Καθοδήγηση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    53

    Καθοδήγηση...

    Γεια σας. Είμαστε 4μιση μήνες μαζί και αισθάνομαι αρκετά πράγματα για αυτόν. Στην αρχή ήταν σχετικά δύσκολα, γιατί εγώ είμαι συναισθηματική, ευαίσθητη και έχω ανάγκη να νιώθω σιγουριά και ασφάλεια, ενώ αυτός άτομο της λογικής, προσγειωμένος, χωρίς καμία συναισθηματική εμπειρία. Περνώντας ο καιρός πλησιάσαμε, κάναμε αστεία και γελούσαμε. Γενικοτέρα διασκεδάζαμε και περνούσαμε καλά. Μέχρι που κάποια στιγμή μου είπε πως μαγαπάει. Δεν το είχε ξαναπει σε κοπέλα και ηταν η πρώτη φορά που το ένιωθε τόσο διαφορετικά για κάποια. Ενιωσα την απολυτη ευτυχια και εφυγε καθε φοβος και αμφιβολια που ειχα. Το "κλιμα των ερωτευμενων" κρατησε περιπου για 2-3 βδομαδες μεχρι που αλλαξε συμπεριφορα. Δεν μου μιλουσε τοσο συχνα τρυφερα και εγινε καπως απομακρος. Μετα απο αρκετη προσπαθεια απο μερους μου, μου ειπε πως δεν θελει να μιλαμε αλλο σοβαρα και πως του εχουν λειψει οι πλακες και τα αστεια που καναμε στην αρχη. Γενικα οπως ειμασταν στην αρχη. Μαγαπαει και δν εχει αλλαξει τιποτα απο οσα νιωθει, απλα θεωρει πως μετα απο τη στιγμη που ειπαμε ο ενας στον αλλον πως νιωθουμε, εγω ζηταω περισσοτερα απο οσα μπορει να δωσει και οτι δεν μπορει να αλλαξει αυτο που ειναι. Αισθανομαι καπως αβολα και με εχει πιασει μια ανησυχια οτι κατι δεν παει καλα. Απο την αλλη ομως ισως επειδη ειναι η πρωτη φορα που ερωτευεται, ισως νιωθει πιεσμενος. πώς να του συμπεριφερθω ωστε να μην τον τρομαξω και να γινουμε οπως πριν? Εχω περασει ασχημα σε θεματα σχεσεων και εχω πληγωθει πολυ σε σημειο που τωρα αισθανομαι ανημπορη και ευαλωτη με αποτελεσμα να τον πρήζω συνεχεια για το τι του συμβαινει και να κανω χειροτερα την κατασταση... χρειαζομαι καθοδηγηση please...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    να σταματήσεις αυτό που κάνεις, το έχω περάσει και εγώ και ξέρω πως είναι μαρτύριο για σένα αλλά πρέπει να βρεις το ψυχικό σθένος να υποστηρίξεις τον εαυτό σου μόνη σου ή να μοιραστείς την ανασφάλειά σου με κάποιον γονέα/φίλο. δώσε του αυτό που σου ζητάει, δηλαδή το αίσθημα ξενοιασιάς, τις πλάκες και τα αστεία. για να σου είπε ότι σε αγαπά, αυτός που είναι ένα άτομο όπως μου λες, δυνατό και προσγειωμένο, σημαίνει πολλά. αρκέσου σε αυτό και μην δείχνεις ανασφάλεια. μπορεί και αυτός να αισθάνεται πλέον εκτεθειμένος στα μάτια σου. κάνε πως ξέχασες το "σ'αγαπώ", παίξ'το κουλ και άνετη και ας καίγεσαι μέσα σου. και τελικά θα είσαι και εσύ λογική και προσγειωμένη και αυτό θα τον μαγέψει ακόμη περισσότερο, γιατί θα ξέρει πως έχει πλάι του όχι καμία που άγεται και φέρεται από την πρώτη εκδήλωση αγάπης ούτε και κάποια εξαρτημένη αλλά μια δυναμική γυναίκα. οκ??

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    53
    Empar Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου. Ολα αυτα ακουγονται τοσο ευκολα και τοσο απλα. "κανε αυτο, κανε εκεινο".... Ξερεις ποσες φορες τα εχω πει στον εαυτο μου? Αλλα ειλικρινα σου μιλαω νιωθω να ειμαι ενα ρακος και χρειαζομαι αγαπη και στοργη. Και εκει που νομιζα οτι το βρηκα ξαφνικα μου το παιρνει με το ετσι θελω πισω, χωρις να αναρωτηθει αν θα το αντεξω αυτο. Μου λες να γινω δυναμικη κ.τ.λ.... αλλα μετα δεν θα ειμαι ο εαυτος μου. Και αυτος αγαπησε εμενα, την συναισθηματικη, την ευαισθητη, την τρυφερη που προσπαθει με καθε τροπο να του δειξει ποσο σημαντικος ειναι για αυτην. Ειμαι τοσο μπερδεμενη, αλλα ο φοβος παραμενει ο ιδιος. Πως θα κανω την λαθος επιλογη και θα τον χασω...

  4. #4
    ρ.φ...πόσο χρονών είστε?
    και κάτι άλλο: έχετε ολοκληρωμένες σχέσεις?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ρ.φ...πόσο χρονών είστε?
    και κάτι άλλο: έχετε ολοκληρωμένες σχέσεις?
    Είμαστε 19 και ναι έχουμε ολοκληρώσει...

  6. #6
    Quote Originally Posted by r.f. View Post
    Είμαστε 19 και ναι έχουμε ολοκληρώσει...
    Σε ρώτησα για αυτό που σου είπε πως δεν είχε ξαναγαπήσει.
    Ξέρεις, μπορεί να αγάπησε το κομμάτι του εαυτού σου που τον έκανε χαρούμενο, που τον ...ξεκολλούσε από τη γη. Μετά σοβάρεψαν τα πράγματα, με την έννοια εσύ είσαι πιο ρομαντική και ευαίσθητη και σίγουρα σου βγήκε πιο "βαριά" συμπεριφορά κάτι που ίσως να μην είχε/ει τη διάθεση να ακολουθήσει.
    Μη το παίρνεις κατάρδα, θα σου φανεί λίγο σκληρό αυτό που θα σου πω, αλλά αν δεν ταιριάζετε στην πραγματικότητα και απλά σας βγήκε η χαρά του ενθουσιασμού, δεν υπάρχει κανένα μαγικό κόλπο να αλλάξει αυτό...:)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Ακόμα μικροί είστε, έχετε δρόμο...
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Σε ρώτησα για αυτό που σου είπε πως δεν είχε ξαναγαπήσει.
    Ξέρεις, μπορεί να αγάπησε το κομμάτι του εαυτού σου που τον έκανε χαρούμενο, που τον ...ξεκολλούσε από τη γη. Μετά σοβάρεψαν τα πράγματα, με την έννοια εσύ είσαι πιο ρομαντική και ευαίσθητη και σίγουρα σου βγήκε πιο "βαριά" συμπεριφορά κάτι που ίσως να μην είχε/ει τη διάθεση να ακολουθήσει.
    Μη το παίρνεις κατάρδα, θα σου φανεί λίγο σκληρό αυτό που θα σου πω, αλλά αν δεν ταιριάζετε στην πραγματικότητα και απλά σας βγήκε η χαρά του ενθουσιασμού, δεν υπάρχει κανένα μαγικό κόλπο να αλλάξει αυτό...:)
    Απο την πρωτη στιγμη του εδειξα ποια ειμαι. Και δεν αλλαξα, απλα απο τη στιγμη που μου εξεφρασε αυτα που νιωθει ανοιχτηκα και γω και προσπαθησα να τον κανω να νιωσει ανετα και να μην τον τρομαξει αυτο που αισθανεται... Μαλιστα μια φορα μου ειχε πει να σβησω ενα μηνυμα στο οποιο μου εκανε καταθεση ψυχης γιατι ενιωσε ευαλωτος και δεν ηθελε να υπαρχουν "αποδεικτικα στοιχεια" οτι κατερρευσε συναισθηματικα. Γ αυτο θεωρω πως του ειναι πολλη ολη αυτη η συναισθηματικη κατασταση και ζηταω βοηθεια στο πως να τον ηρεμησω και να του βγουν ολα φυσικα..

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by Βασίλης73 View Post
    Ακόμα μικροί είστε, έχετε δρόμο...
    Και γω το λεω πολλες φορες στον εαυτο μου αλλα ο ενθουσιασμος και τα αισθηματα ξεπερνουν τη λογικη

  10. #10
    Quote Originally Posted by r.f. View Post
    Απο την πρωτη στιγμη του εδειξα ποια ειμαι. Και δεν αλλαξα, απλα απο τη στιγμη που μου εξεφρασε αυτα που νιωθει ανοιχτηκα και γω και προσπαθησα να τον κανω να νιωσει ανετα και να μην τον τρομαξει αυτο που αισθανεται... Μαλιστα μια φορα μου ειχε πει να σβησω ενα μηνυμα στο οποιο μου εκανε καταθεση ψυχης γιατι ενιωσε ευαλωτος και δεν ηθελε να υπαρχουν "αποδεικτικα στοιχεια" οτι κατερρευσε συναισθηματικα. Γ αυτο θεωρω πως του ειναι πολλη ολη αυτη η συναισθηματικη κατασταση και ζηταω βοηθεια στο πως να τον ηρεμησω και να του βγουν ολα φυσικα..
    ναι, υπάρχει και αυτή η μερίδα των ανθρώπων και ιδιαίτερα στους άντρες συμβαίνει αυτό, (μη σου σου πω μονο σε αυτους ...λολ)
    Το πιθανότερο είναι πως τρόμαξε γιατί ανοίχτηκε πολύ, δεν το είχε ξανακάνει, φοβήθηκε τόσο συναίσθημα να τον...απειλεί...(έλεος, τι τους θέλουμε!!!!).....Βάλε λοιπόν ένα κουμπάκι μέσα σου και φρόντισε όταν είστε μαζί να σε κατεβάζεις στο σλόου...
    Πιστεύω πως σιγά-σιγά θα ξαναβρει το ρυθμό του....

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ναι, υπάρχει και αυτή η μερίδα των ανθρώπων και ιδιαίτερα στους άντρες συμβαίνει αυτό, (μη σου σου πω μονο σε αυτους ...λολ)
    Το πιθανότερο είναι πως τρόμαξε γιατί ανοίχτηκε πολύ, δεν το είχε ξανακάνει, φοβήθηκε τόσο συναίσθημα να τον...απειλεί...(έλεος, τι τους θέλουμε!!!!).....Βάλε λοιπόν ένα κουμπάκι μέσα σου και φρόντισε όταν είστε μαζί να σε κατεβάζεις στο σλόου...
    Πιστεύω πως σιγά-σιγά θα ξαναβρει το ρυθμό του....
    Δεν παλευονται αυτοι οι αντρες! Θελω να ηρεμησω καπως τα πραγματα αλλα δεν εχω την υπομονη... Και μονιμως εχω την εντυπωση πως κατι τρεχει, ή πως κατι κακο θα γινει, με αποτελεσμα πιο πολυ να ανησυχω για το τι θα συμβει ατο μελλον και ετσι δεν χαιρομαι τα ομορφα πραγματα που ζω... με πιανουν φοβιες για αυτο που θα ακολουθησει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    το ξέρω ότι τα λόγια μου σου ακούστηκαν πολύ κάπως. απλώς, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. το να κολλάμε είναι ένα κλικ του μυαλού, αλλά και το να ξεκολλάμε το ίδιο. είσαι 19, είμαι 20. σε νιώθω. θέλεις αγάπη και στοργή. δώσε του λίγο χρόνο και αν δεις ότι εξακολουθεί τις... "macho" συμπεριφορές (από που κι ως που συναισθηματική κατάρρευση ένα τρυφερό μήνυμα...?) τρίξτου τα δόντια. πιστεύω ότι τέτοιοι τύποι μόλις δουν ότι σε χάνουν τρελαίνονται. για αυτό και σου είπα να είσαι χαλαρή. όχι απρόσιτη. να είσαι συναισθηματική και τρυφερή, αλλά όχι να βγαίνεις εκτός μέτρου. όλα καλά θα πάνε θα δεις :) κι εγώ έτσι είμαι, αλλά ευτυχώς έχω πέσει σε τρυφερό και υπομονετικό. που ξέρεις? μπορεί ωριμάζοντας λίγο και ο δικός σου να γίνει έτσι.. και αν δεν γίνει, σε τελική ανάλυση, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές! και παιδιά που θα σε θέλουν ακριβώς όπως είσαι και χωρίς παιχνιδάκια.!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by empar View Post
    το ξέρω ότι τα λόγια μου σου ακούστηκαν πολύ κάπως. απλώς, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. το να κολλάμε είναι ένα κλικ του μυαλού, αλλά και το να ξεκολλάμε το ίδιο. είσαι 19, είμαι 20. σε νιώθω. θέλεις αγάπη και στοργή. δώσε του λίγο χρόνο και αν δεις ότι εξακολουθεί τις... "macho" συμπεριφορές (από που κι ως που συναισθηματική κατάρρευση ένα τρυφερό μήνυμα...?) τρίξτου τα δόντια. πιστεύω ότι τέτοιοι τύποι μόλις δουν ότι σε χάνουν τρελαίνονται. για αυτό και σου είπα να είσαι χαλαρή. όχι απρόσιτη. να είσαι συναισθηματική και τρυφερή, αλλά όχι να βγαίνεις εκτός μέτρου. όλα καλά θα πάνε θα δεις :) κι εγώ έτσι είμαι, αλλά ευτυχώς έχω πέσει σε τρυφερό και υπομονετικό. που ξέρεις? μπορεί ωριμάζοντας λίγο και ο δικός σου να γίνει έτσι.. και αν δεν γίνει, σε τελική ανάλυση, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές! και παιδιά που θα σε θέλουν ακριβώς όπως είσαι και χωρίς παιχνιδάκια.!
    Δυστυχως οταν κολλαω εγω μετα δεν ξεκολλαω ευκολα... γινομαι αυτοκαταστροφικη και κλεινομαι ολο και πιο πολυ. Η τελευταια μου σχεση με πληγωσε τοσο ασχημα που πελον ζω πιο πολυ με τον φοβο μηπως ξαναπληγωθω. Τελοσπαντων, ο νυν μου δεν ειναι ο κλασσικος αντρακλας που γουσταρει να κανει τις γυναικες ο,το θελει. Ειναι ο τυπος που και μονος του να ειναι δεν τον πειραζει. Γ αυτο και εχει μαθει να λειτουργει κ μονος του και οχι εντος σχεσης. Αλλα τωρα που καταφερα να τον κανω να νιωσει δεν θελω να τον διωξω. Οποτε φοβαμαι πως συμπεριφορες τυπου "θα σου τριξω τα δοντια" δεν νομιζω να τις σηκωσει... Ασε που νιωθω και συναισθηματικα εξουθενωμενη ωστε να κανω "παιχνιδακια"... Ακομη και οταν μαλωνουμε, και αυτος να φταιει, εγω κανω το βημα γιατι απλα δεν μπορω να αντεξω την κατασταση... Δεν μπορω να κρατησω σταση και τα παραταω γιατι δεν εχω το ψυχικο σθενος... Κ αν δν το αποκτησω δεν προκειται να αντιμετωπισω τον ενδεχομενο χωρισμο... κ αυτο με φοβιζει πιο πολυ απο ολα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    κορίτσι μου κουράγιο.. πέρασα και εγώ από μια πολύ δύσκολη κατάσταση στο παρελθόν με έναν άνθρωπο που με έκανε να νιώθω κολλημένη και κατώτερή του ενώ δεν ίσχυε τίποτε από τα δύο. και ενώ ήμουν πολύ ερωτευμένη, τον άφησα εγώ. την πρώτη φορά με ικέτευε και του έδωσα άλλη μια ευκαιρία. έκανε τα ίδια, τη δεύτερη φορά τον άφησα μια και καλή. με πλάγιο τρόπο γιατί ήξερα ότι μπορεί να με κατάφερνε. όταν δεν έχουμε αρκετή δύναμη για κάτι, καλό είναι τουλάχιστον να το αναγνωρίζουμε και να προετοιμαζόμαστε, να βρίσκουμε άμυνες, τρόπους να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα. ίσως δεν ήσουν και έτοιμη για αυτή τη σχέση, το σκέφτηκες ποτέ? δεν μπορείς να ξέρεις πως θα συμπεριφερόταν αν κρατούσες στάση, γιατί μέχρι στιγμής ποτέ δεν το έκανες. οπότε αν το κάνεις, ίσως η αντίδραση να σε εκπλήξει. αν δεν τον πειράζει να είναι και μόνος του, τι είδους συναισθήματα τρέφει ακριβώς? εγώ νομίζω ότι για να σου πει κάτι τέτοιο το αισθανόταν, και ότι όλα αυτά είναι για να σε κρατήσει σε εγρήγορση.. επίσης ότι δίνεσαι πολύ και ότι ο εγωισμός σου έχει...ατροφήσει. και για να λειτουργήσεις όμορφα σε σχέση πρέπει να βρεις κάποιον που να είναι όπως εσύ και να ανταποδίδει. γιατί αλλιώς πάντα θα νιώθεις εξουθενωμένη. μπορείς επίσης να του μιλήσεις ανοιχτά, να του πεις ρε παιδί μου, "εγώ θέλω να είμαι ο εαυτός μου μαζί σου. είμαι 19 χρονών, τι σημαίνει σου μιλάω σοβαρά; αν σου λέω ότι σε αγαπώ, είναι επειδή το αισθάνομαι έντονα. βλέπω ότι δυσκολεύεσαι να ανταποδώσεις και, αν είναι θέμα χαρακτήρα, το σέβομαι. έχω ανάγκη όμως και εγώ από μια αίσθηση ασφάλειας. αν στέλνεις ένα συναισθηματικό μήνυμα και αυτομάτως το παίρνεις πίσω, πως περιμένεις να είμαι ήρεμη και να έχω το χιούμορ που είχα στην αρχή; έχε και εσύ μια πιο σταθερή συμπεριφορά, να είμαι και εγώ πιο ήσυχη και ξένοιαστη". δεν ξέρω βέβαια τι επίπεδα επικοινωνίας έχετε πιάσει. εγώ αυτό θα έκανα, γιατί κ εμένα γενικότερα δεν μου αρέσουν τα παιχνιδάκια και θέλω να είμαι ειλικρινής με τον σύντροφό μου. πάντως είμαι βέβαιη ότι είσαι πολύ πιο δυνατή από όσο πιστεύεις. το καταλαβαίνω από τον τρόπο που γράφεις. απλώς έχεις "βαλτώσει". ψάξε επίσης και άλλες διεξόδους, παρέες, διασκέδαση, σπουδές, ενδιαφέροντα. να γνωρίζεις κόσμο και να απελευθερώνεις το μυαλό σου..

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    53
    Empar σε ευχαριστω πολύ για όσα είπες και ελπιζω τα πραγματα για σενα να ειναι καλυτερα. Οντως ο εγωισμος μου εχει ατροφησει και γενικα η αυτοπεποιθηση μου ειναι πολυ χαμηλη. Αυτο που με ενοχλει ομως περισσοτερο ειναι πως αναγνωριζω πώς εχουν τα πραγματα, βλεπω τα λαθη μου, βλεπω τις αδυναμιες μου αλλα δεν ξερω πως να τα αλλαξω. Νιωθω χαμενη και δεν ξερω απο που να αρχισω και τι να κανω. οταν διαβασα το σημειο πως εισαι βεβαιη οτι ειμαι δυνατη, χαμογελασα με πικρια. Γτ και αλλα ατομα μ το εχουν πει αυτο και τελικα εγω ειμαι αυτη που δεν το βλεπω και που αισθανομαι εντελως αδυναμη και ανημπορη να παρω την κατασταση στα χερια μου. Ισως εχεις δικιο στο οτι μπορει να μην ημουν ετοιμη για αυτη τη σχεση. Αλλα φοβαμαι να ειμαι μονη μου. το εχω περασει πολλες φορες και οχι μονο απο σχεση αλλα γενικα απο ανθρωπους γυρω μου... μου ειπες επισης να βρω διεξοδους. 1-2 φιλες εχω αποκτησει στην πολη που σπουδαζω και με αυτες δν περνω και πολυ χρονο. Εχω γινει πολυ κλειστη ενω παλιοτερα δεν ημουν. Ισως για αυτο κρεμομαι τοσο πολυ απο αυτην την σχεση. Γτ δεν εχω τιποτα σπουδαιο στη ζωη μου. Θελω να ζησω και δεν εχω τη δυναμη να προσπαθησω. Νιωθω τοσο μονη που με πιανουν κρισεις πανικου και φοβαμαι πως αν ουρλιαξω κανεις δεν θα με ακουσει. Θελω να απαλλαγω απο ολα τα δυσαρεστα συναισθηματα για αυτο ισως εχω επενδυσει τοσο πολυ σε αυτην την σχεση και δεν θελω να χαλασει. Γτ θελω να νιωσω ερωτευμενη και χαρουμενη και γτ φοβαμαι πως δεν θα αντεξω το τελος της...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •