Έτσι είναι ο άνθρωπος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Έτσι είναι ο άνθρωπος

    Σαν δεκαεξάχρονος έφηβος δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στη ζωή. Αυτό οδηγεί σε κάτι που με βασανίζει, σε κάτι που μάλλον θέλω να αλλάξω στον εαυτό μου, και ίσως αυτό να φτιάχνεται μόνο με την εμπειρία και την υπομονή. Δεν παύει όπως το παρόν να με απασχολεί.

    Σαν άτομο έχω και εγώ τα καλά μου και τα κουσούρια μου. Δυστυχώς όμως αισθάνομαι ότι τα καλά μου τα πληρώνω πιο πολύ από κάθε άλλο. Έχω διαπιστώσει ότι ο,τι και να κάνεις για τον άλλον, όση κατανόηση και να δείξεις, όσο και να τον στηρίξεις, όσο αληθινός και να είσαι απέναντί του, ξεχνάει. Έχοντας συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό μου, έχω πληγωθεί αφάνταστα από το γεγονός ότι δίνω τόσα πολλά και χτίζω επί τόσο καιρό κάποια σχέση, ώστε να χαθούν όλα σε διάστημα δευτερολέπτων. Σαφέστατα, ο άνθρωπος αλλάζει, συνεχίζει τη ζωή του και σίγουρα άλλοι φεύγουν, και άλλοι καλύτεροι έρχονται. Όμως πού είναι η εκτίμηση; Χάνω τον χρόνο μου όταν επενδύω ενέργεια και χρόνο σε κάποιον που εκδηλώνει ανάγκη να χει κάποιον δίπλα του, ή μειώνω την προσωπικότητα μου όταν δεν καταφεύγω σε ακραίους εγωισμούς;

    Οφείλω να ομολογήσω, δεν είμαι καχύποπτος, και αισθανόμουν μέχρι πρόσφατα εντάξει με αυτό, ως ένδειξη ότι ακόμα ζω την παιδική μου ηλικία, χωρίς ενδοιασμούς. Αλλά το πληρώνω συνέχεια αυτό. Για να μην τα πολυλογώ θα φτάσω επιτέλους στο λόγο που γράφω αυτό το θέμα και κατ'επέκταση στο λόγο που είμαι μέλος του φόρουμ. Είναι τόσο λάθος να ενδιαφέρεσαι για τον άλλον; Και δεν είναι γιατί πληρώνεις το τίμημα;

    Από πέρσι διαπιστώνω ότι κάποιοι δεν αξίζουν, και ξεφορτώνομαι άτομα από την ζωή μου. Αλλά από τότε, όλο και πολλαπλασιάζονται, και άτομα που δεν περίμενα να φερθούν όπως φέρθηκαν, αδιάφορα, αχάριστα. Αισθάνομαι ότι πέρα από τους κολλητούς μου, θέλω να εκφράσω μια αδιαφορία για όλους τους υπόλοιπους, που ξέρω ότι και αυτοί, κάποια στιγμή που θα βάλουν το συμφέρον τους πάνω από εσένα τον ίδιο, και τον εγωισμό τους, θα σε ξεπετάξουν. Έτσι είναι ο άνθρωπος.. ;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Εκπτωτος αγγελος!
    ωραιο νικ.
    για 16χρονος εκφραζεσαι πολυ ωριμα παντως. ωραιος λογος! μπραβο σου!
    οχι ασφαλως και ειναι καλο να δειχνεις ενδιαφερον για τους αλλους!!
    οτι κανεις θα το βρεις στον δρομο σου
    θελεις να κοιτας μονο της παρτη σου? καντο.. καποια μερα οταν μεινεις μονος μην απορρησεις
    θελεις να βοηθας και να νοιαζεσαι για τους αλλους? καντο! οταν θα χαιρεις εκτιμησης απο αλλους ανθρωπους αυριο μεθαυριο παλι μην αναρωτηθεις γιατι.
    η ζωη ετσι ειναι.. οτι παρεις θα δωσεις..απλως αυτο μπορει να συμβει μακροπροθεσμα οχι αμεσα.
    κοιταξε να επενδυεις σε ανθρωπους που αξιζουν την επενδυση..
    μην ξοδευεις ενεργεια και χρονο για κατι που δεν αξιζει.
    το ενδιαφερον, η ευγενεια, η ενσυναισθηση ειναι σπουδαια αγαθα και οφειλεις να τα κρατησεις! οχι να τα αποβαλεις .
    και στα 16 υπαρχει μεγαλη επιπολαιοτητα..ειναι η εφηβεια,η περιοδος δοκιμης, πειραματισμου.
    μην απελπιζεσαι!
    σε μεγαλυτερες ηλικιες αυτα που περιγραφεις ειναι πολυ σημαντικα
    οχι για ολους.. αλλα για πολλους τουλαχιστον.
    κοιταξε να βρεις ατομα με τα οποια ταιριαζεις και στοχευετε στην ιδια επενδυση
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΙΑΚΗ ????????
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 09-05-2016, 16:26
  2. έτσι θα είναι η ζωή μου από εδώ κ πέρα?
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 13-04-2013, 01:14
  3. εχω βαρεθει να ειναι ετσι η ζωη μου..
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 23-08-2010, 22:14
  4. αν ενας ανθρωπος δεν ειναι σιγουρος πως η εκασοτε επιστημονικη μεθοδος
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 22:12
  5. ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ;
    By efpra in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-06-2008, 18:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •