καταθλιψη το πρωι !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    4

    καταθλιψη το πρωι !

    Καλησπερα.Εχω και εγω απο αυτο και μαλιστα στο full.
    Aλλα μονο το πρωι και για 2-3 ωρες.Ειμαι πολυ χαλια.Δεν μπορω να σηκωθω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    γιατί δεν μπορείς να σηκωθείς? πως νοιώθεις?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εμενα με πιανει συνηθως το απογευμα, και νιωθω λες και ξεψυχαω. δε ξερω που οφειλεται, δοκιμασα να κανω πραγματα να ξεχαστω, αλλα αν δεν ειναι εντονα και δεν ανεβαζουν την αδρεναλινη μου, και ειδικα οταν ειμαι μονος συμβαινει αυτο και νιωθω πως δεν υπαρχει σωτηρια, μου ρχεται να αυτοκτονισω κι ολας...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by gatakionline View Post
    Καλησπερα.Εχω και εγω απο αυτο και μαλιστα στο full.
    Aλλα μονο το πρωι και για 2-3 ωρες.Ειμαι πολυ χαλια.Δεν μπορω να σηκωθω..
    Αφου ειναι μονο το πρωι παλι καλα! Φαντασου να ηταν ολη μερα κ επι βδομαδες οπως συμβινει σε αλλους..
    Εχεις σκεφτει γιατι μπορει να σε πιανει το πρωι? Μηπως εχεις πχ αγχος για το πως θα κυλησει η υπολοιπη ημερα κ τρεμεις στην ιδεα να σηκωθεις κ νιωθεις ετσι?? Μετα τι αλλαζει ας πουμε κ σηκωνεσαι??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1
    μήπως έγινε κάτι το βράδυ που σε πείραξε και δεν το καταλαβες? προσπαθησε να θυμηθείς και θα εντοπισεις το προβλημα μαλλον... Εμενα μου χε τυχει πριν οχι πολλες μερες και ακομα με ‘συγκλονιζει‘ να ξυπνισω και να εχω αυτοκτονικες σκεψεις απο το δευτερολεπτο που ξυπνισα ακομα. Αυτο χωρις να εχω δει καποιο περιεργο ονειρο και ενω ειχα βγει και το προηγουμενο βραδυ με την παρεα μου και ειχα περασει και καλα κιολας.Μου πηρε λιγες μερες να καταλαβω και να θυμηθω κατι που ακουσα το προηγουμενο βραδυ και αν και με ειχε πειραξει λίγο τοτε, δεν το χα σκεφτει ιδιαιτερα, και που αποτι φαινετε εκδηλώθηκε ετσι μεσω της κατεστραμένης ψυχολογίας μου :P

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    4
    επειδη κι εγω ξυπνώντας το πρωί νιώθω χάλια, δε θέλω με τίποτα να σηκωθώ λόγω πολύ πεσμένης ψυχολογίας, ενώ κατά τη διάρκεια της μέρα καλύτερα, έψαξα κ βρήκα αυτό το άρθρο που ίσως απαντάει στην δική σου ερώτηση

    Διακύμανση κατά τη διάρκεια της ημέρας

    Όμως, παρόλο που είστε θλιμμένοι σχεδόν όλη την ώρα, μπορεί κάποιες στιγμές της ημέρας να νοιώθετε καλύτερα από ότι κάποιες άλλες. Αυτό ονομάζεται εικοσιτετράωρη διακύμανση.

    Η εικοσιτετράωρη διακύμανση παρατηρείται συχνά στην κατάθλιψη: ξυπνάτε νωρίς το πρωί και νοιώθετε πραγματικά χάλια. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, τα πράγματα βελτιώνονται λίγο και προς το βράδυ μπορείτε κάπως να σχετισθείτε κοινωνικά με άλλα άτομα. Μπορείτε να κάνετε και λίγα από αυτά που πρέπει να γίνουν. Νοιώθετε λίγο λιγότερο θλιμμένος.

    Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που εμφανίζουν μεταβολές του συναισθήματός τους κατά τη διάρκεια του εικοσιτετραώρου, όπου είναι κακόκεφοι το πρωί αλλά ζωηρεύουν λίγο αργότερα μέσα στη μέρα. Όταν υποφέρετε από κατάθλιψη, ο εικοσιτετράωρος αυτός ρυθμός συνεχίζεται αλλά η διάθεσή σας είναι γενικά χειρότερη, έτσι ώστε κάθε πρωί να είναι αβάσταχτο και κάθε βράδυ απλά ανεκτό.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    22
    Kai egw to idio exw alla krataei olh mera kai eimai olo ksapla!!

Similar Threads

  1. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  2. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  3. εσωτερικο τρεμουλο το πρωι
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-06-2009, 11:56
  4. Replies: 47
    Last Post: 03-10-2006, 22:06
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •