Παρενεργειες των ψυχοφαρμακων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 88
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402

    Παρενεργειες των ψυχοφαρμακων

    Παιδια γεια σας!! Ο φιλος μου , βγηκε πριν λιγες μερες απο την κλινικη στην οποια νοσηλευόταν με ψυχωσικη συνδρομη..Τωρα ειναι στο σπιτι και ξεκουραζεται. Ομως παρατηρω πως ειναι πολυ αδύναμος, κινειται παρα πολύ αργα, νιώθει συνεχως κουρασμένος, δεν μιλάει σχεδόν καθολου , ειναι ξαπλωμένος στο κρεβατι, εχει τρέμουλο δεν εχει καμια όρεξη για τίποτα, ουτε μπορει να γελασει η να κλάψει...Επίσης τον ρώτησα αν νιώθει κατι πλεον για εμένα και μου είπε πως είναι μπερδεμένος και οτι απλα νιωθει καλα οταν ειμαι κοντά του. Πειτε μου σας παρακαλώ αν αυτα σας μοιάζουν με παρενέργειες απο τα φάρμακα και αν θα ειναι ετσι μέχρι να προσαρμοστεί στο σπιτι του, διότι φενεται σαν να βασανίζεται και δεν μπορει να αντιδράσει σε τπτ ενω το λεει πως θέλει να φωνάξει.... Δεν μπορώ να τον βλέπω ετσι .. :( Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    karol, μπορει να ειναι απο τα φαρμακα, μπορει να ειναι κ απο την ασθενεια, την ψυχωση. μια ψυχωση δεν ειναι αστεια ασθενεια. σιγουρα εχει βαθμους κ αυτη, δλδ υπαρχει ελαφρια ψυχωση, μετρια, βαρια, αλλα η ψυχωση γενικα ειναι δυσκολη υποθεση. εσυ, τι περιμενεις? ο φιλος σου να γινει οπως ηταν πρωτα? μπορει κ ναι, μπορει κ οχι ομως. θα δειξει η πορεια. θελεις καποιος να σε καθησυχασει οτι ολα θα πανε καλα? μαλλον, κανεις δεν μπορει, γιατι κανεις δεν ειναι μαγος να προβλεπει το μελλον, κ καθε περιπτωση ειναι μοναδικη. θα δεις πως θα πανε τα πραγματα.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Ετσι όπως τον βλέπω παντως δεν μπορω να ειμαι αισιόδοξη με τιποτα...Ισως ειναι νωρις ακόμη για να δω καποια βελτίωση αλλα τον βλέπω που βασανίζεται και δεν μπορω να κανω τιποτα. Είμαι διπλα του για ώρες και μπορει να μην λεμε απολυτως τίποτα...Απλά ρωτησα αν αυτα θυμίζουν παρενέργειες φαρμάκων ! Κάποιος που εχει ψυχωσικη απο εδω μέσα και περνει φαρμακα θα ξέρει ΄΄ισως....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ναι Καρολ ειναι παρενεργειες αντιψυχωτικων .
    Ενας ψυχιατρος οταν τουπα για τις παρενεργειες κ ποσο χαλια νοιωθω ,με ρωτησε αν θα προτιμουσα να εμενα μεσα στην ψυχωση!
    Εσυ λοιπον τον προτιμας χωρις τις παρενεργειες κ ψυχωσικο η ετσι οπως ειναι τωρα με τα φαρμακα?
    Μην απελπιζεσαι! Γνωμη μου ειναι οτι τωρα που ειναι νωρις να συζητας μαζι του γιαυτες τις παρενεργειες κ με γιατρο επισης, τον ιδιο, η αλλον που θα διαλεξει ο φιλος σου, ετσι ωστε να βρεθει το καταληλοτερο φαρμακο στη μικροτερη δοσολογια κ να σταθεροποιηθει κ μετα να βοηθηθει κ απο εσενα κ απο ψυχοθεραπεια.
    Βλεπεις πρεπει κ εσυ να κολυμπισεις σε βαθια νερα αν θελεις να τον βοηθησεις.
    Θα πρεπει να ενημερωθεις πολυ κ να μην επαναπαυθειτε σε εναν ψυχιατρο η μια διαγνωση-θεραπεια.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Ναι Καρολ ειναι παρενεργειες αντιψυχωτικων .
    Ενας ψυχιατρος οταν τουπα για τις παρενεργειες κ ποσο χαλια νοιωθω ,με ρωτησε αν θα προτιμουσα να εμενα μεσα στην ψυχωση!
    Εσυ λοιπον τον προτιμας χωρις τις παρενεργειες κ ψυχωσικο η ετσι οπως ειναι τωρα με τα φαρμακα?
    Μην απελπιζεσαι! Γνωμη μου ειναι οτι τωρα που ειναι νωρις να συζητας μαζι του γιαυτες τις παρενεργειες κ με γιατρο επισης, τον ιδιο, η αλλον που θα διαλεξει ο φιλος σου, ετσι ωστε να βρεθει το καταληλοτερο φαρμακο στη μικροτερη δοσολογια κ να σταθεροποιηθει κ μετα να βοηθηθει κ απο εσενα κ απο ψυχοθεραπεια.
    Βλεπεις πρεπει κ εσυ να κολυμπισεις σε βαθια νερα αν θελεις να τον βοηθησεις.
    Θα πρεπει να ενημερωθεις πολυ κ να μην επαναπαυθειτε σε εναν ψυχιατρο η μια διαγνωση-θεραπεια.
    Σε ευχαριστώ πολύ Κατερινακι, εγώ προσπαθώ να είμαι διπλα του συνέχεια. Όταν ηταν στην κλινικη με ζητουσε πολύ, τωρα που βγήκε και πήγε σπιτι του δεν με θέλει εκει καθε μερα, ρε ειναι πολύ χαλια, δεν ξερω αν προτιμω να τον βλέπω ετσι η με την ψύχωση το σιγουρο ειναι πως πρεπει να τα περνει αυτα τα φαρμακα που ρυθμιζουν και τα συναισθηματα του και τις σκέψεις και την κινηση του. Τουλαχιστον να του τα μειώσει λιγο ο γιατρος γιατι ειναι λες και βλεπω ενα συνδιασμο μωρου και παππου μαζι..Πραγματικα με στεναχωρει αφανταστα που δεν μιλαει , ουτε καν σε εμενα , που το βλεμμα του ειναι χαμμενο , που δεν μπορει καλα καλα να περπατησει κ.τ.λ.π...Μακάρι και το εύχομαι ολοψυχα να ξαναβρει το γελιο του και την χαρα που ειχε :( :(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Αν επιτρεπεται κατερινακι εχεις και εσυ ψυχωσικο συνδρομο? και αν ναι.. Σε βλεπω καλα, δηλαδη μιλας πολυ σωστα και μου εξηγησες πολυ καλα πως εχουν τα πραγματα, το περασες εσυ ολο αυτο δηλαδη? και τωρα εισαι καλυτερα??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες στη ψυχωση!λενε οτι συντομα θα βγουν φαρμακα για την καθε ατομικοτητα ξεχωριστα!
    Ασε , η δικη μου περιπτωση ειναι διαφορετικη γιατι εκανα χρηση ναρκωτικων για 7 χρονια κ δεν ηταν -ειναι- καθαρη ψυχωση ,ισως ειμαι οριακη ,παντως τα φαρμακα ειναι ιδια για ολες τις ψυχοπαθειες.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Μακαρι να βρεθουν φαρμακα που να μην εχουν καμια παρενέργεια γιατι δεν αντεχετε να βλεπεις ετσι τον αλλον, ποσο μαλλον ο ιδιος τον εαυτο του και να μη μπορει να εξηγησει κιολας πως ακριβως νιωθει...ειναι μαρτυριο,μπορει να μην το περναω αμεσσα , αλλα το νιωθω !!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    <... αλλα η ψυχωση γενικα ειναι δυσκολη υποθεση. εσυ, τι περιμενεις? ο φιλος σου να γινει οπως ηταν πρωτα? μπορει κ ναι, μπορει κ οχι ομως. θα δειξει η πορεια. θελεις καποιος να σε καθησυχασει οτι ολα θα πανε καλα?......><<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<<<<<<< Lou ,,λιγη αισιοδοξια δε βλαπτει ! . ειναι φιλος της . Τι προτεινεις να τον εγκαταληψει τωρα στα δυσκολα ;. ..δηλαδη σκεψου τι θα κανουν οι ασχετοι συνανθρωποι η οι εχθροι του .....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Είμαι διπλα του για ώρες και μπορει να μην λεμε απολυτως τίποτα...Απλά ρωτησα αν αυτα θυμίζουν παρενέργειες φαρμάκων !<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< <<<<<mallon prokeitai gia παρενεργειες των φαρμακων. Η ψυχωση αυτη καθευαυτη δεν κανει καποιον κατατονικο με τρεμουλα και τετοια, αυτα μοιαζουν με παρενεργειες ,,που υποχωρουν αμεσα σχεδον με τη μειωση των φαρμακων.
    Οσο γαυτο {ειμαι διπλα του για ωρες και δε λεμε τιποτα }. Φροντισε να κανετε πραγματα, να μην μενεται απραγοι. Δηλαδη οσες απ τις δραστηριοτητες ειναι εφικτο, πχ ,βολτα , η με φιλους , . Κανε μια ανδρομη σ αυτα που κανατε πριν , ισως διαπιστωσεις οτι αρκετα απο αυτα να μπορουν να γινουν (μερικως εστω) και τωρα . Θα χρειαστει χρονος και θεληση, αλλα σαφως ειναι κατι που παλευεται.

  11. #11
    Ισως ειναι απο τα φαρμακα, ισως κ απο την ψυχωση. Δεν ειναι κ λιγο πραγμα αυτο που περασε ο φιλος σου..
    Να ξερεις οτι η αρχη ειναι η πιο δυσκολη. Κ εξαιτιας της αρρωστιας κ επειδη οι γιατροι στην αρχη δινουν περισσοτερα φαρμακα για να αποφυγουν μια δυσαρεστη εξελιξη. Οσο περναει ο καιρος κ ο ιδιος θα νιιωθει καλυτερα, κ ο οργανοσμος του θα συνηθισει τα φαρμακα, κ ο γιατρος θα αρχισει να τα μειωνει.
    Αυτο που χρειαζετε ειναι υπομονη.

    Ο φιλος σου χρειαζετε αγαπη κ χωρο τωρα. Μην στεναχωριεσαι οταν δεν θελει να σε δει μερικες μερες, δεν ειναι οτι σαγαπαει λιγοτερο, απλα χρειαζετε χωρο κ ολες τις δυναμεις του επικεντρωμενες σε αυτο που περναει.
    Μην τον πιεζεις κ μην δειχνεις οτι στεναχωριεσαι γιατι αυτο τους προκαλει αγχος. Απλα να υπαρχεις διπλα του οσο αυτος μπορει κ θελει.

    Να εισαι σιγουρη οτι σιγα σιγα θα φτιαξουν τα πραγματα κ θα αρχισεις να εχεις ξανα τον συντροφο σου διπλα. Απλα αυτη θα ειναι μια περιοδος που θα ριναι μονο γιαυτον κ οι δικες σου αναγκες πιο πισω.

    Αγαπη, στηριξη κ υπομονη..
    Πολυ υπομονη..
    Κ εμενα ο φιλος μου πασχει απο ψυχωση κ περναμε διαφορες φασεις, αλλα στο τελος ολα βρισκουν το δρομο τους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ειναι απο τα φαρμακα. αυτα προκαλουν κουραση, τρεμουλο κ.λ.π. μετα απο καποιους μηνες μαλλον θα τα ελαττωσει.
    αν ειναι απο τους τυχερους σε χρονο-χρονια θα τα ελαττωσει τοσο , ωστε να μη φαινεται οτι καν εχει αρρωστεια..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    καρολ,
    εχουμε ξαναμιλησει και σου ειχα πει οτι αρχικα θα υποφερει απο τις παρενεργειες των αντιψυχωσικων!
    και γω ετσι ημουν μολις βγηκα απο την κλινικη!
    σιγα σιγα θα μειωθουν τα φαρμακα και θα δεις μεγαλη αλλαγη στη συμπεριφορα του!
    γιατι ομως δεν πατε και σε αλλο γιατρο;
    μπορει αυτα τα φαρμακα να του πεφτουν πολυ βαρια!
    τι φαρμακα παιρνει;
    κατα τα αλλα συμφωνω με παθ!πρεπει να προσπαθειτε να κανετε δραστηριοτητες να βγαινετε να τον ενθαρρυνεις να μιλαει!
    και μενα ετσι μου εκανε ο φιλος μου στην αρχη και με τη μειωση των φαρμακων ηρθα σε πιο ισορροπημενο επιπεδο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Σας εθχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας..απο τη μια χαιρομαι που αυτα ειναι παρενεργειες των φαρμακων και οταν τα ελλατωσει θα νιωσει ισως καλυτερα απο την αλλη ομως ενω κανω υπομονη εχει να μ τηλεφωνησει 3 μερες και γενικα να επικοινωνησει μαζι μου και αυτο με στεναχωρει πολυ γιατι φοβαμαι μηπως δε με θελει διπλα του πια. Αυτο τον καιρο περασα πολλα μαζι του και δεν θα ηθελα να με βγαλει απο τη ζωη του ετσι απλα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Karol σου ειχα γραψει σε προηγουμενο μηνυμα οτι πρεπει να κολυμπησεις σε βαθια νερα , Αυτο τον καιρο περασα πολλα μαζι του και δεν θα ηθελα να με βγαλει απο τη ζωη του ετσι απλα. Αυτο εννοουσα, να μη μπεις σαυτο το τριπακι ,των κοινοτυπων σχεσεων ,δεν με πηρε τηλ. δεν του τηλ. ουτε εγω, δεν μου μιλαει- δεν μαγαπαει , δεν θελει να τον βοηθησω κ ολα αυτα που περνουν τωρα απο το μυαλο σου!
    Οχι καρολ , ο φιλος σου τωρα εναι σαν λαβωμενο αγριμι κ σεχει αναγκη οσο ποτε! δεν μπορει να σου το δειξει ,γιατι τα φαρμακα του δημιουργουν συναισθηματικη απαθεια κ υποφερει κ γιαυτο κ δεν μπορει να το εξηγησει γιατι μπερδευεται κ απο τη δραση των φαρμακων κ απο τη ψυχωση! ειναι δυστηχισμενος ,κ κλεινεται ολο κ πιο πολυ στον εαυτο του ,επειδη ξερει οτι στεναχοριεσαι κ δεν μπορει να κανει σχεδον τιποτε για να το αλλαξει ,γιατι θελει αλλα δεν μπορει!ειναι σαν να θελεις να πεταξεις κ σουχουν κοψει τα φτερα!
    Κανε υπομονη ,μη του δειχνεις οτι στεναχοριεσαι ,να εισαι σταθερη στο προγραμμα σου -συναντησεις- μαζι του , και να του φερεσαι οπως παλια! ΜΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ Κ ΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ. Ισως χρειαστει να ψαξετε πολυ μαζι με το φιλο σου για να βρειτε το καταλληλο γιατρο κ θεραπεια για τη περιπτωση σου
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. entact παρενεργειες
    By pana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 05-10-2018, 15:30
  2. παρενέργειες άγχους
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-10-2010, 01:46
  3. Διαφήμιση ψυχοφαρμάκων
    By ΜΕΘ in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 19
    Last Post: 22-05-2010, 07:51
  4. ζολοτριν και παρενεργειες
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-04-2010, 20:49
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 03:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •