diataraxi panikou + seroxat
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 131
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219

    diataraxi panikou + seroxat

    Aghos kai panikos

    Polu xarika pou yparxei enas tetoios xwros katarxin kai pisteuw oti voithaei para polu olous mas.Den exw ton xrono na diavasw auti tin stigmi to forum an kai pisteuw to provlima mou sigoura tha anaferete kapou.

    Thelw na kanw mia erwtisi pou ligo polu tha apasxolei pisteuw ton kathe anthrwpo pou kaleite na mplexei me farmaka kai psixologous apo kei pou den eixe kai megali sxesi.

    Einai i deuteri fora pou talaipwroumai apo kriseis panikou.I prwti itan prin exi xronia peripou kai nomiza oti apla to xeperasa.Eytyxws exw empeiria kai etsi prospathw oso mporw na min paraitithw apo tis kathimerines mou leitourgies.Xerw akrivos ti simbainei ,den niwthw fovo i opoiodipote allo "kako" sinaisthima pou emfanizete sinithws me autes tis kriseis.

    Epeidi omws merika pragmata apla den pairnane mona tous apofasisa na simbouleutw ena giatro gia na teliwnw gia alli mia fora apo auto ton efialti.Pio polu gia kouragio mias kai eipa oti auti tin fora tha to polemisw monos mou kai xwris farmaka.To provlima loipon einai oti o giatros mou egrapse ta seroxat.Mou eipe oti einai xazo na perimenw pote tha perasei apo tin stigmi pou exw tin dinatotita na to kanw na perasei se 15 meres.Otan ton rwtisa gia tis parenergeies mou eipe athwa pragmatakia tou typou anagoules ktl ktl.Koitontas omws sto internet exw dei polu asximes katastaseis gia paraisthiseis,zali,aisthima tromou , auxisi varous ,sexoualika provlimata.

    Ola auta mallon perissotero kako tha mou kanoun para kalo.Auto pou psaxnw na vrw twra einai to ti mporei na einai kalitero gia mena.Xerw oti oi perissoteroi tha mou poun na akousw apla to giatro mou alla pragmatika me endiaferei na akousw ti ekane i ti tha ekane kapoios apo sas stin thesi mou.euxaristw polu gia opoion katsei na mou apantisei.
    Last edited by Aeon; 12-03-2019 at 22:14.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    shifter εγω ενα εχω να σου πω και τα δικα μου χαπια λενε τα ιδιες παρενεργειες και δεν με εχει ποιασει καμια ,
    και κατι ακομα , παρε ενα κουτακι ασπιρινι και διαβασε μεσα να δεις τι παρενεργειες εχει , και εαν ξαναπαρεις να με τηλεγραφησεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Shifter μου συμφωνώ με τον Μιχαλάκη! Δυστυχώς τίποτα σχεδόν δεν υπάρχει χωρίς παρενέργειες.....τώρα για το τί θα εμφανίσεις δεν είναι το ίδιο για όλους....Και εγώ ξεκίνησα τα seroxat πριν 8 χρόνια .....για κρίσεις πανικού και άλλα.....Ναι μεν για 15 μέρες ταλαιπωρήθηκα από πολλές παρενέργειες αλλά δεν θα τις αντάλλαζα με τίποτα για αυτό που ένιωσα μετά! Αλλάζοντας και τις καθημερινές μου συνήθειες βοήθησα ακόμα περισσότερο την αγωγή και βρήκα γρήγορη ισορροπία! Τώρα περί σεξουαλικότητας τί να σου πω.......στην αρχή ίσως νιώσεις λίγο πεσμένος......αλλά μετά δεν διαπίστωσα διαφορά..μικρό μου.....Νιώθω και durasel! και σεξουαλικές διεγέρσεις......... ʼλλοι άργησαν να ισορροπίσουν λίγο παραπάνω.....Όλα είναι σχετικά στη χημεία του κάθε οργανισμού!
    ΦΙΛΙΑ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Από το ποστ που έγραψες βλέπω έναν άνθρωπο που ξέρει πολύ καλά τι έχει, τι θέλει, και πώς να το ξεπεράσει. Πολύ σωστά κάνεις και δεν παραιτείσαι από τα όσα κάνεις. Αυτό είναι πάρα πολύ βασικό σε κάποιον που έχει κρίσεις πανικού (προσωπικά ταλαιπωρούμε από Αγοραφοβία με Κρίσεις Πανικού) να είναι όσο γίνεται περισσότερο λειτουργικός. Δηλαδή να συνεχίσει να εργάζεται, να συναναστρέφεται με του φίλους του, την οικογένειά του και γενικά το κοινωνικό και οικογενειακό του περιβάλλον. Έχεις διαπιστώσει και όπως το διατυπώνεις στο ποστ φαίνεται πως γνωρίζεις από την προηγούμενη εμπειρία που είχες ότι η γνώση του τι είναι και πως λειτουργεί ο πανικός αποτελεί σπουδαίο όπλο για να τον ξεπεράσεις. ʼρα η διάθεση να συνεχίσεις να είσαι όσο μπορείς λειτουργικός από τη μία και η γνώσεις που έχεις αποκομίσει από την άλλη είναι δύο πολύ καλά όπλα στα χέρια σου. Επίσης δεν αιφνιδιάστηκες που επανήλθε αλλά από όσο κατάλαβα το αντιμετώπισες και με ψυχραιμία και με «επιθετική» διάθεση αφού θέλησες να τελειώνεις με αυτήν την κατάσταση. Καμία φορά και συμβαίνει και σε εμένα, αν για ένα διάστημα δεν έχω κάποια κρίση πανικού αιφνιδιάζομαι όταν με πιάνει με την έννοια του ότι νόμιζα ότι δεν πρόκειται να ξαναέρθει. Αυτό όμως δεν είναι σίγουρο. Οπότε μία υποτροπή πρέπει πάντα να είναι στα υπόψη μας για να μην αιφνιδιαστούμε κατά τη γνώμη μου. Στο κομμάτι τώρα του γιατρού. Τα φάρμακα στις Κρίσεις Πανικού από μόνα τους δε μπορούν κατά τη γνώμη μου να κάνουν κάτι αν από την πλευρά του ασθενή δεν υπάρχει η διάθεση και η καλή θέληση. Πάνω από όλα πρέπει να προσπαθήσει ο ασθενής και το φάρμακο θα βοηθήσει. Ο γιατρός βλέποντας το πόσο έντονα είναι τα συμπτώματα, το χαρακτήρα του ασθενή (αν είναι ευαίσθητος, υπερευαίσθητος, διεκδικητικός) και το πόσο έχει αλλάξει η ζωή του από τη στιγμή που εμφανίστηκε ο Πανικός κρίνει για το ποια φάρμακα θα πάρει, σε ποια δοσολογία και για πόσο διάστημα. Φάρμακα παίρνω ακόμα και είχα πάρει και το σεροξατ. Έχω πάρει και άλλα φάρμακα που ανήκουν την ίδια κατηγορία. Σήμερα είμαι στην ελάχιστη δόση και αυτό γιατί ακολουθώντας τις οδηγίες του γιατρού μου έμαθα περισσότερο να στηρίζομαι στις δικές μου ψυχικές δυνάμεις. Όμως το φάρμακο, μου είναι ακόμα απαραίτητο γιατί με βοηθάει. Δε βασίζομαι όμως πρωτίστως σε αυτό αλλά σε εμένα. Αυτό δε γίνεται από τη μία μέρα στην άλλην. Υπήρξαν περίοδοι στο παρελθόν που οι κρίσεις γίνανε εντονότερες και ο γιατρός μου αύξησε για εκείνο το διάστημα τη δοσολογία. Δεν αρνήθηκα να κάνω αυτό που με είπε. Πάντα όμως σκοπός ήταν και είναι να τον ξεπερνώ περισσότερο και βασικά με τις δικές μου δυνάμεις. Σχετικά με τις παρενέργειες. Προκαταβάλεσαι αρνητικά όταν ανατρέχεις σε αυτές στο βαθμό που το έχεις κάνει κατά τη γνώμη μου πάντα. Οπωσδήποτε πρέπει να ληφθούν υπόψη, αλλά να μην αποτελέσουν ανασταλτικό παράγοντα χωρίς να έχεις δοκιμάσει το φάρμακο. Θέλω να πω, ότι παρενέργειες έχουν όλα τα φάρμακα. Αν όμως δεν το πάρεις πως θα ξέρεις αν σε επηρεάσουν αυτές οι παρενέργειες και σε τι βαθμό θα συμβεί αυτό; Με το μυαλό σου και από κάποιες εμπειρίες άλλων ίσως έχεις προβληματιστεί. Όμως μήπως είναι υπερβολικός ο προβληματισμός σου τι στιγμή που δεν έχεις καν δοκιμάσει το φάρμακο; Μετά λάβε υπόψη και το εξης: Αυτοί που είχαν πρόβλημα με το συγκεκριμένο φάρμακο μπορεί να έπαιρναν άλλα που δεν ταίριαζαν με το σεροξατ ή τέλος πάντων να υπήρχαν λόγοι που σε εσένα δεν υπάρχουν. Ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Εσύ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα με την ασπιρίνη και εγώ να έχω. Εγώ που το πήρα είχα κάποιες από τις παρενέργειες που αναγράφονται σε αυτό αλλά είμαι μια χαρά. Ο γιατρός μου ποτέ δε με επέτρεψε να κοιτώ τις παρενέργειες γιατί επηρεαζόμουν και πριν πάρω το φάρμακο αρρώσταινα και μόνο στη σκέψη των παρενεργειών. Εν κατακλείδι, όποτε δεν ακολούθησα τις εντολές του γιατρού και έκανα του κεφαλιού μου μετά το βαρούσα στον τοίχο. Δεν ξέρω για εσένα αλλά για τις κρίσεις πανικού σε εμένα τα αγχολυτικά λειτούργησαν αποτελεσματικά όταν αυτές παρουσιαζόταν. Ότι σου γράφω είναι από προσωπική εμπειρία. Δε θέλω να σε παροτρύνω να κάνεις κάτι. Ο καθένας μας έχει τα δικά του ξεχωριστά βιώματα και αυτά σου παραθέτω.
    Φιλικά
    Αλεξης

    Υ.Γ. Για την ασπιρίνη mixalaki συμφωνώ απόλυτα με αυτό που αναφέρεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    :O Den perimena apantisi kai toso grigora gia na pw tin alitheia.Sas euxaristw polu olous gia to endiaferon.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    10
    καλημερα! Μη φοβηθεις να κανεις τη θεραπεια που ο γιατρος σου συστηνει.Σε μενα το σεροξατ λειτουργησε πολυ καλα γιατι,με απαλλαξε απο το συνεχομενο σφυξιμο στο στομαχι κ ενιωσα να χαιρομαι ξανα! Επισης το φαρμακο αυτο ειναι ουσια που εμπεριεχεται ηδη στον οργανισμο μας .
    Απλα θα δεις εσυ ο ιδιος αν σου κανει η οχι.Ειναι κατι που μπορει να αλλαξει η να παψει.
    Αλεξη, ττον τελευταιο μηνα δεν παω ουτε για ψωμι στην σκεψη οτι θα με πιασει πανικος.
    Εσυ πως θα το αντιμετωπιζες?
    Ο γιατρος μου γυριζει σε μια βδομαδα.Να δουμε πως θα περασει........
    βεργινα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    γειά σας!
    γύρισα πίσω έναν χρόνο περίπου,έπαιρνα τα seroxat για μερικές εβδομάδες ίσως μήνες.
    οι πανικοί που είχα αντιμετωπίστηκαν με συνδιασμό χαπιού,ψυχιάτρου&επαφή με τις φίλες μου&οικογένεια.
    στην δική μου περίπτωση δεν θα αντιμετωπιζότανε διαφορετικά.
    δεν μπροώ να μιλίσω για άλλον.
    αυτό που ξέρω είναι οτι κάποια στιγμή σε ένα ιατρικό ρεπορτάζ στις ειδήσεις ακούστηκε μία άσχημη είδηση για αυτό το χάπι,
    την οποία και την ανέφερα στην ψυχίατρο μου&μειώσαμε το χάπι μέχρι που το κόψαμε.
    ομολογώ οτι εδώ και έναν χρόνο με έχει πιάσει πανικός 2 φορές;ίσως και μία,και δεν είναι ακριβώς.
    με το που αισθανόμουνα οτι κυλούσα, στα επόμενα δευτερόλεπτα επεξεργαζόμουνα αυτό που μου συνέβαινε και ως εκεί.

    εμπσιτευτήκε τον ιατρό σας ειδάλλως αλλάχτε τον.
    ανοιχτείτε το μόνο αρνητικό είναι οτι θα φύγετε από την συνήθεια του φόβου.
    προσπαθείστε να επικοινωνείτε με τον εαυτό σας και έπειτα με τους άλλους γύρω σας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Βεργίνα όταν δε μπορούσα να βγω από το σπίτι όπως εσύ και να απομακρυνθώ γιατί γυρνούσα σαν να με κυνηγούν λόγω του πανικού με την καθοδήγηση του γιατρού μου (ψυχιάτρου) μπήκε ένα πρόγραμμα. Στην αρχή απομακρυνόμουν ας πούμε 300 μέτρα με τα πόδια κάθε μέρα για μία εβδομάδα. Όταν με έπιανε πανικός δεν έφευγα τρέχοντας πίσω στο σπίτι. Καθόμουν κάπου, σκεφτόμουν ότι θα περάσει, μάλλον προσπαθούσα να το σκεφτώ καθώς την ώρα του πανικού πολλές σκέψεις περνάνε που σε αγχώνουν και σε πανικοβάλουν ακόμη περισσότερο αν τις δώσεις βαρύτητα. Στην αρχή όταν με έπιανε πανικός αμέσως σταματούσα εκεί που με έπιανε, έπαιρνα το αγχολυτικό μου και έκανα υπομονή να περάσει ο πανικός και να ηρεμήσω. Προσπαθούσα να μη σκέφτομαι αυτά τα συμπτώματα του πανικού, να σκέφτομαι κάτι άλλο και όσο μπορώ να μη δίνω σημασία στις σκέψεις που συνοδεύουν μία κρίση πανικού. Κάθε εβδομάδα η απόσταση απομάκρυνσης από το σπίτι (καθώς και για άλλες δραστηριότητες που μου προκαλούσαν πανικό η ίδια διαδικασία περίπου ίσχυε και ισχύει στη δική μου περίπτωση) αυξανόταν. Ταυτόχρονα άρχισα να μειώνω το αγχολυτικό ή και αν γινόταν να μην το παίρνω όταν εμφανιζόταν ο πανικός επιστρατεύοντας τις δικές μου δυνάμεις. Κάθε μέρα έκανα αυτό το πρόγραμμα (δύσκολη για εμένα διαδικασία που απαιτεί αποφασιστικότητα, υπομονή και κουράγιο) και ακόμα και σήμερα όπου δω ότι κάποιο μέρος ή κάτι μπορεί να μου προκαλέσει πανικό προσπαθώ να το πολεμήσω και να μην ακολουθήσω την αντίδραση της φυγής. Δεν το πετυχαίνω πάντα, όμως σε σχέση με παλιότερα είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αυτά φυσικά αφορούν τη δική μου περίπτωση. Ο καθένας έχει διαφορετικό χαρακτήρα (άλλος είναι υπερευαίσθητος, άλλος πιο δυναμικός, άλλος είναι διεκδικητικός), διαφορετικό τρόπο σκέψης και διαφορετικές εσωτερικές άμυνες. Σε εμένα αυτός ο τρόπος είχε αποτελέσματα ικανοποιητικά.
    Φιλικά
    Alex30

    Να με συγχωρεί το μέλος που έκανε το ποστ που απαντώ σε off topic ερώτηση.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    4
    Φίλε shifter , όπως είπε η olga_soul όλα είναι χημεία του κάθε ατόμο. Δηλαδή ιδιαιτερότητα και μοναδικότητα κάθε προσώπου. Το seroxat είναι ένα πάρα πολύ καλό φάρμακο. Στην αρχή συνήθως έχει κάποιες παρενέργειες αλλά σε καμιά 10-15 ημέρες έχει θεαματικά αποτελέσμα με απάληψη των συμπτωμάτων.
    Τώρα όσον αφορά την σεξουαλικότητα μπορεί σε μεγάλες δοσολογίες να καθυστερήση τον χρόνο εκσπερμάτωσης, γι΄αυτό άλλωστε χρησιμοποιείται και στην θεραπεία της πρόωρης εκσπερμάτωσης.
    Πάντως είναι καλό φάρμακο και ιδιαιτέρως αποτελεσματικό. Πάντα βέβαια στα πλάισια της ιδιαιτερότητας κάθε ανθρώπου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Vasika pira to ladose se siropi.H giatros mou eipe na to parw gia 3 mines.Pragmatika meta tin 15h mera ta pragmata htan polu kalytera.Skopeuw na to parw kai tous 3 mines mias kai tin proigoumeni fora to ekopsa apo monos mou kai isws giauto na to xanapatha meta apo 5 xronia.Telika paidia oso kai na to epsaxa to thema den katalava apo pou proerxontai autes oi kriseis.O kathenas leei ta dika tou kai fysika kai oi 2 giatroi pou piga den ixeran ti to prokalei akrivws.To mono pou thelw na pw einai kouragio se osa paidia pernane auti tin fasi giati pragmatika einai enas efialtis pou mono oi idioi zoun kai kaneis allos.H ypomoni einai mia lexi pou pragmatika sixathika olo auto to kairo, alla prepei oloi na mathoume na kanoume ypomoni.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    δεν εχουμε σαφη αιτιολογια των διαταραχων πανικου &εκτος απο τις γνωστες υποθεσεις....θεραπευτικα ομως αντιμετωπιζονται,αυτο ειναι το σημαντικο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    παιδια καλησπερα και απο μενα ελπιζω αυτη τη στιγμη που γραφω να σας βρισκω ολους καλυτερα.Εγω ακομα ειμαι σε ασχημα μονοπατια και περιμενω την ανασταση.Πιστευω πολυ παντως στη δυναμη των αντικαταθλιπτικων γιατι η μαχη με τον δαιμονα του πανικου χωρις φαρμακευτικη υποστηριξη φανταζει ανιση.Φιλια σε ολους σαε.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    32
    kalispera rula. kai ego etsi niotho. arxizo na eknevrizome afantasta me tin katastasi. vevaia ego kathe pono stin plati i sto stithos nomizo oti kati kako tha patho. kai den exo perithoria ypomonis giati se 2 mines ginome mpampas gia deyteri fora. me exei piasei tosi anasfaleia. kai jero oti den exo tipota meta apo ena soro ejetaseis. vgale akri tora. sorry gia to greeklish.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    Καλε μου προσπαθησε να χαλαρωσεις και να χαρεις την πατροτητα και οταν ερχονται τα συμπτωματα να προσπαθεις να μην τα χειροτερευεις με τις αρνητικες σκεψεις κανε λιγο μασαζ για τους μυικους πονους που οφειλονται στο στρες και να εισαι σιγουρος οτι ολα θα πανε καλα.Να με ενημερωνεις για σενα καλο βραδυ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Να ρωτησω κι εγω: Η συνεχης αυξομειωση seroxat εχει επιπτωσεις? Ειναι επικινδυνη?

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •