Γεννηθηκα πρωτη αλλα ερχομαι συνεχως δευτερη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    19

    Γεννηθηκα πρωτη αλλα ερχομαι συνεχως δευτερη!

    Καλημερα σε ολους.. Το δικο μου θεμα αφορα την οικογενεια και πιο συγκεκριμενα τον αδερφο μου και εμενα... Οι γονεις δινουν περισσοτερα υλικα αγαθα σε εκεινον..Ειμαι 34 και αυτος 30..Εχει καλυτερη δουλεια απο εμενα με περισσοτερα εσοδα..Παρ'ολα αυτα, του εχουν ερθει στη δικαιοδοσια του πιο πολλα.. Γιατι συμβαινει αυτο? Εχει να κανει με μεγαλυτερη αδυναμια και αγαπη? Ειλικρινα δεν το καταλαβαινω.. Συμβαινει γενικοτερα αυτο στα αγορια? Εγω νομιζα οτι υποστηριζονται παραπανω τα κοριτσια..Αν και εγω ειμαι υπερ της ισοτητας σε αυτα τουλαχιστον τα θεματα ... Θα εκτιμουσα την γνωμη σας..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Μηπως ο αδερφος σου ομως εχει οικογενεια και δινουν για τα παιδια?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    οι γονεις συνιθως εχουν μια αδυναμια στα αγορια στους ''αντρες τους''

    ειδηκα αν ειναι μικροτεροι.

    εχω μια γειτονισσα που μ κανει εντυπωση καθε φορα που την συνανταω και την ρωταω για τα παιδια. η κορη της ειναι 18 και ο γιος της 24. τεσπα την ρωταω 1α για την κορη και μ απανταει μονολεκτικα ''καλα ειναι''. μολςι λοιπον ερχεται η σειρα του κανακαρη της λαμπει ο ματι και δεν σταματαει να μιλαει για κεινον. κανει τοσο μπαμ οτι διαχωριζει τον γιο της!!!!!και με την μικρη ολο τις ακουω απο πανω να σκυλιαζουνε

    το ιδιο κ η γιαγια μ απο μικρη μ ελεγε ποσο ωραιος ειναι ο θειος μου και ποσο καμαρωνει για κεινον στις φιλες της, για την μανα μ κανενας καλος λογος....

    δεν ξερω σε σχεση με αλλα αδερφια αγορι-κοριτσι ομως οσα παραδειγματα εχω ειναι ετσι. τα αγορια ειναι αδυναμια. μην ξεχναμε και το παλιο στερεοτυπο που υπηρχε, η μανα του πατερα μ πελοπονησια μολις γεννηθικα ηθελε να με φτυσει στο στομα και να μ ζουλιξει την ρωγα να βγαλει αιμα και ειπε στην μανα μ στο μαιευτηριο πως ''συγχαρητηρια....βεβαια επρεπε να ειναι αγορι αλλα δεν πειραζει''
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Φλάουερ, μήπως εσύ είσαι πιο δυνατή - δυναμική από εκείνον και έτσι τον βοηθάνε πιο πολύ?
    Γενικά τα καταφέρνεις καλύτερα εσύ από τον αδερφό σου? Δεν έχει σημασία αν έχει μεγαλύτερο μισθό.
    Εφόσον ούτε συ που είσαι μέλος της οικογένειας, δεν αντιλαμβάνεσαι ότι του έχουν μεγαλύτερη αδυναμία, οπότε αυτό το αποκλείουμε, τότε δεν υπάρχει άλλος προφανής λόγος.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    19
    Παστελι οχι, δεν εχει κανει οικογενεια...Ισα ισα γυριζει μια στο σπιτι της μιας γκομενας και μια στης αλλης....Lucifer, σε ευχαριστω για τη απαντηση...Τι να πω...Ελλειψη παιδειας οι γονεις...Βασιλη, σε ευχαριστω κι εσενα για την απαντηση...Οσο για αυτο που λες οτι τα καταφερνω καλυτερα, δεν νομιζω...Μαλλον πρεπει ομως να σου στειλω προσωπικο μηνυμα για να γινω πιο συγκεκριμενη.. Παντως, κατι φαινεται οτι φοβουνται απο αυτον πραγμα που δεν φοβουνται απο εμενα...Σουζα τους εχει!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    flower, καλημέρα.
    τί σύμπτωση...
    το ίδο συμβαίνει κ με μένα.
    πάντα ήμουν το μαύρο πρόβατο.
    ακόμη κ τώρα.
    ο αδερφός μου πολύ πιο δυναμικός.
    ο αδερφός μου κατά λίγα χρόνια μικρότερος πάντα η αδυναμία τους.
    αλλά κ η πιο μικρή αδερφή μου το ίδιο.

    να ξέρεις πως πάντα τα πρώτα παιδιά έχουν την χειρότερη τύχη σε σχέση με τα υπόλοιπα.
    σε αυτά κάνουν εκπαίδευση οι γονείς.
    έχει να κάνει όμως κ με το κάτα πόσο πατάς πόδι εσύ.
    μν τους αφήνεις το ελάχιστο περιθώριο.
    βλέπε: ο αδερφός μου τους έχεις σούζα.
    για δοκίμασε κ εσύ να δεις πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.
    κάν' το συνήθεια.


    ντολ, ήθελε να σε φτύσει στο στόμα κ να σου ζουλήξει τη ρώγα μέχρι να βγάλει αίμα?
    τί είναι αυτό το ανατριχιαστικό????
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τι σύμπτωση. Και με μένα. Κοίτα, μπορεί να μην έχεις τη δυνατότητα να τους κάνεις να αλλάξουν μυαλά, αλλά αυτό που λέει η άρκτος ισχύει. Μπορείς να αλλάξεις τη δική σου συμπεριφορά απέναντί τους, αναγκάζοντάς τους τρόπον τινά να τροποποιήσουν και τη δική τους. Δηλαδή, φαντάζομαι πως είσαι το καλό παιδί, το δίχως απαιτήσεις αλλά με ευθύνες. Αν ξεφορτωθείς μέρος των όσων φέρεις σαν χαρακτήρας από τις γονεικές συμπεριφορές διακρίσεων, τότε θα πρέπει να παλέψουν και για τη δική σου αποδοχή. Συνήθως το πρώτο παιδί όταν το δεύτερο απολαμβάνει προνόμια που ίσως το ίδιο είχε και ένιωσε πως του "αφαιρέθηκε", στερήθηκε η αποκλειστικότητα, μπορεί να γεννηθούν μέσα του και ζήλεια, ανταγωνιστικότητα, πικρία, παράπονο με λίγα λόγια.
    Το παράπονο αυτό μπορείς να δουλέψεις και να το κουλαντρίσεις. Ένας τρόπος είναι η κατανόηση των γονεικών ελλείψεων. Δεν υπάρχουν τέλειοι γονείς, έτσι δεν είναι? Και όταν όπως ανέφερες συνυπάρχει έλλειμμα παιδείας, ή και προσωπικά τους θέματα που δεν έψαξαν ποτέ, σιγά σιγά θα φτάσεις στην αποδοχή, στο καταλάγιασμα του θυμού για την (νοητή ή υπαρκτή) αδικία. Προυπόθεση να πάψεις να έχεις προσδοκίες από τους γονείς σου και να τις μεταθέσεις στη δική σου μεριά. Προσωπικές προσδοκίες.

    Να θυμόμαστε πως η ελληνική κοινωνία έχει ακόμη γερές σεξιστικές αντιλήψεις, παραδόσεις, πατριαρχικές δομές, όλα αυτά παίζουν το ρόλο τους.
    Φρόντισε εσένα να μη σε πληγώνει.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    arktos εχω ακουσει γενικα πως τα μεσαια παιδια ειναι τα πιο αδικημενα!!!!!

    βασικα πιστευω πως οι γονεις μας οι σημερινοι (οχι δλδ οπως θα ημαστε εμεις σε 20 χρονια) εχουν κολισει στα παλια! τα αγορια ειναι αλλιως! τα αγορια ειναι δυναμικα και κρατανε τα ηνια της οικογενειας, φερνουν το ψωμι στο σπιτι, πανε φανταροι (ασχετο αν σημερα πανε φανταροι κ γυρνανε 10 κιλα πιο χοντροι) και εχουν την δυναμη να κανουν οποια δουλεια γουσταρουνε και δεν ειναι ντροπη. τα κοριτσια ακομα κ σημερα (κι ομως!) μπορει να ναι ακομα κ στην ηλικια των 25 περιορισμενα και κλεισμενα απο το στερεοτυπο οτι ειναι κατωτερα, οτι εκεινες πρεπει να πλενουν τα πιατα και να παρατησουν την δουλεια για να φροντιζουν το παιδι. μην απορεις λοιπον που φερονται αλλιως στον αδερφο σου. ειναι στενομυαλοι. κ ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να τους αλλαξεις γνωμη γιατι ο,τι και να τους πεις ''εχουν δει τον ηλιο νωριτερα απο σενα'' και ο,τι κ αν πουνε ειναι σωστο γιατι μιλανε μεσα απο την πειρα τους απ την ζωη

    ασχετα αν εμεις σαν πιο ελευθερες ισως να χουμε και περισσοτερη πειρα. τι πειρα πχ μπορει να χει η μανα μ που παντρευτικε στα 17 εζησε με εναν αντρα χωρις εμπειριες στο εξω
    I m a Good Person With Bad Attitude

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2
    Δυστυχώς συμβαίνει το ίδιο και σε μένα.Είμαι 19 και είναι 14.Και πάντα οι γονείς μου του κάνουν όλα τα χατίρια.Και να φανταστείς είναι χωρισμένοι.Την μάνα μου την κάνει ότι θέλει.Εμένα με βρίζει και με χτυπάει.Κλειδώνομαι στο δωμάτιο μη τυχόν και με πετύχει.Είναι αλητάκι και εκείνοι τον παινεύουν κιόλας.Γυρίζει στις 1.30 το ξημέρωμα και αντί να του κάνουν παρατήρηση δεν του λένε τίποτα.Λένε "έλα μωρέ με την παρέα του είναι" Έκανε τρύπα στο αυτή,ξυρίζεται μασχάλες,πόδια και....Έλεος.Εμένα με έχει κατά σαπίσει στο ξύλο όταν διαφωνούμε.Θέλω να τον στείλω στον πατέρα μου αλλά η μάνα μου δεν θέλει.Και όταν τσακωνόμαστε και με πλακώνει κανένας δεν δίνει σημασία ενώ εγώ φωνάζω βοήθεια.Με έχουν βγάλει τρελή και ότι συνέχεια εγώ προκαλώ.Δεν αντέχω άλλο.Ή που θα τον σκοτώσω ή που θα αυτοκτονήσω.Όλα τα υλικά αγαθά και την αγάπη των γονιών μου αυτός τα έχει.Λες και εγώ δεν είμαι άξια.Άχρηστοι είναι όλοι τους και μιξοκλέγονται.Η μάνα μου τόφαλος 130 κιλά και παραπονιέται ότι δεν βρίσκει δουλειά.Άντε στα κομμάτια πια!!!!Όπου και να το πω με λένε υπερβολική.Πάρε ένα κλόνο του αδερφού μου και μετά μίλα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Αμα σε δέρνει το δέκατετραχρόνο φταις εσυ δε φταίει αυτό

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αμα σε δέρνει το δέκατετραχρόνο φταις εσυ δε φταίει αυτό
    Σωπα ρε! Κ απο που κ ως που φταιει? Αμα δλδ ειναι μικροκαμωμενη η κοπελα κ το 14χρονο ειναι 1,80 μαντραχαλος κ 80 κιλα θα τα βγαλει περα μαζι του νομιζεις? Εχεις δει 14χρονα πως ειναι? Η νομιζεις ειναι "αθωα" κ ησυχα παιδακια?
    Οσες πολεμικες τεχνες κ να ξερει μια κοπελα, αμα ο αντιπαλος εχει τα χαρακτηριστικα που περιεγραψα (ασχετως ηλικιας) ΔΕΝ μπορει να τα βγαλει περα.
    Δεν ειναι τυχαιο που για να παν γυναικες στην αστυνομια πρεπει να εχουν αναστημα πανω απο 1,70. Κ οτι συνηθως τις βαζουν σε θεσεις γραφειου κ οχι στα Ματ.
    Στο θεμα μας τωρα. Επειδη ειδα κ το αλλο θεμα αλλα θα απαντησω εδω. Το θεμα δεν ειναι αμα η θεια βρωμαει κ δεν πλενεται. Το θεμα ειναι η βια που ασκει ο αδερφος σου. Εφοσον δεν μπορεις να τον αντιμετωπισεις (αλλωστε δεν ειμαστε λιονταρια να παλευουμε ουτε ο Ζαμπιδης) κανε μια καταγγελια στην αστυνομια κ μαλιστα να ρθουν να δουν επ αυτοφορω τι γινεται! Κ να σου πω κατι κ ας φανει σκληρο, μπορεις να προσπαθησεις να πεισεις τον αδερφο σου να παει σε παιδοψυχιατρο, αμα δεν δεχεται κανε μια καταγγελια κ θα ρθει η αστυνομια σπιτι να τον μαζεψει, κ θα τον πανε σε ψυχιατρο να τον εξετασει, κ πιθανον να νοσηλευτει με εισαγγελικη. Αντε που θα σε βαραει το μομολο. Τα νευρα μου τωρα.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Μπορει και να με κραξουν μερικοι με αυτο που θα πω, αλλα αν συμπεριφερετε ετσι ο αδερφος σου βγενει ως τι 1 -1μισι (που γραφεις και στο αλλο θεμα ) εχει τα παντα,μακαρι να βγω ψευτης,αλλα θα 'μπλεξει'. Στο λεω εκ πειρας εχω μικροτερο αδερφο, παντα ειχε οτι γουσταρε, εβγενε οτι ωρα ηθελε και ''εμπλεξε'' με ''κακες'' παρεες και δεν μπορουν να τον μαζεψουν τωρα,ασε που αν δεν του παρουν κατι γινετε χαμος στο σπιτι ,φωνες βρισιμο κλπ. Αλλα ξερεις τι? (για αυτο ανεφερα στην αρχη θα με κραξουν ) θελει κανα 2-3 σφαλιαρες απο τον πατερα σου (εαν δεν περνει απο λογια ) δεν εννοω ξυλο. Αλλα 2-3 σφαλιαρες οταν ειμασταν μικροι για χαζομαρες που καναμε ολοι τις φαγαμε και 'στρωσαμε' χαρακτηρα, μαζεψτε τον οσο ειναι καιρος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Alucard View Post
    Μπορει και να με κραξουν μερικοι με αυτο που θα πω, αλλα αν συμπεριφερετε ετσι ο αδερφος σου βγενει ως τι 1 -1μισι (που γραφεις και στο αλλο θεμα ) εχει τα παντα,μακαρι να βγω ψευτης,αλλα θα 'μπλεξει'. Στο λεω εκ πειρας εχω μικροτερο αδερφο, παντα ειχε οτι γουσταρε, εβγενε οτι ωρα ηθελε και ''εμπλεξε'' με ''κακες'' παρεες και δεν μπορουν να τον μαζεψουν τωρα,ασε που αν δεν του παρουν κατι γινετε χαμος στο σπιτι ,φωνες βρισιμο κλπ. Αλλα ξερεις τι? (για αυτο ανεφερα στην αρχη θα με κραξουν ) θελει κανα 2-3 σφαλιαρες απο τον πατερα σου (εαν δεν περνει απο λογια ) δεν εννοω ξυλο. Αλλα 2-3 σφαλιαρες οταν ειμασταν μικροι για χαζομαρες που καναμε ολοι τις φαγαμε και 'στρωσαμε' χαρακτηρα, μαζεψτε τον οσο ειναι καιρος.
    +10000 συμφωνω απολυτα μαζι σ. αμα δλδ στα 14 βαραει, στα 24 τι θα κανει? θα σας σκοτωσει? βρειτε τροπο να του κοψετε τη μαγκια οσο ειναι νωρις, μετα θα εκτροχιαστει η κατασταση.. κ η ανοχη εχει τα ορια της.. δυστυχως μερικες φορες οπου δεν πιπτει λογος, πιπτει ραβδος..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 25-06-2010, 03:09
  2. ΑΝΑΒΑΛΛΩ ΣΥΝΕΧΩΣ!
    By αλίκη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 20-09-2008, 22:37
  3. βαρεθηκα να τρωω συνεχως!
    By angelinadance in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 31
    Last Post: 12-09-2008, 01:02
  4. Μια δεύτερη γνώμη...........
    By lenakalai in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-03-2008, 12:47
  5. Ανάγκη και για μια δεύτερη άποψη
    By aporia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 03-07-2006, 09:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •