Μία εξήγηση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456

    Μία εξήγηση...

    Γίνανε πολλά. Κι επειδή θεωρώ ότι τόσο αυτό το φόρουμ (πολλά άτομα) όσο και η διαχείριση του μου έχουν προσφέρει, ίσως και να τα έχω χρησιμοποιήσει, θα ήθελα να πω δύο λόγια.
    Για το θέμα της "αναφοράς".
    Η αναφορά έγινε στον διαχειριστή και μόνο. Και ήταν η πρώτη φορά που έγινε κάτι τετόιο. Δεν εχω ξαναναφέρει άτομο.
    Για την ειρωνία και το "βρωμοστομα", θεωρησα κι εγω οτι αξιζα ενα οχι συλληπητηρια αλλα τουλαχιστον ενα "κουραγιο".
    Και κάτι για τη διαχειριση, οταν εγινε αυτο το ποστ στη μαρινα, οντως με απεκλεισαν! Και με απεκλεισαν για ενα χρονο!
    Ενδεχομενως να θελω ξανα τωρα εγω με καποιο τροπο να "ξαναποκλειστώ" γι αυτο ενδεχομενως και οι σκληρες κοντρες.
    Δεν ξερω τι θα κανω, δεν ξερω αν θα μεινω ή αν θα φυγω, (ειμαι σε πολυ δυσκολη φαση).
    Αν καποιος μπορει να διαβασει κατω απο τις γραμμες, θα καταλαβει ίσως αρκετα.
    Δεν εχω μαθει να ρουφιανευω, ποτε στη ζωη μου δεν το εκανα κι ουτε σκοπευω να το κανω, αλλα δεν αναφερω και ποτε.
    Αυτα ειχα να πω.
    Μερικοι καταλαβαινουν. Ενδεχομενως και περισσοτερα απ οσα λενε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θα πρέπει να σου πει κάποιος συλλυπητήρια ή κουράγιο, αλλά όποια προβλήματα και να έχει κάποιος, δεν έχει κανένα δικαίωμα να βγάζει κακία, εμπάθεια , μικροπρέπεια σε κανέναν συνομιλητή του - που προσπαθεί να συζητά ισότιμα μαζί του. Κάθε σου ατάκα στο κατάπτυστο μήνυμα σου, είχε σαν συνοδό ένα χαμογελάκι , που σημαίνει πως μόνο πικρία δεν μπορεί κάποιος να δει πίσω από τα λεγόμενα σου , αλλά μια προφανή διάθεση για κακοήθεια με δήθεν χιούμορ..
    Αστείο....

    Δεν ξέρω σε ποια φάση είσαι, ειλικρινά όταν διάβασα το μήνυμα σου δεν πίστευα στα μάτια μου κι έλεγα από μέσα μου πως μάλλον δεν κατάλαβα καλά.Όταν όμως είδα αυτά που είχες γράψει τότε στη Μαρίνα38 και που έφερε στην επιφάνεια η rain και που η διαχείριση βιάστηκε να διαγράψει (κακώς όπως εξηγώ σε άλλο μου ποστ) , οι όποιες αμφιβολίες μου για παρανόηση διαλύθηκαν αυτόματα.

    Δεν έχω άλλα να πω...

    Απλά λυπάμαι ....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Και κάτι ακομα (για την αρκτος που το καταλαβε μονη της αλλα και πολλους αλλους που το ψυχανεμιστηκαν).
    Το προβλημα που εχει δημιουργηθει (με το ποτο) το ξερω. Το πως θα ξεφυγω δεν ξερω. Προσπαθω, αριστερα και δεξια, να βάλω σε μια ταξη τα πραγματα. Μερικες φορες πετυχαινει αλλες καταρρεει.
    Το ξερω οτι πρεπει να ειμαστε σκληροι και να συνεχιζουμε (whatever the odds).
    Και σ'ένα αλλο ατομο που το γνωριζει πολυ καλα, προσπαθω. Δεν λεω οτι για ολα φταει αυτο, η οτι κανεις δεν εχει προβλημα, αλλα τουλαχιστον σε οτι αφορα εμενα, αναγνωριζω οτι αυτο ειναι.
    Εγω δεν νομιζω οτι εχω σοβαρο προβλημα με αυτο (κι οσο και να ρεει στις φλεβες μου οι αξιες μου δεν αλλαζουν), αλλα μερικες φορές σαν να μην υπαρχει αλλη λυση.
    Το φορουμ, ειναι παντα εδω, δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω.
    Δεν ξερω καν αν μου κανει καλο ή κακο. Αλλά ειναι εδω και αναπληρωνει καποια πραγματα.
    Αλλα τεικα ισως να χρειαζομαι καποιοα βοηθεια.
    Βοηθάω την οικογενεια μου. Οταν το εκανα αυτο, τα πραγματα μεσα μου γαληνεψαν, ηρεμευσαν.
    Πρεπει να δω και τον εαυτο μου, το ξερω, αλλα μερικες φορες ενα μπουκαλι κρασι ειναι πολυ ευκολη λυση. Γρηγορη και δεν σου κοστιζει τιποτα (η ετσι νομιζω).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Quote Originally Posted by sabb View Post
    Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θα πρέπει να σου πει κάποιος συλλυπητήρια ή κουράγιο, αλλά όποια προβλήματα και να έχει κάποιος, δεν έχει κανένα δικαίωμα να βγάζει κακία, εμπάθεια , μικροπρέπεια σε κανέναν συνομιλητή του - που προσπαθεί να συζητά ισότιμα μαζί του. Κάθε σου ατάκα στο κατάπτυστο μήνυμα σου, είχε σαν συνοδό ένα χαμογελάκι , που σημαίνει πως μόνο πικρία δεν μπορεί κάποιος να δει πίσω από τα λεγόμενα σου , αλλά μια προφανή διάθεση για κακοήθεια με δήθεν χιούμορ..
    Αστείο....

    Δεν ξέρω σε ποια φάση είσαι, ειλικρινά όταν διάβασα το μήνυμα σου δεν πίστευα στα μάτια μου κι έλεγα από μέσα μου πως μάλλον δεν κατάλαβα καλά.Όταν όμως είδα αυτά που είχες γράψει τότε στη Μαρίνα38 και που έφερε στην επιφάνεια η rain και που η διαχείριση βιάστηκε να διαγράψει (κακώς όπως εξηγώ σε άλλο μου ποστ) , οι όποιες αμφιβολίες μου για παρανόηση διαλύθηκαν αυτόματα.

    Δεν έχω άλλα να πω...

    Απλά λυπάμαι ....
    sabb εγω τουλαχιστον σου ζηταω συγνωμη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Αλεξανδρε,
    πρεπει να ζητησεις κι εσυ βοηθεια καλε μου..
    Ηταν ασχημη η εξελιξη και ξερεις κι εσυ οτι ακομα κι οταν πινουμε δεν ειμαστε αλλοι ,οι ιδιοι ειμαστε,,απλως χωρις αναστολες..
    Καταλαβαινω την πιεση που νιωθεις με τα οικ.προβληματα,αλλα μη ξεχνας οτι αν δεν ειμαστε καλα εμεις δεν μπορουμε να βοηθησουμε κανεναν..
    καλη συνεχεια ευχομαι..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    το ξερω φωτεινη.
    απλως ευχομαι να ειχα το σθενος, οχι για συγνωμη, αλλα τουλαχιστον για επαναπροσεγγιση με ενα ατομο στο οποιο ενδεχομενως να προβληθηκε ο sabb (και η απουσια του), χωρις αναστολες. ο αλλος πως να το γνωριζει? γιατι να το γνωριζει?
    Βοηθεια τη ζηταω, την εχω ηδη ζητησει. απο καποιο ειδικο που τουλαχιστον να μην ειναι τοσο σκληρος ή ακαμπτος οσο αποδειχθηκε ο προηγουμενος, που εχει προβληματα και δεν τον κακιζω.
    ειμαι πλεον σιγουρος 100% οτι χρειαζεται να γινει αυτο το βημα.
    και δεν εχω καθολου μα καθολου ακραδατη ελπιδα οπως ειχα παλια οτι "ολα θα πανε καλα".

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Το σθενος το εχεις αλλα (χωρις να ξερω ποιον εννοεις) επειδη οπως ξερεις ο καθενας μας εδω παλευει και με κατι,δεν ειμαι βεβαιη αν θα βρεις ανταποκριση..
    Θελω να σε ρωτησω κατι..Εσυ και ο Ανεμος?
    Ποτε να μην χανεις την ελπιδα σου και εγω (μη κοροιδευετε οι απιστοι) θα προσευχομαι να βρεις κι εσυ τον δρομο σου οπως ολοι μας...
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    οχι. εννοω τον πατερα μου.
    για το ατομο στο φορουμ το γνωριζει το ιδιο και με το δικο της τροπο μου εχει συμπαρασταθει.
    με τον ανεμο μας δενουν πολλα απ οτι φαινεται στη σχεση που εχουμε με τον πατερα μας.
    σ ευχαριστω για τις ευχες σου, οποια μορφη και να εχουν

  9. #9
    αλέξανδρε...καταρχήν χαίρομαι για το συγνώμη που είπες στον σαμπ, όπως και πως παραδέχεσαι κάποια θέματα στη συμπεριφορά σου.
    Δεν τα έχουμε συνηθίσει αυτά εδώ μέσα. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, το μέλος αποχωρεί ή τρώει μπαν και επιστρέφει μετά από λίγο καιρό με άλλο νικ σα να μη συμβαίνει τίποτα γιατι ακριβώς δεν έχει τα άντερα να πει πως έκανε λάθος.
    Το θέμα με το ποτό στο έχω πει και παλιά, στο μνμ που διέγραψαν στο άλλο θέμα.
    Είχα διακρίνει πως έγραφες διαφορετικά σε κάποιες περιπτώσεις και σου έβγαινε μια καταπιεσμένη τσίτα.
    Πιστεύω πως κρύβεις πολύ οργή μέσα σου, δεν σε ψυχαναλύω, δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε τη διάθεση.
    Σου λέω μόνο αυτό που βγάζεις σε μένα.
    Αν το ποτό σου δημιουργεί τέτοια διάθεση, (να τη λες και να τσακώνεσαι), σημαίνει πως νηφάλιος δεν έχεις το κουράγιο να έρθεις αντιμέτωπος με την πραγματική σου πληγή.
    Εύχομαι να βρεις τη γαλήνη και έναν καλό ειδικό να σε βοηθήσει....:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    αλεξανδρε χαιρομαι που ζητησες συγνωμη απο τον σαββ
    ελπιζω να βρεις το κουραγιο να ζητησεις και βοηθεια...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Σ' ευχαριστω Θεοφανεία και remedy.
    Νομίζω ότι ακόμα και το ιδιο το φορουμ εχει γινει μια εξη πια. Γιατι παντα καποιος θα ειναι "παρον".
    Δεν ξερω αν θα φυγω ή αν θα μεινω. Δεν καταλαβαινω οταν εχω πιει ποσο σοκαρεται ο αλλος. αυτο μου ειχε πει και ο NikosD τοτε. Και αλλοι.
    Βοηθεια εχω ζητησει, δεν παει αλλο. Δεν ειμαι το ιδιο αισιοδοξος οπως παλια.
    Γιατι το αγχος και η μοναξια θα ξαναγυρισουν, και τοτε η ευκολη λυση ειναι εκει.
    Και φαινεται δυστυχως οτι τις εξεις μου (οπως ισως το φορουμ) τις διωχνω με συγκρουση. θελω να προσπαθησω να μη γινει αυτο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by alexandros3 View Post
    Σ' ευχαριστω Θεοφανεία και remedy.
    Νομίζω ότι ακόμα και το ιδιο το φορουμ εχει γινει μια εξη πια. Γιατι παντα καποιος θα ειναι "παρον".
    Δεν ξερω αν θα φυγω ή αν θα μεινω. Δεν καταλαβαινω οταν εχω πιει ποσο σοκαρεται ο αλλος. αυτο μου ειχε πει και ο NikosD τοτε. Και αλλοι.
    Βοηθεια εχω ζητησει, δεν παει αλλο. Δεν ειμαι το ιδιο αισιοδοξος οπως παλια.
    Γιατι το αγχος και η μοναξια θα ξαναγυρισουν, και τοτε η ευκολη λυση ειναι εκει.
    Και φαινεται δυστυχως οτι τις εξεις μου (οπως ισως το φορουμ) τις διωχνω με συγκρουση. θελω να προσπαθησω να μη γινει αυτο.
    εγω δεν το ηξερα το προβλημα σου, καθως δεν ειχα γνωρισει ποτε ατομα που πινουν στο περιβαλλον μου.
    πρωτη φορα στο φορουμ μιλησα με ατομα με τετοιο θεμα.
    για το φορουμ εχεις δικιο, οπως και για το νετ. ειναι εθιστικα..
    δεν ξερω τι λενε οι ειδικοι στους εθισμους, αλλα εγω νομιζω, οτι παρολο που ο σωστος δρομος ειναι να μην εχει καποιος εξεις γενικοτερα, το να εχεις ανωδυνες εξεις (φορουμ) ειναι καλυτερο απο το να εχεις καταστροφικες εξεις.
    τωρα, το αν η μιοα εξη φερνει και την αλλη και πρεπει απαραιτητα να απαλλαγουμε απο ολες, δεν το ξερω, ας το πει καποιος ειδικος...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Remedy, είναι πολύ εθιστικά... ιδιως αν "πιανεσαι" απο το γραπτο λογο κι εχεις και ενδαφεροντες συνομιλητες
    απλως αυτη την εβδομαδα που περασε, μεχρι τη τεταρτη κανενα προβλημα, μετα και το νοσοκομειο, αναγκες, αναγκες, αναγκες, μοναξια,μοναξια,μοναξια και καπου "εσπασα" και το μονο που ηθελα ηταν να γυρισω σπιτι να περασω απο τη καβα να παρω ενα μπουκαλι κρασι και να μπω στο ιντερνετ. ισως για να "τσακωθω" με καποιον, να βρω καποιον, δεν ξερω.
    δεν γινεται ομως οταν κατι ασχημο συμβαινει να γινεται αυτο το πραγμα. δεν ειχα θεμα μ αυτο το πραγμα πριν λιγα χρονια.
    αλλα δεν μπορω να το αντιμετωπιζω πια σαν κατι περιστασιακο.
    και λεω με πασα ειλικρινια οτι δεν ξερω πια (τις δυναμεις μου)
    οσο αγχος και να εχεις, ενταξει. ομως το ποτο "αλλοιωνει".
    ξερω οτι εσωτερικη μου αναγκη ειναι μια επαναπροσεγγιση με το πατερα μου. προσεκτικα ομως γιατι δεν ειναι καλο να γλυστρισω, ιδιως τωρα.
    απλως σκεφτομαι οτι μαλλον εχω ηδη γλυστρισει και δεν το ξερω.
    και γινεται συνεχεια αυτος ο κυκλος της βδομαδας, αντοχη μεχρι τα μεσα περιπου και μετα αυτο το σπασιμο.
    ενταξει, χθες φοβηθηκα τον εαυτο μου αν και δεν θυμωμουνα παρα πολλα και αποφασισα οτι ως εδω μονος μου και θα παω σε μια κανουργια ειδικο.
    κι εξαλλου δεν νομιζω οτι εχω δικαιωμα να χρησιμοποιω αυτο το φορουμ ως "σακο του μποξ" και τους ανθρωπους του που πραγματικα δεν ξερουνε τι συμβαινει. γι αυτο ζηταω συγνωμη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    γλυκε μου αλέξανδρε, όντως το ποστ σου προς τον σαμπ ήταν " απίστευτο ".
    σιγουρα πικράθηκε.
    δν είναι λίγα αυτά που περνάει.
    κατά πόσο μάλλον να μπαίνεις εδω κ κάποιος να του μιλάει έτσι.
    ζήτησες συγγνώμη κ πιστεύω πως ο σαμπ επειδή είναι αυτός που είναι θα την δεχτεί.

    επειδή γνωρίζω πως μπορεί να φερθει κάποιος που πίνει αλκοολ, δν μου φάνηκε παράξενο που μίλησες έτσι.
    θα μπορούσες να το κάνεις στο καθένα.
    όταν πίνουμε τόσο, ξεφεύγουμε.
    έχω δει τον ευατό μου να κάνει τα απίθανα.
    να εξοργίζεται κ να μν καταλαβαίνει τί του γίνεται.
    γι' αυτό κ καταλαβαίνω.
    πρέπει να πάρεις βοήθεια κ το μεγάλο βήμα το έκανες ήδη.
    αναγνώρισες κ παραδέχτηκες πως έχεις πρόβλημα.
    θα έλεγα πως είναι καλό να παραμείνεις στο φόρουμ.
    αν δν είναι για τις δύσκολες, τότε για ποιες?
    τους φίλους τότε τους χρειάζεσαι.
    ξέρω πως εδώ υπάρχουν κάποιοι για σένα.
    κ ξέρουμε ποιος είναι ο άλεξ κ πως αξίζει να του σταθούμε.
    http://www.mazi.org.gr/

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Χθες το βραδυ καταλαβα οτι δεν πηγαινει καλα κατι, λεω δεν ειναι δυνατον να μας δουλευει τοσο καιρο και τωρα αποκαλυφθηκε, κατι εχει παρει! Αλλα βλεποντας το ξεθαμμενο μηνυμα το πρωι μπερδευτηκα, που να σκεφτω οτι και τα δυο ηταν υπο την επηρεια, μια φορα στα δυο χρονια δλδ ξεφευγουμε!!

    ΧΑιρομαι που θας ζητησεις βοηθεια, μπορεις να το ριξεις στο διαβασμα αντι για κατι αλλο, με τα θεματα που εχεις με τον πατερα σου θα σου προτεινα τα βιβιλια της Αλις Μιλλερ. Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω καπως, αλλα δε μπορω να βοηθησω φιλους μου με παρομοια προβληματα που ειναι μακρια μου, ποσο μαλλον εναν αγνωστο.. Μια προταση θα ηταν παντως να κοιταξεις μηπως στο μελλον μπορεις να αλλαξεις εργασιακο περιβαλλον.

    Αντι να παιρνεις "παυσιπονα ανασταλτικα σκεψης" αμα θες να βγεις απο αυτην την κατασταση που εισαι τωρα, πρεπει να σκεφτεις και να νιωσεις και να ξεσπασεις. Ξενερωτος ομως.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •