαινει τωρα κ το scream 4!! εμενα θα ειναι ηδη χαλασμενη η ψυχολογια οποτε ποσο περισσοτερο να χαλασει??λολλ
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εμενα εχει φτιαξει αρκετα τον τελευταιο καιρο γιαυτο προσπαθω να μην την ταραζω, γιατι ειναι και ψιλοευαισθητη! Εχω κοψει και τα δραμτα και τα θριλερ, κινουμενα σχεδια και Αγιος Ο Θεος! Εχω δει οτι υπαρχει. Πηρα αποφαση αν γελαω και να βλεπω και να κανω πραγματα που με φτιαχνουν, οσο μπορω. Με πιανει και η μαυριλα μου ωρες ωρες, αλλα περναει γρηγορα πια. Φτου μη ματιαξω.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Εμενα εχει φτιαξει αρκετα τον τελευταιο καιρο γιαυτο προσπαθω να μην την ταραζω, γιατι ειναι και ψιλοευαισθητη! Εχω κοψει και τα δραμτα και τα θριλερ, κινουμενα σχεδια και Αγιος Ο Θεος! Εχω δει οτι υπαρχει. Πηρα αποφαση αν γελαω και να βλεπω και να κανω πραγματα που με φτιαχνουν, οσο μπορω. Με πιανει και η μαυριλα μου ωρες ωρες, αλλα περναει γρηγορα πια. Φτου μη ματιαξω.
    Εφοσον εχει φτιαξει προσπαθησε να τη διατηρησεις οσο περισοτερο μπορεις!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    παιδια σας καταλαβαινω απολυτα τα ιδια τραβαω κι εγω καθε βραδυ με το αγχος να δουμε ποια που θα παει αυτη η κατασταση αρχικα με πιανει φοβια με το σκοταδι κ μετα ακολουθουν ολα τα ψυχοσωματικα αρρυθμιες, τρεμουλο, δυσπνοια, ταχυκαρδιες, σφιξιμο στο στηθος, μουδιασμα...μαρτυριο σκετο...εχω δοκιμασει βαλεριανα βοηθαει πολυ αλλα σε ατομα με ηπιο η μετριο αγχος εγω στο χαλι που ειμαι την παλευω μονο με αγχολυτικα αλλιως ουτε μπορω να κοιμηθω ουτε να απαλλαγω απ το φοβο κ το αγχος κ πολλες φορες ςχω την αισθηση οτι θα πεθανω κ ξυπναω ενδιαμεσα μουσκεμα στον ιδρωτα κ λεω "παλι καλα εζησα"...ειναι πολυ δυσκολο ειδικα οταν εχεις κ γεγονοτα κ καταστασεις που σε στρεσαρουν να το διαχειριστεις ολο αυτο...
    Εγώ δεν έχω όλα αυτά τα συμπτώματα που λες Lacrymosa αλλά έχω το φόβο για το σκοτάδι (γι' αυτό και κοιμάμαι πάντα με φως), τρέμουλο και κλάμα πολλές φορές...και μου φτάνουν και μου περισσεύουν, δεν θέλω άλλα, ευχαριστώ!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Προσπάθησε να περνάς πιο ευχάριστα τη μέρα σου και από την άλλη βρες τον τρόπο να αντιμετωπίσεις τις φοβίες σου. Ο άσχημος ή ο καλός ύπνος είναι αποτέλεσμα του τι βιώνεις κατά τη διάρκεια της μέρας και της γενικότερης ψυχολογίας σου. Αν για καποιο χρονικό διάστημα απασχολείσαι με κάτι και αυτό σου προξενεί ένταση, αγωνία ή αγχος, αυτό θα επηρεάσει τον ύπνο σου, θα βλεπεις εφιάλτες και θα νομίζεις ότι είναι προμηνήματα συμφορών ενώ είναι απλά αντανάκλαση αυτου που σε απασχολεί τη μερα. Θα έχεις επίσης εφυδρώσεις, αυπνίες και απότομο ξύπνημα κατά τη διάρκεια της νύχτας ή θα ξυπνάς κατά τη διάρκεια της νύχτας και θα σκέφτεσαι έντονα τα προβλήματα που σε βασανίζουν.

    Λύση νομίζω είναι να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε τις καταστάσεις κατά τη διάρκεια της μέρας, να χουμε θετική σκέψη και να περνάμε τη μέρα όσο πιο έυχάριστα γίνεται, επίσης να αντιμετωπίσουμε και να βρουμε λύσεις στις φοβιες που κουβαλάμε.΄Κάποιες τεχνικές χαλάρωσης και αυτοσυγκέντρωσης ίσως βοηθάνε καθώς και καποιο ελαφρύ ηρεμιστικό για τον ύπνο.
    Προσπαθώ να περνάω όσο πιο καλά γίνεται αλλά δυστυχώς τις φοβίες μου δεν μπορώ να τις κατανικήσω...και δυστυχώς η ψυχολογία μου αυτόν τον καιρό δεν είναι καλή αλλά ευτυχώς δεν βλέπω τα όνειρα απαραίτητα σαν προμηνύματα συμφορών γιατί θα είχα τρελαθεί πιστεύω! Τώρα θυμήθηκα και τι μου είπε η ξαδέλφη μου τις προάλλες στο μνημόσυνο...ότι με είδε στον ύπνο της λίγες μέρες πριν και δεν ήμουν καλά...έκανα λέει εμετό κι ανησύχησε και πήρε τη μαμά της να τη ρωτήσει αν είμαι καλά κι εκείνη της είπε ότι αύριο είναι ο χρόνος της γιαγιάς μας...κι εκεί τρόμαξε ακόμα περισσότερο η μικρή...παρεπιπτόντως αυτό που ονειρεύτηκε έχει συμβεί λόγω ενός προβλήματος υγείας που είχα...και μετά συζητούσαμε και μου είπε ότι κι εκείνης τα όνειρα βγαίνουν πολλές φορές κι ότι γενικά διαισθάνεται πράγματα...προφανώς διαισθάνθηκε και τη στεναχώρια μου λόγω του μνημοσύνου κι ας μην το θυμότανε...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Όνειρα
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 31-01-2011, 22:43
  2. ονειρα
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 01-06-2010, 13:28
  3. ονειρα
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 07-02-2010, 04:52
  4. Όνειρα
    By lllogan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-01-2010, 19:10
  5. Όνειρα
    By frouto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-2006, 18:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •