Πολλά Σωματικά συμπτώματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    25

    Πολλά Σωματικά συμπτώματα

    Καταρχάς γεία σε όλους σας. Όπως καταλάβατε και απο τον τίτλο τον τελευταίο καιρό τυρανιέμαι και εγώ απο "κρίσεις" που με χτυπούν σωματικά. Τα συμπτώματα είναι μεγάλες ταχυκαρδίες και αρρυθμίες ( φτάνω τη ΜΚΣ με ελάχιστη κόπωση όταν με πιάσει), ανεβάζω επίσης πολύ πίεση. Την πρώτη φορά είχα πάει με 180 παλμούς πριν απο 1,5 χρόνο και μόνο με ενδοφλέβιες επιτεύχθηκε ανάταξη. (έκτοτε έχω πάει στα επείγοντα καμιά 30αρια φορές σε ένα χρόνο με ρεκόρ 17/11 στους 160 παλμούς) γενικά με πιάνει πολλές φορές χωρίς ουσιαστικό λόγο ένα ανεξήγητο άγχος που χτυπάει στην καρδία ή το στομάχι (αυτό το κλασικό σφίξιμο, νομίζεις οτι δεν έχεις αέρα και δεν μπορεις να αναπνεύσεις αλλα το οξύμετρο δείχνει 100% οξυγονο και οι παλμοί έχουν πιάσει κόφτες..), επίσης έχω καούρες και διάρροιες οι οποίες μάλλον οφείλονται στο γεγονός οτι δεν έτρωγα καλά τελευταία ( όχι οτι δεν χρειάζομαι service γενικότερα βέβαια...). Ναι ok όλα αυτά είναι συμπτώματα αγχώδους διαταραχής αλλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξής. Τώρα που κάθομαι στο laptop γιατί νοιώθω τέλεια ας πούμε παρ όλο που το έχω στο μυαλό μου; γιατί με πιάνει όποτε γουστάρει ειδικά μετά απο το φαγητό; και επίσης γιατί υποτροπιάζω κατευθείαν με τη σωματική κόπωση;.. Κάνω ταχυκαρδίες με το παραμικρό ειδικά όταν ανεβαίνω ανηφόρα (εννοείται όχι τρέχοντας). Το κερασάκι στην τούρτα ήταν πρίν λίγες μέρες που έκανα sex, μέσα σε 5 λεπτά ανέβασα σχεδόν 200 παλμούς και ειλικρινά ένοιωθα οτι η καρδιά σπάει στο στήθος μου, ένοιθα τους παλμούς σε όλο μου το κορμί λές και μόλις είχα κάνει ελεύθερη πτώση απο ουρανοξύστη, δεν μπορούσα να ηρεμήσω ούτε και μετά που ξάπλωσα στο κρεβάτι. Και επειδή τώρα θα μου πείτε να πάω σε καρδιολόγο κτλ σας λέω απο τώρα οτι έχω κάνει υπέρηχο καρδιάς και επινεφριδίων, έχω βάλει holter, έχω κάνει τις βασικές αιματολογικές συμπεριλαμβανομένου και του θυροειδη και επειδή δεν με ηρέμησε ούτε αυτό πήγα και μια βόλτα στο ωνάσειο για ηλεκτροφυσιολογική μελέτη η οποία δεν έδειξε ούτε ανατομική ούτε ηλεκτρικη βλάβη, απλά φλεβοκομβική ταχυκαρδία οφειλόμενη στο άγχος και το φόβο γενικότερα. Τελικά μου έχουν δώσει ένα β' αναστολέα να παίρνω γιατί το συμπαθητικό μου υπερισχύει του παρασυμπαθητικού μου και καλά. αλλά και πάλι ενώ έχω βελτιωθεί δεν μπορώ να πώ οτι είμαι καλά εφόσον και πάλι με πιάνει καθημερινα όλο αυτό το σκηνικό. Το ερώτημά μου τώρα είναι το εξής: μήπως θα έπρεπε να κοιτάξω το όλο θέμα ορμονολογικά; και αν ναι που θα πρέπει να απευθυνθώ; (σίγουρα όχι σε καρδιολόγους πλεον), επίσης εάν είναι πσυχολογικό όλο αυτό, μήπως και πάλι το πρόβλημά μου έιναι οτι μου λέιπει κάποια εγκεφαλική ορμόνη και μου προκαλέι όλο αυτό; Γενικά ψυχολογικά δεν είμαι και στην καλύτερη φάση αλλα για όλο αυτό φταίει ο φόβος της επερχόμενης κρίσης πιστεύω μιάς και στους άλλους τομείς της ζωής μου τα πηγαίνω αρκετά καλά θα έλεγα... Και αυτό το λέω γιατί είμαι φοιτητής, με την οικογένειά μου τα πηγαίνω καλά, λεφτά έχω.... τώρα να έχω συνέχεια κρίσεις πανικού επειδή δεν έχω το KTM Duke ή τον projectora που θέλω να αγοράσω το θεωρώ απλά γελοίο. Να σημειώσω ακόμη οτι δέν πίνω καφέδες και διεγερτικά γενικότερα -της σοκολάτας, έχω κόψει εδώ και μήνες το κάπνισμα (μού είπε και μια καρδιολόγος όταν έκανε υπέρηχο κοιτώντας τον πνεύμονα οτι έχω μαζέψει πολύ νικοτίνη και μου έκανε την καρδια περιβόλι) Συγγνώμη για το μεγάλο post απλά τυρρανιέμαι εδώ και πολύ καιρό και ειλικρινά θα ήθελα επιτέλους να βρώ μια σωστή λύση στο πρόβλημά μου πριν πάθω καμιά μαρμαρυγή εκέι που ανεβαίνω σκαλιά ή ακόμα χειρότερα επάνω στο sex και τρέχουμε!!!!
    Last edited by smoochie; 14-04-2011 at 17:47.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Καλώς ήλθες
    Αυτό που ανέφερες περί γρήγορης κοπώσεως, ακόμα κι όταν ανεβαίνεις μια ανηφόρα, ή πολλά σκαλοπάτια, ή ακόμα και στο σέξ, το έχω κι εγώ, εδώ και μια 5ετία. Μετά από σχετικά λίγη σωματική κόπωση με πιάνει δύσπνοια και ταχυκαρδία. Σαν να έτρεχα 300 μέτρα δηλαδή και με χαλάει αρκετά. Απλά εγώ δεν έχω τόσους πολλούς παλμούς που ανέφερες. Οι γιατροί μου, το απέδωσαν - και το αποδίδουν - στην αγχώδη διαταραχή.
    Καλό κουράγιο και εύχομαι να μας φύγουν αυτά τα συμπτώματα γρήγορα.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    10
    Xairetw kai gw , stin koposi kai gw anevazw efkola sfixeis , exw kai ektaktes anexartitou koposis mesa sti mera kai genikotera agxodi diataraxi ,exw arxisei therapeia tin opia epairna kai palia kai tin eixa kopsei nomizodas oti dn muo xreiazotan pleon(megalo sfalma).Poly kala pou ekopses to kapnisma borei na figoun polla apo afta pou exeis sti koposi logw tou kapnismatos,isws na einai mia psixosomatiki katastasi , simvoulepsou enan eidiko psixiatro , na se kathodigisei, min anisixeis polloi ta pernane afta...
    Mia erwtisi mono tin ilektrofisiologiki meleti stin sinestise giatros na ti kaneis?gt apo oso xerw einai kati san epemvasi kai prepei na xoun sigekrimena deigmata oi giatroi apo ton yperixo ,holter kai ilektrokardiografimata gia na sti proteinoun, thelw na pw oti an einai flevokomvikos o rithmos fainetai kai apo ena aplo kardiografima kai dn tithetai thema gia tetia meleti , rwtaw gt tin exw akousei kai egw kai exw kanei oles tis alles exetaseis kai dn xerw an xreiazetai na ti kanw(mou xoun pei 2 giatroi oti einai atopo sti periptosi mou apla rwtaw apo periergeia pos kai to ekanes...)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    25
    rei, Την πρώτη φορά που χρειάστηκε να πάω νοσοκομείο για να με ηρεμήσουν με ενδοφλέβιες τελικά είχα 170-181 παλμους σταθερα ξαπλωμένος με τρομερό άγχος έκτακτες κτλ. Έκτοτε πήγαινα σχεδόν μια φορά τη βδομάδα με τέτοιες κρίσεις οπου κάθε φορά μου έδιναν κάτι διαφορετικό να παίρνω. Τελικά μου είπε μια καρδιολόγος να κάνω και τη μελέτη ε και την έκανα. Στο ωνάσειο μου είπε ο γιατρός οτι δεν βλέπει υπερκοιλιακές αλλά επέμεινα εγώ να μου κάνει την εξέταση και για αυτό μου την έκαναν. Όπως και νάχει περατηρώ οτι κάποιες φορές είμαι τόσο ήρεμος που πραγματικά δεν με πιάνει τίποτα. Έχω ξέρω γω 60 παλμούς καθιστός και νοιοώθω πω είμαι καλά, άλλες φορές παλι... για γυμναστική δεν το συζητάω καν εννοείται! sex κάνω πολλές φορές αναγκαστικά και πάντα με τον φόβο την επερχόμενης μαρμαρυγής μιας και βαράω για πλάκα κατι 175αρια χωρίς να ζοριστώ πολυ.. Δεν ξέρω τι να πω πια. Πάντως γενικά εχω τρελλη κατάπτωση τελευταία, συνέχεια πιασμένος, μια ζεσταίνομαι μια κρυώνω κτλ... όλο κατι μου φταίει βασικά. Το αστείο είναι πως χθες πχ βγήκα και ελιωσα, χορέυα 4 ωρες και ολα καλα. Όταν γυρισα δεν μπορουσα να κοιμηθω, στομάχι χάλιαταχυκαρδία κτλ και τελικα χτυπησα ενα simeco για το στομαχι οπου και τελικα ηρεμησα. Ε το πρωι δεν ξερω πως αλλα έκανα και 2 φορές sex χωρις να με πιασει εκεινη η τρελλη ταχυκαρδια ( αυτη που μοιάζει με μαρμαρυγη) και τώρα είμαι σχετικα καλά (αν και κομματια). Ειλικρινα δεν μπορς να βρω τι σκατα φταίει να το διορθώσω να τελειώνει αυτή η κωλοιστορία..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    35
    μπας και να έχεις θυροειδή; υποθέτω ότι έχεις τσεκάρει

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    25
    Τον έχω κοιτάξει μια φορά και ήταν εντάξει. Στον υπέρηχο είχε δείξει ένα μικρό όζο (2χιλιοστα αν θυμαμαι καλα) αλλά οι αιματολογικές ήταν καλές. Τι να πω δεν ξέρω. Σιγουρα όταν με πιάνει πάντως το νοιώθω να με καταβάλει ενας ανεξήγη΄τος τρελός φόβος.. Το αστείο είναι οτι δεν συνοδεύεται πάντα απο μεγάλη ταχυκαρδία. Όταν με πιάνει όμως και η μεγάλη ταχυκαρδία μαζί με τις έκτακτες εκει ειλικρινά τρελαίνομαί, είναι βέβαιο πως αν δε βρώ λύση θα πάω στην καλύτερη απο εγκεφαλικό..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    35
    τα είχα πάθει και εγώ παλαιότερα. τώρα βέβαια διαγνώστηκα με υποθυροειδιεισμό αλλά χωρίς όζους.

    κάπου διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση να είναι ο θυροειδής που προσπαθεί να λειτουργήσει και κάνει τρελά σκαμπανεβάσματα.

    αλλά πέρα από αυτό δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι.

    περίεργο πράγμα η υγεία.

    από ποτό; ναρκωτικά;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    25
    Ναι, κρυφός θυροειδής αλλα το θέμα είναι οτι πολλές φορές με πιαάνει καθαρά απο άγχος οπότε ίσως τελικά να μην είναι θυροειδής (όχι ακόμα τουλαχιστον). Ναρκωτικά δεν κάνω (4-5 φορές στη ζωή μου μόνο έκανα χόρτο), ποτά δεν πίνω , καφέδες και γενικά διεγερτικά επίσης δεν παίρνω.. Πιστεύω οτι αν έπινα τώρα ένα φραπέ δεν θα την έβγαζα τη μέρα...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    25
    Σημειώνω οτι τώρα είμαι με τενορμιν των 50mg κάθε μέρα (β αναστολέας είναι αυτός) αλλιώς έχω ταχυκαρδίες συνέχεια ( και στη χαλάρωση) συνοδευόμενα απο αίσθημα παλμών βέβαια. Και τώρα που το θυμήθηκα έχω και μια φίλη η οποία κάνει παρόμοιες ταχυκαρδίες με μένα! ανεβαίναμε κάτι σκαλια και είχε ανεβάσει 160 περίπου χωρίς να τρέχουμε! Αυτή όμως είναι καλά γενικά απλά φαντάζομαι πως έτσι δουλεύει το ΚΝΣ της.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Quote Originally Posted by Βασίλης73 View Post
    Καλώς ήλθες
    Αυτό που ανέφερες περί γρήγορης κοπώσεως, ακόμα κι όταν ανεβαίνεις μια ανηφόρα, ή πολλά σκαλοπάτια, ή ακόμα και στο σέξ, το έχω κι εγώ, εδώ και μια 5ετία. Μετά από σχετικά λίγη σωματική κόπωση με πιάνει δύσπνοια και ταχυκαρδία. Σαν να έτρεχα 300 μέτρα δηλαδή και με χαλάει αρκετά. Απλά εγώ δεν έχω τόσους πολλούς παλμούς που ανέφερες. Οι γιατροί μου, το απέδωσαν - και το αποδίδουν - στην αγχώδη διαταραχή.
    Καλό κουράγιο και εύχομαι να μας φύγουν αυτά τα συμπτώματα γρήγορα.
    λολ βασιλακι.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    25
    Βασικά όντως lol. Εγώ σου λέω οτι βαράω 180 παλμούς μέσα σε 5 λεπτα sex!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    όπως διάβασα το θεματάκι, δεν μου φάνηκε ότι έχεις πολλά σωματικά συμπτώματα, απλά κάποια που σχετίζονται με την καρδιά.
    όταν κάνεις κάποια σωματική προσπάθεια μήπως απλά ανεβάζεις φυσιολογικά παλμούς, αλλά μετα φοβάσαι και γι' αυτό ανεβαίνουν κι άλλο?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    25
    claire, έχω και άλλα συμπτώματα τα οποία περιλαμβάνουν κόμπο - μούδιασμα στο στομαχι ή την περιοχή του στήθους, γενικότερη αδυναμία, ζαλάδες κτλ.. δεν έχω δηλαδη ενεργεια και είμαι συνέχεια πιασμένος λες και έκανα γυμναστικη και τελευταία έχω και πρόβλημα στο sex.. Όλα αυτα βέβαια δεν τα έχω μόνιμα αλλα με πιάνουν κάθε μέρα. Επίσης δεν ξέρω αν το tenormin μου δημιουργεί προβλήματα με το sex αλλα όπως και να χει αν δεν το πάρω είμαι χειρότερα.. Χρειάζομαι σίγουρα βοήθεια απλά δεν είμαι σίγουρος για το που θα πρέπει να απευθυνθω. Φοβάμαι μήπως η αγχώδης διαταραχή μου οφείλεται στο γεγονός οτι όντως λείπει κάτι απο τον οργανισμό μου...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    25
    Έχω ξενερώσει τελείως τώρα γιατί εκτός των άλλων δε μπορώ να κάνω και sex. Μήπως το tenormin με καταστρέφει σιγά σιγά; η απλά η σκατοκατάθλιψη με έχει αποτελειώσει...

  15. #15
    Καλησπέρα

    Ενα πράγμα σκέψου μόνο.
    Αν δεν είχες διαβάσει στο Internet όλα αυτά που λένε οι γιατροι για την καρδιά και τρομοκρατούν τον κόσμο χωρίς λόγο θα τα πάθαινες όλα αυτά;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ...
    By lupus30 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 308
    Last Post: 19-07-2016, 11:06
  2. Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα
    By voman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 38
    Last Post: 28-02-2012, 17:14
  3. Πολλά συμπτώματα, καμιά λύση
    By too_brave in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-09-2008, 22:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •