Δυσκολεύομαι να χωρίσω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    23

    Δυσκολεύομαι να χωρίσω!

    Σας είχα ξαναγράψει με θέμα "κτητικότητα...βοήθεια" για την παθολογική ζήλια του φίλου μου. Από τότε λοιπόν ήμουν σε μια φάση που μια προσπαθούσα ακόμα να τον αλλάξω, μια με το καλό μια με τσαμπουκα, και μια έλεγα μέσα μου έρχεται η ώρα θα σηκωθώ και θα φύγω. Όλο αυτό το διάστημα αυτός χειροτέρευε εννοώ με την παθολογική ζήλια του με αποκορύφωμα μέχρι και να μου πάρει το κινητό επειδή δεν του έλεγα τι μου είπε η κολλητη μου στο τηλέφωνο. Τον έχω απειλήσει άπειρες φορές ότι θα τον χωρίσω καιτότε αερχίζει τα καραγκιοζιλίκια, κλειδώνει την πόρτα, μου παίρνει το πορτοφόλι και την ταυτότητα και τα κρύβει, μου λέει θα σε σκοτώσω, θα αυτοκτονήσω εδώ μπροστά σου και μετά θα φύγεις και τέτοια. Ενώ λοιπόν είμαι σίγουρη πως πρέπει να φύγω απ αυτόν και από το σπίτι μου είναι δύσκολο να τον αντιμετωπίσω. Είναι σσαν να έχω να κάνω με τρελό! Αφού σκέφτομαι ότι δεν θα μπορέσω΄να πάρω τα πράγματά μου, πουτα χρειάζομαι γιατί θα μετακομίσω σε άλλο σπίτι. Φοβαμαι... Τον φοβάμαι πλέον. Μέχρι και που σκέφτηκα να τα μαζέψω κρυφά μια μέρα όταν θα είναι στη δουλειά και απλά να τον ενημερώσω μετα και να του πω :τα μάζεψα κι έφυγα. Δεν ξέρω πως αλλιώς να τον αντιμετωπίσω. Φοβάμαι πραγματικά. Λένε σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει αλλά πως μπορεί ναείμαι σίγουρη ότι αν κάνω πως φεύγω δε θα μου κάνει κακό η δεν θα κάνεικακό στον εαυτό του ή δεν θα μ΄αφήσει να πάρω τα πράγματά μου... Τι να κάνω?
    Δεν καταλαβαίνει απολύτως τίποτα. Είναι άρρωστος, είναι σαν τρελός...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    dream, σίγουρα τον αγαπάς για να μένεις ακόμη κοντά του.
    φοβάμαι πως κ να καθήσεις να μιλήσεις μαζί του, δν θα βγάλεις άκρη.
    πράγμα το οποίο σίγουρα έχεις δοκιμάσει.
    το να απειλεί κάποιος με αυτοκτονίες δν είναι κ ότι καλύτερο.
    δν βγαίνει η ζωή έτσι.
    κ να σηκωθείς να φύγεις, είναι κ πάλι επικίνδυνο γιατί θα εξοργιστεί, σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις.
    φαντάζομαι θα ξέρει πού δουλεύεις ή σπουδάζεις?
    έχεις μιλήσει σε κάποιον δικό του άνθρωπο?
    οικογένεια ή φίλους?
    το καλύτερο βέβαια θα ήταν να επισκευτείται κάποιον ειδικό.
    αλλά θα πρέπει να τον πείσεις για κάτι τέτοιο.
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    23
    Δεν θέλω πια να τον πείσω να πάμε σε ειδικό. Προσπάθησα τόσους μήνες να βοηθήσω αυτή τη σχέση.. αλλά μόνη μου! Αυτός απλά συνέχιζε να με καταπιέζει. Ξέρω ότι αν φύγω θα τον εκνευρίσω και ίσως γίνει επικίνδυνος και ξέρει φυσικά που δουλέυω. Αλλά τί να κάνω. Σκέφτηκα να μιλήσω πρώτα στους γονείς του, αλλά θεωρώ πως κι αυτό είναι επικίνδυνο..αν το μάθει θα γίνει χαμός. Η έσχατη λύση είναι να φωνάξω τον πατέρα μου ας πούμς αλλά το θεωρώ τραγικό και γελοίο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Beyond dreams
    Posts
    24
    Αν πιστεύεις πως τέτοια κατάσταση δε διορθώνεται, σαφώς και πρέπει να φύγεις

    Quote Originally Posted by dream! View Post
    Μέχρι και που σκέφτηκα να τα μαζέψω κρυφά μια μέρα όταν θα είναι στη δουλειά και απλά να τον ενημερώσω μετα και να του πω :τα μάζεψα κι έφυγα. Δεν ξέρω πως αλλιώς να τον αντιμετωπίσω.
    Μια χαρά λύση μου ακούγεται... Οργάνωσέ το με 1-2 φίλους/φίλες για να έρθουν μία μέρα που θα λείπει στη δουλειά για να μαζέψετε τα πράγματα γρήγορα και φύγε.
    Αν μπορείς να αλλάξεις και νούμερο, καλό θα είναι να το κάνεις
    Τώρα ενδεχομένως να έρθει και να σου δημιουργεί προβλήματα εκεί που θα μένεις (αν ξέρει), αλλά τι να κάνεις; Θα το υποστείς
    Καλύτερα να υποστείς αυτό, παρά την καθημερινή ψυχολογική πίεση που νιώθεις
    Γιατί κάποια στιγμή το πρώτο θα σταματήσει (όταν πάρει απόφαση ότι σε έχασε), ενώ το άλλο θα το υπομένεις για πάντα. Οι άνθρωποι δύσκολα αλλάζουν
    [COLOR="blue"]Ciao S. :/[/COLOR]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    23
    Μήπως είναι όμως τραβηγμένο να φύγω στα "κρυφά"? Είμαστε 2 χρόνια μαζί... Πιστεύω αυτό΄ς είναι ο μόνος τρόπος αλλά νιώθω τύψεις και ενοχές να μετακομίζω ενώ αυτός θα ναι στη δουλειά και δεν θα ξέρει τι του γίνεται

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by dream! View Post
    Φοβαμαι... Τον φοβάμαι πλέον. Μέχρι και που σκέφτηκα να τα μαζέψω κρυφά μια μέρα όταν θα είναι στη δουλειά και απλά να τον ενημερώσω μετα και να του πω :τα μάζεψα κι έφυγα. Δεν ξέρω πως αλλιώς να τον αντιμετωπίσω. Φοβάμαι πραγματικά. Λένε σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει αλλά πως μπορεί ναείμαι σίγουρη ότι αν κάνω πως φεύγω δε θα μου κάνει κακό η δεν θα κάνεικακό στον εαυτό του ή δεν θα μ΄αφήσει να πάρω τα πράγματά μου... Τι να κάνω?
    Δεν καταλαβαίνει απολύτως τίποτα. Είναι άρρωστος, είναι σαν τρελός...
    Εγω θα σου ελεγα να εμπιστευτεις τον φοβο σου. Υποθετω πώς αυτο που νιωθουμε ειναι καλος συμβουλος για το πώς να προστατευτουμε. Οποτε, αν πραγματικα θελεις να φυγεις μπορεις να ζητησεις την βοηθεια φιλων ή ανθρωπων που εμπιστευεσαι ωστε να τα μαζεψεις κ να φυγεις.

    Τα υπολοιπα περι αυτοκτονιας κ απειλων περισσοτερο χειριστικα μου φαινονται, δλδ να σε χειριστει ωστε να μεινεις με τον εναν ή τον αλλο τροπο. Το σιγουρο σ αυτες τις περιπτωσεις ειναι οτι κανεις μας δεν εχει τετοια επιρροη ή δυναμη σε κανεναν. Αν αυτοκτονουσε καποιος θα ταν επειδη ηταν δικο του προβλημα κ οχι οτι εσυ θα εκανες κατι τοσο κακο....οπως το να ζεις χωρις την παρουσια του.Στην αληθινη αγαπη αλλωστε χαιρομαστε με την χαρα του αλλου, ακομα κι αν δεν μας περιλαμβανει. Δεν απειλουμε με την υπεροχη παρουσια μας...

    Προσεχε τον εαυτο σου λοιπον αν θελεις να φυγεις μακρυα...Κ ελπιζω ο φιλος σου να συνειδητοποιησει ποσο κακο κανει στον εαυτο του κ στους αλλους ετσι.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by dream! View Post
    .....Φοβαμαι... Τον φοβάμαι πλέον. Μέχρι και που σκέφτηκα να τα μαζέψω κρυφά μια μέρα όταν θα είναι στη δουλειά και απλά να τον ενημερώσω μετα και να του πω :τα μάζεψα κι έφυγα. Δεν ξέρω πως αλλιώς να τον αντιμετωπίσω. Φοβάμαι πραγματικά. Λένε σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει αλλά πως μπορεί ναείμαι σίγουρη ότι αν κάνω πως φεύγω δε θα μου κάνει κακό η δεν θα κάνεικακό στον εαυτό του ή δεν θα μ΄αφήσει να πάρω τα πράγματά μου... Τι να κάνω?
    Δεν καταλαβαίνει απολύτως τίποτα. Είναι άρρωστος, είναι σαν τρελός...
    ΔΕΝ μπορεις να εισαι σιγουρη.
    ειτε ειναι αρρωστος, ειτε καραγκιοζης, η ακεραιοτητα σου δεν ειναι θεμα για πειραματα.
    το πιθανοτερο ειναι το δευτερο, αλλα το ρισκαρεις???
    εγω προτεινω να ειδοποιησεις τους πολυ κοντινους σου συγγενεις και φιλους γι αυτο που συμβαινει, αν δεν το εχεις κανει ακομα, για να εχουν τον νου τους, αν δεν σε ακουσουν μια μερα, και μαλιστα να τους ζητησεις να επικοινωνειτε καθημερινα, να τους λες οτι εισαι καλα.
    στην συνεχεια, μια μερα που θα ειναι στην δουλεια, να ερθουν εκει οι δικοι σου, να μαζεψετε τα πραγματα και πριν φυγεις, παρουσια τους, να τον παρεις τηλεφωνο και να του πεις οτι ειστε ολοι εκει, σε βοηθουν να τα μαζεψεις και φευγετε, οτι δεν εχει νοημα να προσπαθησει να σου αλλαξει γνωμη και οτι αν κανει την παραμικρη κινηση που θα σε φοβισει , θα πατε κατευθειαν στην αστυνομια.
    να μεινεις μερικες μερες σε δικους σου, μεχρι να σιγουρευτεις οτι εισαι ασφαληςκαι να εξηγηθεις μαζι του μονο τηλεφωνικα η παρουσια α΄λλων και μονο εφοσον μιλαει λογικα και δεν κανει υστεριες.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    23
    Ωραία και σε ευχαριστώ ρεμεντυ αλλά εγώ θεωρώ καλύτερο να μην του το πω κατα τη διάρκεια που θα τα μαζεύουμε γιατί θα μ εμποδίζει. Θεωρώ καλύτερο νατου το πω αφού θα έχουμε τελειώσει... Ξέρω ότι δεν είναι σωστό ρε γαμώτο αλλά δεν βλέπω άλλη λύση

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Σωστο ειναι πρωτα πρωτα να διαφυλαξεις την ασφαλεια σου...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by dream! View Post
    Μήπως είναι όμως τραβηγμένο να φύγω στα "κρυφά"? Είμαστε 2 χρόνια μαζί... Πιστεύω αυτό΄ς είναι ο μόνος τρόπος αλλά νιώθω τύψεις και ενοχές να μετακομίζω ενώ αυτός θα ναι στη δουλειά και δεν θα ξέρει τι του γίνεται

    τι λες Χριστε μου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Αυτο ειναι τραβηγμενο;;;;;;;;;;;;;;; Οχι αυτα που σου κανει;;;;;;;;;; Οι τραβηγμενες καταστασεις απαιτουν τραβηγμενες λυσεις!!!!!!!!!!!!!!!

    Καταλαβαινω οτι φοβασαι μην κανει κακο στον εαυτο του ετσι και τον χωρισεις, αλλα εγω πιο πολυ θα φοβομουν μην κανει κακο σε μενα αμα μεινω..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by dream! View Post
    Ωραία και σε ευχαριστώ ρεμεντυ αλλά εγώ θεωρώ καλύτερο να μην του το πω κατα τη διάρκεια που θα τα μαζεύουμε γιατί θα μ εμποδίζει. Θεωρώ καλύτερο νατου το πω αφού θα έχουμε τελειώσει... Ξέρω ότι δεν είναι σωστό ρε γαμώτο αλλά δεν βλέπω άλλη λύση
    αυτο σου ειπα κι εγω.
    πρωτα να τα μαζεψετε και να τον παρεις την ωρα που θα φευγετε. απλα ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ θα πεις, οτι τα μαζευετε, για να μην νομιζει οτι τον ειδοποιησες κατοπιν εορτης επειδη εισαι σε πανικο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    νομιζω οτι πρεπει να κανεις κατα γραμμα οτι ειπε η ρεμεντυ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by dream! View Post
    Δεν θέλω πια να τον πείσω να πάμε σε ειδικό. Προσπάθησα τόσους μήνες να βοηθήσω αυτή τη σχέση.. αλλά μόνη μου! Αυτός απλά συνέχιζε να με καταπιέζει. Ξέρω ότι αν φύγω θα τον εκνευρίσω και ίσως γίνει επικίνδυνος και ξέρει φυσικά που δουλέυω. Αλλά τί να κάνω. Σκέφτηκα να μιλήσω πρώτα στους γονείς του, αλλά θεωρώ πως κι αυτό είναι επικίνδυνο..αν το μάθει θα γίνει χαμός. Η έσχατη λύση είναι να φωνάξω τον πατέρα μου ας πούμς αλλά το θεωρώ τραγικό και γελοίο.
    αφού έχεις αποφασίσει να χωρίσεις, θα πρέπει να δώσεις βάση κ στο ότι γνωρίζει που εργάζεσαι.
    είσαι σίγουρη πως δν θα κάνει κάτι ενώ πηγαίνεις για δουλειά ή φεύγοντας από ΄κει?
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    να χωρίσεις οπως και δήποτε. κι εγώ πιστεύω πως όσοι απειλούν με χίλια δύο στο τέλος δεν κάνουν τίποτα. απλά σε εκβιάζει συναισθηματικά. από την άλλη ποτέ δεν ξέρεις, οπότε καλό είναι να ενημερώσεις και τους δικούς σου για τις κινήσεις σου!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Dream γιατί δεν χωρίζεις σταδιακά? Τι εννοώ... Να αρχίσεις να του λες ότι όσο κι αν προσπάθησες να σώσεις την σχέση, δεν μπορείς πλέον να παραμείνεις σε αυτήν και ότι πρέπει κι αυτός να το συνειδητοποιήσει (χωρίς καυγάδες και χωρίς υπερβολές από μέρους σου , διατηρώντας την ψυχραιμία σου σε οτιδήποτε κι αν σου πει αυτός και δείχνοντας ότι δεν φοβάσαι από κάτι). Σιγά σιγά να αρχίσεις να κοιμάσαι σε φιλικά σπίτια... χωρίς να περνάς πολύ ώρα μαζί του.. και μία μέρα να μαζέψεις και τα πραγματά σου. Όχι ότι έτσι θα το πάρει ψύχραιμα, αλλά τουλάχιστον θα έχει αρχίσει να συνειδητοποιεί την πραγματικότητα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δυσκολευομαι να γνωρισω μια κοπελα λογω ποτου.
    By Fearg in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 02-12-2010, 23:22
  2. θέλω να χωρίσω
    By keep_walking in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 11-02-2010, 20:46
  3. να χωρισω??πως??βοηθεια
    By χριστιαννα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 26-03-2009, 15:33
  4. Σκέφτομαι να χωρίσω αλλά κολάω?! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By kapatosg in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 14-02-2009, 01:08
  5. Δεν θέλω να χωρίσω...
    By dinad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 20-07-2007, 10:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •