εχω φτασει στον πατο! δεν παει πιο κατω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by mel View Post
    καλησπερα.
    σημερα ειχα την πρωτη μου επαφη με ψυχαναλυτη. επελεξα καποιον ο οποιος να ειναι κοντα μου και να μην χρειαστει να αγχωθω και για την μετακινηση.
    μιλησαμε γυρω στην μια ωρα και κατι και μου πηρε κατι σαν ιστορικο. μου ειπε οτι μπορει να θεραπευτει αλλα εγω ειμαι απαισιοδοξη! δεν νομιζω οτι θα ξεφυγω απο αυτο το πραγμα!!! ρωτησα και για φαρμακα και μου ειπε οτι αυτη δε τα συστήνει γιατι θα με καταστείλουν. δεν ξερω αν σε μενα θα πιασει μονο η συζήτηση. να δουμε!
    Γεια σου! Το πρωτο βημα για να βοηθηθεις το κανες κ ειναι πολυ σημαντικο αυτο! Γιατι βρε εισαι απισιοδοξη ?? Δεν βοηθαει σε τιποτα η απαισιοδοξια κ οι αρνητικες σκεψεις κ οι απαξιωτικες του στυλ "δεν θα γινει τιποτα"...Θα σου πω κατι που μου λεει ο γιατρος μου "Ποτε δεν θα λες εκ των προτερων δεν θα γινει κατι...οταν εκ των υστερων πραγματι δεν γινει τοτε μπορεις να πεις δεν εγινε"..
    Ελπιζω να βοηθηθεις κ μην σκεφτεσαι αρνητικα!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    25
    Mel έκανες μια καλή αρχή. Μη το βάζεις κάτω!

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Quote Originally Posted by mel View Post
    καλησπερα.
    σημερα ειχα την πρωτη μου επαφη με ψυχαναλυτη. επελεξα καποιον ο οποιος να ειναι κοντα μου και να μην χρειαστει να αγχωθω και για την μετακινηση.
    μιλησαμε γυρω στην μια ωρα και κατι και μου πηρε κατι σαν ιστορικο. μου ειπε οτι μπορει να θεραπευτει αλλα εγω ειμαι απαισιοδοξη! δεν νομιζω οτι θα ξεφυγω απο αυτο το πραγμα!!! ρωτησα και για φαρμακα και μου ειπε οτι αυτη δε τα συστήνει γιατι θα με καταστείλουν. δεν ξερω αν σε μενα θα πιασει μονο η συζήτηση. να δουμε!
    Καλυτερα να μην παρεις φαρμακα .Τα φαρμακα τα δινουν σε πιο σοβαρες καταστασεις,και εσυ απο οτι φενεται εχεις καποιeς φοβιες μονο.Καλο κουραγιο και καλη δυναμη μελιτσα ))))

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    Λυπαμαι που τα ακουω ολα αυτα.Πραγματικα δε ζεις καθολου ετσι.Γνωμη μου ισως ενας ψυχολογος σε βοηθησει.Ειναι κριμα γιατι εισαι μονο 30.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by lilium View Post
    Λυπαμαι που τα ακουω ολα αυτα.Πραγματικα δε ζεις καθολου ετσι.Γνωμη μου ισως ενας ψυχολογος σε βοηθησει.Ειναι κριμα γιατι εισαι μονο 30.
    Ασε εγω ειμαι 20 ακομη χειροτερα απο μικρη στα βασανα..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    4

    το καλο..

    το καλο ειναι οτι τωρα μονο ανεβαινεις

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by gatakionline View Post
    το καλο ειναι οτι τωρα μονο ανεβαινεις
    ειναι κατι κι αυτο συμφωνω!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1
    καλησπερα!! mel και Lacrymosa καποτε περασα και εγω απο αυτο το σταδιο στα 25 μου πηγα σε γιατρουσ στην αρχη οταν ημουν θολομενοσ πανικοσ σε ολο του το μεγαλειο δεν μπορω να πω οτι με βοήθησε και πολυ,οταν ομως περασε η μπορα μετα απο ενα χρονο και αρχιζα να βαζω ανθρωπους στην ζωη μου τα πραγματα πηγαιναν συνέχεια προσ το καλυτερο εκανα 2 φιλουσ καλουσ απο την δουλεια και απο εκει γνωρισα και αλλους φιλουσ και το ενα φερνει το αλλο το κινητο αρχιζε να χτυπα ασταματητα ημουν παρα πολυ χαρουμενοσ το κλειδι ηταν οτι δεν το πολυ συζηταγα με τουσ φιλουσ μου τα ειπαμε μια δυο φορεσ και τερμα ήθελαν να με βοηθήσουν και ήθελα να βοηθηθω ειπα στον εαυτο μου δεν θα αφησω αυτη την ευκαιρια να παει χαμενη δεν ηταν ευκολο στην αρχη, αρχισα να βγαινω καθε μερα εξω για καφε,για ποτο, σε διαφορα μερη τησ αθηνασ που δεν ειχα ξαναπαει με τα παιδια φρικαρα στην αρχη αλλα δεν το εβαλα κατω ελεγα στον ευτο μου σταματα να σκεφτεσαι αρνητικα ολα ειναι υπο ελεγχο ε αυτο ηταν μια δυο τρεισ φορεσ αρχιζα να χαλαρωνω να κανω χαβαλε να γινομαι ευδιαθετοσ η αρνητικεσ σκεψησ ειχαν γινει παρελθον και αυτη η αλλαγη εχει γινει αισθητη στην παρεα και ηταν πολυ χαρουμενη που με βοηθησαν και εγω πολυ χαρουμενοσ που τουσ ειχα φιλουσ το αποκορύφωμα ηρθε το καλοκαιρ επειδή δουλεύουμε στην ιδια δουλεια δεν μπορουσαμε να παρουμε τισ ιδιεσ ημερομινιεσ αδεια για να παμε διακοπεσ μαζι εμενα αρχιζε 5 μερεσ νωριτερα οποτε μου λεει γιατι δεν παιρνει την μαρια (αδερφη του) να πατε λευκαδα και ερχομε την αλλη εβδομαδα και εγω χωρισ να το σκεφτώ καθολου λεω εγιναι ε αυτο ηταν ενιωθα ελευθεροσ απολαυσα την διαδρομη με το αυτοκινητο το μαρακι καταπληκτικη παρεα με απιστευτο χαμογελο,αυτεσ τις 5 μερεσ ηρθαμε αρκετα κοντα........ :P δουλευα σκληρα για να τα πετυχω ολα αυτα αλλα τα καταφερα,οταν γυρισαμε απο διακοπεσ και εβλεπα τισ φωτογραφιες το ποσο χαρουμενοσ ειμαι ειπα απο δω και περα θα ζησω οπωσ θελω εγω τερμα η φοβιεσ, αγαπω τον εαυτο μου, ειμαι γαμω τα παιδια, βαλτε ανθροπουσ στην ζωη σασ,μην το συζητατε συνέχεια,και το σημαντικοτερο τσαμπουκαλευτειτε Ως εδώ και μη παρέκει…ΕΓΩ ΟΡΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΜΟΥ

    ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ! ...

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by mar_mo View Post
    καλησπέρα μελ. μου θυμίζεις πολύ εμένα. καταρχάς να σου πω οτι με την ψυχοθεραπεία θα δεις μεγάλη αλλαγή. τόλμησέ το αν δεν το έχεις ήδη κάνει. σήμερα είμαι κι εγω 30 ετών αλλά έχω μάθει να το διαχειρίζομαι σχετικά καλά. να φανταστείς οτι είχα δίπλωμα αυτοκινήτου και δεν έκανα πάνω από 10 χλμ μόνη μου. Αλλά για να σου δώσω θάρρος, κατάφερα να πάω μόνη μου οδικώς μέχρι την Κεφαλονιά και ω του θαύματος τίποτα δεν συνέβη. Προσπάθησε να κάνεις μικρά βηματάκια κάθε φορά. Κάθε φορά που θα καταφέρνεις κάτι, ο εγκέφαλος θα κάνει μια καινούρια θετική εγγραφή: οτι δλδ πήγες μέχρι το κέντρο και δεν έπαθες τίποτα. Την επόμενη φορά επεδίωξε να πάς στο κέντρο με κίνηση να δεις που πάλι δεν θα πάθεις τίποτα!!! κι ετσι σιγά αλλά σταθερα θα αρχίσεις πάλι να ζεις. Ελπίζω να πήρες λίγο κουράγιο να συνεχίσεις. Και πίστεψέ με μην αφήνεις να σε παίρνει από κάτω!!!!
    Συμφωνώ με αυτά που λες αλλα έχω μια απορία. Γιατί εγώ μπορεί σήμερα να κάνω ένα σωρό πράγματα και να είμαι σχετικά καλά και την επόμενη μέρα να μην μπορώ να κουνηθώ απο το άγχος-ταχυκαρδία..

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    55
    κουράγιο mel προσπάθησε να βρεις έναν ψυχολόγο να σε βοηθήσει να έρθεις σε επαφή με αυτά που φοβασε, και να τα αντιμετωπίσεις...καλή σου δύναμη
    Last edited by retroG; 27-06-2011 at 07:07.
    ...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Θα παει κανεισ στον Δρογωση αποψε????Στην συναυλια????
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 18-03-2010, 15:31
  2. Ως που μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη ψυχή;
    By Φιλότεχνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 24-02-2010, 19:10
  3. μη το βαζετε ποτε κατω....!
    By louky in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 03-06-2008, 19:47
  4. Κάτω
    By raphsssodos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 136
    Last Post: 23-04-2008, 00:16
  5. άνω κάτω
    By Yllom in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2007, 01:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •