Το προβλημα της μητερας μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2

    Το προβλημα της μητερας μου

    Καλησπερα σας,

    Θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με ενα θεμα ψυχολογικης φυσεως της μητερας μου. Δυο περιπου μηνες πριν η μητερα μου ανεβαζε πολυ πιεση, αφου εξεταστηκε κ δεν προεκυψε υπερταση εμφανισε καποιες φοβιες σε συνδιασμο με φοβερο υποχονδριασμο που δεν ειχε ποτε της. Δεν επισκευτηκε ψυχιατρο αλλα καρδιολογο ο οποιος αφου την βρηκε καλα στην καρδια της, της εδωσε Demerol (η κατι τετοιο), τα οποια την χειροτερευσαν αισθητα, φοβιες, αδικαιολογητο αγχος, κλαματα..εν συνεχεια ο γιατρος της τα σταματησε δινοντας της Xanax, απλα ως ηρεμιστηκα..οι "κρισεις", οπως η ιδια τις λεει ΔΕΝ σταματησαν και σημερα ο γιατρος της εδωσε μαζι με τα Xanax και Cipralex των 10...
    Αντιλαμβανομαι απολυτα την δυσκολια του να καταλαβει πως ολα ειναι καλα και πως δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας αλλα δεν ξερω πως μπορω να την κανω να νιωσει καλυτερα.

    ΥΓ: Ο ιδιος γιατρος, την εστειλε σε ψυχολογο οπου εκανε μια και μονο συνεδρια η οποια οπως μου ειπε την βοηθησε (!).

    ΥΓ2:Στην οικογενεια της μητερας μου, υπαρχει ιστορικο φοβιων και υποχονδριακων καταστασεων.
    Οποιαδηποτε πληροφορια και συμβουλη θα μου ηταν χρησιμη.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου! καταλαβαινω πως νιωθεις για τη μητερα σου κ θελεις να βοηθησεις.. το οτι πηγε σε ψυχολογο κ την βοηθησε η συνεδρια ειναι πολυ θετικο κ ενθαρρυντικο!! επομενως με συνεχεια στις συνεδριες μπορει να βοηθηθει αρκετα κ να νιωσει καλυτερα..
    τα φαρμακα γενικως παιρνουν καμια βδομαδα η κ περισσοτερο μεχρι να δρασουν οποτε θελει υπομονη μεχρι να αρχισει η δραση τους..
    επισης το οτι σε μια οικογενεια υπαρχει ιστορικο καποιας παθησης δεν σημαινει απαραιτητα οτι ολοι ντε κ καλα θα το παθουν το ιδιο, απλως σε περιπτωση που συμβει εξεταζεται κ αυτος ο παραγοντας..
    ποσο χρονων ειναι η μητερα σου??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2
    Χιλια ευχαριστω για την ανταποκριση..Η μητερα μου ειναι 50 ετων...(κλιμακτηριος...ξερω... αλλα η μητερα μου εχει κανονικα την περιοδο της).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    πιστεύω ότι εφόσον με την πρώτη συνεδρία έμεινε ικανοποιημένη άμα συνεχίσει τις συνεδρίες θα βοηθηθεί αρκετά!
    Εύχομαι ό,τι καλύτερο!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Προβλημα με u2u
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-2010, 18:50
  2. προβλημα....
    By soares in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-09-2009, 20:30
  3. προβλημα
    By soares in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 05-09-2009, 15:43
  4. προβλημα με το U2U
    By gramle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 23
    Last Post: 24-09-2007, 19:49
  5. προβλημα με τα U2U
    By χριστιαλένα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2007, 01:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •