αδιεξοδο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7

    αδιεξοδο

    καλησπερα!!!εχω σχεση εδω και 5 χρονια με ενα πολυ καλο παιδι.το προβλημα μου ξεκινησε πριν 1,5 χρονια.μπηκε στ ζωη μου ενας αλλος,τν αφησα δλδ να μπει.ειχε κ αυτος σχεση τοτε κ απλως βρισκομασταν κ περνουσαμε καλα.καποια στιγμη αυτος χωρισε,βρηκε αλλη κ μ πε τελος.η αληθεια ειναι οτι ειχα στενοχωρηθει παρα πολυ..μετα απο καποιους μηνες αυτος με ξαναθυμηθηκε κ ειχα τν ιδεα να του πω οτι χωρισα,κατι που δεν ισχυει,ηθελα να δω αν θα κανε καποια κινηση για να μαστε μαζι.το θεμα ειναι οτι δυστυχως συνεχισα μαζι του κ τωρα θελω να τελειωσω με αυτον τν ανθρωπο.δε με βλεπει σοβαρα κ ποτε δε με δει.αλλα δε μπορω..με τραβαει σα μαγνητης...εχω πει απειρες φορες τελος στ εαυτο μου αλλα ποτε δν το βαζω..τι ειναι αυτο που θελω απο αυτον δε ξερω...γιατι κανω αυτη τη ζωη δεν ξερω...δεν ειμαι καλα..θελω να σβησω απο το μυαλο αυτον τον ανθρωπο..με καταστρεφει...κ εχω καταστρεψει κ γω ονειρα ζωης που εκανα με τν φιλο μου..μη με ‘καταδικασετε‘..ξερω οτι δεν πρεπει...συγνωμη αν σας κουρασα.:(:(:(:(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου! Το θεμα ειναι να ξεκαθαρισεις εσυ μεσα σου τι θελεις απο αυτον τον ανθρωπο, γιατι τον θελεις, αν πιστευεις οτι το να εισαι μαζι του θα σου κανει καλο?? Προσπαθησε οσο δυσκολο κ αν φαινεται να κανεις μια ενδοσκοπηση στον εαυτο σου , βαλε κατω τα πραγματα κ εξετασε ολα τα ενδεχομενα...τι εχει αυτος ο ανθρωπος που τη μια σε ελκει κ την αλλα σε απωθει?? Μηπως αυτο ειναι ολη η μαγεια της σχεσης?? Η κατι που σε καταστρεφει κ σε οδηγει σε αδιεξοδο?? Προσπαθησε να δεις την κατασταση απο εξωτερικη οπτικη...Συμβαινει πολλες φορες να κολλαμε με ανθρωπους που μπορει η σχεση μαζι τους να μην εχει να μας προσφερει τιποτα ουσιαστικο...κ καταληγουμε μετα σε αδιεξοδο...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση κ συμβουλη!!εχω σκεφτει πολλες φορες αυτα που λες..εχω σκεφτει πως αν ημουν μαζι του δε θα το αντεχα με τπτ!!!!απ την αλλη παλι οταν ειμαι μαζι του περναω συνηθως καλα,με κανει να ξεχνιεμαι..κ η συμπεριφορα του απεναντι μ εχει αλλαξει.ειναι πιο τρυφερος,με ψαχνει τα βραδια,σα να ζηλευει αλλα για το αν αισθανεται τπτ καμια κουβεντα!!αυτα θα μου λειψουν πολυ σε αυτον γι αυτο δε μπορω να πω τελος....αυτα σκεφτομαι κ ’ξανακυλαω‘...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εισαι σε αδιεξοδο κι απ τη μια οπως λες δεν εισαι σιγουρη αν θα ηθελες να εισαι μαζι του αλλα απ την αλλη οταν εισαι μαζι του νιωθεις καλα...το δευτερο ισως ειναι λιγακι παραπλανητικο κ σε δυσκολευει απ το να ξεκαθαρισεις τι πραγματικα θελεις...εισαι σε διλλημα κ ειναι δυσκολο...
    αυτος δεν σου εχει πει ποτε αν κ τι αισθανεται για σενα??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Καλησπέρα, ό,τι να ναι...
    Νομίζω ότι εφόσον έχεις με τον τρίτο της παρέας, μια ελεύθερη σχέση που βασίζεται - εξ΄ορισμού της σχέσης - στο σεξ, τότε απλά τον γουστάρεις γιατί σου αρέσει το σεξ μαζί του. Μέχρι εδώ όλα καλά. Το παλικάρι το άλλο όμως, εκείνο το ...καλό, ναι βρε, για το νόμιμο λέω, ίσως να τον άφηνες στην ησυχία του? Αφού δεν τον έκοψες (τον καινουριο), τόσο καιρό, μάλλον δεν θα τον κόψεις ποτέ. Και τέλος να πεις, αν σου τηλεφωνήσει π.χ. μετά από 8-9 μήνες, πάλι θα ενδώσεις και το ξέρεις. Μαγική συνταγή ή μαγικό φίλτρο δεν υπάρχει. Αυτό θα γίνεται συνέχεια και είναι κρίμα για το παιδί, (για τον νόμιμο).
    Σκέψου τί είναι πιο εύκολο για σένα, να τερματίσεις την τωρινή σου σχέση, ή να τερματίσεις τον καινούργιο?
    Αποδεικνύεται για πολλοστή φορά, ότι οι γυναίκες, με το καλό σεξ, κολλάνε (και καλά κάνουν...).
    Μακάρι να βρεις την σωστή - για σένα - λύση.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    οχι,ποτε δεν εχει πει κατι...εγω του χα στειλει ενα μηνυμα πριν πολυ καιρο,του χα πει δλδ οτι τν θελω,αλλα καμια απαντηση...καμια νυξη για το μηνυμα....φοβαμαι να ξεκινησω μια τετοια κουβεντα γιατι δεν ξερω τι θα ακουσω!!!οντως,δικαιο εχεις,αυτα που νιωθω και αυτα που κανουμε μαζι με τραβανε σε αυτον..

  7. #7
    ότι να ναι...καταρχην καλώς ήρθες...:)
    Είσαι μεσα στο θέμα και δεν μπορείς να δεις καθαρά τι συμβαίνει.
    Η εκτίμιση μου είναι πως στη σταθερή σου σχέση δεν υπάρχει πλέον έρωτας και ενδιαφέρον και γι αυτό άνοιξες την πόρτα σε κάποιον άλλο.
    Το γεγονός πως ο άλλος σου βγήκε κάπως είναι απλά τυχαίο. Θα μπορούσε να σε ερωτευτεί και αυτός και τώρα να είσασταν μαζί.
    Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι πρώτα ένα ξεκαθάρισμα με τον μόνιμο και να πάρεις μια δύσκολη αλλά ώριμη απόφαση: χώρισε.
    Από κει και πέρα θα δεις την πραγματική διάσταση της σχέσης σου με τον τρίτο και πάει λέγοντας.
    Το μπερδεμα το έχεις εσύ, όχι οι άλλοι.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    καλησπερα και σε σενα βασιλη73!!!σ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου...δε μου ειναι τπτ απο δυο ευκολο!!!πρεπει να τελειωσει γιατι κουραστηκα ψυχολογικα,δε θελω να μαι αλλο τοσο εγωιστρια κ να συμπεριφερομαι ετσι κ στν φιλο μου...απλως οπως εχω πει δυσκολευομαι,οσο ειναι ελευθερος αυτος εμενα το μυαλο μου σ αυτον θα γυρναει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by otinanai View Post
    ,οσο ειναι ελευθερος αυτος εμενα το μυαλο μου σ αυτον θα γυρναει...
    γιατι ομως?

    γραφεις παραπανω οτι σε κανει να ξεχνιεσαι...απο τί? κ με ποιο τροπο?

    κατι τελευταιο: στην παρουσα σχεση που εχεις, τί σε κραταει?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    θεοφανια καλως σας βρηκα!!!!οταν λες τν πραγματικη διασταση της σχεσης τι εννοεις;;πριν λιγο καιρο του χα πει του νομιμου να χωρισουμε αλλα δε με αφησε να σκεφτω κ πολυ...μου ειπε καποια μερα οτι θα εφευγε απο την πολη που ζουμε κ ωπ!!! ενιωσα οτι τν εχανα κ ξαναημασταν μαζι...φυσικα τοτε ειχα πει για πολλοστη φορα οτι με τν αλλο τερμα αλλα ενα μην του,ενα τηλ και γω εκει παλι!!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    σοφια μου καλησπερα!!γιατι αυτος οσο δν εχει αλλη σχεση κ ειναι ελευθερος οποτε κ να του πω να βρεθουμε οχι δε θα πει!!!!οταν ειμαι μαζι του νιωθω ομορφα...γελαμε,πειραζομαστ ε,δεν ειναι οπως με το νομιμο που ξερω πλεον τι θα κανουμε,πως και γιατι...ειναι κατι διαφορετικο...το νομιμο το νοιαζομαι...δν εχω ξανανιωσει ετσι γιαα κανεναν....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by otinanai View Post
    σοφια μου καλησπερα!!γιατι αυτος οσο δν εχει αλλη σχεση κ ειναι ελευθερος οποτε κ να του πω να βρεθουμε οχι δε θα πει!!!!οταν ειμαι μαζι του νιωθω ομορφα...γελαμε,πειραζομαστ ε,δεν ειναι οπως με το νομιμο που ξερω πλεον τι θα κανουμε,πως και γιατι...ειναι κατι διαφορετικο...το νομιμο το νοιαζομαι...δν εχω ξανανιωσει ετσι γιαα κανεναν....
    δλδ ο "παρανομος δεσμος" (μου φαινεται γελοιος ο χαρακτηρισμος αλλα δεν ξερω πώς αλλιως να το πω...) σου δινει πραγματα που δεν βρισκεις στον νομιμο. ειναι κατι καινουργιο, αφθαρτο, που μενοντας κ παρανομο μπορει να το εξιδανικευεις θεωρωντας πώς ειναι κατι σουπερ. Αυτο σου περναει απο το μυαλο?

    Σε οτι αφορα τον "νομιμο" του εχεις μιλησει για το πώς βλεπεις την σχεση σας? Αν νιωθεις οτι "βαλτωνεις"? Γιατι μπορει να σου δινει χαρα ο νεος, αλλα ταυτοχρονα ψυχολογικα θα βαραινεις ολο κ παραπανω οταν εισαι με το ενα ποδι εδω κ το αλλο εκει ....(απο τυψεις, ενοχες, αναποφασιστικοτητα).Αν βοηθησεις εσενα να δεις πιο καθαρα, θα βοηθησεις κ τον ανθρωπο σου με την σταση σου. Γιατι τωρα μαλλον το αντιθετο κανεις...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    να ενα μοτιβο αρετα κοινο, εχουμε σχεση με ατομα με τα οποια νιωθουμε ασφαλεια γιατι μας θελουν για σχεση, και εχουμε κολλημα με ατομα που μας ελκυουν, συνηθως περισσοτερο απο τα νομιμα που λες, αλλα δεν μας εμπνεουν ασφαλεια καθως δε μας θελουν για σχεση. Τι κρυβεται πισω απο αυτο; Το πραγμα ειναι αρκετα βαθυ. Συνηθως, οταν οι σχεσεις μας δεν εχουν φλογα, ειναι γιατι δε μπορουμε να τις διαχειρστουμε με φλογα, και επειδη αυτη μας λειπει, ερχεται απο ενα αλλο ατομο, το οποιο δε μπορουμε να το εχουμε σε σχεση, γιατι απλα φλογα και σχεση μαζι για μας γιοκ! Ισως ειναι πιο ευκολο ομως αντι για αυτο να συνειδητοποιησουμε στην αρχη οτι εχουμε φοβια με τις δεσμευσεις, οποτε δεσμευομαστε με ατομα που θα μπορουμε να τα αποχωριστουμε, γιατι οκ και με αυτον που εχεις τωρα μπορει να χωρισεις και παει, αλλα ο παρανομος θα σε ακολουθησει και στην τριτη σχεση σου πιθανοτατα. Οποτε ετσι εχουμε μια αισθηση ελευθεριας, καθως υπαρχει κατι εξω απο τη σχεση που μας κραταει απο το να δοθουμε 100% σε αυτην, και λειτουργει και σαν αποκουμπι-καβατζα, και πολυ συχνα, οπως εγινε και με σενα, μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, αναποφευκτα ερχονται και ιδεες αλλαγης του αποκουμπιου απο καποιον που μας θελει μονο για σεξ σε καποιον που μας θελει για σχεση. Με λιγα λογια μπορει να επαναλαμβανουμε ενα μοτιβο που εχουμε ζησει μες στην οικογενεια μας, οπου εχουμε μαθει αρα προτιμαμε ως γνωριμο να κανουμε σχεσεις εξαρτητικες και απορριπτικες, και να προσπαθουμε να αλλαξουμε αυτον που μας απορριπτει (παρανομο), και τον νομιμο τον τραβαμε μεχρι οσο παει και μετα χωρισμος, γιατι δεν εχουμε μαθει να διαπραγματευομαστε για να διατηρησουμε τη σχεση, γιατι ουτως η αλλως μαλλον ποτε δεν τον θελαμε για "παντα", αφου το μυαλο παει και στον παρανομο..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    7
    αυτον τον εχω απομυθοποιησει εδω και καιρο.μου χει δειξει οτι δν ειναι ο τελειος αντρας,εμενα τουλαχιστον!!!!σε οτι αφορα τν νομιμο απο την πρωτη στιγμη που αρχισα να νιωθω παραμελημενη του ειχα μιλησει για ολα αυτα που ενιωθα...αλλαξε λιγες μερες κ μετα τα ιδια!!!κ σιγουρα ξερω οτι οσο δεν ειμαι καλα εγω δε θα ναι κ αυτος κ η σχεση μας....αλλα οπως λες χειροτερα τα κανω...αυτο που θα θελα να ξεκαθαρισω μεσα μου ειναι γιατι συνεχιζω με τον αλλο?επειδη δε μπορω να τν εχω κ μου βγαινει σαν απωθημενο η επειδη τον θελω πραγματικα?carrie πολυ ωραια κ ενδιαφερουσα η τοποθετηση σου!!!δλδ,επειδη ειμαι λιγο μικρη κ απειρη,μπορει να μαι ετσι με ολους παντα???

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by otinanai View Post
    δλδ,επειδη ειμαι λιγο μικρη κ απειρη,μπορει να μαι ετσι με ολους παντα???

    Μικρή μικρή αλλά...
    Μικρή αλλά θαυματουργή, σαν τους Χιώτες και συ, δυο δυο τους έχεις, ζωή να ΄χεις...:cool::cool:
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αδιεξοδο
    By Ακροβατης in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-02-2011, 21:31
  2. Αδιέξοδο
    By tonia1804 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 04-01-2011, 11:56
  3. Αδιέξοδο...
    By Ariadni87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 25-04-2010, 02:26
  4. αδιέξοδο..
    By chris_M in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 11-03-2010, 13:40
  5. αδιεξοδο..
    By essence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2005, 15:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •