Όνειρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Όνειρα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263

    Unhappy Όνειρα

    Αυτό το θέμα το βάζω απλά για να πω ότι δεν αντέχω άλλο!!! Δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει και ξυπνάω έτσι αλλά γίνεται πολύ συχνά και δεν μπορώ!!! Ξυπνάω με αίσθηση φόβου που είναι αβάσταχτη! Δεν ξέρω σίγουρα αν ονειρεύομαι κάτι, ας πούμε για σήμερα δεν θυμάμαι να είδα κάποιο όνειρο αλλά επειδή έχει συμβεί άλλες φορές να ξυπνήσω τρομαγμένη λόγω αυτού, έβαλα αυτό τον τίτλο στο θέμα...και σήμερα τα ίδια λοιπόν! Έχω καμιά ώρα που ξύπνησα νιώθοντας έτσι...είναι Σαββατοκύριακο κι εγώ ξύπνησα στις 7 η ώρα το πρωϊ όπως τις καθημερινές, ενώ χρειάζομαι ύπνο μιας και τις καθημερινές κοιμάμαι γύρω στο τετράωρο μόνο...πού θα πάει αυτό; Πέρα από την έλλειψη ύπνου που είναι ένα θέμα από άποψη κούρασης, υπάρχει και το ψυχολογικό θέμα, δεν αντέχω πια να ξυπνάω φοβισμένη και με άγχος...πώς να πάει καλά η μέρα μετά όταν αρχίζει έτσι;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    Καλημερα!
    ισως να ειναι συνδεδεμενα η έλλειψη υπνου με το ψυχολογικο θεμα , μηπως δλδ το αγχος σε κανει να μη κοιμασαι καλα. Εχεις δοκιμασει να φροντισεις να μην μπαινει καθολου φως στο δωματιο και να βαλεις ωτοασπιδες? Απλοικη λυση αλλα καμια φορα πιανει . Μηπως να κανεις ενα ζεστο μπανιο πριν κοιμηθεις ή να πινεις κανα χαμομηλι? Εγω οταν μου εχει συμβει αυτο , η ψυχ μου ειπε οτι το κανω επιτηδες για να μου κανω κακο με το να μη με ξεκουραζω.. Αλλα και ετσι να ξεκινησει η μερα παντα μπορεις να τη φτιαξεις.. αυτο το η καλη μερα απτο πρωι φαινεται ειναι υπερεκτιμημενο :-P. Οχι σοβαρα εγω καμια φορα σκεφτομαι αν δε σηκωθω μεχρι 12 δε μπορω να διαβασω κ παει η μερα αλλα δεν ειναι ετσι, ισως να ειναι απλα στο μυαλο μας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Κυκνε υπαρχουν αντικειμενικα προβληματα που αντιμετωπιζεις και σου συμβαινει αυτο;το λεω γιατι και εγω ξυπναω (αν μπορει να θεωρηθει υπνος ο δικος μου)με ενα συναισθημα φοβου,αλλα υπαρχουν συγκεκριμενα προβληματα που με κανουν να νιωθω ετσι.
    Καμμια φορα μπορει να δεις εναν εφιαλτη και να ξυπνησεις τρομαγμενη νομιζω ειναι κατι που συμβαινει σε πολλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Πολλες φορες στεναχωρες και αγχωτιεκς σκεψεις και καταστασεις που δεν εκφραζουμε και αντιμετωπιζουμε στο ξυπνιο μας, εμφανιζονται ξυπνωντας μας στη διαρκεια του υπνου. Κρινοντας κι απο το προηγουμενο θεμα, νομιζω οτι αυτο ακριβως σου συμβαινει οντως. Δεν μιλας με καποιον για αυτα που σε απασχολουν, δεν τα διαχειριζεσαι και εν τα αντιμετωπιζεις για να ξεπερασεις το θεμα που σε βασανιζει, και γιαυτο βγαινουν εκει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    εντελώς πρακτικά, δοκίμασε να πιείς χαμομήλι ή τίλιο (αυτό είναι πολύ χαλαρωτικό) πριν κοιμηθείς (ή ακόμα κι αν ξυπνήσεις σε κάποια φάση και θες να χαλαρώσεις και να ξανακοιμηθείς). και η βαλεριάνα μπορεί να σε βοηθήσει.
    επίσης ψάξε στο youtube για yoga stretches που προάγουν τον ήρεμο ύπνο. μπορείς να κάνεις μερικές τέτοιες ασκησούλες στο κρεβάτι πριν κοιμηθείς, χαλαρώνουν και ηρεμούν το νευρικό σύστημα (αυτά μπορείς να τα κάνεις και όταν ξυπνάς ταραγμένη για να σε ηρεμούν).

    κατα τα άλλα, μάλλον πρέπει να ψάξεις τι είναι αυτό που σε αγχώνει τόσο και παρεμβαίνει στην ύπνο σου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    Κυκνε μου και εγω ετσι ειμια τις τελευταιες μερες...βασικα το παθαινα και παλιοτερα να ξυπναω με ενα εντονο φοβο κι αγχος...απλα εχ καταλαβει πως αυτο μου συμβαινει στισ περιοδους με εντονο αγχος και ψιλοχαλια διαθεση...με επιασαν παλι οι φοβιες μου και ολα αυτα περαν του οτι τα σκεφτομαι ολη μερα μετα τα βλεπω και στον υπνο μου και λογικα πως να ξυπνησω μες στην τρελη χαρα?δε γινεται...ξυπναω με ψυχοπλακωμα και εντονο φοβο και αγχος...αλλα κατα τη διαρκεια της μερες κανω πραγματα και ξεχνιεμαι...προσπαθησε να χαλαρωσεις να μην το σκεφτεσε τοσο και να κανεισ και να σκεφτεσε πραγματα που σε ευχαριστουν...Φαση ειναι θα περασει ..σου μιλω εκ πειρας..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Lef View Post
    Καλημερα!
    ισως να ειναι συνδεδεμενα η έλλειψη υπνου με το ψυχολογικο θεμα , μηπως δλδ το αγχος σε κανει να μη κοιμασαι καλα. Εχεις δοκιμασει να φροντισεις να μην μπαινει καθολου φως στο δωματιο και να βαλεις ωτοασπιδες? Απλοικη λυση αλλα καμια φορα πιανει . Μηπως να κανεις ενα ζεστο μπανιο πριν κοιμηθεις ή να πινεις κανα χαμομηλι? Εγω οταν μου εχει συμβει αυτο , η ψυχ μου ειπε οτι το κανω επιτηδες για να μου κανω κακο με το να μη με ξεκουραζω.. Αλλα και ετσι να ξεκινησει η μερα παντα μπορεις να τη φτιαξεις.. αυτο το η καλη μερα απτο πρωι φαινεται ειναι υπερεκτιμημενο :-P. Οχι σοβαρα εγω καμια φορα σκεφτομαι αν δε σηκωθω μεχρι 12 δε μπορω να διαβασω κ παει η μερα αλλα δεν ειναι ετσι, ισως να ειναι απλα στο μυαλο μας.
    Συγγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω, αλλά είμαι στον κόσμο μου...
    Lef, για το φως εγώ το αφήνω ανοιχτό τη νύχτα γιατί φοβάμαι το σκοτάδι...όσο για το χαμομήλι, η γιατρός μου έχει δώσει αγωγή για τον ύπνο, την οποία όμως αποφεύγω να παίρνω αν δεν είναι απόλυτη ανάγκη γιατί με κάνει χώμα...
    Όσον αφορά αυτό που λέω για το "πώς να πάει καλά η μέρα;" εννοώ ότι αν ξυπνήσεις με τόσο χάλια διάθεση πολύ πιθανόν να σε ακολουθεί καθόλη τη διάρκεια της ή να αργήσεις να συνέλθεις...εγώ πάντως άργησα κι ακόμα κι αφότου συνήλθα κατά διαστήματα πάλι ένιωθα πολύ άσχημα...ευτυχώς τώρα σταθεροποιήθηκα νομίζω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by γιώτα2 View Post
    Κυκνε υπαρχουν αντικειμενικα προβληματα που αντιμετωπιζεις και σου συμβαινει αυτο;το λεω γιατι και εγω ξυπναω (αν μπορει να θεωρηθει υπνος ο δικος μου)με ενα συναισθημα φοβου,αλλα υπαρχουν συγκεκριμενα προβληματα που με κανουν να νιωθω ετσι.
    Καμμια φορα μπορει να δεις εναν εφιαλτη και να ξυπνησεις τρομαγμενη νομιζω ειναι κατι που συμβαινει σε πολλους.
    Ναι Γιώτα...καταρχήν υπάρχει ένας σοβαρός καβγάς με κάποιο άτομο σημαντικό για μένα που αγαπάω πολύ και που με τάραξε τρομερά καθώς και κάποιες φοβίες του παρελθόντος που ταράζουν τον ύπνο μου...τα ξέρω όλα αυτά αλλά και πάλι δεν αντέχω...
    Όσο για εφιάλτες, παλιότερα έβλεπα πολλούς, μάλιστα για ένα συγκεκριμένο διάστημα ήταν επαναλαβανόμενος ο ίδιος εφιάλτης...
    Πώς το καταπολεμάς εσύ αυτό το συναίσθημα φόβου;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Πολλες φορες στεναχωρες και αγχωτικες σκεψεις και καταστασεις που δεν εκφραζουμε και αντιμετωπιζουμε στο ξυπνιο μας, εμφανιζονται ξυπνωντας μας στη διαρκεια του υπνου. Κρινοντας κι απο το προηγουμενο θεμα, νομιζω οτι αυτο ακριβως σου συμβαινει οντως. Δεν μιλας με καποιον για αυτα που σε απασχολουν, δεν τα διαχειριζεσαι και δεν τα αντιμετωπιζεις για να ξεπερασεις το θεμα που σε βασανιζει, και γιαυτο βγαινουν εκει.
    Ναι, σας τίγκαρα στα θέματα σήμερα...έχει λογική αυτό που λες...αλλά πού να μιλάω; Εγώ νιώθω τα συναισθήματα χείμαρρο μέσα μου...αν αρχίσω να μιλάω, θα μιλάω για ώρες...έχω τόσα πολλά που θέλω να εκφράσω που νιώθω να πνίγομαι ώρες ώρες...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by claire View Post
    εντελώς πρακτικά, δοκίμασε να πιείς χαμομήλι ή τίλιο (αυτό είναι πολύ χαλαρωτικό) πριν κοιμηθείς (ή ακόμα κι αν ξυπνήσεις σε κάποια φάση και θες να χαλαρώσεις και να ξανακοιμηθείς). και η βαλεριάνα μπορεί να σε βοηθήσει.
    επίσης ψάξε στο youtube για yoga stretches που προάγουν τον ήρεμο ύπνο. μπορείς να κάνεις μερικές τέτοιες ασκησούλες στο κρεβάτι πριν κοιμηθείς, χαλαρώνουν και ηρεμούν το νευρικό σύστημα (αυτά μπορείς να τα κάνεις και όταν ξυπνάς ταραγμένη για να σε ηρεμούν).

    κατα τα άλλα, μάλλον πρέπει να ψάξεις τι είναι αυτό που σε αγχώνει τόσο και παρεμβαίνει στον ύπνο σου!
    Claire, τώρα μου θύμησες κάτι και γέλασα... Ξέρεις τί έχω αγοράσει για να πίνω σαν ρόφημα και να ηρεμώ; Κίντερντε...αλλά δεν το έχω ανοίξει ακόμα, μάλλον ήρθε η ώρα...
    Θα ρίξω μια ματιά γι' αυτές τις ασκήσεις που μου προτείνεις, σ' ευχαριστώ...όσο για το τι παρεμβαίνει στον ύπνο μου το ξέρω καλά αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το διορθώσω...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by oneofthosedays View Post
    Κυκνε μου και εγω ετσι ειμαι τις τελευταιες μερες...βασικα το παθαινα και παλιοτερα να ξυπναω με ενα εντονο φοβο κι αγχος...απλα εχω καταλαβει πως αυτο μου συμβαινει στισ περιοδους με εντονο αγχος και ψιλοχαλια διαθεση...με επιασαν παλι οι φοβιες μου και ολα αυτα περαν του οτι τα σκεφτομαι ολη μερα μετα τα βλεπω και στον υπνο μου και λογικα πως να ξυπνησω μες στην τρελη χαρα?δε γινεται...ξυπναω με ψυχοπλακωμα και εντονο φοβο και αγχος...αλλα κατα τη διαρκεια της μερες κανω πραγματα και ξεχνιεμαι...προσπαθησε να χαλαρωσεις να μην το σκεφτεσαι τοσο και να κανεις και να σκεφτεσαι πραγματα που σε ευχαριστουν...Φαση ειναι θα περασει ..σου μιλω εκ πειρας..
    Ναι, αυτό προσπαθώ να κάνω κι εγώ... Σήμερα από την ώρα που συνήλθα κάπως και μετά ασχολούμαι με χαζά μήπως και απασχολείται το μυαλό μου και δεν σκέφτεται τα πρωϊνά...με ταράζει όσο τίποτα αυτό το συναίσθημα αγωνίας και το να πετάγομαι από το κρεβάτι...δεν έχω κάνει τίποτα επικοδομητικό σήμερα...τώρα νιώθω καλύτερα απλά ελπίζω το βράδυ να μην έχουμε πάλι τα ίδια γιατί αύριο δουλεύω και με τί ψυχολογία θα πάω στη δουλειά;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    το ποσο στρεσαρισμενη ειμαι φαινεται στ σημειο που παει να με παρει ο υπνοσ και πεταγομαι μεχρι πανω και να σου η ταχυκαρδια...πολυ αγχος για βλακειες...αυτο που σου ειπα κανε και υπομονη...και μη σκεφτεσαι ωχ αν με πιασει παλι τι θα κανω γτ τοτε σιγουρα θα σε πιασει...προσπαθησε να μην το σκεφτεσε..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    παιδια σας καταλαβαινω απολυτα τα ιδια τραβαω κι εγω καθε βραδυ με το αγχος να δουμε ποια που θα παει αυτη η κατασταση αρχικα με πιανει φοβια με το σκοταδι κ μετα ακολουθουν ολα τα ψυχοσωματικα αρρυθμιες, τρεμουλο, δυσπνοια, ταχυκαρδιες, σφιξιμο στο στηθος, μουδιασμα...μαρτυριο σκετο...εχω δοκιμασει βαλεριανα βοηθαει πολυ αλλα σε ατομα με ηπιο η μετριο αγχος εγω στο χαλι που ειμαι την παλευω μονο με αγχολυτικα αλλιως ουτε μπορω να κοιμηθω ουτε να απαλλαγω απ το φοβο κ το αγχος κ πολλες φορες ςχω την αισθηση οτι θα πεθανω κ ξυπναω ενδιαμεσα μουσκεμα στον ιδρωτα κ λεω "παλι καλα εζησα"...ειναι πολυ δυσκολο ειδικα οταν εχεις κ γεγονοτα κ καταστασεις που σε στρεσαρουν να το διαχειριστεις ολο αυτο...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    εσυ αμα εβλεπες λιγοτερο saw kai freddy krouger θα ησουν πολυ πιο ηρεμη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    μπαα δεν νομιζω να φταιει αυτο ειδικα με τα saw εχω τρελο κολλημα ασε που μ αρεσει κιολας να τον βλεπω στον υπνο μου τον τζιγκσο τα υπολοιπα απ το αγχος τα παθαινω δεν τον φοβαμαι αυτονα χεχε!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Όνειρα
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 31-01-2011, 22:43
  2. ονειρα
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 01-06-2010, 13:28
  3. ονειρα
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 07-02-2010, 04:52
  4. Όνειρα
    By lllogan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-01-2010, 19:10
  5. Όνειρα
    By frouto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-2006, 18:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •