diataraxi panikou + seroxat - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 131
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    147
    Kαλησπερα σε ολους.

    Eγω ξεκινησα θεραπεια με ομοιοπαθητκη εδω και 2 μηνε. Kυριως επειδη η θεωρια της με καλυπτε πολυ παραπανω. Nιωθω πολυ καλυτερα και θα το συνηστουσα σε οσους θελουν να αποφυγουν την διαρκη ληψη φαρμακων και το ρισκο που αυτα επιφερουν.
    Kαλη τυχη σε ολους μας!

  2. #32
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    margo,

    ποιο φαρμακο σου εδωσε ο ομοιοπαθητικος? εγω ξεκιναω απο αυριο και μου εδωσε για πρωτη φορα (κανω ομοιοπαθητικη κατα καιρους εδω και 12 χρονια για τους πανικους), το argentum nitricum.
    ελπιζω να δω κι εγω βελτιωση...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    147
    Kαλησπερα Angelinadance,

    o ομοιοπαθητικος μου εδωσε Staphysagria αλλα το φαρμακο ειναι συγκεκριμενο για καθε ατομο μετα απο ενα interview που σου παιρνει ρωτωντας διαφορα (προτιμησεις, γευσεις).

    Ξεκινησα ομοιπαθητικη επειδη ειχα ακουσει τα καλυτερα απο στενο συγγενικο μου προσωπο και επειδη δεν ηθελα με τιποτα να μπλεξω με ανχολυτικα κ τετοια. Tο μονο που ειχα παρει στις αρχες ειναι 3 μισο lexotanil.

    Eχω δει μεγαλη βελτιωση! Σιγουρα και εσυ θα δεις αν φυσικα ειναι καλος ο γιατρος .

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    27
    ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΖΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ, Η ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ ΑΥΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΙΤΕΡΕΣ

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    13
    Ξεκίνησα Seroxat εδώ και μια εβδομάδα χωρίς καμία παρενέργεια απο τις χιλιάδες που αναφέρει το φυλάδιο.
    Τουλάχιστον χωρίς να μπορώ να αντιληφθώ σαφώς καμία.

    Πάιρνω μισό (10mg) για τις πρώτες 10 μέρες και μετά θα ανέβω στο ένα χαπάκι τη μέρα (20mg) για δύο μήνες και βλέπουμε.

    Ο γιατρός μου ορκίζεται σε ότι έχει και δεν έχει ότι στον ένα μήνα, θα γελάω και θα λέω \"¨γιατί δεν μου τα δινες νωρίτερα\"

    Εχω κόψει εντελώς καφέδες-τσάγια, μέιωσα το τσιγάρο στα 5-10 τη μέρα, τρώω ελαφρά τα βράδυα, πίνω το πολύ 2 ποτήρια κρασί, κάνα φασκόμηλο, τίλιο - τέτοια ροφήματα, πάω κάνα γυμναστήριο, περπατάω όσο πιο πολύ μπορώ και εδώ και από τότε που ξεκίνησα το seroxat σταμάτησα και τη κάναβη.

    Στο χέρι του είναι;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Μπράβο σου BurnOut! Φαίνεσαι πολύ αποφασισμένος. Καλή συνέχεια και δύναμη!
    Μάκια...

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    9
    Gia se olous. eimai neos se ayto to forum alla ayta pou lete einai poly endiaferonta. re paidia eperna to seroxat 3 xronia.to ekopsa 5 mines kai tora taleporoume pali apo kriseis panikou kai ta loipa.to ksanarxisa edo kai ena mina kai kalytereyo alla akoma den exo ginei telios kala. exei kaneis kapoia analogi empeiria?
    voitheia please giati exo kai mia koumparia na kano se 2 mines kai thelo na eimai jet!!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    καταρχην εφοσον λεει ο γιατρος μας κατι πρεπει να τον ακουμε και οχι να κανουμε του κεφαλιου μας...εγω διαβαζα στο ιντερνετ παρενεργειες των χαπιων και στο τελος απο το φοβο εφτασα να πιστευω οτι εχω μανια..απλα δεν πρεπει να κοιταμε τις παρενεργειες.αν μας συμβει κατι σοβαρο ενημερωνουμε το γιατρο μας.δεν αυξομειωνουμε τις δοσεις μονοι μας γιατι μπορει να πισωγυρισουμε..τα εχω κανει ολα αυτα και το λεω.seroxat επαιρνα 1 χρονο,δεν ειχα καμια παρενεργεια και ειχα γινει περδικι.απο τα καλυτερα αντικαταθλιπτικα απ\'οσο ξερω.lidman υποφερω απο κρισεις πανικου 6 χρονια..μια ειμαι καλα μια χαλια.εχω παρει πολλααντικαταθλιπτικα αλλα τωρα με τον καταλληλο γιατρο και το καταλληλο φαρμακο τερμα πιστευω θα το ξεπερασω..βαλτο στοχο!!!!!

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    9
    Poly kala ta les zouzounitsa. kai ego ton exo polla xronia ayto to vraxna alla afou ta katafera tin proti fora sigoura tha ta katafero kai tora. to seroxat me exei voithisei para poly kai eixa vrei ti zoi mou otan to eperna.
    meta epeidi eniotha poly kala, pistepsa oti therapeytika alla meta apo 5 mines to systima krakare....
    kala milame einai apaisio to synaisthima pou kanathymithika meta apo peripou 3 xronia pos einai oi kriseis kai olo ayto to paketo. me pige poly piso, alla pleon epeidi ksero ti exo i epanafora mou einai poly kali.apo mera se mera vlepo diafora.
    Apla elpizo poly syntoma na eimai opos eipes kai esy perdiki!!
    Kali dynami se olous paidia, mi masate.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Το seroxat 20mg,το παίρνω εδώ και 6 χρόνια σχεδόν...Στο μεσοδιάστημα είχα δοκιμάσει και άλλα αντικαταθλιπτικά αλλά δεν με βοήθησαν όσο αυτό...Βασικα το παίρνω για τους πανικούς...Είναι πολύ καλό -τουλάχιστον σ\'εμένα-και εχω σταθεροποιηθεί αρκετά καλά...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    φυσικά δεν είναι μόνο στο χέρι των φαρμάκων η βελτίωση που βλέπουμε,αλλα παίζουν ρόλο και ψυχοκοινωνικοί παράγοντες...Η εργασία,μια σχεση,αποφυγη στρεσσογόνων καταστάσεων και γενικα συμβάντων που μπορει να χαλάσουν την διαθεση και να εχουμε υποτροπή..Εξάλλου τα ψυχικά νοσήματα έχουν βιολογικοψυχοκοινωνικο υπόβαθρο...
    Πάντως τα φαρμακα βοηθούν τα μέγιστα...και υποστηρικτικά μια ψυχοθεραπεία αν χρείαζεται...
    Αλλά σε θεραπευτή που να μην είναι κατα των φαρμακων..Γιατί αν ίναι τότε θα θελει να σε βαλει στολουκι των επισκέψεων καιτης τσέπης του..
    Έχω μια γνωστή ψυχολόγο που όταν οι πελάτες της χρειάζονται φρμακα,τους παραπέμπει σε ψυχίατρο...

  12. #42
    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΓΩ ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΤΡΩΩ ΚΑΤΙ ΦΛΑΣΙΕΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΓΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΑΝΑΧ REMERON ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΟΜΟΥΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΩΣΠΟΥ ΠΕΡΥΣΙ ΕΦΑΓΑ ΜΙΑ ΦΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥΔΩΣΕ ΤΟ SEROXAT ΤΡΟΜΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΕΙΧΑ ΤΤΟΣΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ 150 ΚΙΛΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΑ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΜΕ ΠΕΝΤΕ ΕΞΙ ΘΕΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΦΟΥ ΕΛΕΓΑ Η ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΤΑΡΕΕΙ ΟΙ ΧΟΝΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΩΡΑΙΟΙ ΧΑΧΑΧΑ .ΒΑΣΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑΥΩ ΞΕΧΝΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΦΗ ΣΤΡΕΣΑΡΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΔΙΕΚΟΨΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΑ ΡΑΔΙΚΙΑ ΑΝΑΠΟΔΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΞΑΝΑΡΧΙΣΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΑΛΑΓΗ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ .ΠΕΡΝΩ ΜΙΣΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΙΣΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΒΡΑΔΙ .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΕΡΟΧΑΤ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΧΑΣΜΟΥΡΗΤΑ ΜΕ ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΕΣ ΜΑΖΙ ΧΙΧΙΙΙΧΚΑΙ ΤΕΝΤΩΜΑΤΑ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΣ ΛΙΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΕΡΩΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ Ε ΕΚΕΙ ΛΙΓΟ ΤΣΙΝΑΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΠΑΝΤΟΣ ΤΟΧΩ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΕΚΟΞΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΣΠΟΥΔΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΛΠ ΔΕΝ ΞΕΡΑΝ ΤΟΤΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ Η ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΠΙΣΩ .ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΗΤΗ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΑΔΙΚΩΣ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΜΙΣΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΧΑΠΑΚΙΑ ΕΚΕΙΝ ΤΡΥΠΙΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ .Α ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΑΓΑΠΑΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΜΕΝΑ ΤΙ ΑΡΡΩΣΤΟ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΑΛΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    paidia kai go mia apo ta idia.oso kian den h8ela na blekso me farmaka tetia eblexa.na sas sisti8w kiolas eimai h maria 28 eton. k ipofero apo kriseis panikou!

  14. #44
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Και εγώ έχω πάρει seroxat και δεν διάβασα καν τις παρενέργειες
    για να μην μπω σε αυτό το λούκι να ξέρω τι μπορεί να πάθω.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το πήρα για 8 μήνες και όταν αισθάνθηκα αρκετά ήρεμη το έκοψα. Κάποια στιγμή ένοιωσα την ανάγκη και ξεκίνησα πάλι και μετά από 6 μήνες πάλι το σταμάτησα. Αυτό που θέλω να πω είναι αυτό που λέει και ο nadragoras ότι ας μην στεναχωριόμαστε γιατί τουλάχιστον έχουμε την βοήθεια της επιστήμης.
    Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα κακό να συμβουλευόμαστε τον γιατρό και το φάρμακο που μας δίνει στον δρόμο προς την ισορροπία μας. Φανταστείτε όσοι έχουν μυωπία να αρνούνταν να βάλουν γυαλιά. !!!!!!!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    exeis dikio katarina an einai na ginw opws s prwta 8a ta oernw gia mia zoh an xriastei.se poses meres pianoun shmera einai h deyterh mera pou pira apo miso xapi.popo eimai kommatia akoma na sinel8o

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •